Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :66011204 Aktif Ziyaretçi :63759 22 Ağustos 2019 Perşembe
[18:12] 2 DAKİKADA BUGÜN -- [17:10] İstişare toplantısı gerçekleştirildi! -- [16:58] Orman Bölge Müdüründen Yanmaz'a ziyaret! -- [16:56] Yanmaz; ’Yaraları sarmaya devam ediyoruz’ -- [16:49] Düzce rahat nefes alamayacak mı? Hava kirliliğinde 3'ncü sıradayız! -- [16:39] Mevsimlik işçiler sağlık taramasından geçiriliyor! -- [16:27] Yanmaz'a Ülkü Ocakları Başkanlarından ziyaret! -- [14:35] Kanser tarama tırının Düzce mesaisi sona erdi! -- [14:24] Yağmur suyu mazgalları temizleniyor! -- [14:26] DTSO Yönetim Kurulu toplandı! --
Telat Çelik
TEŞVİK VE DÜZCE

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:03.04.2010

     2003 yılında başlayan teşviklerle Düzce’de yeni yatırımların artmış olması, yerel yetkililer tarafından övünülerek anlatılıyor.

      Düzce’ye yatırım yapılması, yeni iş olanaklarının yaratılması tüm Düzceliler’i sevindirecek bir gelişmedir.

      Ancak sanayileşme bir bütündür. Sanayileşme sadece, fabrikaların açılması, makinelerin çalışması demek değildir. Sanayileşme, nüfusun içindeki oranı her geçen gün artan ve emek gücünü satarak yaşamaktan başka seçeneği olmayan işçilerin insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma ortamını beraberinde getirmediği sürece bir eziyet haline de dönüşebilir.

     Sanayileşmenin Düzce’nin çehresini değiştirdiği doğrudur. İlimizde Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre 50 binin üzerinde sigortalı çalışan bulunmaktadır. Ancak yine bütün Düzceliler’in bildiği gibi sigortasız çalışma oldukça yaygın bir uygulamadır. Bu oldukça çelişkili bir durumdur. Bir taraftan devlet teşvikleri ile rekabet koşullarında avantajlı duruma geçilmekte diğer taraftan ise işçilerin sömürüsü yoğunlaştırılmaktadır.

      Sigortalı çalışan sayısı her geçen gün artmasına rağmen, sigortalıların içinde insanca çalışma ve çalışma yaşamanın birinci şartı olan sendikalı çalışan sayısı küçük bir azınlığı oluşturmaktadır.

     Sendikalı olmak anayasa ve yasalar tarafından güvence altına alınmış olmasına rağmen işçilerin önünde iki temel engel bulunmaktadır. Birincisi, işverenlerin sendikalar karşıtı tutumları ve işçileri sindirmeye yönelik girişimleridir. İkincisi de, işverenlerin bu tavırlarına dayanak yaptıkları yasal düzenlemelerdir.

      12 Eylüldarbesi ile getirilen yasaların büyük bir bölümü değişmesine rağmen ve içinde bulunduğumuz günlerde 12 Eylül Anayasasının köklü biçimde değiştirilmesi konusunda bir teklif meclisin gündemine gelmiş iken, her nedense çalışanların temel hakları olan sendika, toplu iş sözleşmesi ve grev yasalarındaki baskıcı, sınırlayıcı ve engelleyici düzenlemeler konusunda adım atılmamaktadır. Her konuda açılım yapılırken, nüfusun dörtte üçünü oluşturan emekçiler  için hiçbir açılım yapılmamaktadır.

       30 yıldır renklerinin birbirinden farklı olduğunu söyleyen tüm iktidarlar işçi hak ve özgürlüklerinin önündeki engellerin kaldırılması konusunda en ufak adım dahi atmamışlardır. Bunun kabahati ise bu iktidarlar ve partilerde değil, bizzat işçilerin kendisindedir. Kendi aralarında birlik olamadıkları, ortak çıkarları için bir araya gelip mücadele etmedikleri, bölünmeye devam ettikleri için nüfusun küçücük bir azınlığının talimatlarını yerine getiren kullara dönüşmüşlerdir.

