Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :73129053 Aktif Ziyaretçi :24552 23 Ekim 2020 Cuma
[18:10] Kamu çalışanlarının fazla mesai ücreti belli oldu! -- [18:00] TTB, evde tedavi gören hasta ve izolasyonlu sayısını açıkladı! -- [17:33] 'Büyük ihtimalle bir bilgisayar simülasyonun içinde yaşıyoruz' -- [17:23] Akşener: Seçim 2023'e kalmadan olacak! -- [17:11] Kör eden sinek Türkiye'de! -- [17:03] Tıbbi ve Aromatik Bitki ekimi gerçekleştirildi! -- [17:03] 'Devlet artık istediği her şirkete el koyabilir' -- [16:56] Bu araç koronavirüsten ölebilecek insanları tahmin edebiliyor! -- [16:49] PTT 180'İNCİ YAŞINI KUTLUYOR! -- [16:35] İlk böbrek nakli gerçekleşti! --
Doç. Dr. Yusuf Aydın
DİYABET (ŞEKER) HASTALIĞI RİSKİ KİMLERDE FAZLADIR?

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:12.10.2020

 “ÖNCE SAĞLIK”

   Diyabet (şeker) hastalığı dünyada ve ülkemizde hızla artış göstermektedir. 2000’li yıllarda diyabet sıklığı toplumumuzda %7,2 iken şimdilerde bu rakam %18’lere ulaştığı bildirilmektedir. Bu kadar yaygın görülür hale gelmesine rağmen birçok kişi şeker hastalığı olduğunun farkında olmadan dolaşmaktadır.  Bu yazımın ilk kısmında şeker hastalığının belirti ve bulgularından bahsedeceğim, ikinci kısmında ise kimlerin şeker ölçümlerini bir an önce yaptırmaları gerektiğinden anlatacağım.

   Şeker hastalığında açlık kan şekeri 126 mg/dl olunca tanı konulmaktadır. Ancak bu değerlerde bazen hiçbir belirti vermeyebilmektedir. Klasik olarak çok su içme, çok idrara çıkma ve gece idrar çıkma yakınmaları kan şekeri 180 mg/dl’yi geçince başlamaktadır. Ancak bu belirtiler başlamadan da başka klinik bulgular bizde şeker hastalığı olabileceğini düşündürmelidir. Kilo vermekte zorlanma, hızla kilo alma, hızla kilo verme şeker hastalıklarının belirtisi olabilir. Yemeklerden sonra uyku gelmesi, yemek yedikten sonra tekrar çabuk acıkma, tatlı ve karbonhidratlı gıda isteğinde artış olması yine şeker hastalığının ilk belirtilerinden olabilir.

   Erkeklerde cinsel isteksizlik, sertleşmede zorluk gibi yakınmaları varsa mutlaka şeker açısından değerlendirilmelidir. Ayıca geçmeyen yaralar, vücudun değişik bölgelerinde çıkan cilt enfeksiyonları, sık idrar yolu enfeksiyonları da şeker hastalığının ilk bulgularından olabilir. Bunlara ek olarak özellikle geceleri ortaya çıkan ayak yanmaları, çok terleme de diyabet semptomları arasında sayılabilir.

   Bu tür yakınması olan hastalar mutlaka açlık ve tokluk kan şekerleri ile beraber üç aylık şeker ortalamasını gösteren HbA1c değerlerine baktırmaları gerekir.

   Bu tür belirtileri olmasa bile kimler diyabet açısından risk taşımaktadır? Kimler daha sık kan şekerlerini kontrol ettirmeliler?

   Diyabet için en önemli risk faktörü, obezite yani şişmanlamadır. Vücut kitle indeksi 30’un üzerindeki kişilerde yıllar içinde diyabet gelişme riski 2-3 kat daha yüksektir.

   Ailesinde diyabet öyküsü olan kişiler ailesinde diyabet öyküsü olmayanlara göre diyabet gelişimi açısından yüksek risklidirler. Özelikle hem anne hem de babada diyabet öyküsü varsa bu kişilerde risk daha da artmaktadır.

