RÜŞT İSPATI

  • 5.03.2021
  • Abone ol

   Ülke gündemimiz bir hayli yoğunken yazabilme konusunda müthiş geniş havza bizleri ve köşe yazılarını bekliyor. Geçtiğimiz hafta ve bu haftanın gündemi olan Yeni anayasa, HDP’nin kapatılması, Covid 19 normalleşme süreci ve İnsan Hakları Eylem planıydı... 

   Yeni anayasa konuşmalarında 1961 ve 1982 darbe süreci anayasalarının yetersizliği her dönem siyaset ve bürokrasi tarafından vurgulanıyordu. Salt devlet aklı ile yapılan bu anayasalara “derin millet” aklı ile bir düzenleme yapılması gerçekten zaruretti. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı “İnsan Hakları Eylem” planı kişisel hak ve özgürlükler noktasında yapılması gereken hamlelerin geç ama doğru olduğunu vurgulamak gerekmektedir. Bir ülkede insan hak ve özgürlükleri ne kadar gelişmiş ise o ülke o kadar modern ve gelişmiştir. Aynı zamanda devletlerin istikrar ve devamlılığının en büyük göstergesi de anayasaların sabitlenmesi ve sıklıkla değişikliklere çok maruz bırakılmamasıdır. Bu iki sorun umut ediyoruz ki ülkece sabitleme yoluna hızlıca girer ve bitiririz. 

   Amerika’nın ve Avrupa’nın yıllardır bu gelişmişlikle vatandaşını mutlu edip, sınırlarını cazibe merkezi yaptığı aşikar idi. Ülkemiz açısından bu geç kalkınmışlığı bugün daha fazla gecikme ihtimaline karşı kâr gibi düşüneceğiz.  

    Ülkemizde terör ve terör seviciliği her dönem revaçta idi. Ermeni olmak, rojavalı olmak,  serdilhanda olmak sanatta, sporda, siyasette para ederken, bütünleştirmek, devlet millet birlikteliğini savunmak hiç para etmezdi. Yine bir iklim açıldı ülke gündeminin ortasına “HDP’nin kapatılması” düştü.  

   Solun  bölücü unsurlarla ilk açık birlikteliği olan 1991 seçimleriyle SHP ile meclise giren DEP’li vekillerin yemin töreninden başlayarak devam eden showları taa bugüne kadar geldi. 

   O dönem DEP li vekillerin durumu Milliyetçi blogu sarsmış, tartışmasız Lider Başbuğ Türkeş'in SHP hükümetine istikrar adına güvenoyu verme teklifi, dönemin MÇP Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının ayrılması ile son bulmuştu.  

   Bu dönemde meclis alanında yine aynı tartışma ve kırılmalar karşımıza çıkacak gibi bir görüntü var.  

   Bu sefer kantarda olan İyi Parti. Farklı sesler ve iddiası olan Türk milliyetçiliği ülküsünden dolayı çok ciddi beklenti ile karşı karşıya. İyi Parti Lideri Meral Akşener “arkadaşlarımız ısmarlama oy kullanmayacaklar” derken, Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu net bir şekilde “meclise gelirse evet vereceğim” açıklaması yaptı. Meral Hanımın kendi kitlesinde çatlak ses çıkarmama durumunu nasıl bir denklemle koruyacağını sabırsızlıkla beklerken, iyi partide milli beklentiyi karşılamayacak ek tutumda yeni bir Muhsin Yazıcıoğlu çıkarma ihtimalini de göreceğiz. Ben HDP kapatılma oylamasını siyasi istikamet ve vatansever her birey gibi ciddi bir eşik ve rüşt ispatı olarak görüyorum.  

***

   Genel konuların ehemmiyetinden çok şaşmadan yerele de biraz girmek icap edecektir. 

   Düzce Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünün, son altı yılda açılan yeni yollardan daha fazla son bir yılda yol açımı yaptığını görüyoruz. 32 km'yi geçen yeni yollar, yeni yapılaşma alanları, yeni kavşaklar, yeni parklar, yeni güzergâhları beraberinde getiriyor. Bu açılan yolların alt ve üst yapıları arkadan geldikçe planlı bir şehir olma yolunda Düzcemiz’in çok eşik atladığını hep birlikte görüyoruz. Bu vesile Düzceli bir vatandaş olarak Fen İşleri Müdürümüz Okan KALTU’ ya ve ilgili Belediye Başkan Yardımcımız Celal KASAPOĞLU’na gerçekten teşekkür etmek gerekiyor. 

   Belediye Başkanımız Dr. Faruk ÖZLÜ beyin kalkınma ve geliştirme hamlelerine şehrimizin iç ve dış çeperlerinde meydana gelen değişiklerin çok büyük katkı yaptığını görüyoruz. Belediyemizin hızlı etkileşim ve iletişimle vatandaşın arsasını, sokağını, evini değerli hale getiriyor.  

   Düzcemiz’in hafta sonu kıymetli misafirleri olacak, Bizzat Düzce Belediye Başkanımız Sayın Dr. Faruk ÖZLÜ beyin ev sahipliği yaptığı yerel yönetimler zirvesi olacak , bu gibi davet ve istişarelerin “Türkiye’nin DAVOS’u Düzce olmalı” hayaline de bizi biraz daha yakınlaştırıyor. Şehrimize gelen her misafire turizm alanlarımızı, hizmet sahalarımızı ve belediyemiz yatırımlarını göstererek örnek şehir ve belediye imajı Faruk ÖZLÜ beyin inşa ettiği ciddi bir hasletti. Adım adım geliyor... 

   Artık araba markaları yerine, kültür, tarih ve doğa güzelliklerimizle ulusal haber bültenlerimizde hakkettiğimiz yeri alıyorsak başarı mimarlarını yürekten taktir etmemiz gerekiyor kanaatindeyim.

   Değişiyor, gelişiyor ve eşik atlıyorsak bunları kaleme alma keyfiyetinden kendimizi mahrum bırakmadan yazmak istedik, sağlıcakla kalın... 

  • Abone ol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.