Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :73581768 Aktif Ziyaretçi :34317 4 Aralık 2020 Cuma
[17:53] Tebessüm Derneği yardımlarına devam ediyor! -- [17:42] Engelli parklarına park eden sürücülere ceza yağdı! -- [17:30] Dܒde Engelliler Günü programı online gerçekleştirildi! -- [17:20] Engelliler Gününü kutladılar! -- [17:12] HIV’i Tanıyor muyuz? başlıklı konferans düzenlendi! -- [16:41] Polislerden en anlamlı ziyaret! -- [16:36] Vatandaş şikayetçi! Musluktan çamurlu su akıyor! -- [15:41] Düzcespor rakibine kök söktürdü: 3-0 -- [15:32] Hafif ticari araç ile kurye motoru çarpıştı: 1 yaralı! -- [15:16] Tanal'dan hava kirliliği açıklaması: 2 dönemdir yasa teklifi sunuyorum! --
ANLATMAYIN, YAŞATIN!
Ayşegül Şenol Can
YİNE DEPREM; YİNE ACI!

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:11.11.2020

 

   Yine deprem, yine can kayıpları, yine acı.  İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremde, yaşamını kaybeden yurttaş sayımız 114 olarak belirtiliyor. (Depremin büyüklüğü konusunda tartışmalar var 6.6 mı 7.0 mı konusunda uzmanların vardığı sonuç 7.0 olduğu yönündedir.)

   Depremde 141 bina ağır hasar almış, 11 bina yıkılmış, 15 bina acil yıkılacak durumda olduğuna dair haberler var.

   Öncelikle başta İzmir’de meydana gelen deprem olmak üzere tüm depremlerde ucuz can pazarında yaşamını yitiren yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar dilerim.

*

   Deprem bir doğa olayıdır... Yerkürenin kendi içinde bir döngüsüdür. İnsan yerleşimlerinin deprem tarihine bakıldığında tarih sayfaları, depremler nedeniyle kaybolan uygarlıklarla doludur..

   Depremle birlikte yaşamanın zorunlu olduğunu öğrenen toplumlar, öncelikle barındıkları binaları, yaşadıkları şehirleri depreme karşı güvenli hale getirecek bir düzen kurmuşlardır.

   2020 yılında dünya genelinde yaşanan depremlere bakıldığında Örneğin;

   ABD de 22 Temmuz 2020 de 7.8 büyüklüğünde ve 19 Ekim 2020 tarihinde 7.6 büyüklüğündeki depremlerde “0” can kaybı,

   18 Haziran 2020 tarihinde Yeni Zelanda da 7.4 büyüklüğündeki depremde “0”can kaybı,

   23 Haziran 2020 tarihinde Meksika’da meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremde “10” can kaybı varken,

   17 Temmuz 2020 de Papua Yeni Gine’de meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremde “1” kişi yaşamını yitirmiştir.

*

   Ülkemizde ise durum nasıl olmuş bir bakacak olursak;

   24 ocak 2020 de Elazığ da meydana gelen 6,7 büyüklüğündeki depremde 41 yurttaşımız,

   30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de meydana gelen 7.0 (6.6) büyüklüğündeki depremde ise 114 yurttaşımızın hayatını kaybetmiş olması hepimiz için çok düşürücüdür.

   İçinde gelişmiş ekonomilere sahip ülkeler olduğu gibi bizimle aynı ya da daha kötü durumda olan ülkelere baktığımızda ülkemizde depremlerde can kayıplarının çok yüksek olmasının sebebinin sanıldığı gibi kader olmadığının en önemli kanıtıdır. Onlar için olmayan kader, bizler için neden olsun değil mi? O zaman iki elimizi başımızın arasına alıp bu işin sırrını çözmek çok da zor olmasa gerek.

