Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :72321372 Aktif Ziyaretçi :6336 12 Ağustos 2020 Çarşamba
[17:45] Üç plaja mavi bayrak çekildi! -- [17:38] Dernek toplantıları bakanlığın iznine bağlandı! -- [17:18] Yeni ulaşım sisteminde şoförlerin eğitimi başladı! -- [14:56] Özlü ve Keskin’den Gönül Asuk’a tebrik! -- [14:18] AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk oldu! -- [13:47] Er’den Mustafa Kemal Ortaokulu açıklaması! -- [13:14] Denetimler devam ediyor! -- [12:18] Uzmanından diyabetli çocuklara yaz dönemi önerileri! -- [12:07] 6 metre derinliğindeki su deposuna düşen muhtar yaralandı! -- [18:54] Belediyeden sivrisinek operasyonu! --
Algün
Peri Meram Arbak
DR. BİRSEN OCAKLI VE TOPLU HİSTERİ

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:13.07.2020

 

   Dr. Birsen Ocaklı yakın arkadaşımdır. Onunla yaklaşık 7 yıldır tanışırız. İlk yakınlaşmamız, onun köylerde tandırda tezek yakan kadınlarımızın zararlı dumanlara bağlı gelişen bronşit ve diğer akciğer hastalıklarına yakalanmasını gündeme getirme çabalarını gözlememle oldu.

   Dr. Birsen hümanistti ama emekçi kadınlara özel bir düşkünlüğü vardı. Kendisine nedenini sorduğumda “Kendi ailemde tandır kullanımı sırasında birinci derece yanık geçiren akrabam var, Göğüs Hastalıkları uzmanlık bilgilerimi tandırda ekmek pişiren kadınların sağlığına yönlendirmeliyim” yanıtını almıştım.

   Kapalı ortamlarda veya tandırlarda tezek, odun, kömür, fındık kabuğu ve diğer bitkisel artıkların ( tümüne Biyokütle denir) yakılmasına bağlı olarak binlerce insanın (kadın, çocuk, yaşlı) akciğer hastalıklarına yakalanma riskini konu aldığı çalışmalar yaptı. Biyokütle kullanmanın kadınların akciğerlerine sigara kullanmak kadar zarar verdiğini gösterdi. Kadınların akciğer sağlığı alanında onlarca konuşma yaptı.

   Urfa’da Uluslararası Ekolojik Kadın Köyü Derneği yönetim kurulu üyesi olması nedeniyle neredeyse üs kurarak, şiddete uğramış kadınların hem barınıp, hem de üretebileceği köy oluşturma çabası gösterdi. Bu kapsamda Urfa’da seri toplantılara hiç üşenmeden, İstanbul’dan katıldı.

   Urfa Harran Üniversitesi’nden arkadaşlarıyla (benim de katıldığım) tarlalara atılan tarım ilaçlarının o bölgede yaşayan köy halkı üzerindeki sağlık etkilerini inceledi ve bilimsel yayınlarını yaptı.

   Zonguldak’ta düzenlenen “Madenci Hastalığı” sempozyumunda bu kez madencilerin eşlerini konuşturdu. Ölen, yaralanan madencilerin eşlerini kendisi de madenci eşiymiş gibi duyarlılıkla ve ağlayarak dinledi, gördüm, çünkü yanındaydım.

   Sonra Dr Birsen ile artık İstanbul’daki kadın işçileri inceleyelim derken PANDEMİ geldi çattı. Dr olan eşi ve oğlu sırayla korona enfeksiyonu kaptılar ve kocası o sırada kısa dönemde hastanede yattı. Biliyorum çünkü hemen her gün telefonla konuşurduk. Bana “Artık mutfak benim mekanım, ikisi de odalarında izole, yemek yapıp duruyorum” demişti ve gülüşmüştük.

   İşte o zorlu günlerde, kendisi mesaiye devam ederken Dr. Birsen Max adındaki tatlı köpeği ezdi. Tatlı Max hayvanseverlerin ilgisiyle ameliyat edildi, bir süre yaşadı ve sonra yaşamını kaybetti. Büyük talihsizlik, belli ki Dr Birsen’in hem doktor olarak hastanede çalıştığı ve aile bireylerinin de hasta olduğu dönemde dalgınlığına denk gelen acı bir olay yaşandı.

