Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :73201795 Aktif Ziyaretçi :27168 31 Ekim 2020 Cumartesi
[13:24] İlk kar Kartalkaya’ya düştü! -- [12:43] ‘Güvenli, güçlü, adaletli bir gelecek vaat ediyoruz’ -- [20:34] Depremzedeler için 20 bin maske! -- [17:46] Bakandan açıklama: Depremden etkilenen vatandaşlara 5 milyon kaynak! -- [17:41] Kandilli rasathanesi: Artçı sarsıntılar 15 gün sürebilir! -- [17:34] Depremdeki su baskınından yeni görüntüler! -- [17:02] Teknelerin sürüklenme anı görüntülendi! -- [16:40] İzmir depremi sonrası ürküten manzara! -- [16:37] Deprem olacağını 15 saat önceden bildi! -- [16:35] Tunç Soyer: Araç trafiği nedeniyle enkazdan vatandaşları çıkarmakta zorlanıyoruz! --
Hümeyra Yılmaz
DÜZCE VİCDAN MUHASEBESİ

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:28.08.2020

 

   Uzun zamandır ilk kez gazetemizi elinize alıp okuyacaksınız. Gönlüm isterdi ki iyi bir şeyler yazabileyim.

   Yayınlanan son yazım yine virüs üstüneydi. Düzce günlük koronavirüs tablosu nedir demiş, yanıt alamamışlar olarak dedikodulara mı inanalım diye sormuştum.

   Öncesinde de ilimize gelen mevsimlik tarım işçilerinin denetimi ile ilgili bazı sorularım olmuştu. Nasıl geldiler, konaklamaları, denetlemeleri... Sonra okuduk ki  Düzce’ye gelen mevsimlik işçilerden 95’i karantina altına alındı. Birkaç günlük başka bir haberin konusu da şu; Düzce’de ev karantinasına uymayan 57 kişiye 179 bin 550 lira ceza verildi!

   O 57 kişi nerelere gitti, kimlerle görüştü? Bu kontrolü sağlamak hiç kolay değil, hem de hiç.

   Ve maalesef bizler hala il yetkililerinden net bir bilgi alamıyoruz.

   Maalesef dedikodulara göre konuşuyoruz.

   Dedikodulara göre Düzce’de günlük 40’a yakın yeni hastamız oluyor. Bu gerçek mi?

   Üstelik o ya da bu sebeple su kesintisi olan bir şehirde yaşıyoruz. Allah aşkına böylesi bir salgın sürecinde suyumuzun olmaması.. Kabul edilebilir bir şey değil! Durun ve geçici bir çözüm bulun, durun! Sorun çıkartmayacak bir çözüm olsun. Bu şehirde suya ihtiyaç var!

   Baktıkça içim acıyor. Hastanesinin bahçesinde inek gezen bir şehir düşünün, Düzce işte... Bu şehrin ulaşım sorunu da var, çözülecek yakında diye umduğumuz. Defalarca bizzat yazdığım Kalıcı Konutlar 3. Bölgedeki iş merkezinin içine bir girin mesela. Burada belediye de hizmet veriyor. Ve gözlerimle gördüm ki alt katı da üst katı da sigara izmariti, çöp dolu... Parklar, basket-oyun sahaları bitik... Sıradan vatandaş işine gidiyor, hayat devam ediyorsa bu işler de yapılmalı değil mi? O kadar şaşırtıcı ki her şey!

   Takım elbiselerini giyip açılışlar yapıp, demeçler verip, o sırada sorunları dinleyip, yardımcılara halledin emri verip, dönüp gidenlerin şehri...  Particilikle, eş-dost-ahbapçılıkla işleri yürütülen şehir... Doğrunun doğruyu değil, yanlışın yanlışı kolladığı şehir. Gazetecinin yazmadığı, televizyoncunun kamerasıyla görüntülemediği, görüntülese de yayınlamadığı şehir. İşte burası Düzce!

   Orhan Veli’nin “Düzce yolu düz gider, aman bir edalı kız gider” dediği şehir. 70’lerde dağ köylerinde dahi beyaz masa örtüler olan şehir...

   Yapmayın!

   Artık bu şehrin sokaklarında kadınlar ailelerin yanında bile saldırıya uğruyor.

   Bu şehirde gelen bir şey yapıyor, gidenin arkasından yapılan yıkılıyor.

