Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :73571665 Aktif Ziyaretçi :64230 3 Aralık 2020 Perşembe
[14:31] Yeni keşfedilmiş gibi açıklamalar yapılıyor! -- [14:17] ANLATMAYIN, YAŞATIN! -- [14:04] Tüm anaokulları ve anasınıflarının faaliyetlerine ara verildi! -- [13:47] Eşi tarafından darp edilen kadın hastanelik oldu! -- [13:38] Boş sokaklar drone ile havadan görüntülendi! -- [13:29] ‘Temiz hava için hep birlikte el ele vermeliyiz’ -- [13:17] Fındık yüklü TIR devrildi: 1 yaralı! -- [13:05] Kamu ve özel sektör birlikte çalışmalı! -- [12:46] Hava kirliliğini incelemek için Düzce’ye heyet gelecek! -- [17:32] Yoğun bakım yatağı bulamayanlar anlattı: İnsanlar göz göre göre ölüyor! --
ANLATMAYIN, YAŞATIN!
Doç. Dr. Yusuf Aydın
Kalsiyum yüksekliği bir kanser belirteci midir?

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:27.10.2020

 “ÖNCE SAĞLIK”

   Kalsiyum minerali vücudumuzda birçok enzimatik ve hormonal sistemde görevi olan bir mineraldir. Onun dışında kemik kitlemizin büyük orandaki kısmını oluşturur. Vücuttaki kalsiyum dengesini sağlayan birçok hormon mevcuttur. Ancak kalsiyum dengesinde görevli en önemli iki hormon D vitamini ve parat hormondur. Bunun dışında östrojen, kalsitonin, kortizol, büyüme hormonu gibi birçok hormon kalsiyum fosfor minerallerinde kontrolünde önemli yere sahiptir.

   Kalsiyum kanda 8,5 mg/dl ile 10.5 mg/dl arasında bulunur. Kalsiyumun 10,5 mg/dl üzerinde olmasına hiper kalsemi olarak adlandırılmaktadır. Kalsiyum yüksekliğinin birçok sebebi vardır. Ancak hastalarımızdan en çok sorulan sorulardan birisi benim kalsiyumum yüksek, acaba kanser mi oldum endişesidir.

   Bundan sonra hiper kalseminin sebeplerini sırası ile anlatmak istiyorum. En sonda hastalarımızın sorularına cevap olacağını düşünüyorum.

   Hiper paratiroidizm, hiper kalseminin en sık nedenlerinden birisidir. Vücudumuzda kalsiyum hormonunun yükselmesini ve kontrolünü sağlayan paratiroid hormonu (PTH), tiroid bezimizin hemen yanında bulunan çok küçük boyutlardaki bir organımızdır. Vücudumuzda 3-5 adet bulunabilir. Birçok farklı sebebe bağlı olarak kimi zaman bu bezler çok çalışmaya başlayabilir ve kandaki kalsiyum seviyesi yükselirken fosfor mineralinin seviyesi düşebilir. Ölçülen parat hormonda yüksekse bu duruma primer hiper paratiroidizm diyoruz. Yapılan ultrasonografik ve sintigrafik değerlendirmeler sonucunda lezyonu saptayıp operasyon ile çıkarılması temel tedavidir. Eğer tedavi edilmez ise hiper paratiroidi sonucu ortaya çıkan hiper kalsemi hastalarda çok idrara çıkma, çok su içme,  tekrarlayan böbrek taşları ve kemik erimesine kadar varan sorunlara yol açabilir.

   Vitamin D fazla kullanımı, Vitamin D vücudumuzda kalsiyum dengesindeki en önemli hormonlardan birisidir. Kalsiyum dengesi dışında birçok olumlu ve faydalı etkileri vardır. Eksikliğinde birçok sorunlara yol açabilir. Ancak uygunsuz ve fazla dozlarda kullanımına bağlı olarak kalsiyum yükselmesi ile ortaya çıkan vitamin D zehirlenmesi gözlenebilir. Bunun sonucu olarak ise safra taşları böbrek taşları gözlenebilir.

