Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :73146604 Aktif Ziyaretçi :8922 25 Ekim 2020 Pazar
[16:09] Münazara liginde ikinci oldular! -- [18:13] 50 dönüm arazide tıbbı bitki üretilecek! -- [17:12] Yılmaz, doktorları tebrik etti! -- [16:32] Sosyal Medyada kim, ne demiş? -- [16:19] 'Yapay zeka nesneleri tıpkı insanlar gibi görüyor' -- [16:12] Vize işlemleri askıya alındı! -- [16:04] ABD'li kurum açıkladı: Koronavirüs seyrini değiştirdi! -- [15:54] Benzine 12 kuruş indirim bekleniyor! -- [15:47] İstanbul Eczacı Odası:Risk grubundaki 10 hastadan 9’u grip aşısına ulaşamayacak! -- [15:39] Vergi ve ceza affının ayrıntıları belli oldu! --
Doç. Dr. Yusuf Aydın
Gebelik sürecinde tiroid hormonlarında görülen değişikliklerde nasıl davranmalıyız?

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:23.09.2020

 “ÖNCE SAĞLIK”

   Gebelik vücutta hormonal değerlilerinde birçok değişiklikler yol açabilmektedir.  Bu değişiklikler gebeliğin her evresinde de farklı farklı olabilmektedir.  Bu yüzden gebelerin hormon değerlendirmeleriyapılırken hangi ayda oldukları çok önemlidir.

   Tiroid hormonlarında gebelik sırasında en çok değişiklik gösteren hormonların başında gelmektedir. Bu değişiklikler anne adaylarında endişeye yol açabilmektedir. Gebelik sürecindeki tiroid ile ilgili konuları kısa başlıklar altında incelemek istiyorum.

   İyot Eksikliği, Türkiye ve bölgemiz endemik iyot eksikliği bölgesidir. İyot tiroid bezinin çalışması için esas mineraldir. Eksikliğinde tiroid hormonları az üretilir. Bunun sonucu olarak iyot eksikliğine bağlı hipotiroidi gelişebilir. Gebelerde özellikle anne karnında bebeğin iyot ihtiyacı anneden sağlanmaktadır. Bu yüzden anne adaylarının, gebelerin iyotlu besinler ve iyotlu tuz ile beslenmesi gerekmektedir. İyot eksikliği çocuklarda kretinizm denilen zeka geriliği ile sonuçlanan bir hastalığa yol açmaktadır. İyot eksikliği olup olmadığı idrarda iyot düzeyine bakılarak kolayca anlaşılmaktadır.

   TSH hormonu düşüklüğü, gebeliğin ilk aylarında sıklıkla görülen bir durumdur. Gebelerde anne ile bebeği bağlayan plasenta denilen organdan salgılanan beta HCG,tiroid hormonlarını bozabilmektedir. Özellikle ilk aylarda TSH seviyesi düşmekte ancak diğer tiroid hormonları normal aralıkta kalmaktadır.İkiz gebeliği olanlarda bu klinik durum daha sık gözlemlenmektedir. Bu durumda endişe etmeden 14-15. haftaya kadar ilaç kullanmadan beklemek gerekmektedir. Ancak serbest T4 ve serbest T3 gibi tiroid hormonlarında bir yükseklik varsa tedavi planlanması gerekmektedir. Bu durumda Graves hastalığından şüphelenmek gerekmektedir. Graves hastalığı olup olmadığını anlamak için bazı antikor testleri bakılarak tanı konulabilmektedir.

   Anti-TPO yüksekliği olan ve daha önce tiroid hastalığı olmayan gebelerde gebelik sürecince tiroid hormonlarında düşüklük ve TSH artışı gözlenebilir. Eğer gebenin TSH seviyesi 2,5 altında ancak anti-TPO yüksekliği varsa çoğunlukla ilaç kullanmak gerekmez. Ancak her hasta kendi içerisinde ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

   Serbest T4 düşüklüğü, gebelik sürecinde karşılan diğer bir tirodhormon bozukluğudur. Diğer hormonlar normal aralıkta olup sadece serbest T4 düşüklüğü gebelik sırasında plasentadan salgılanan bazı proteinlerin artışı yüzünden olmaktadır. Serbest T4 düşüklüğünde tedavi verilip verilmeyeceği tartışmalıdır. Her hasta kendi içinde değerlendirilmelidir.

