Atatürk’ü anlamak

 • 6.01.2011

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve kurtarıcısı olan Atatürk'e karşı son günlerde yazılı ve görsel basında yapılan yorumlar Mustafa Kemal'i yeterince anlayamadığımızı göstermektedir.

 

Tüm dünya ülkeleri, tarafından kabul ve takdir gören, Türk milletinin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk'ü anlatmak, tarif etmek mümkün değil. Onu tanımamak, anlamaya çalışmak belki daha doğru…

 

   Büyük devrimci ve askeri dehaya sahip olan Atatürk, Türk milleti ile bütünleşmiş, geleceği önceden görebilmiş dünya devletleri ile barışı sağlamış, ülkesine demokrasi getirmek için var gücüyle mücadele etmiştir.

 

   Osmanlı’nın yok olmaya başladığı ve yurdumuz topraklarının işgal kuvvetleri ile kuşatıldığı dönemlerde, gücünü halktan alarak zor olanı, hatta imkansızı başarmış, bu uğurda yaptığı mücadele, Hindistan'dan Küba'ya kadar, mazlum milletlere, istiklali öğretmiş ve örnek olmuştur.

 

   Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür. Atatürk, yeniliği, modernliği ve çağdaşlığı bu ülkeye getirmek için uğraşmış.

 

   Farklı düşünce ve inançlara mensup olmanın zenginliği ile çağdaş toplumların temel esası laik ve demokratik olmaya dayalıdır.

 

   Laikliği, manevi değerlerin, inançların, ibadetin özgürce uygulanabilmesinin teminatı olarak görmüştür. Bir insanın laik ve Müslüman olmasının Cumhuriyet rejimi ile sağlanabileceğini göstermiştir.

 

   Atatürk “Bağımsızlık benim karakterimdir'' diyerek, Müslüman Türk milletine bir vatan ve devlet kazandırmıştır.

 

   Kutsal kabul edilen, tüm değerler, İstiklal, vatan, bayrak, millet… İşte cumhuriyetin ve laik devlet olmanın bize kazandırdıkları.

 

   Atatürk'ü anmak için anlamak gerek…

 

   Yıllarca Atatürk'ü bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni içine sindiremeyenlere en güzel cevap Kutsal Kitabımız Kur-an tefsirini Elmalı Hamdi Yazır'a yazdıran Atatürk'tür. Heybeliada Rubban Okulunun kapatılması ve Ayasofya Camii’nin ibadete açık kalması da yine Atatürk'ün talimatı ile gerçekleşmiştir.

 

   Bugün bakıldığında AB uyum yasaları çerçevesinde 40 bin kilise evi açılmış ve 45 binin üzerinde Müslüman gencin hıristiyanlığı seçmiş olması Türk ulusunun birlik ve bütünlüğü açısından oldukça manidardır.

 

   20. yüzyılın başlarında; beş bin yıllık geçmişi olan Osmanlı parçalanmış ve işgal kuvvetlerinin esiri haline gelmiştir. Ülkemiz topraklarının her tarafı kuşatılmış olduğu dönemde milletini bağımsızlık mücadelesine inandıran, bağımsızlık ruhunun temsilcisi olan, gecesini gündüzüne katarak, canla başla çalışan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, Kuva-i Milliye ruhuyla istiklal mücadeleşme başlamıştır.

 

   Türk Milleti bu günlere kolay gelmemiştir. Atatürk'ü bizden sonra gelen nesillere iyi anlatalım…

 

   Şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış, bu aziz vatanın nasıl kazanıldığı, bayrak ve vatan topraklarına sahip çıkılması, dışarıdan ve içeriden gelebilecek olan düşmanlara karşı uyanık ve hazırlıklı olmasını bilmek gerekmektedir.