   Düşünene tabiî ki…

   Her deprem sonrası konuşulan gibi yerleşime uygun olmayan bataklıklara alüvyon zeminlere dere yataklarına yapılmış binalar, doğru projelendirilmeyen binalar, yapı denetim hizmeti almamış binalar, imar aflarından faydalanan binalar, demirinden çimentosundan çalınan binalar, projesiz tadilatlar v.b. diye sıralanan bina yıkılma sebepleri konuşuluyor. Bina yıkılma sebepleri aynı, alınması gereken önlemler aynı..

   İnsan şöyle bir bakınca bunca yaşanan acıya rağmen hiç mi ders alınmaz diyor.

*

   Yine deprem nedeniyle toplanan vergilerin yerinde kullanılmadığını konuşmaktayız.

   Yine yapı denetim hizmetinin verilemediğinden konuşmaktayız.

   Yine imar aflarını konuşmaktayız.

   Yine gerçek sorumluların yargılanmasını konuşmaktayız.

   Yani 1999 depremlerinden bu yana hiçbir şey değişmemiş her şey olduğu gibi olanca denetimsizliği ile var olmaya devam ediyor.

*

   Depreme gerek olmaksızın kendi kendine yıkılan binaların çok olduğu bir ülke Türkiye..

   Bu konuda halen daha hafızalardan silinmemiş olan  Diyarbakır'da 1983 yılı Ocak ayında Hicret Apartmanı kendi kendine çökünce, içinde bulunanlardan 93 kişi yaşamını yitirdi.

   10 Ağustos 2000’de Mersin'de çöken 43 yıllık binada 2 kişi öldü.

   29 Ocak 2003 tarihinde İstanbul Beyoğlu'nda çöken eski bir binada 6 kişi öldü.

   2 Şubat 2004 tarihinde Konya Zümrüt Apartmanı, Kurban Bayramının 2. gününde  tarihinde 92 (9 aylık hamile kadının çocuğu ile birlikte aslında 93) kişiye mezar olmuştu. 

   12 Aralık 2006'da  Diyarbakır'da Kurdoğlu Askeri Lojmanlarında bir bina kısmen çöktü, 8 kişi öldü.

   4 Şubat 2007'de Diyarbakır’da 8 katlı bina çöktü. Apartman önceden boşaltılmış olmasına rağmen 5 kişi öldü.

   27 Şubat 2007'de İstanbul Zeytinburnu’nda kaçak olarak inşa edilen imar affıyla iskan izni alınan bina çöktü ve 3 kişi öldü.

   2 Ağustos 2008'de Konya’da bir kız yurdu yıkıldı. 17 öğrenci hayatını kaybetti.

   16 Eylül 2015'te Üsküdar'da bina başka inşaat nedeniyle çöktü 1 kişi öldü.

   3 Ocak 2017'de İstanbul Zeytinburnu’nda bina çöktü ve 2 kişi öldü.

   6 Şubat 2019 İstanbul'un Kartal’da bulunan Yeşilyurt apartmanı 8 katlıydı, bina kendiliğinden çöktü. 15 yurttaşımız hayatını kaybetti.

*

   Daha ne söylenmeli bilemedim.

   Deprem ve her sebeple olursa olsun bina çökmesi sebebiyle yaşamını yitiren vatandaşlarımız söz konusu olunca aklımızdan çıkartmamamız gereken temel hak yaşama hakkıdır.

   Anayasanın 56. Ve 57.maddeleri ile güvence altına alınan sağlıklı ve güvenli binalarda şehirlerde ve bir ülkede yaşama hakkının temelinde yatan ise doğru planlama ve denetimden geçtiğini unutmamalıyız.

Peki, Senin Yorumun?
ulviye dikmen  /  11.11.2020 - 22:47:25
 Sevgili Ayşegül depremin birinci gününden bu güne unutmadığımız acıların , özlemlerin ve de umudun yürek gücümüzle yoldaşı olduk... İzmir de yaşanan deprem kızımın da orada yaşıyor olması nedeniyle ,aynı acıları bir kez daha yaşamak bana çok zor geldi. Doğanın gücünün biz insanlara uyarısıyla gereken dersleri almış olmanın umuduyla hepimize kolay gelsin sevgiler sana
  Fatih Melih Maradit
ANLATMAYIN, YAŞATIN!
 