   Gebelik sonlandıktan sonra özellikle Anti-TPO yüksekliği olan kadınlar mutlaka yakın takip edilmelidir. Bu kişiler gebelikten sonraki 2. ve 6. Ay arasında tiroid testlerinde bozukluklar gelişebilmektedir. Özellikle bu dönemde çarpıntı, saç dökülmesi hızlı kilo kaybı gibi yakınmaları olan bu hastalar tiroid testlerini yaptırmalarını öneriyorum.

  Sonuç olarak gebe hastalarımız mümkün olduğu kadar iyottan zengin ürünlerle beslenmeli, iyot eksikliği saptanmışsa dışardan takviye olarak almalılar. Gebeliğin başlangıç döneminde görülen TSH düşüklülerinde hemen ilaç kullanmak yerine 15-16.Haftaya kadar beklenmesi uygun bir yaklaşımdır. Tiroid antikorları pozitif veya yüksek olan hastalar tiroid hormonları açısından hem gebelik döneminde hem de gebelik sonrası dönemde yakın kontrolde kalmalılar.

   Sağlıklı günler dilerim.

Doç. Dr. Yusuf AYDIN

Email: dryusufaydin@yahoo.com

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
ARTIK YADIRGAMIYORUZ!..
 
  Ayşegül Şenol Can
YENİDEN MERHABA
 
  Ulviye Dikmen
4 EKİM HAYVAN HAKLARI GÜNÜ
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR
 
  Hümeyra Yılmaz
RANTIN OLMADIĞI YER
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
BU SİSTEM YÜRÜMELİ AMA..!
 
