Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :73468226 Aktif Ziyaretçi :20160 25 Kasım 2020 Çarşamba
[15:56] Fitch'in raporunda Merkez Bankası detayı! -- [15:46] TSO Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi! -- [15:42] Düzce'nin biyoçeşitliliği konuşulacak! -- [15:35] Maske gelirleri Düzcespor’a gidecek! -- [15:32] Şahin, yine ulusal basında! -- [15:24] Prof. Dr. Ünal: Koronavirüste rekorlar kırıyor olabiliriz! -- [15:19] CKD: ‘Mevzuat eksiği giderilmeli!’ -- [14:58] Yılmaz, küçük esnafın mağduriyetini dile getirdi! -- [14:46] Öğretmenler sınıfında güzeldir! -- [14:36] Şevkin, o maddeyi masaya yatırdı: Bir takım şirketlere biyoenerji ile para aktarılacak! --
Doç. Dr. Yusuf Aydın
DİYABET (ŞEKER) HASTALIĞI RİSKİ KİMLERDE FAZLADIR?

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:12.10.2020

 “ÖNCE SAĞLIK”

   Diyabet (şeker) hastalığı dünyada ve ülkemizde hızla artış göstermektedir. 2000’li yıllarda diyabet sıklığı toplumumuzda %7,2 iken şimdilerde bu rakam %18’lere ulaştığı bildirilmektedir. Bu kadar yaygın görülür hale gelmesine rağmen birçok kişi şeker hastalığı olduğunun farkında olmadan dolaşmaktadır.  Bu yazımın ilk kısmında şeker hastalığının belirti ve bulgularından bahsedeceğim, ikinci kısmında ise kimlerin şeker ölçümlerini bir an önce yaptırmaları gerektiğinden anlatacağım.

   Şeker hastalığında açlık kan şekeri 126 mg/dl olunca tanı konulmaktadır. Ancak bu değerlerde bazen hiçbir belirti vermeyebilmektedir. Klasik olarak çok su içme, çok idrara çıkma ve gece idrar çıkma yakınmaları kan şekeri 180 mg/dl’yi geçince başlamaktadır. Ancak bu belirtiler başlamadan da başka klinik bulgular bizde şeker hastalığı olabileceğini düşündürmelidir. Kilo vermekte zorlanma, hızla kilo alma, hızla kilo verme şeker hastalıklarının belirtisi olabilir. Yemeklerden sonra uyku gelmesi, yemek yedikten sonra tekrar çabuk acıkma, tatlı ve karbonhidratlı gıda isteğinde artış olması yine şeker hastalığının ilk belirtilerinden olabilir.

   Erkeklerde cinsel isteksizlik, sertleşmede zorluk gibi yakınmaları varsa mutlaka şeker açısından değerlendirilmelidir. Ayıca geçmeyen yaralar, vücudun değişik bölgelerinde çıkan cilt enfeksiyonları, sık idrar yolu enfeksiyonları da şeker hastalığının ilk bulgularından olabilir. Bunlara ek olarak özellikle geceleri ortaya çıkan ayak yanmaları, çok terleme de diyabet semptomları arasında sayılabilir.

   Bu tür yakınması olan hastalar mutlaka açlık ve tokluk kan şekerleri ile beraber üç aylık şeker ortalamasını gösteren HbA1c değerlerine baktırmaları gerekir.

   Bu tür belirtileri olmasa bile kimler diyabet açısından risk taşımaktadır? Kimler daha sık kan şekerlerini kontrol ettirmeliler?

   Diyabet için en önemli risk faktörü, obezite yani şişmanlamadır. Vücut kitle indeksi 30’un üzerindeki kişilerde yıllar içinde diyabet gelişme riski 2-3 kat daha yüksektir.

   Ailesinde diyabet öyküsü olan kişiler ailesinde diyabet öyküsü olmayanlara göre diyabet gelişimi açısından yüksek risklidirler. Özelikle hem anne hem de babada diyabet öyküsü varsa bu kişilerde risk daha da artmaktadır.

