Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :73146251 Aktif Ziyaretçi :7767 25 Ekim 2020 Pazar
[16:09] Münazara liginde ikinci oldular! -- [18:13] 50 dönüm arazide tıbbı bitki üretilecek! -- [17:12] Yılmaz, doktorları tebrik etti! -- [16:32] Sosyal Medyada kim, ne demiş? -- [16:19] 'Yapay zeka nesneleri tıpkı insanlar gibi görüyor' -- [16:12] Vize işlemleri askıya alındı! -- [16:04] ABD'li kurum açıkladı: Koronavirüs seyrini değiştirdi! -- [15:54] Benzine 12 kuruş indirim bekleniyor! -- [15:47] İstanbul Eczacı Odası:Risk grubundaki 10 hastadan 9’u grip aşısına ulaşamayacak! -- [15:39] Vergi ve ceza affının ayrıntıları belli oldu! --
Doç. Dr. Yusuf Aydın
İnsulin direncimi nasıl yenebilirim?

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:14.09.2020

“ÖNCE SAĞLIK”

İnsulin direnci son 20 yılda obezitenin (şişmanlık) salgın bir hastalık gibi arttığı bu dönemde en çok karşılaştığımız konulardan ve sorunlardan birisidir.

İnsulin direnci nedir?Vücudumuzdaki tüm organ ve sistemlerin enerji ihtiyacı glikoz yani şekerden sağlanır. Dokularımızın glikozu kullanabilmesi için pankreas bezinden salgılanan insülin denilen bir hormona ihtiyaç vardır. İnsulin glikozun dokulara geçişini sağlar.

Aşırı karbonhidrat tüketimi (başlıcaları şekerli ve unlu gıdalar, mısır, pirinç ve patates), hareketsizlik, bel çevresinin artması ve ailesinde Tip 2 Diyabet öyküsü olan kişilerde glikozun kullanılabilmesi için pankreas aşırı insülin üretmek zorunda kalmaktadır. Bu süreç sürekli olursa ve engellenmezse insülin direncine ait semptomlar, şikayetler ve sonunda hastalıklar görülmeye başlanır.

İnsulin direnci olan hastaların ne tür yakınmaları olur? İnsulin direnci yüksek olan kişilerde doygunluk hissinde azalma olur çok çabuk acıkma meydana gelir. Özellikte tatlı ve karbonhidratlı gıdalara karşı istek artar. Geceleri acıkma hissi ile uyanıp kendilerini mutfakta buzdolabının karşısında bir şeyler yerken bulurlar.  Bazı kişilerde yemeklerden sonra uyku bastırması, yorgunluk hissi olabilir. Kimi hastalarda özellikle karbonhidratlı gıdalardan sonra ellerde titreme, çarpıntı ve terleme gibi hipoglisemi yani şeker düşmesine (hipoglisemi) yol açan tablolar da görülebilir.

İnsulin direncinin fiziksel bulgusu özellikle bel ve göbek çevresi genişliğinde artma önemli bir klinik tablodur. Ağır durumlarda ensede, kıvrım bölgelerinde ve koltuk altında kadifemsi bir kirli bir cilt görünümü olur. Buna “acantosisnigricans” denir (Resim 1). Ayrıca yine bu bölgelerde et beni tarzında ciltte benler ortaya çıkmaya başlar.  Ayrıca kadın hastalarda tüylenmelerde artış ta görülebilir.

İnsulin direnci tedavi edilmez ise sonuçları neler olabilir? İnsulin direnci olan hastalarda zaman içerisinde kilo vermesi oldukça zorlaşır. Pankreas yorgunluğu gelişeceğinden ilerleyen dönemlerde şeker yüksekliği hastalığı “Tip 2 Diyabetes Mellitus” ortaya çıkar. Ayrıca trigliserid yüksekliği, hipertansiyon gibi metabolik sorunlarda görülmeye başlar. Bunların sonucu kalp hastalığı gibi hayatı tehdit eden sorunlarla karşılaşılır. Aslında insülin direnci sonucunda birçok metabolik rahatsızlık bir arada görülebildiği için bu duruma “Metabolik Sendrom” adı verilmiştir.

İnsulin Direnci sendromu geri döndürülebilir mi? Bazı özel ailesel sendromik durumlar dışında temel sorun obezitedir. Bazı kişilerde obezite olmadan da insülin direnci olabilir. Eğer hastalarımız ideal kilolarına dönebilirler ise insulin direncin yenebilirler. Bu yüzden kilo vermek için tüm yöntemlerin uygulanması ve ideal kiloya ulaşmak gerekmektedir.