  Ayşegül Şenol Can
YİNE DEPREM; YİNE ACI!
 
  Ulviye Dikmen
Hypatia.. Kadına Şiddetle Mücadele Günü
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
Bir doktor Corona olsa gör başına neler
 
  Hümeyra Yılmaz
RANTIN OLMADIĞI YER
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
Düzce’de günlük yapılan 1800 testin kaçı
 
  Tarık Şahin
DÜZCE’YE GİTTİM EN SONUNDA
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
Hipertansiyon ameliyat ile tedavi edileb
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " ‘Hava kirliliğimiz dereceye girince gündem oluyor, sonra unutuluyor’ " Haberine...
 Peri Arbak
 O yürüyüşün üstünden kaç yıl geçti, Fethi abi? Ben Düzce'de hava kirliliğinin çözüleceğini asla düşünmüyorum, kimsenin umurunda değiliz. Hala Çimento fabrikası, Sayın Başkanımız Özlü düşünülmedi dese bile son anda vazgeçildiğine inandığım lastik atık tesisleri (Çimento fabrikasının enerji kaynağı ihtiyacı için düşünülmüştür) vs vs. Daha çok işimiz var abi, COVİD bitince yürüyüşlere başlayacağız gibi görünüyor. Ağzına sağlık
  " ÇOK ALIŞTINIZ AMA!.. " Yazısına...
 Ertuğrul Şen
 Hepsi havanda şu dövüyor.Adam CHP li diye dediğinin mücadelesinin kıymeti harbiyesi yok . Yahu adama cevap vereceğinize seçmeninize Yani Düzce halkını bilgilendirin. Herşey muğlak. Allah aşkına millet sizden net bilgiler bekliyor ama basın yoluyla ama sosyal medya yoluyla. Kalkın en acil en doğal hakkı, lütfen duyarlı olalım.
  " Pazaryeri ve toplu taşıma araçlarında denetim yapıldı! " Haberine...
 sevinç
 Korona virüsün ilk başladığı zamanlarda alınan önlemler daha ciddi iken şimdi sanki yokmuş gibi davranılıyor, kalıcı konutlar pazar yerinin giriş, çıkışında dezenfektan koymuştu belediye ama şimdi nerede? en küçük örneği bu.
  " Hypatia.. Kadına Şiddetle Mücadele Günü 25 Kasım " Yazısına...
 Dinçer KORKMAZ
 Daha önce Hypatia'yı duymamıştım.Cok güzel bir yazı olmuş, elinize, kaleminize, yüreginize sağlık. Göğe bakan nesillerin artması dilegiyle.
  " 120 günde Düzce kıpkırmızı oldu! " Haberine...
 Hızır Özcan
 Düzce'de hızlı yayılımın nedeni bir bir buçuk ay önce anıtparkta düzenlenen şehirler arası yiyecek fuarıdır. İnsanlar orada kalabalıklar oluşturdu ağız ağıza yemek yedi sohbet etti. Yetkililerde orayı ziyaret ettiler.Elbette yine de artacaktı salgın ancak özellikle kalıcı konutlarda adeta hiç yok iken birden orası da kırmızıya döndü ve hepsi o etkinliklerden sonra oldu.Yöneticilerin bu konuda ağır hataları var.
  " 120 günde Düzce kıpkırmızı oldu! " Haberine...
 Refiye Ergul