 

   Geçmişini bilmeyen milletler, geleceği bilemezler…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (7)

 • ibrahim
  ibrahim
  1.10.2011 11:02

  siz ve sizin gibiler varoldukça ATATÜRK gün gelecek devran dönecek.türlü yalanlarla iftiralarla unutturmak isteyenler amaçlarına ulaşamayacak. inanıyoruz ki türk evladı bu milletin bu bayragın bu vatanın sahibidir.kimsenin bölmete parçalamaya gücü yetmeyecek. var olun saglıcakla kalın

 • birsen demir
  birsen demir
  1.09.2011 19:07

  Mustafa Kemal Atatürk M ısralar la anlatılmaz senin adın U lusa mahlolmuştur senin varlığın S amsuna ayak basarak başlattığın T ürkün kurtuluşudur senin adın, A nafartalarda baş kumandan, F ırlatıp attın düşmanı oralardan A sırlara mahloldu, senin askeri zekan. K orkular saldık, dört bir cihana E dirneden Kars’a ta Ardahana M edettin artık, sen bu vatana A kan kan helaldir o bayrağımıza, L ayemut oldun, kalbimizde Atam. A lnımız açık, yüreğimiz pektir bizim T ürk milleti olarak her birimizin A şıp da Türkü, geçemez beri zulüm T ürküm tükenmez, manevi gücüm. Ü zerinden asırlar, geçse de git se R eisimizin izindeyiz, hep birlikte K orkumuz yok kimseden, yaşıyorsun kalbimizde.. Nermin hanım teşklerr.

 • vatansever
  vatansever
  1.07.2011 14:32

  okuduklarıma inanamadım 40 bin kilise evi ve 45 binin üzerinde hiristanlıga geçmiş olan müslüman gencin olması.geldigimiz noktayı gösteriyor.biz vatan bütünlügünden bahsederken.aslında yabancı sermayeye teslim çoktan teslim olduk.bankaların çogu,büyük işletmelerin önemli bir bolümü yada bilmedigimiz birçok üretim yapan yerler yabancıların güney sahillerinde avrupalılar çoktan yerleşti topraklarımız şu yada bu şekilde satılıyor.daha ne olsun bu şartlar altında gençlerimiz bu durumları son derece normal karşılıyorlar.vatan elden gidiyor.gençler daha egitim hayatının başında nasıl para kazanırız hangi meslegi seçersek çok paramız olur.yada iş bulabilecekmiyiz telaşına düşüyorlar.yinede her şeye ragmen bizim yolumuz güçlü bir ulus olmaktan geçer.bu memlekette bir o kadarda ülkesini seven bayrak millet vatan aşıgı insanlar var.diline dinine vatanına sahip çıkacak geçler

 • mustafa
  mustafa
  1.07.2011 14:05

  nermin hanım sizin dediginiz gibi son zamanlarda atatürk hakkında haddini aşan açıklamalar yazılıyor konuşuluyor.maksatlı bir şekilde atatürk yıpratılmaya yok edilmeye çalışılıyor.vatanını bayragını seven türk evladı bu palavralara kanmayacak.bu memleket kolay kazanılmadı.maaşallah düzce basınında bu konu ile ilgili tek haber yok.ee şaşırmamak lazım burası düzce yakında seçim var.atatürkçü oldugunu savunanlar bile sus pus bekliyor.bakalım bu seçimlerde ne yapacaklar.

 • emel koç
  emel koç
  1.06.2011 15:18

  nermin hanım yazınızı bir nefeste okudum agzınıza yüreginize saglık saygılarımla

 • bahar mert
  bahar mert
  1.06.2011 15:01

  iran oldugumuz zaman anlarız

 • kemal
  kemal
  1.06.2011 14:34

  inanın yazınızı okurken aglayacak hale geldim.bugün yaşananlara bakarmısınız,bu ülke türkiye cumhuriyeti ,ne hale geldi ne hale getirdiler güzelim ülkemizi,yakında iran olursak o zaman anlarız cumhuriyetin ve atatürk ün ne kadarda kıymetli oldugunu ama iş işten geçmiş olacak çok yazık çok yazık