   Sorun bu dikkatsizliğin yasalar yoluyla cezalandırılması değil.

   Sorun insancıl, çalışkan, üretken, vicdanlı bir bireyin toplu histeri nöbetiyle basın yoluyla, sosyal medya kanalıyla linç edilmesi, adı, adresi verilerek tehdit edilmesi…

   Dr. Birsen köpeğin ölümünden sorumlu olduğu için çok üzgün ve üstüne düşeni yapmaya hazır. Peki ona pervasızca saldıran, işten atılmasını, yok olmasını isteyen saldırgan klavye silahşörleri yazıp, çizdiklerinin hesabının sorulmasına hazırlar mı? Dr Birsen’i ağza alınmadık hakaretlerle suçlayan güruh mu hayvan hakları savunucuları, güldürmeyin beni…

Peki, Senin Yorumun?
Sevda bilal  /  1.08.2020 - 13:11:02
 Ne tuhaf bir milletiz onca köpek tecavüzcüleri ortalıkta dolaşırken !!kendini toplumun ezilen kesimine adamış bir bilim kadınıyla uğraşmak ancak bu çarpık ülkede görülür !
Yılmaz Yıldız  /  13.07.2020 - 21:04:20
 Köpeğin de Kadın emekçilerinde de yaşamından/ölümünden kendini sorumlu tutan birine ancak saygı duyulur ! Algı.. Basın.. Kışkırtılmış linç edepsizliği/.., Hukuk NE güne duruyor ? Varsa bir ihlal-kasıt gereğini yapar/işinden etmek NE demek ? Derhal görevi iade edilmeli.., Adli/idari soruşturma sonucu beklenmeli..,,
Ulviye Dikmen  /  13.07.2020 - 16:02:35
 arkadaşı selamlıyorum cana mal olmak kolay değil ama kaza bu olabiliyor sokağın güzeline üzüldüm ama Birsene de çok üzüldüm çünkü çok üzüldüğünü anlıyorum bilerek asla yapmayacağını da biliyorum sevgiler size
Erdoğan Sezgin  /  13.07.2020 - 14:08:36
 Görüntülerde köpeği görüp görmediği anlaşılmıyor ama yaşamını hayat kurtarmaya adamış birinin bilerek ezdiğini düşünmek vicdansızlık olur. Peri hocam Düzce yoğun tütün ekimi yapılan illerden biri. Gerek insan sağlığı, gerekse toprak verimliliği konusunda Üniversitenin bir çalışması oldumu.
  Fatih Melih Maradit
Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, son
 
  Ayşegül Şenol Can
KAHVALTI HABERLERİ
 
  Ulviye Dikmen
BÜTÜN DERTLERİ TOKLARIN VİCDANINA YÜKLEM
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
DR. BİRSEN OCAKLI VE TOPLU HİSTERİ
 
  Hümeyra Yılmaz
DÜZCE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
VARAN 3
 