   Polikistikover sendromu (PKOS) olan, büyük bebek (>4000g) doğurma öyküsü olan, veya daha önceki gebeliklerinde gebelik diyabeti öyküsü olan kadınlarda diyabet gelişimi açısından yüksek riskli grup içinde sayılmalıdırlar.

   Bunlara ek olarak hipertansiyonu ve kolesterol yüksekliği olan kişilerde diyabet gelişimi açısından riskli sayılabilirler.

   Bunların yanısıra farklı amaçlarla kullanılan ilaçlar da diyabet riskini artırabilirler. Bunlar içerinde en iyi ve en çok kullanılan kortizon grubu ilaçlardır. Özellikle kortizon kullanan hastalarda yukarıda bahsedilen risklerde varsa tedavileri sırasında çok yakın kan şekeri takibi yapılmalıdır.

   İster belirti olsun ister olmasın yukarıda bahsettiğimiz riskleri taşıyan kişiler diyabet açısından yüksek riskli oldukları konusunda bilinçli olmaları gerekir.  Bu yüzden zaman zaman kan şekeri ölçümlerini yaptırmaları gerekmektedir.

   Risk taşıyan bireyler diyabet gelişimini engellemek için profesyonel destek almalılar. Bir sonraki yazımda diyabet gelişimini nasıl engelleriz konusunu işleyeceğim.

   Sağlıklı günler dilerim..

Doç. Dr. Yusuf AYDIN

Email: dryusufaydin@yahoo.com

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
ÇOK ALIŞTINIZ AMA!..
 
  Ayşegül Şenol Can
YİNE DEPREM; YİNE ACI!
 
  Ulviye Dikmen
Hypatia.. Kadına Şiddetle Mücadele Günü
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
Bir doktor Corona olsa gör başına neler
 
  Hümeyra Yılmaz
RANTIN OLMADIĞI YER
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
Düzce’de günlük yapılan 1800 testin kaçı
 