  Tarık Şahin
Virüsler davranışlarımızı kontrol edebil
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
DİYABET (ŞEKER) HASTALIĞI GELİŞİMİNİ ENG
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " İlk böbrek nakli gerçekleşti! " Haberine...
 Durdu Çavuşoğlu
 İsmail Akyüz Arkadaşıma Büyük Geçmiş Olsun Sağlıklı Yaşam Diliyorum.Kadavradan Karaciğer Nakilliyim SLMLR Düzceden
  " ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR ARSLANOĞLU " Yazısına...
 F Sönmez
 Bence burada üç aklı güzel bir araya gelmiş. Peri, İlknur ve Elif. Peri ve İlknur Hanım'ın fedakarca çalışmalarını en başından biliyor ve takdirle izliyoruz. Elif Hanım'ı lise çağından beri tanıyorum.Yüksek karekterli, hep öğrenmeye istekli. Mutlaka sizlerden de öğrenmiştir.Yazıdan da bu anlaşılıyor.Zaten sohbetlerde de İlknur Hanım'dan bahsederken, bir masal kahramanını anlatır gibi hep yüksek duygularla ifade eder. İyi ki varsınız aklı güzel insanlar. Gelecek Aydınlık Türkiye'ye model oluyorsunuz.Sizleri tanımakla insanlığa olan güvenimiz yükseldi.
  " İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu! " Haberine...
 haydar
 İSKİ İSTANBUL SU KANALİZASYON DEĞİL Mİ. YANİ İBB NİN BAŞKANI CHP DEN DEĞİL Mİ. DÜZCE CHPLİLER NEREDE. UYKUDA MI. BRAVO YUNUS BAŞKAN. YAN MASADA CHPLİLER BİLE OLSA BU FOTOĞRAFI KULLANDIRMAN TAKDİRLİK ZATEN. İBB DE İYİ PARTİLİER İŞ GÖRÜYOR
  " ARTIK YADIRGAMIYORUZ!.. " Yazısına...
 Ertuğrul
 Topyekün öğretilmiş çaresizliği yaşıyoruz. Nemelazımcılık günlük yaşam yarını düşünen yok. Cehalet dizboyu.
  " Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’ " Haberine...
 Harun Can Şerbetci
 Asar deresine greyder sokarak balık ve canlıların yuvalarını yok ediyorlar.. Asarın iç kenarları çöp.içinde.. Niye çünkü hiçbir durakta neredeyse çöp kutusu yok.. olan da küçük.. dolunca boşaltılana kadar vatandaş çöpünü dereye atıyor.. Atan da suçlu hizmet veremeyen de ceza yazmayan da..
  " ARTIK YADIRGAMIYORUZ!.. " Yazısına...
 Celal GÜNER
 Fatih bey düşüncelerime tercüman olmuşsunuz. Teşekkür ederim. Daha çok şeye alışacağız sanırım. Duyarsız bir toplum haline getirildik. Sosyal psikolojik bir dram yaşıyoruz ve tükeniyoruz değerlerimizi, insanlığımızı...
  " Kubilay’dan Düzcespor için öneriler! " Haberine...
 Murat
 Hem şirketleşelim hem de pamuk eller cebe... başkan ve yönetim kurulu üyeleri işinin ehli olduktan sonra düzce spor ihya olur yeter ki akıllı idareciler olsun. süper ligde bile başkanlar milyonlar verir ama paraları aynen temliklerle geri alınır. diger önerileriniz olumlu ama para pul ile asalet olunmaz.. çok sevilen eski başkanlar varken, dünyanın parasını vererek başarısız olan ve sevilmeyen başkanlar da var. bir de düzceli her sene para para diyerek dolaşan yönetimlerden nefret ediyor. şirketleserek bu sorunun önüne gecilebilir.
  " Kubilay’dan Düzcespor için öneriler! " Haberine...
 Ertuğrul
 Düzcede kaç tane prof.futbolcu var O rakamları verecek babayiğit Nerde İzleme komitesini kimlerden oluşacak varmı Düzcede yokkk. Olmayacak işler hepsi de Laf ola beri gele.
  " EYVAH EYVAH!.. Hava kirliliği koronavirüs ölümlerini arttırıyor! " Haberine...
 Murat
 Türkiyenin havası en kirli şehirlerinden olan düzcede valiliğimiz ve belediye başkanlığımız acil ve kalıcı tedbir almak zorundadır.kirlilik ile ilgili üniversitemizin önemli çalışmaları var bilhassa fabrika bacalarındaki filitre sistemleri muhakkak tesbit edilmeli takmamakta ısrar edenleri ağır para cezası ile cezalandırmalıdır.en önemli neden bu bacalardan çıkan ve kansere neden olan partiküllerdir.covit nedeniyle çok daha etkili olan bu durum tedbir alınmazsa düzcenin felaketi olacaktır.
  " ‘Fazla geç kalmadan bir yerden başlamalıyız’ " Haberine...
 Didem A.
 Bir toplumun ahlaki gelişimi hayvanlara olan davranışıyla ölçülür.
Üniversiteye uyum programları sona erdi! Üniversiteye uyum programları sona erdi!
  Fen İşleri çalışmalarını sürdürüyor!
  Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’
  Gelecek Partisi basınla buluştu!
  BOLU SALLANIYOR!
  Şahin; ‘Yatırımcıları Düzce’ye davet ediyoruz’
  İlk böbrek nakli gerçekleşti!
  Okul bahçelerine yerleştirilecek!
  Dünya Gazeteciler Gününü kutladılar!
  İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu!
  Bahçe atıkları ve eski eşyalar ücretsiz toplanıyor!
  Uyuşturucu operasyonunda 2 kişi tutuklandı!
  Meral Akşener Bolu'ya gidecek!
  Özlü, Yöresel Ürünler Pazarı’nı ziyaret etti!
  Satranç, tarih ile buluşacak!
  65 YAŞ VE ÜSTÜNE ÜCRETSİZ!
  ‘İnşallah birlikte başaracağız’
  Valilikte panik dolu anlar! Biber gazı etrafa saçıldı!
  TSO ile Akınsoft arasında protokol imzalandı!
  Uzun; ‘Deneyimli Peyzaj Mimarları yetiştirmekteyiz’
  Dünya Gazeteciler Gününü kutladılar!
  20.10.2020 - ARTIK YADIRGAMIYORUZ!..
  22.10.2020 - ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR ARSLANOĞLU
  18.10.2020 - Kubilay’dan Düzcespor için öneriler!
  20.10.2020 - Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’
  22.10.2020 - İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu!
  22.10.2020 - İlk böbrek nakli gerçekleşti!