Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :72922319 Aktif Ziyaretçi :16467 30 Eylül 2020 Çarşamba
[18:27] MARADİT; 'SARIOĞLU ETİK OLMAYAN BİR YOL İZLEMİŞ’ -- [17:56] Özlü, Cebeci’yi ağırladı! -- [17:36] DÜZCE BASININDAN ÖRNEK PROTESTO! -- [17:17] Rektör Çakar TEKNOFEST birincilerini tebrik etti! -- [16:11] Odun hırsızları yakalandı! -- [16:04] Otomobilin çarptığı motosikletli ağır yaralandı! -- [15:54] Roma dönemine ait 71 sikke ve 1 bileklik ele geçirildi! -- [15:46] Apartmanda yayılan kokudan etkilen 5 kişi hastaneye kaldırıldı! -- [15:15] Yeni bisiklet yolları yapımına başlandı! -- [14:50] Orman ürünleri fabrikasında patlama: 1 yaralı! --
Doç. Dr. Yusuf Aydın
İnsulin direncimi nasıl yenebilirim?

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:14.09.2020

“ÖNCE SAĞLIK”

İnsulin direnci son 20 yılda obezitenin (şişmanlık) salgın bir hastalık gibi arttığı bu dönemde en çok karşılaştığımız konulardan ve sorunlardan birisidir.

İnsulin direnci nedir?Vücudumuzdaki tüm organ ve sistemlerin enerji ihtiyacı glikoz yani şekerden sağlanır. Dokularımızın glikozu kullanabilmesi için pankreas bezinden salgılanan insülin denilen bir hormona ihtiyaç vardır. İnsulin glikozun dokulara geçişini sağlar.

Aşırı karbonhidrat tüketimi (başlıcaları şekerli ve unlu gıdalar, mısır, pirinç ve patates), hareketsizlik, bel çevresinin artması ve ailesinde Tip 2 Diyabet öyküsü olan kişilerde glikozun kullanılabilmesi için pankreas aşırı insülin üretmek zorunda kalmaktadır. Bu süreç sürekli olursa ve engellenmezse insülin direncine ait semptomlar, şikayetler ve sonunda hastalıklar görülmeye başlanır.

İnsulin direnci olan hastaların ne tür yakınmaları olur? İnsulin direnci yüksek olan kişilerde doygunluk hissinde azalma olur çok çabuk acıkma meydana gelir. Özellikte tatlı ve karbonhidratlı gıdalara karşı istek artar. Geceleri acıkma hissi ile uyanıp kendilerini mutfakta buzdolabının karşısında bir şeyler yerken bulurlar.  Bazı kişilerde yemeklerden sonra uyku bastırması, yorgunluk hissi olabilir. Kimi hastalarda özellikle karbonhidratlı gıdalardan sonra ellerde titreme, çarpıntı ve terleme gibi hipoglisemi yani şeker düşmesine (hipoglisemi) yol açan tablolar da görülebilir.

İnsulin direncinin fiziksel bulgusu özellikle bel ve göbek çevresi genişliğinde artma önemli bir klinik tablodur. Ağır durumlarda ensede, kıvrım bölgelerinde ve koltuk altında kadifemsi bir kirli bir cilt görünümü olur. Buna “acantosisnigricans” denir (Resim 1). Ayrıca yine bu bölgelerde et beni tarzında ciltte benler ortaya çıkmaya başlar.  Ayrıca kadın hastalarda tüylenmelerde artış ta görülebilir.

İnsulin direnci tedavi edilmez ise sonuçları neler olabilir? İnsulin direnci olan hastalarda zaman içerisinde kilo vermesi oldukça zorlaşır. Pankreas yorgunluğu gelişeceğinden ilerleyen dönemlerde şeker yüksekliği hastalığı “Tip 2 Diyabetes Mellitus” ortaya çıkar. Ayrıca trigliserid yüksekliği, hipertansiyon gibi metabolik sorunlarda görülmeye başlar. Bunların sonucu kalp hastalığı gibi hayatı tehdit eden sorunlarla karşılaşılır. Aslında insülin direnci sonucunda birçok metabolik rahatsızlık bir arada görülebildiği için bu duruma “Metabolik Sendrom” adı verilmiştir.

İnsulin Direnci sendromu geri döndürülebilir mi? Bazı özel ailesel sendromik durumlar dışında temel sorun obezitedir. Bazı kişilerde obezite olmadan da insülin direnci olabilir. Eğer hastalarımız ideal kilolarına dönebilirler ise insulin direncin yenebilirler. Bu yüzden kilo vermek için tüm yöntemlerin uygulanması ve ideal kiloya ulaşmak gerekmektedir.