   Düzce dernekleri, sivil toplum kuruluşları, Düzce’den başka şehri olmayanları ve gerçekten sevenleri neredesiniz? Sormak, sorgulamak, önermek ve birlikte çalışmak için, neredesiniz? Halkın denetleme gücünü hatırlatacak yapılara çok ihtiyaç var.

   Başka türlü olmuyor, olmayacak...

   Yazılan her köşe yazısından sonra, eleştirilen taraf gazeteyi aramak için elini telefona uzatacağına, vicdanına dokunsun. Muhatabınız bu yazıyı yazan ben değilim, bilgilendirmediğiniz, ihmal ettiğiniz, ciddiye almadığınız, söz verip unuttuğunuz hemşehrileriniz, sorumluluklarınız, etik ahlaki değerleriniz.

   Aynı şekilde bu yazıyı okuyup benimle aynı fikirde olup, oturduğu yerden söylenen ama yeri geldiğinde susanlar her kimseniz, siz de sorumlusunuz...

   Hepimiz sorumluyuz, ellerimizi taşın altına koymak zorundayız!

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
ARTIK YADIRGAMIYORUZ!..
 
  Ayşegül Şenol Can
YENİDEN MERHABA
 
  Ulviye Dikmen
4 EKİM HAYVAN HAKLARI GÜNÜ
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR
 
  Hümeyra Yılmaz
RANTIN OLMADIĞI YER
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
BU SİSTEM YÜRÜMELİ AMA..!
 