İlk olarak sağlıklı beslenme ilkelerini kazanmak ve sürekli bu beslenmeyi uygulamak gerekmektedir.  Toplumumuz maalesef karbonhidrat içeriği açısından çok yüksek oranda beslenmektedir. Un, mısır, pirinç, patates gibi ürünler gereğinden fazla tüketilmekte, günlük besin ihtiyaçlarımızın %80’ini bu ürünlerle sağlamaktayız. İnsulin direnci olan kişiler karbonhidrat ağırlıklı beslenmeyi azaltmalılar.  Sağlıklı beslenme açısından mutlaka profesyonel destek almalılar.

İkinci olarak insülin direncini azaltmada en etkin yöntemlerden biriside düzenli egzersiz alışkanlığı kazanmaktır. Herkesin yapabileceği düzenli bir spor alışkanlığı kazanılmalıdır. Ev işi yapmak, çocuklarla uğraşmak gibi aktiviteler spor olarak değerlendirilemez.  Spor en az hafta 4 kez olmak şartı ile 30-45 dakika süren aktiviteler olmalıdır. Bu aktiviteleri kişinin yaşı, sosyal durumuna göre ayarlamalıdır. Düzenli yürüyüş, hafif tempoda koşu, yüzme, bisiklete binme gibi aktivitelerin yapılması insülin direncini azaltmada çok etkin bir yöntemdir.

Düzenli uyku diğer dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir. Gece uykusu 6-8 saat arasında olmalıdır. Geç yatmalar, geç saatte uyanmalar vücudun biyolojik saatinde bozukluklara yol açarak insülin direncine olumsuz katkıya yol açabilir.

Son olarak, insulin direnci azaltmak için elimizde değişik ilaç alternatifleri bulunmaktadır. Bu tür yakınmaları olan kişilerde tetkik ve muayene sonrasında takip eden hekimin uygulayacağı ilaç tedavisi de insülin direncini azaltmada ve geri döndürmede ekstra katkı sağlayacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

Doç. Dr. Yusuf AYDIN

Email: dryusufaydin@yahoo.com

 

Resim 1. İnsulin direncinin bir bulgusu olan, kıvrım yerlerde gözlenen “Acantosis Nigricans” 

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
ARTIK YADIRGAMIYORUZ!..
 
  Ayşegül Şenol Can
YENİDEN MERHABA
 
  Ulviye Dikmen
4 EKİM HAYVAN HAKLARI GÜNÜ
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR
 
  Hümeyra Yılmaz
RANTIN OLMADIĞI YER
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
BU SİSTEM YÜRÜMELİ AMA..!
 