İlk olarak sağlıklı beslenme ilkelerini kazanmak ve sürekli bu beslenmeyi uygulamak gerekmektedir.  Toplumumuz maalesef karbonhidrat içeriği açısından çok yüksek oranda beslenmektedir. Un, mısır, pirinç, patates gibi ürünler gereğinden fazla tüketilmekte, günlük besin ihtiyaçlarımızın %80’ini bu ürünlerle sağlamaktayız. İnsulin direnci olan kişiler karbonhidrat ağırlıklı beslenmeyi azaltmalılar.  Sağlıklı beslenme açısından mutlaka profesyonel destek almalılar.

İkinci olarak insülin direncini azaltmada en etkin yöntemlerden biriside düzenli egzersiz alışkanlığı kazanmaktır. Herkesin yapabileceği düzenli bir spor alışkanlığı kazanılmalıdır. Ev işi yapmak, çocuklarla uğraşmak gibi aktiviteler spor olarak değerlendirilemez.  Spor en az hafta 4 kez olmak şartı ile 30-45 dakika süren aktiviteler olmalıdır. Bu aktiviteleri kişinin yaşı, sosyal durumuna göre ayarlamalıdır. Düzenli yürüyüş, hafif tempoda koşu, yüzme, bisiklete binme gibi aktivitelerin yapılması insülin direncini azaltmada çok etkin bir yöntemdir.

Düzenli uyku diğer dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir. Gece uykusu 6-8 saat arasında olmalıdır. Geç yatmalar, geç saatte uyanmalar vücudun biyolojik saatinde bozukluklara yol açarak insülin direncine olumsuz katkıya yol açabilir.

Son olarak, insulin direnci azaltmak için elimizde değişik ilaç alternatifleri bulunmaktadır. Bu tür yakınmaları olan kişilerde tetkik ve muayene sonrasında takip eden hekimin uygulayacağı ilaç tedavisi de insülin direncini azaltmada ve geri döndürmede ekstra katkı sağlayacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

Doç. Dr. Yusuf AYDIN

Email: dryusufaydin@yahoo.com

 

Resim 1. İnsulin direncinin bir bulgusu olan, kıvrım yerlerde gözlenen “Acantosis Nigricans” 

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
'DAHA NE OLSUN' DİYECEĞİZ AMA!..
 
  Ayşegül Şenol Can
KAHVALTI HABERLERİ
 
  Ulviye Dikmen
Mehmet Arif Kıdıman’ı sonsuzluğa uğurlad
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
Pandeminin İzleri; Göğüs Hastalıkları Uz
 
  Hümeyra Yılmaz
DÜZCE VİCDAN MUHASEBESİ
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
Ahi Evran
 