   Kanser hastalarında da kalsiyum yükseklikleri görülebilmektedir. Değişik kanser tiplerinde farklı mekanizmalar ile kanda kalsiyum seviyeleri artış olabilmektedir. Özellikle kanser kemiklere yayılım gösterdiğinde yani kemik metastazı olduğunda kalsiyum seviyeleri yüksek çıkmaya başlayabilir. Ayrıca bazı kanser tiplerinde parat hormon benzeri hormonlar salgılayarak kalsiyumu yükseltebilmektedir. Hiper paratiroidi hastalarında kalsiyum seviyesi genellikle 11-12 mg/dl arasında olabilmektedir. Ancak kanser haslarında görülen kalsiyum yüksekliği ise daha fazla olmaktadır. Eğer serum kalsiyumu 13 mg/dl üzerinde ise kanserlere bağlı hiper kalsemi akla gelmelidir. Özellikle kalsiyum yüksekliği ile beraber parat hormonun seviyesi düşük olması kalsiyum yüksekliğinin kansere bağlı olabileceğini düşündürmektedir.

   Hipertiroidi vakalarında da kemik metabolizması hızlanacağı için hafif kalsiyum yüksekliği gözlenebilir.

   Sonuç olarak kalsiyum yüksekliği olan hastalar endokrinolojik açıdan detaylı değerlendirilmeli, eğer kalsiyum seviyesi 13 mg/dl üzerinde veya daha fazla ise kanser araştırması mutlaka yapılmalıdır.

   Sağlıklı günler dilerim.

Doç. Dr. Yusuf AYDIN

Email: dryusufaydin@yahoo.com

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
ANLATMAYIN, YAŞATIN!
 
  Ayşegül Şenol Can
YİNE DEPREM; YİNE ACI!
 
  Ulviye Dikmen
Hypatia.. Kadına Şiddetle Mücadele Günü
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
Bir doktor Corona olsa gör başına neler
 
  Hümeyra Yılmaz
RANTIN OLMADIĞI YER
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
Düzce’de günlük yapılan 1800 testin kaçı
 
