Konut sorunu

  • 27.04.2012

 

   İnsanlığın en eski mesleklerinden biri mimarlıktır. Mimarların ilk ürünü, ne bir hastane ne bir tiyatro salonudur. Dünyanın en eski yapısı büyük bir olasılıkla barınma gereksinimini karşılayan bir evdir.

 

   İnsanların barınma ihtiyacının giderilmesini karşılayan konutlar ve konutların kalitesi, yaşam memnuniyetinin artmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Yaşanan konutun kalitesi hayatı kolaylaştırır. Yaşanılan konutta endüstriyel gelişim ve kolaylıklardan faydalanıldıkça, yaşam standardı artar.

 

   Yaşanılan konutun sağlamlığı en önemli faktörse de genellikle önemi unutulur. Diğer etmenlere daha çok önem verir insanoğlu gayri ihtiyari.

 

   Evin donanım olarak eksiğinin kalmaması yaşam memnuniyeti için tek başına yetmez. Evin sosyal etkinlik alanlarına uzaklığı, güvenliği, ulaşım kolaylığı ve çevresel etkenler yaşam memnuniyetini artıran faktörlerin başlıcalarıdır.

 

   Düzce şehir merkezindeki nüfus artışı, Düzce ili nüfus artışından fazla. Yani köylerden ve çevre ilçelerden Düzce şehir merkezine doğru bir iç göç mevcut. 

 

   Deprem, yaşanabilir konutları azaltmış veya diğer bir deyişle sağlam olmayan binaları elemişse de, deprem artığı binalarda hala yaşam sürmektedir. Bu nedenlerle Düzce'deki kaliteli konut sıkıntısı çevresine oranla daha da arttırmıştır.

 

   Kalitesiz konutlarda yaşayanlar, şehrimizde azımsanmayacak kadar fazladır. Şehrimizdeki kalitesiz konutların başında deprem artığı konutlar gelmekte. Daha sonra yaşam standartları çok düşük ve çok eskiden kalmış ama içinde hala yaşam mücadelesi verilen iler tutar yanı kalmamış evler.

 

   Üçüncü grup olarak depremden sonra yapılan prefabrik evler.

 

   Deprem olalı on yıldan fazla olmasına rağmen hâla deprem artığı evlerde, yaşam kalitesi çok düşük olan evlerde ve deprem sonrası yapılmış prefabrik evlerde yaşam sürmektedir. On yıldan fazla zaman geçmesine rağmen depremin sorunlarının çözülememesi yöneticilerimizin konuya yeteri kadar ilgi göstermemesinden, soruna çözüm aramamasından, sadece günü kurtarmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır. Nitekim bunun sonucu prefabrikte yaşayanlara, “seçilmek” karşılığında bir takım sözler verilmiş, prefabrikte yaşayanlar da bu sözlerin tutulmasını istemektedirler.

 

   Konut sorunu, en fazla istismar edilen konulardan biridir. Toplumsal çıkarlar gündeme getirilmeyip, kısmi/şahsi çözümler için seçim zamanı bir takım sözler almak/vermek ve bunların peşinde koşmak, konut sorununun çözümünü getirmeyecek aksine istismar edilmesinin devamını sağlayacaktır.

 

   Konut sorunu bir mülkiyet sorunu değil, kaliteli yaşam sürdürülebilecek ev sorunudur. Konut sorunu makro düzeyde şehrimizin gelişmişlik düzeyi ile ilgili iken, bireysel düzeyde gelir yetersizliği ile ilgilidir.

 

   Başka bir deyişle sorun adaletsiz bir gelir dağılımının mekandaki yansımasıdır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Mustafa Kavaklı
    Mustafa Kavaklı
    28.04.2012 23:37

    Sayın Yılmaz çok doğru bir tespit.. sorun adaletsiz bir gelir dağılımının mekandaki yansımasıdır..Sürekli iktidarın ve Mütareke basınının öğündüğü dünyanın 17 inci Ekonomisi iken 14 lere gelen ekonomi, sanayide kapasite kulanımı, Ekonomistlerin halkın anlıyamadığı dille anlattığı veriler nedense halkın dünya standartlarında yaşam kalitesini 70 li sıralardan aşağılara çekmiyor… Gerçi ithal bakanımız Robin Hoot gibi zenginden alıp fakire veriyoruz demiş, geçen yıl Emekli maaşları yüksek diyende o..