  Tarık Şahin
Virüsler davranışlarımızı kontrol edebil
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
NEDEN KİLO VEREMİYORUZ?
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Beyin ameliyatları için başka kentlere gitmeye gerek yok! " Haberine...
 Vatandaş
 Kusura bakmasın ama doktor bey hiçbir ilgi alaka hiçbirini göremedik. MR'a bakarak sadece fiziğe göndermesi fıtıkla ilgili ağrımızın ben bilmem ondan mı nedendir demesi çok ayıp. niye doktor oldun o zaman. Allah Allah ya kınıyorum İlgisiz alakasız doktora gitmenize gerek yok boş insan.
  " 'DAHA NE OLSUN' DİYECEĞİZ AMA!.. " Yazısına...
 Serpil Çırakoğlu
 Kalıcıkonutlar yeni adıyla Bahçeşehir 12.bölgeye de bir çare bulurlarsa evet belediye çalışıyor diyeceğim. En tepede su deposunun yan tarafındaki ağaçlık içkicilerin serserilerin yatağı haline geldi. Yine hemen karşısındaki ana caddedeki parkın kenarına denk gelen cadde arabalarla doluyor gelen çöpünü orada bırakıp gidiyor. Caddede park halindeyken gece geç saatlerde gürültülü müzik açıyor sık sık da kavga çıkarıyorlar. 11.bölgedeki yokuşun her iki tarafındaki yola beton bloklar yerleştirildi görüntü kirliliğinden başka işe yaramıyorlar aracını park etmek isteyen o blokların biraz ilerisine parkediyor. Yani beton bloklar çözüm olmadı. Parkın içi ayrı sorun akşam belli saatlerden sonra serseri yatağı haline geliyor. Şimdiye kadar kim belediye başkanı olduysa konutlarla ilgilenmedi.
  " 'DAHA NE OLSUN' DİYECEĞİZ AMA!.. " Yazısına...
 Kemal kaya
 Düzcespor destek bekliyor
  " 'DAHA NE OLSUN' DİYECEĞİZ AMA!.. " Yazısına...
 hikmet neğuç
 birde küçük melen saray yeri tokuşlar çakırlar arası melen yatağı taş duvarlarla su kanalını yapıyorlardı durdu. neden durdu. bu melen yatağı ve asar suyu bentlerle yükseltilerek kayıklarla gezinti yapılabilinir. yan yollara büfeler parklar çay bahçeleri yapılarak düzce güzelleştirilebilinir. örnek eskişehir porsuk çayı gibi
  " 'DAHA NE OLSUN' DİYECEĞİZ AMA!.. " Yazısına...
 hikmet neğuç
 cumhuriyet caddesinin devamı olan 3.5 klm çamköyü toki arası 5 yıldır yol açıldı stablize şeklinde duruyor. bahane para yok. düzce belediyesi isterse orayı hurdalarıyla yapar ve düzce ereğli istanbul arası trafiğini oldukça da rahatlatır. oradaki yer sahipleri de yerlerini değerlendirir
  " ÖNLEM ALINMAZSA KUM FIRTINALARINA HAZIR OLUN! " Haberine...
 GÜLER.E.
 teşekkür ediyorum bir okur olarak dünyanın geleceği bilimsel olayların gelişimi insanların bilinçlendirilmesi, geleceğimizin pek parlak olmadığı bu dünyada cahil toplumu bilinçlendiren haberler yapın. siyaseti bırakın o bunu demiş şu bunu demiş düzce olarak düzceyi marka yapalım en azından biz Türkiye'ye örnek olalım bizi yöneten idarecilere sesleniyorum . bırakın birbiriniz yemeyi yoksa çok geç olacak.
  " Mehmet Arif Kıdıman’ı sonsuzluğa uğurladık " Yazısına...
 Ayşegül Şenol Can
 Çok üzüldüğüm bir kayıp oldu mehmet arif'in ölümü ve annesi Emine Abla Aşık veysel'in dediği gibi "sen bir kere gittin bense hergün uğurluyorum seni" der gibi bakıyor dünyaya kolay değil bir evladını kaybetmek, kardeşleri soner ve ışıl'ın, abisi Ali'nin başı sağolsun mehmet abinin ruhu şad olun..Arif'in ruhu şad olsun Allah rahmet eylesin..o iyi evlat ve iyi bir ağabeydi..
  " Sokak hayvanlarının tedavi ve bakımları yapılıyor! " Haberine...
 ulviye dikmen
 Rehabilitasyon merkezi çok güzel bir kazanım Düzce sokak yaşayanları için ama lutfen gerekeni daha fazla ve canların yaşamını kurtarmak için daha fazla yapmak gerek bizlerden ne beklenirse yardımcı olmak görevimiz
  " Mehmet Arif Kıdıman’ı sonsuzluğa uğurladık " Yazısına...
 Zafrt İSMİÇOĞLU
 Kalemine sağlık abla.Duygular ortak...
  " Mehmet Arif Kıdıman’ı sonsuzluğa uğurladık " Yazısına...
 Murat batur
 Ölümü ile bizlerı onanmaz bir üzüntüye sevk eden evladımızın böyle bir göreve gönüllü gitmesi ve süreci uzatma talebinde bulunması ayrı bir hüznün gerekçesi olabilir mi,hayata tutunabilmek adına hep mücadele eden ve yaşam şartlarının bedeli altında sosyo ekonomik ezikliğin bir bedeli sermayesini can yapan insanlardır.bu güzel ve saygın evladımız da bu bedeli canı ile ödemiştir.kahpe ve şerefsiz insanların insani yardım aracına çapraz ateş açarak katliam yapması ise muhataplarımızın ne tiyniyette olduğunu göstermektedir . Şehidimiz,garibimiz nurlar içinde uyuşun.arkasında binlerce boğazı düğümlenmiş düzcelinin göz yaşı ve duası var .
Doğaseverler doğal yaşamı öğreniyor! Doğaseverler doğal yaşamı öğreniyor!
  Belediye Basın Bürosu kadrosunu güçlendirdi!
  Uyuşturucu operasyonunda 1 kişi tutuklandı!
  Uyuşturucu operasyonlarında 4 kişi tutuklandı!
  Özlü; ‘Çocuklarımız daha ferah bir ortamda eğitimlerini sürdürecekler’
   ‘Tehdidin esas kaynağı Amerika’
  DEVA Partisi’nin Cumayeri ve Gölyaka İlçe Başkanları belli oldu!
  Ceneviz Kalesi'nin yolu asfaltlanıyor!
  Virüs mutasyon geçirdi: Corona artık daha bulaşıcı!
  Otomobilin motor kısmında yangın çıktı!
  Zabıtadan dilenci operasyonu!
  Kredi kartlarında yeni düzenleme!
  Vali Atay yapımı devam eden Yığılca yolunu inceledi!
  DEAŞ operasyonunda yabancı uyruklu 6 kişi yakalandı!
  Devrilen zift yüklü tanker otomobile çarptı: 3 yaralı!
  Çamköy mevkiinde çıkan yangın kısa sürede söndürüldü!
  Turistik yerlerde inceleme yaptı!
  Toplu ulaşımdan ücretsiz faydalanacaklar!
  İhtiyaç sahiplerine yardımlar sürüyor!
  Mezarlıklar koruma altına alınıyor!
  Kestane toplarken uçuruma yuvarlanan kişi kurtarıldı!
  30.09.2020 - Beyin ameliyatları için başka kentlere gitmeye gerek yok!