  Tarık Şahin
Virüsler davranışlarımızı kontrol edebil
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
DİYABET (ŞEKER) HASTALIĞI GELİŞİMİNİ ENG
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " İlk böbrek nakli gerçekleşti! " Haberine...
 Durdu Çavuşoğlu
 İsmail Akyüz Arkadaşıma Büyük Geçmiş Olsun Sağlıklı Yaşam Diliyorum.Kadavradan Karaciğer Nakilliyim SLMLR Düzceden
  " ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR ARSLANOĞLU " Yazısına...
 F Sönmez
 Bence burada üç aklı güzel bir araya gelmiş. Peri, İlknur ve Elif. Peri ve İlknur Hanım'ın fedakarca çalışmalarını en başından biliyor ve takdirle izliyoruz. Elif Hanım'ı lise çağından beri tanıyorum.Yüksek karekterli, hep öğrenmeye istekli. Mutlaka sizlerden de öğrenmiştir.Yazıdan da bu anlaşılıyor.Zaten sohbetlerde de İlknur Hanım'dan bahsederken, bir masal kahramanını anlatır gibi hep yüksek duygularla ifade eder. İyi ki varsınız aklı güzel insanlar. Gelecek Aydınlık Türkiye'ye model oluyorsunuz.Sizleri tanımakla insanlığa olan güvenimiz yükseldi.
  " İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu! " Haberine...
 haydar
 İSKİ İSTANBUL SU KANALİZASYON DEĞİL Mİ. YANİ İBB NİN BAŞKANI CHP DEN DEĞİL Mİ. DÜZCE CHPLİLER NEREDE. UYKUDA MI. BRAVO YUNUS BAŞKAN. YAN MASADA CHPLİLER BİLE OLSA BU FOTOĞRAFI KULLANDIRMAN TAKDİRLİK ZATEN. İBB DE İYİ PARTİLİER İŞ GÖRÜYOR
  " ARTIK YADIRGAMIYORUZ!.. " Yazısına...
 Ertuğrul
 Topyekün öğretilmiş çaresizliği yaşıyoruz. Nemelazımcılık günlük yaşam yarını düşünen yok. Cehalet dizboyu.
  " Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’ " Haberine...
 Harun Can Şerbetci
 Asar deresine greyder sokarak balık ve canlıların yuvalarını yok ediyorlar.. Asarın iç kenarları çöp.içinde.. Niye çünkü hiçbir durakta neredeyse çöp kutusu yok.. olan da küçük.. dolunca boşaltılana kadar vatandaş çöpünü dereye atıyor.. Atan da suçlu hizmet veremeyen de ceza yazmayan da..
  " ARTIK YADIRGAMIYORUZ!.. " Yazısına...
 Celal GÜNER
 Fatih bey düşüncelerime tercüman olmuşsunuz. Teşekkür ederim. Daha çok şeye alışacağız sanırım. Duyarsız bir toplum haline getirildik. Sosyal psikolojik bir dram yaşıyoruz ve tükeniyoruz değerlerimizi, insanlığımızı...
  " Kubilay’dan Düzcespor için öneriler! " Haberine...
 Murat
 Hem şirketleşelim hem de pamuk eller cebe... başkan ve yönetim kurulu üyeleri işinin ehli olduktan sonra düzce spor ihya olur yeter ki akıllı idareciler olsun. süper ligde bile başkanlar milyonlar verir ama paraları aynen temliklerle geri alınır. diger önerileriniz olumlu ama para pul ile asalet olunmaz.. çok sevilen eski başkanlar varken, dünyanın parasını vererek başarısız olan ve sevilmeyen başkanlar da var. bir de düzceli her sene para para diyerek dolaşan yönetimlerden nefret ediyor. şirketleserek bu sorunun önüne gecilebilir.
  " Kubilay’dan Düzcespor için öneriler! " Haberine...
 Ertuğrul
 Düzcede kaç tane prof.futbolcu var O rakamları verecek babayiğit Nerde İzleme komitesini kimlerden oluşacak varmı Düzcede yokkk. Olmayacak işler hepsi de Laf ola beri gele.
  " EYVAH EYVAH!.. Hava kirliliği koronavirüs ölümlerini arttırıyor! " Haberine...
 Murat
 Türkiyenin havası en kirli şehirlerinden olan düzcede valiliğimiz ve belediye başkanlığımız acil ve kalıcı tedbir almak zorundadır.kirlilik ile ilgili üniversitemizin önemli çalışmaları var bilhassa fabrika bacalarındaki filitre sistemleri muhakkak tesbit edilmeli takmamakta ısrar edenleri ağır para cezası ile cezalandırmalıdır.en önemli neden bu bacalardan çıkan ve kansere neden olan partiküllerdir.covit nedeniyle çok daha etkili olan bu durum tedbir alınmazsa düzcenin felaketi olacaktır.
  " ‘Fazla geç kalmadan bir yerden başlamalıyız’ " Haberine...
 Didem A.
 Bir toplumun ahlaki gelişimi hayvanlara olan davranışıyla ölçülür.
Üniversiteye uyum programları sona erdi! Üniversiteye uyum programları sona erdi!
  Fen İşleri çalışmalarını sürdürüyor!
  Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’
  Gelecek Partisi basınla buluştu!
  BOLU SALLANIYOR!
  Şahin; ‘Yatırımcıları Düzce’ye davet ediyoruz’
  İlk böbrek nakli gerçekleşti!
  Okul bahçelerine yerleştirilecek!
  Dünya Gazeteciler Gününü kutladılar!
  İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu!
  Bahçe atıkları ve eski eşyalar ücretsiz toplanıyor!
  Uyuşturucu operasyonunda 2 kişi tutuklandı!
  Meral Akşener Bolu'ya gidecek!
  Özlü, Yöresel Ürünler Pazarı’nı ziyaret etti!
  Satranç, tarih ile buluşacak!
  65 YAŞ VE ÜSTÜNE ÜCRETSİZ!
  ‘İnşallah birlikte başaracağız’
  Valilikte panik dolu anlar! Biber gazı etrafa saçıldı!
  TSO ile Akınsoft arasında protokol imzalandı!
  Uzun; ‘Deneyimli Peyzaj Mimarları yetiştirmekteyiz’
  Dünya Gazeteciler Gününü kutladılar!
  20.10.2020 - ARTIK YADIRGAMIYORUZ!..
  22.10.2020 - ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR ARSLANOĞLU
  18.10.2020 - Kubilay’dan Düzcespor için öneriler!
  20.10.2020 - Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’
  22.10.2020 - İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu!
  22.10.2020 - İlk böbrek nakli gerçekleşti!