  Tarık Şahin
Pandemi’de uzaktan eğitim deneyimi
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
Kalsiyum yüksekliği bir kanser belirteci
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Düzce Tarımsal Kalkınma Merkezi Projesi imzaları atıldı! " Haberine...
 Ayşegül Şenol Can
 imzalanan projede imzanın yer bulduğu haber proje içeriğine ayrılmalı proje ne projesi önemli olan o bence
  " ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR ARSLANOĞLU " Yazısına...
 ulviye dikmen
 sevgili Peri, sevgili İlknur, sevgili Meryem, sevgili Elif daha nice güzel insanlar memleketimize umut oldunuz sağolun sizleri tanımak benim için büyük mutluluk...
  " Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, sonra da “yıkılmasaydı” deriz!!! " Yazısına...
 BUĞRA ALTUN
 Fatih bey, öncelikle şunu söylemek istiyorum. Tüm yazılarınızı okuyorum. Küçük bir soru bırakıyorum buraya. Bir önceki dönemin yöneticileri başka partiden miydi? Ya da ondan önceki yönetim?
  " HER İŞİMİZ GÖSTERMELİK! " Yazısına...
 F Sönmez
  Eskiden yöneticilerin çalışmasını somut olarak yaptıkları işlerle görür anlardık. ''Tüfek icat oldu mertlik bozuldu'' demiş Köroğlu. Şimdi fotoğraf, görüntüleme kısaca iletişim arttı. Artık işe gerek yok. Yöneticiler arada bir alanda kolları ileriyi gösteren (Sanırsın Atatürk ilk hedefiniz Akdenizdir ileri ''komutunu veriyor) bir fotoğraf çektirip basına servis ettiler mi. Görev yapılmış sayılıyor. Bizlerde bunlara bakıp ''adamlar çalışıyor'' diyoruz.Herkes memnun olduğu sürece böyle gider. Hoca cemaat misali. Önce hoca düzelecek.
  " ARTIK YADIRGAMIYORUZ!.. " Yazısına...
 F Sönmez
 Bir fotoğraf çekmişsiniz. Doğru tespitler. Fakat alışmak ta kolay değil. İki anı aklıma geldi.Biri daha yeni yetme denilen çağda yatılı okul kazanmışım.Daha yeniyim. Yemekte bir baktım kuru fasulye kurtlu. Önce yavaş sesle, utangaç ‘’Fasulye kurtlu’’ dedim. İlgilenen olmadı. Biraz sonra daha kuvvetli sesle bağırdım. İki masa ilerden kıdemli öğrencilerden biri baktı ‘’Birader sen yenisin galiba. Alışırsın’’ dedi. Daha sonra makarna, bulgur pilavı, kapuska ve yeşil mercimek yemeklerinin büyük çoğunluğunun yenmediği ve çöpe atıldığını gördüm. Üç –dört yıl sonra dökülen yemek yoktu. Fasulyede kurt yoktu. Alışamadık ama zaman aldı. İkincisi; TÜBİTAK bir dergi çıkarırdı şimdi yayında mı bilmiyorum. Güzel bir dergi kapağı yapmışlar. Kapakta karikatür olarak halkın bütün kesimleri var. Bir kapkaççı kadının gırtlağını sıkmış elinden çantasını alıyor. Sokaktaki ahalinin hepsinin başındaki düşünce baloncuklarında şöyle yazıyor. ‘’Ne duyarsız bir toplum olduk. Hiç kimse müdahale etmiyor’’. Kendimize ve milletimize güvenmekten başka çare yoktur. Alışmak kolay değil.
  " İlk böbrek nakli gerçekleşti! " Haberine...
 Durdu Çavuşoğlu
 İsmail Akyüz Arkadaşıma Büyük Geçmiş Olsun Sağlıklı Yaşam Diliyorum.Kadavradan Karaciğer Nakilliyim SLMLR Düzceden
  " ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR ARSLANOĞLU " Yazısına...
 F Sönmez
 Bence burada üç aklı güzel bir araya gelmiş. Peri, İlknur ve Elif. Peri ve İlknur Hanım'ın fedakarca çalışmalarını en başından biliyor ve takdirle izliyoruz. Elif Hanım'ı lise çağından beri tanıyorum.Yüksek karekterli, hep öğrenmeye istekli. Mutlaka sizlerden de öğrenmiştir.Yazıdan da bu anlaşılıyor.Zaten sohbetlerde de İlknur Hanım'dan bahsederken, bir masal kahramanını anlatır gibi hep yüksek duygularla ifade eder. İyi ki varsınız aklı güzel insanlar. Gelecek Aydınlık Türkiye'ye model oluyorsunuz.Sizleri tanımakla insanlığa olan güvenimiz yükseldi.
  " İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu! " Haberine...
 haydar
 İSKİ İSTANBUL SU KANALİZASYON DEĞİL Mİ. YANİ İBB NİN BAŞKANI CHP DEN DEĞİL Mİ. DÜZCE CHPLİLER NEREDE. UYKUDA MI. BRAVO YUNUS BAŞKAN. YAN MASADA CHPLİLER BİLE OLSA BU FOTOĞRAFI KULLANDIRMAN TAKDİRLİK ZATEN. İBB DE İYİ PARTİLİER İŞ GÖRÜYOR
  " ARTIK YADIRGAMIYORUZ!.. " Yazısına...
 Ertuğrul
 Topyekün öğretilmiş çaresizliği yaşıyoruz. Nemelazımcılık günlük yaşam yarını düşünen yok. Cehalet dizboyu.
  " Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’ " Haberine...
 Harun Can Şerbetci
 Asar deresine greyder sokarak balık ve canlıların yuvalarını yok ediyorlar.. Asarın iç kenarları çöp.içinde.. Niye çünkü hiçbir durakta neredeyse çöp kutusu yok.. olan da küçük.. dolunca boşaltılana kadar vatandaş çöpünü dereye atıyor.. Atan da suçlu hizmet veremeyen de ceza yazmayan da..
Koç ve Atılgan çifti dünya evine girdi! Koç ve Atılgan çifti dünya evine girdi!
  Düzce Tarımsal Kalkınma Merkezi Projesi imzaları atıldı!
  İSKİ açıkladı: 2020'de Melen ve Yeşilçay'dan ne kadar su alındı?
  Asuk’un yeni yönetim kurulu belli oldu!
  Çakar’dan Özlü’ye bir soru, bir teşekkür!..
  Meclis ve Toplu Komite Toplantısı gerçekleştirildi!
  Türk-İş 81 ilde sokağa çıkacak: İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları bekleniyor!
  CHP’den bayrak ve maske dağıtımı!
  Yaralı sokak kedisi tedavi altına alındı!
  Yılmaz’dan Çilimli ziyareti!
  Kapoğlu’nun testi pozitif çıktı!
  Ziraat Fakültesinin gururu Düzceli Esat Sadıç!
  Mevlid Kandili'ni kutladılar!
  Çelenk bıraktılar!
  Kariyer planlamanın önemi konuşuldu!
  Koç ve Atılgan çifti dünya evine girdi!
  Sosyal Medyada kim, ne demiş?
  Münazara liginde ikinci oldular!
  Cumhuriyet Bayramı anlamlı etkinliklerle kutlandı!
  Bill Gates koronavirüs aşısı için tarih verdi!
  16 futbolcunun testleri pozitif çıktı!
  25.10.2020 - Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, sonra da “yıkılmasaydı” deriz!!!
  25.10.2020 - ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR ARSLANOĞLU
  26.10.2020 - Düzce Tarımsal Kalkınma Merkezi Projesi imzaları atıldı!