  Tarık Şahin
DÜZCE’YE GİTTİM EN SONUNDA
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
Hipertansiyon ameliyat ile tedavi edileb
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " ‘Hava kirliliğimiz dereceye girince gündem oluyor, sonra unutuluyor’ " Haberine...
 Peri Arbak
 O yürüyüşün üstünden kaç yıl geçti, Fethi abi? Ben Düzce'de hava kirliliğinin çözüleceğini asla düşünmüyorum, kimsenin umurunda değiliz. Hala Çimento fabrikası, Sayın Başkanımız Özlü düşünülmedi dese bile son anda vazgeçildiğine inandığım lastik atık tesisleri (Çimento fabrikasının enerji kaynağı ihtiyacı için düşünülmüştür) vs vs. Daha çok işimiz var abi, COVİD bitince yürüyüşlere başlayacağız gibi görünüyor. Ağzına sağlık
  " ÇOK ALIŞTINIZ AMA!.. " Yazısına...
 Ertuğrul Şen
 Hepsi havanda şu dövüyor.Adam CHP li diye dediğinin mücadelesinin kıymeti harbiyesi yok . Yahu adama cevap vereceğinize seçmeninize Yani Düzce halkını bilgilendirin. Herşey muğlak. Allah aşkına millet sizden net bilgiler bekliyor ama basın yoluyla ama sosyal medya yoluyla. Kalkın en acil en doğal hakkı, lütfen duyarlı olalım.
  " Pazaryeri ve toplu taşıma araçlarında denetim yapıldı! " Haberine...
 sevinç
 Korona virüsün ilk başladığı zamanlarda alınan önlemler daha ciddi iken şimdi sanki yokmuş gibi davranılıyor, kalıcı konutlar pazar yerinin giriş, çıkışında dezenfektan koymuştu belediye ama şimdi nerede? en küçük örneği bu.
  " Hypatia.. Kadına Şiddetle Mücadele Günü 25 Kasım " Yazısına...
 Dinçer KORKMAZ
 Daha önce Hypatia'yı duymamıştım.Cok güzel bir yazı olmuş, elinize, kaleminize, yüreginize sağlık. Göğe bakan nesillerin artması dilegiyle.
  " 120 günde Düzce kıpkırmızı oldu! " Haberine...
 Hızır Özcan
 Düzce'de hızlı yayılımın nedeni bir bir buçuk ay önce anıtparkta düzenlenen şehirler arası yiyecek fuarıdır. İnsanlar orada kalabalıklar oluşturdu ağız ağıza yemek yedi sohbet etti. Yetkililerde orayı ziyaret ettiler.Elbette yine de artacaktı salgın ancak özellikle kalıcı konutlarda adeta hiç yok iken birden orası da kırmızıya döndü ve hepsi o etkinliklerden sonra oldu.Yöneticilerin bu konuda ağır hataları var.
  " 120 günde Düzce kıpkırmızı oldu! " Haberine...
 Refiye Ergul
 Hiç kural takmayanlar ve Atatürk heykelin orada satışlar günlerce yapıldı. herkes aç ordan yedi içti isi olan olmayan çıktı. herşey yapıldı. korona yayılsın diye yasakları dinlemeyenler maske çenede. 65 yas altı 40 yas alti çoğunlukta. ama 65 yas çıkmasın deniyor. aslında geri kalan daha çoğunlukta ev gezmeleri dogum gunleri nisanlar istemeler sanki hic birsey yokmus gibi. cok gec kalinmadan duzce dahi butun iller ilceler koyler giris cikis yasak gelmeli. herkes istanbul bolu gezmeye gidiyor geliyor. yani cok rahatsiz durum anlamak istemiyorlar
  " Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!.. " Haberine...
 Eda
  vatandaş zaten kaldırımda zor yürüyor bide bisikletler mi milletin üstüne çıksın.
  " Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!.. " Haberine...
 İlhan öztürk
 Selamunaleykum Ben Şu An Almanyadayım ama yakında Emekli olacam İnşallah Gelecem böyle bir çalışma hiç biryerde görmedim yazık oluyor Düzceye saygılarımla
  " Özlü; ‘Bölgede tarihi hava yeniden yaşatılacak’ " Haberine...
  Suat ÖZTÜRK
 SİZİ TEBRİK EDERİM SAYIN BAŞKAN YILLARDAN BERİ ÇÖZÜLEMEYEN BİR SORUNU ÇÖZECEKSİNİZ İNŞAALLAH ASLINA UYGUN BİR ŞEKİLDE YAPILIRDA BÖLGE NİN ve DÜZCE nin TURİZM ine CİDDİ KATKI SAĞLAR
  " NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN? " Haberine...
 Ahmet esen
 Kesinlikle yapilmamalı. Duzcenin havası zaten kirli
Zekeriya Korkmaz’ın mutlu günü! Zekeriya Korkmaz’ın mutlu günü!
  Tanal; ‘Keşke kanun teklifime destek verseydiniz, Düzce bu durumda olmazdı!’
  Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!..
  ‘Kendi soluduğum havanın kirletilmesine müsaade etmem’
  İstanbul Caddesi’ne giriş çıkışlar sınırlandırıldı!
  Türkiye’nin en kalitesiz havası Düzce’de ölçüldü!..
  120 günde Düzce kıpkırmızı oldu!
  Türkiye, Avrupa’da 1’inci oldu!
  Özlü; ‘Bölgede tarihi hava yeniden yaşatılacak’
  Başkan Özlü; ‘Dört bir yanda çalışıyoruz’
   ‘Hava kirliliğimiz dereceye girince gündem oluyor, sonra unutuluyor’
  Bakan Yardımcısı Erdil Düzce’de!
  Maskesi eskiyen yaşlı adama maske hediye ettiler!
  Keskin'den o tasarıyla ilgili açıklama: Düzce'yi de sayarak algı sürecine giriyorlar!
  Alevlerin arasında kalan kadın ağır yaralandı!
  Belediye Başkanları toplantısı gerçekleştirildi!
  İç Anadolu ağaçlansın diye destek aldı!
  Tanal; 'Neden bu riski kaldırmıyorlar?'
  Celil Yağız Sahnesi’ne düzenleme!
  Pazaryeri ve toplu taşıma araçlarında denetim yapıldı!
  Düzceliler’e
  26.11.2020 - Bakan Koca açıkladı: Düzce vaka artışında yüzde 50 sınırına dayanan iller arasında!
  26.11.2020 - Türkiye, Avrupa’da 1’inci oldu!
  27.11.2020 - NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN?
  26.11.2020 - İstanbul Caddesi’ne giriş çıkışlar sınırlandırıldı!
  27.11.2020 - Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!..
  28.11.2020 - 120 günde Düzce kıpkırmızı oldu!
  1.12.2020 - ÇOK ALIŞTINIZ AMA!..
  29.11.2020 - Hypatia.. Kadına Şiddetle Mücadele Günü 25 Kasım
  27.11.2020 - Olimpiyat ’ta ceza tuzağı!
  26.11.2020 - Lastik yakma tesisi Meclis’ten geçti!