   Polikistikover sendromu (PKOS) olan, büyük bebek (>4000g) doğurma öyküsü olan, veya daha önceki gebeliklerinde gebelik diyabeti öyküsü olan kadınlarda diyabet gelişimi açısından yüksek riskli grup içinde sayılmalıdırlar.

   Bunlara ek olarak hipertansiyonu ve kolesterol yüksekliği olan kişilerde diyabet gelişimi açısından riskli sayılabilirler.

   Bunların yanısıra farklı amaçlarla kullanılan ilaçlar da diyabet riskini artırabilirler. Bunlar içerinde en iyi ve en çok kullanılan kortizon grubu ilaçlardır. Özellikle kortizon kullanan hastalarda yukarıda bahsedilen risklerde varsa tedavileri sırasında çok yakın kan şekeri takibi yapılmalıdır.

   İster belirti olsun ister olmasın yukarıda bahsettiğimiz riskleri taşıyan kişiler diyabet açısından yüksek riskli oldukları konusunda bilinçli olmaları gerekir.  Bu yüzden zaman zaman kan şekeri ölçümlerini yaptırmaları gerekmektedir.

   Risk taşıyan bireyler diyabet gelişimini engellemek için profesyonel destek almalılar. Bir sonraki yazımda diyabet gelişimini nasıl engelleriz konusunu işleyeceğim.

   Sağlıklı günler dilerim..

Doç. Dr. Yusuf AYDIN

Email: dryusufaydin@yahoo.com

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
ARTIK YADIRGAMIYORUZ!..
 
  Ayşegül Şenol Can
YENİDEN MERHABA
 
  Ulviye Dikmen
4 EKİM HAYVAN HAKLARI GÜNÜ
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR
 
  Hümeyra Yılmaz
RANTIN OLMADIĞI YER
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
BU SİSTEM YÜRÜMELİ AMA..!
 