        Bu durum böyle devam edemez ve etmemelidir. İşçilerin örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılmalı ilimizde sanayileşme kültürü sadece makineleşme olarak değil, sendikalaşmak olarak da yerleştirilmelidir. Bu konuda yerel yöneticilere büyük görevler düşmektedir. Yerel devlet görevlileri ile yatırılan milyar liralarla değil, sendikalaşma oranları ile de övünebilmelidirler. Sendikalaştıkları için işten atılan işçilere karşı değil onları işten atanlara karşı tavırlı olmayı bilmelidirler. Sigortasız, asgari ücretin altında çalıştırılanlara karşı denetimlerini sıklaştırmalı, yasal yolları işletebilmelidirler.

          Kimse sendikalı olmaya zorlanamaz, sendikalı olmak gönüllük esasına dayanır. Ancak, sendikalı olmaktan korku duyulmayan bir ortamın yaratılması da devletin ve görevlilerinin temel görevidir. İşçi ile patron arasındaki dengesizlik ancak bu müdahaleler yoluyla ortadan kaldırılabilir.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
MAL DA BİZİM, CAN DA BİZİM!
 
  Ayşegül Şenol Can
AFETLERLE MÜCADELE
 
  Ulviye Dikmen
DOSTA VEDA...
 
  Telat Çelik
KÖMÜRÜN KARASI
 
  Peri Meram Arbak
Işıtan Gündüz’ün Ardından
 
  Hümeyra Yılmaz
Hastaneye 112 çağırmak!
 
  Cemil Acar
Nazmi Çiloğlu ve Necmi Hoşver
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
Birşeyler oluyor ama çözemedim!
 