  Tarık Şahin
DÜZCE’YE GİTTİM EN SONUNDA
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
Hipertansiyon ameliyat ile tedavi edileb
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " ÇOK ALIŞTINIZ AMA!.. " Yazısına...
 hikmet neğuç
 düzce millet vekilleri düzce sorunlarıyla ne kadar ilgili biraz ümit yılmaz ilgileniyor ama iktidar partisine söz geçiremiyor galiba
  " Düzce adına alınacak kararlar, neden Düzce halkına sorulmaz ki? " Yazısına...
 Cemal YILMAZ
 Haberleri okuyunca kötü durumun daha kötüye nasıl götürülür çalışması olduğunu gördüm.2016 yılında çıkartmışlar...Kimsenin haberi yok,konuşulmamış,tartışılmamış.Şimdi çıkmışlar Kanun zaten yürürlükte deniliyor...
  " NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN? " Haberine...
 Cemal YILMAZ
 Hocam Çok Sağolun, Sağlığı nasıl etkileyeceğini çok güzel anlatmışsınız.Bir kaç kişinin zenginleşmesi uğruna, bir kaç kişiye iş imkanı sağlıyacağız bahanesiyle bir İlin sağlığıyla oynanması kabul edilemez.
  " NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN? " Haberine...
 ulviye dikmen
 Sevgili Peri Düzce için yapmış olduklarına ve de duyarlılığına teşekkür ederim. Zehiri solumak gibi bir alışkanlığımız oluştuğu zannıyla bize yazık oluyor umutla temiz soluk alacağımız yarınlara sevgiler
  " ‘Covid-19’u ağır geçirdim’ " Haberine...
 ulviye dikmen
 sevgili sağlık il müdürümüz Yasin kardeşe sağlıklar dilerim. Zor günleri geride kalmış, güzel günler bizimle sevgiler
  " ‘Fazla geç kalmadan bir yerden başlamalıyız’ " Haberine...
 Sibel kaynar
 Bence kapı kapı gezip yardım toplayalım ben gönüllü olurum bu konuda birde hayvanlar için olduğunu belgeler makbuz verirsek bence olur oturduğumuz yerden netten yazıp sorunu çözemeyiz kapı kapı gezip 10 tl de olsa alınır kişilerden kimin gönlünden ne kopuyorsa versin vermek zorundalar hemde
  " Bir doktor Corona olsa gör başına neler gelir? BÖLÜM-1 " Yazısına...
 AYDIN SENGÜL.
 Arkadşıniza da size de sagliklar diliyorum.Hakkıniz ödenmez.... Zaten ödemiyorlar. Hak diyene gaz, hukuk diyene jop. Ömrümuz boyle bir devrana rastladı. Direnciniz sonsuz olsun.
  " Lastik yakma tesisi Meclis’ten geçti! " Haberine...
 Aydın Sengül.
 600-700 rakımlı köylerimizde bile hava kalitesi bozuldu. Meyveler ve tarım urunleri hastalıklı gelisiyor. Canak ova olan Düzce'de bacalı sanayi olmamalı. Tarım potansiyelimiz desteklenmeli.
  " Bir doktor Corona olsa gör başına neler gelir? BÖLÜM-1 " Yazısına...
 Dinçer KORKMAZ
 Cok geçmiş olsun diyelim o zaman hocamıza. Simdi istediğiniz kadar fazladan döner sermaye ödemesi yapın sağlık emekçilerine, bu hasta olmalarına engel olmuyor malesef. Onlar işlerinin doğası gereki bu risklerin zaten farkındalar, bazen bir kuru tesekkur bile yeter. Emeklerinize sağlık.
  " Bir doktor Corona olsa gör başına neler gelir? BÖLÜM-1 " Yazısına...
 Cemal
 Hocam bildiğiniz bulguları, her gün gördüğünüz hastaları bir meslektaşınızda da olmasını yazmak çok kolay olmasa gerek. Halen hasta olan Tum sağlık emekçilerine acil şifa diliyorum.
Hamsiyi 5 TL'den satışa sundu! Hamsiyi 5 TL'den satışa sundu!
  Lastik yakma tesisi Meclis’ten geçti!
  Kamyona arkadan çarptı, araçta sıkıştı!
  Balbay, KOAH hastalığı hakkında bilgiler paylaştı!
  Birikimi ile 5 solunum cihazı aldı!
  Yaşlı kadına otomobil çarptı!
  ‘Acilen hibe desteği sağlanmalı’
  Alevlere teslim olan evde bir kişi hayatını kaybetti!
  532 öğrenciye çalışma masası verildi!
  Şahin, toplantıda Düzce hakkında bilgiler verdi!
  Şahin, MÜSİAD Fuarı’na katıldı!
  Motosikletli kurye otomobile çarptı: 1 yaralı!
  İl Hıfzıssıhha Meclisi koronavirüs tedbirlerini açıkladı
  Nazlıaka ve Çeroğlu Düzce’deydi!
  NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN?
  Kısıtlamaları merak eden vatandaşlar polise danıştı!
  Yılmaz, bütçe görüşmelerinde Düzce'nin ulaşım sorunlarını anlattı!
  Drone Ehliyeti Eğitimi gerçekleştirilecek!
  Sarıkaya Mağarası ışıklandırıldı!
  Minibüs köprüden kanala uçtu!
  Yılmaz, bütçe görüşmelerinde söz aldı: Yataklı servislerin neredeyse yüzde 100'ü dolu!
  22.11.2020 - Bir doktor Corona olsa gör başına neler gelir? BÖLÜM-1
  22.11.2020 - Lastik yakma tesisi Meclis’ten geçti!
  23.11.2020 - NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN?
  18.11.2020 - ERTESİ GÜN
  23.11.2020 - Düzce adına alınacak kararlar, neden Düzce halkına sorulmaz ki?
  24.11.2020 - ÇOK ALIŞTINIZ AMA!..
  23.11.2020 - ‘Fazla geç kalmadan bir yerden başlamalıyız’
  23.11.2020 - ‘Covid-19’u ağır geçirdim’