  Tarık Şahin
Virüsler davranışlarımızı kontrol edebil
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, sonra da “yıkılmasaydı” deriz!!! " Yazısına...
 Ayşegül Şenol Can
 Merhaba fatih bey parkların satılmasına ilişkin davayı peyzaj mimarları odası genel başkanlığı açti ve kazandı kendilerine ve değerli avukatları Av.Emre Baturay Altınok'a teşekkür ederiz.
  " Düzce dahil tüm illerde koronavirüs denetimi yapılacak! " Haberine...
 Şebnem Ertan
 Çok geç kalındı.Ben fahri polis memuru olsam takmayanların fotoğrafini çeker cezayı basardım.Düzcede nerdeyse %90 oranında maskeyi çenesinde vede dirseğinde tutan çok kişi var.Uyarincada dövecekler gibi hakaretleri var.
  " DR. BİRSEN OCAKLI VE TOPLU HİSTERİ " Yazısına...
 Sevda bilal
 Ne tuhaf bir milletiz onca köpek tecavüzcüleri ortalıkta dolaşırken !!kendini toplumun ezilen kesimine adamış bir bilim kadınıyla uğraşmak ancak bu çarpık ülkede görülür !
  " DÜZCE KASRI NEDEN YENİDEN İNŞA EDİLECEK? " Haberine...
 Murat
 Düzce ilinin ilk valisi sanki çok onemliymiş gibi,daha enkazlardan dumanlar tüterken hiç sıkılmadan kendisine kaçak olarak bu saray yavrusunu yaptırmıştı.düzceli yıkımların altında geleceğini ararken bu nasıl bir gafletti olacak gibi değil.neticede yapı kaçak olduğundan ona da kısmet olmadı. Sanki uğursuzluk bundan sonra da devam etti ve kim çalıştırmaya kalktıysa başarılı olamadı, Sanki garip gurebanın ahı vardı.şimdi yıkılıp yeniden yapılacakmış hayırlısı olsun.
  " Jandarmadan uyuşturucu operasyonu! " Haberine...
 Uzun
 Peki bu kadar uyuşturucu yakalanıp nasıl serbest kalabiliyor anlamak mümkün değil..
  " İçinden Düzce Geçen Kitaplar " Yazısına...
 Sefer özbasan
 Ben de eski yaşadığım düzce yi hayal ediyorum korunmalıydı çünki yalanmışlar yenilenme ile
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 Dilek Şengül
 Yıllardır müşteri bekleyen esnaf şükür belediye geldi artık bu pasaj canlanır derkeeeeeen. Şok şok şok üst katla alt kattan bagımsız bir hale getiren
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 İlhami Han
 Söylediklerine katılmamak mümkün değil... var bir aymazlık ve maalesef devam ediyor düzelir mi? Emin değilim
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 Aysun Bayram
 Bu yazıya ilaveten, büyük parkımızdan demir yığınını alamadılar ( güreş sahası). Yine o parkımızda küçücük çöp kutuları ihtiyacı karşılamıyor, çöpler yerlerde. Büyük naylon çöp torbalarının geçirildiği, ayaklı yuvarlak halka demirler ise yarayabilir.
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 Sadiye Ateş
 Kalbim ağrıyor bu ülkenin çözülmeyen sorunlarına. ülke körler sağırlar birbirini ağırlar durumunda.
Uzmanından diyabetli çocuklara yaz dönemi önerileri! Uzmanından diyabetli çocuklara yaz dönemi önerileri!
  Fatih Altaylı isyan etti: Asabım bozuldu, durum çok ciddi!
  Düzce'de Corona yüzünden doktorlar istifa mı ediyor?
  Taşova, ikinci dalga için tarih verdi!
  Düzce dahil tüm illerde koronavirüs denetimi yapılacak!
  Hatice Gösterişli son yolculuğuna uğurlandı!
  KATLI OTOPARK İHALEYE ÇIKIYOR!
  Bayraktar; ‘Nitelikli ve geniş bir akademik kadroya sahibiz’
  Bayramda tünelden 621 bin 736 araç geçti!
  Denize giren 8 yaşındaki çocuk boğuldu!
  Zengin; ‘Fakülte ile iç içe meslek yüksekokulu’
  Kovid-19 tedbirleri denetimi gerçekleştirildi!
  Bıyık; ’Olağan Genel Kurulu Toplantısı ertelendi’
  Jöak aracı Düzce'de!
  Hobi olarak başladığı kaz yetiştiriciliği gelir kapısı oldu!
  Dܒye YÖK Sanal Fuarında yoğun ilgi!
  Üreticilere fındığı yerden toplama çağrısı!
  Akıncıoğlu, önemli bilgiler paylaştı!
  Asar suyunda temizlik çalışması başladı!
  Eğitim-Bir-Sen ferdi kaza sigortası hayata geçirildi!
  Emniyetten uyuşturucu operasyonu!
  7.08.2020 - Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, sonra da “yıkılmasaydı” deriz!!!
  5.08.2020 - Düzce dahil tüm illerde koronavirüs denetimi yapılacak!