  Aysel Dural
20 KURUŞ DEYİP GEÇME!
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
İyi Gelecek, İyi Bir Stajla Başlar
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Işıtan Gündüz’ün Ardından " Yazısına...
 Dincer KORKMAZ
 Buram buram her kösesi kitap kokan evinde, Işıtan Gündüz'ün anılarını ve fikirlerini dinleyen şanslı insanlardan biriydim bende.Hoşçakal Işıtan ağabey, toprağın bol olsun, ışıklar içinde uyu.
  " SEDAŞ'TAN PLANLI ELEKTRİK KESİNTİSİ! " Haberine...
 A.Rıza ÖZÇELİK
 komik bir il olmayı bırakamadınız. Hala nelerle uğraşıyorsunuz.Habere bak çalışmalar yapılıyor kurul toplandı istişare yapıyoruz falan filan. Bakın Türkiyede eletrik kesintsi olan tek il Düzcedir herhalde. Bizde bakın uğraşıyorlar diye ses çıkarmıyoruz onlarda daha iyi elektrik vereceğiz diye bak nasıl kandırdık diyorlar.
  " Barodan açıklama: ‘Türk demokrasisine darbe vuruldu’ " Haberine...
 ulviye dikmen
 bu çok duyarlı güzel yazınız için demokrasi adına teşekkür ederim sevgiler
  " Depremin yıldönümünde Özlü'den önemli mesaj: Yatay şehirleşmeye önem veriyoruz! " Haberine...
 şükrü toros
 depremden sonra 3 kat imar iznini 4 kata ben çıkardım, şimdi 5 kata da siz çıkarırsınız, böylece yatay mimariye geçmiş olursunuz. ah düzcem ah
  " Işıtan Gündüz’ün Ardından " Yazısına...
 Ayşegül Senol can
 Sevgili peri ısıtan bey 'in ardından yazılacak çok duyarlı ve güzel bir yazı anılarda yasasin
  " MAL DA BİZİM, CAN DA BİZİM! " Yazısına...
 Nizametti ulaş
 https://yesilgazete.org/blog/2019/08/10/7den-70e-sele-tepesinde-bir-kasaba/
  " Düzce esnafı BiTTi BiTiYOR! " Haberine...
 Düzceli..
  Maalesef Türkiye bu sazan sarmalı tezgâhına düşmüş bulunuyor. Alıntı.. Sazan Sarmalı Osman Başıbüyük, Sun Savunma Net, 09 Mart 2019 Hükümet, maaşları ödeyebilmek için küresel piyasalardan borçlanmak zorunda. Üretimi artıracak yönde tedbirler almaya kalkışırsa 1 kuruş para vermezler. İşte çeşitli baskı araçları kullanılarak bir ülkeyi üretimi artıracak tedbirler almaktan alıkoyarken, ithalata yönlendirmeye, bunun bir sonucu olarak fiyat kontrolü rejiminin doğmasına neden olmaya, bu süreçte borç vermeye devam ederek krizi daha da derinleştirmelye ve sonunda hedef ülkeyi iç ve dış politikada kendi kararlarını alamaz hale getirerek esir alma utezgâhına SAZAN SARMALI deniyor..
  " Düzce esnafı BiTTi BiTiYOR! " Haberine...
 Düzceli..
 Bir alıntı ile katıla yım.R. Serdar oğlu.. Yıllardır yazıyoruz, söylüyoruz; “Krizi çıkaran borçtur. Bu kadar borç aldınız, borçla ÜRETİM DEĞERİ olmayan inşaatlar yaptınız. Bu borcu çeviremezsiniz, batarız” dedik.     Her aklı başında yönetici, ekonomist bunu söyledi ama siz dinlemediniz. Üstelik sizi uyaranları muhalif diye hapse attırdınız.” Şimdi sizi uyardığımız noktaya geldiniz.     Yok faiz lobisi imiş, yok dolar lobisi imiş, yok Trump imiş! Suçu başkalarına atıp kurtulma çabasındasınız. Bu dediklerinizde haklı olsanız bile iktidar tek başınıza sizsiniz, engel olsaydınız!     Bu sebepten; Yaşadığımız ekonomik ve siyasal krizin TEK SORUMLUSU ERDOĞAN’DIR… Devlet yönetiminde YETKİ kimde ise SORUMLULUK da ondadır.
  " Düzce esnafı BiTTi BiTiYOR! " Haberine...
 Düzceli..
 Deman ile ya.. Bakan parametreler süper dedi..Devamında bak ne dedi...Bakandan Dolar ile ilgili açıklama..   Ekonomik parametrelerimizi normalleştirebilme yönünde planktonlaştırabilip patikadan aşşağı saldığımızda konvansiyonel değerler doğrultusunda aslında gaye Kendi t stabil bir paradigma çizdiğimizi söyleyebiliriz,panik yapmayın..
  " DOSTA VEDA... " Yazısına...
 Kaan Arslanoğlu
 Teşekkürler Sevgili Ulviye Dikmen'e.. Işıtan Gündüz için yazdığı bu güzel yazı için. Saygılarla..
Gülden Mutlu Akçakocalı sevenleriyle buluştu! Gülden Mutlu Akçakocalı sevenleriyle buluştu!
  Grev çadırında bayramlaşma!
  2/B arazilerinde süre uzatıldı!
  HOŞVER AİLESİNİN ACI GÜNÜ
  Yeni öğrenciler için kayıtlar başlıyor!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Akçakoca’da bir terörist yakalandı!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Afetzedelere kurban eti dağıtımı!
  Kayıp kadın eski eşinin evinde bulundu!
  Onarım ekibi Akınlar Mahallesinde!
  Düzce Barosu, açılış toplantısına katılmayacak!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Barodan açıklama: ‘Türk demokrasisine darbe vuruldu’
  Alımlar randevu sistemi ile yapılacak!
  Valilikten şiddetli yağış uyarısı!
  Traktörün altında kalan sürücü hayatını kaybetti!
  17 Ağustos'u andılar!
  Yanmaz, 15 Temmuz parkını inceledi!
  26 Ağustos’ta ‘Nilgün Kızılcı’ resitali!
  17 Ağustos'u unutmadılar!
  16.08.2019 - Işıtan Gündüz’ün Ardından
  18.08.2019 - Depremin yıldönümünde Özlü'den önemli mesaj: Yatay şehirleşmeye önem veriyoruz!
  19.08.2019 - Barodan açıklama: ‘Türk demokrasisine darbe vuruldu’
  20.08.2019 - SEDAŞ'TAN PLANLI ELEKTRİK KESİNTİSİ!