PARK HİZMETİ SUNMAK

  • 16.03.2012

 

   (DÜZCE POSTASI GAZETESİ & Mercek Altında köşesi)

 

      DÜZCE’nin artık geniş yürüyüş yollarına ihtiyacı dayanılmaz bir hal aldı.

      Çıkın yürüyün bakalım İstanbul Caddesi  kaldırımında.  Sağa sola kıvrılmadan zor yol alırsınız?

      Spor Sokağa bir bakın! İnsan seli gibi. Yaya trafiğinin yoğunluğu içinde bunalırsınız.

      Peki  Düzcelilerin şehir içinde rahat nefes almaya hiç mi hakkı yok?

      Parklar deseniz,  verilmiş zamanında kiraya. Şimdi park demeye bin şahit ister! Hepsi çeşitli yapılarla doldurulmuş durumda!

      Belediye Başkanımız  Bayram’a bir noktada katılmıyoruz:
       “Belediye,  parkların güvenliğini ve bakımını sağlayamadığı için kiraya verme yolunu seçti” diyor sayın Başkanımız.

      Bizce hiç gerçekçi ve geçerli bir mazeret değil ki Belediyeleri belediye yapan en önemli özelliklerinden birisi şehir insanına park hizmeti sunmaktır.

      Yani bir merkez parkının bile güvenliğini, bakımını yani işletmesini başaramayacak Belediye kapısına kilit vursun daha iyi.

       Gelelim yürüyüş yollarımıza; Başkanımız İsmail Bayram,  İstanbul Caddesi’ni trafiğe kapatmayı düşünüyordu.  Bu sayede geniş bir park alanıymış gibi bir yürüyüş mekanı kazanacaktı  Düzceliler. Park ihtiyacı da bu sayede bir nebze  giderilecekti. 

       Ancak ne oldu da bu konuda bir adım dahi atamıyor?. Neden çekiniyor?

       Bırakalım kapatmayı, tek şeritlik araç geçişi bıraksa - ki defalarca yazdığımız gibi zaten bu caddenin trafiği park eden araçlar yüzünden tek şeritten akabiliyor. İşte tek şerit geçiş bıraksa dahi, geniş bir yürüyüş ve nefes alma alanı açılmış olacak Düzce’lilere!

      İstanbul Caddesi’nin kaldırımları genişletilmediği için hem şehrin havası, araç trafiği yüzünden berbat oluyor, hem de insanlar parklarda yürünecek yer kalmadığı için doluştuğu bu caddede rahat nefes alamıyor.       

      Oysa  İstanbul Caddesi’nin tek şeridi araçlara açık olsa bisiklet yoluna bile yer açılır.

      Öte yandan, Valilik binasının batısında yani Kentsel Dönüşüm alanı olan yerdeki üç sokak kafelerin ve lokantaların bulunacağı  bir  gezinti mekanı  haline getirilecekmiş. 

      Bu da Başkan’ın olumlu bir icraatı olacak inşallah ama yine de yetmiyecek.

      İstanbul Caddesi’ndeki araç trafiği mutlaka sınırlandırılmalı. Dediğimiz gibi tamamen trafiğe kapatılmasa bile yolun tek şeridi araçlara açık tutulup geri kalanı yayalara bırakılmalı!

      Her şehirde böyle yerler var. Neden Düzce,  bir adım atmak için bu kadar çok bekliyor? Neden bir türlü modern şehircilik alanında  geri kalıyoruz anlaması zor!     

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.