 Hiç kural takmayanlar ve Atatürk heykelin orada satışlar günlerce yapıldı. herkes aç ordan yedi içti isi olan olmayan çıktı. herşey yapıldı. korona yayılsın diye yasakları dinlemeyenler maske çenede. 65 yas altı 40 yas alti çoğunlukta. ama 65 yas çıkmasın deniyor. aslında geri kalan daha çoğunlukta ev gezmeleri dogum gunleri nisanlar istemeler sanki hic birsey yokmus gibi. cok gec kalinmadan duzce dahi butun iller ilceler koyler giris cikis yasak gelmeli. herkes istanbul bolu gezmeye gidiyor geliyor. yani cok rahatsiz durum anlamak istemiyorlar
  " Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!.. " Haberine...
 Eda
  vatandaş zaten kaldırımda zor yürüyor bide bisikletler mi milletin üstüne çıksın.
  " Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!.. " Haberine...
 İlhan öztürk
 Selamunaleykum Ben Şu An Almanyadayım ama yakında Emekli olacam İnşallah Gelecem böyle bir çalışma hiç biryerde görmedim yazık oluyor Düzceye saygılarımla
  " Özlü; ‘Bölgede tarihi hava yeniden yaşatılacak’ " Haberine...
  Suat ÖZTÜRK
 SİZİ TEBRİK EDERİM SAYIN BAŞKAN YILLARDAN BERİ ÇÖZÜLEMEYEN BİR SORUNU ÇÖZECEKSİNİZ İNŞAALLAH ASLINA UYGUN BİR ŞEKİLDE YAPILIRDA BÖLGE NİN ve DÜZCE nin TURİZM ine CİDDİ KATKI SAĞLAR
  " NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN? " Haberine...
 Ahmet esen
 Kesinlikle yapilmamalı. Duzcenin havası zaten kirli
HIV’i Tanıyor muyuz? başlıklı konferans düzenlendi! HIV’i Tanıyor muyuz? başlıklı konferans düzenlendi!
  Tanal; ‘Keşke kanun teklifime destek verseydiniz, Düzce bu durumda olmazdı!’
  Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!..
  ‘Kendi soluduğum havanın kirletilmesine müsaade etmem’
  120 günde Düzce kıpkırmızı oldu!
  Türkiye’nin en kalitesiz havası Düzce’de ölçüldü!..
  Başkan Özlü; ‘Dört bir yanda çalışıyoruz’
   ‘Hava kirliliğimiz dereceye girince gündem oluyor, sonra unutuluyor’
  Bakan Yardımcısı Erdil Düzce’de!
  Belediye Başkanları toplantısı gerçekleştirildi!
  Tanal; 'Neden bu riski kaldırmıyorlar?'
  İç Anadolu ağaçlansın diye destek aldı!
  Celil Yağız Sahnesi’ne düzenleme!
  Pazaryeri ve toplu taşıma araçlarında denetim yapıldı!
  Yılmaz'ın sorularına Bakanlıktan 'bakarız' minvalinde cevap: Önümüzdeki yıllarda!
  Otobüs seferlerine yeni düzenleme!
  Düzceliler’e
  BABACAN DÜZCE’YE GELİYOR!
  Hava kirliliği Düzce’nin gündeminde!
  Medusa Başı bulundu!
  Tarım, Orman ve İnsan konulu fotoğraf sergisi açıldı!
  27.11.2020 - NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN?
  27.11.2020 - Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!..
  28.11.2020 - 120 günde Düzce kıpkırmızı oldu!
  1.12.2020 - ÇOK ALIŞTINIZ AMA!..
  29.11.2020 - Hypatia.. Kadına Şiddetle Mücadele Günü 25 Kasım
  27.11.2020 - Olimpiyat ’ta ceza tuzağı!
  27.11.2020 - Özlü; ‘Bölgede tarihi hava yeniden yaşatılacak’
  29.11.2020 - Pazaryeri ve toplu taşıma araçlarında denetim yapıldı!
  2.12.2020 - ‘Hava kirliliğimiz dereceye girince gündem oluyor, sonra unutuluyor’