  Tarık Şahin
Virüsler davranışlarımızı kontrol edebil
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
DİYABET (ŞEKER) HASTALIĞI GELİŞİMİNİ ENG
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu! " Haberine...
 haydar
 İSKİ İSTANBUL SU KANALİZASYON DEĞİL Mİ. YANİ İBB NİN BAŞKANI CHP DEN DEĞİL Mİ. DÜZCE CHPLİLER NEREDE. UYKUDA MI. BRAVO YUNUS BAŞKAN. YAN MASADA CHPLİLER BİLE OLSA BU FOTOĞRAFI KULLANDIRMAN TAKDİRLİK ZATEN. İBB DE İYİ PARTİLİER İŞ GÖRÜYOR
  " ARTIK YADIRGAMIYORUZ!.. " Yazısına...
 Ertuğrul
 Topyekün öğretilmiş çaresizliği yaşıyoruz. Nemelazımcılık günlük yaşam yarını düşünen yok. Cehalet dizboyu.
  " Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’ " Haberine...
 Harun Can Şerbetci
 Asar deresine greyder sokarak balık ve canlıların yuvalarını yok ediyorlar.. Asarın iç kenarları çöp.içinde.. Niye çünkü hiçbir durakta neredeyse çöp kutusu yok.. olan da küçük.. dolunca boşaltılana kadar vatandaş çöpünü dereye atıyor.. Atan da suçlu hizmet veremeyen de ceza yazmayan da..
  " ARTIK YADIRGAMIYORUZ!.. " Yazısına...
 Celal GÜNER
 Fatih bey düşüncelerime tercüman olmuşsunuz. Teşekkür ederim. Daha çok şeye alışacağız sanırım. Duyarsız bir toplum haline getirildik. Sosyal psikolojik bir dram yaşıyoruz ve tükeniyoruz değerlerimizi, insanlığımızı...
  " Kubilay’dan Düzcespor için öneriler! " Haberine...
 Murat
 Hem şirketleşelim hem de pamuk eller cebe... başkan ve yönetim kurulu üyeleri işinin ehli olduktan sonra düzce spor ihya olur yeter ki akıllı idareciler olsun. süper ligde bile başkanlar milyonlar verir ama paraları aynen temliklerle geri alınır. diger önerileriniz olumlu ama para pul ile asalet olunmaz.. çok sevilen eski başkanlar varken, dünyanın parasını vererek başarısız olan ve sevilmeyen başkanlar da var. bir de düzceli her sene para para diyerek dolaşan yönetimlerden nefret ediyor. şirketleserek bu sorunun önüne gecilebilir.
  " Kubilay’dan Düzcespor için öneriler! " Haberine...
 Ertuğrul
 Düzcede kaç tane prof.futbolcu var O rakamları verecek babayiğit Nerde İzleme komitesini kimlerden oluşacak varmı Düzcede yokkk. Olmayacak işler hepsi de Laf ola beri gele.
  " EYVAH EYVAH!.. Hava kirliliği koronavirüs ölümlerini arttırıyor! " Haberine...
 Murat
 Türkiyenin havası en kirli şehirlerinden olan düzcede valiliğimiz ve belediye başkanlığımız acil ve kalıcı tedbir almak zorundadır.kirlilik ile ilgili üniversitemizin önemli çalışmaları var bilhassa fabrika bacalarındaki filitre sistemleri muhakkak tesbit edilmeli takmamakta ısrar edenleri ağır para cezası ile cezalandırmalıdır.en önemli neden bu bacalardan çıkan ve kansere neden olan partiküllerdir.covit nedeniyle çok daha etkili olan bu durum tedbir alınmazsa düzcenin felaketi olacaktır.
  " ‘Fazla geç kalmadan bir yerden başlamalıyız’ " Haberine...
 Didem A.
 Bir toplumun ahlaki gelişimi hayvanlara olan davranışıyla ölçülür.
  " HER İŞİMİZ GÖSTERMELİK! " Yazısına...
 Murat
 Sayın maradit, tamamen gerçekleri ifade eden yazınızın adresi sayın belediye başkanımız ile sayın mülki amirimiz. sorunlar ve yaratıcıları açık bir şekilde belirtilmiş, çözüm inşallah merkezinde gerçekleştirilir. umut edelim malum umut fakirin ekmeği..
  " ‘Fazla geç kalmadan bir yerden başlamalıyız’ " Haberine...
 Nurhan büyükuçar
 Barınak ve hayvanların sorunlarını derneğe ve hayvan dostlarına bıraksınlar oralar nasıl cennet oluyor herkes görsün.
Üniversiteye uyum programları sona erdi! Üniversiteye uyum programları sona erdi!
  TAYHAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ!
  Uyuşturucu operasyonunda 3 kişi tutuklandı!
  EYVAH EYVAH!.. Hava kirliliği koronavirüs ölümlerini arttırıyor!
  Kubilay’dan Düzcespor için öneriler!
  MHP toplantısı gerçekleştirildi!
  Özlü; ‘Düzcespor’u dışarıda antrenman yapma sorunundan kurtarıyoruz’
  Ev, işyeri ve konaklama tesislerine denetim başlıyor!
  ‘Tıbbi Etik’ konferansı düzenlendi!
  Mustafa Sarıgül istifa etti!
  Hizmet İçi Sosyal Medya Eğitimi düzenlendi!
  Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’
  Güvenç; ‘ Ermenistan’ın yaptığı kalleşçe saldırıyı şiddetle kınıyoruz’
  Gelecek Partisi basınla buluştu!
  Şahin; ‘Yatırımcıları Düzce’ye davet ediyoruz’
  Fen İşleri çalışmalarını sürdürüyor!
  BOLU SALLANIYOR!
  ‘Teşekkürlerimi sunuyorum’
  Caboğlu; ‘Ermenistan terör devleti olduğunu göstermiştir’
  Karaca Deresi temizlendi!
  Vergi ve SGK borçları için yapılandırma kapıda!
  20.10.2020 - ARTIK YADIRGAMIYORUZ!..
  17.10.2020 - Kubilay’dan Düzcespor için öneriler!
  17.10.2020 - EYVAH EYVAH!.. Hava kirliliği koronavirüs ölümlerini arttırıyor!
  20.10.2020 - Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’
  22.10.2020 - İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu!