Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :70102591 Aktif Ziyaretçi :7479 10 Nisan 2020 Cuma
[16:41] Rektör Çakar’dan Polis Haftası mesajı! -- [16:32] Vali Dağlı’dan Polis Haftası mesajı! -- [16:18] Kavşak ve refüjlerde bahar hazırlığı! -- [16:06] DÜ uzaktan diyabet eğitimi başlattı! -- [15:51] Belediye 65 yaş üstü vatandaşlarla iletişim halinde! -- [15:19] Toplamda 872 çağrı çözüme kavuşturuldu! -- [13:35] USTAYI RAHMET, SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ -- [19:14] Şahin’den Polis Haftası mesajı! -- [16:53] 26. Açık Kapı uygulaması telekonferans ile gerçekleşti! -- [16:30] Banka şubeleri ve ATM’ler dezenfekte ediliyor! --
ALGÜN #EvdeKal
Telat Çelik
ÜNİVERSİTE

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:27.02.2020

 

   Üniversiteler temel olarak üç başlıkta faaliyet yürütmek üzere kurulan kurumlardır. Bu üç başlıktan birincisi eğitim öğretim, ikincisi temel bilimsel araştırmalar ve üçüncüsü ise toplum hizmetleridir.

   Düzce Üniversitesi kurulduğundan beri bu alanların hepsinde her geçen gün yükselen bir çabayla faaliyet yürütmektedir. Henüz yeni kurulmuş bir üniversite olmasına rağmen, kimi yıkıcı siyasetçilerin koltuk kavgasıyla yürüyüşünü kesintiye uğratmaya çalışsa da, bu yıkıcı siyaset girdabından kurtulduktan sonra önemli gelişmelerle yoluna hızla devem etmektedir.

   Temel bilimsel araştırmalar konusunda ise önemli çalışmalar yapmakta ve bu çalışmalar gerek yerel, gerekse ulusal düzeyde kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Dünyada bir tek Efteni Gölü bölgesinde yetişen ve Düzce Üniversitesi’nin ilgili hocalarının keşfettiği ‘Düzce Sultanbaşı Çiçeği’ bunlardan sadece biridir.

   Bu bilimsel çalışmaları yürüten Düzce Üniversitesi’nin değerli çalışmalarının şehre hizmet veren hem kamu, hem de özel teşebbüslerin yapmış olduğu hizmetler de mutlaka bilimsel bir ayak olarak dikkate alınması gerekir. Halk için bilim üreten bu değerli kurumun her faaliyette görüşünün mutlaka alınması gerekir. Çünkü halk için değer üreten bu kurum, yine halk için yapılacak bir faaliyetin sıhhati ve selameti açısından sürecin içinde olmazsa olmazdır.

   Yönetenler ve bazen de halk için ortaya koydukları bilimsel çalışmalar bazen çok memnuniyet yaratmasa da, toplumun toplam selameti açısından hayati önemdedir. Tam bununla ilgili geçen aylarda yaşanan bir olay kamuoyuna çok yansımasa da duyduğumda beni çok rahatsız etmiştir.

   Düzce Valiliğine bağlı sulak alan komisyonu diye bir komisyon ilimizde faaliyet göstermektedir. Bu komisyonun bileşenlerinden biri de Düzce Üniversitesi’dir. Üniversite adına bu kurula katılan Prof. Dr. Necmi AKSOY, Doç. Dr. Akif KETEN ve Doç. Dr. Deniz YAĞLIOĞLU’dur. Komisyonda Güzeldere Şelalesine giden yolun genişletilme çalışması ele alınmaktadır. Yapılan yol genişletme çalışmaları daha önce ilan edilen koruma alanının sınırları içerisindedir. Dolayısıyla yapılacak bir çalışmanın Milli Parklar başta olmak üzere üniversitenin de kontrolünde yapılması gerekmektedir.

   Ancak ne olduysa burada bir aksaklık ortaya çıkmış ve koruma alanı tahrip edilmiştir. Dolayısıyla üniversite hocaları duruma itiraz ederek, bilimsel olarak korunması gereken alanın dışına çıkıldığını iddia etmektedir. İddia o ki tam bu komisyon toplantısında toplantıya başkanlık eden Vali Yardımcısı Yakup TATOĞLU hocaların konuşmasına müsaade etmiyor ve bunun üzerine bizim burada konuşmamıza gerek yoksa dışarı çıkalım serzenişinde bulunan hocalara o zaman dışarı çıkın diyor. Burada ‘o zaman dışarı çıkabilirsiniz’ demek en hafif tabirle toplantıdan bilim insanlarını kovmaktır. 

   Ben konuyla alakalı ileride daha detaylı araştırma hakkımı saklı tutarak başta Vali Yardımcımız olmak üzere, tarafları dinledim. Toplantıda hocaların dışarı çıkarılması olayına Vali Yardımcımız yaşanmadığını söyledi.

   Gerçekleri diğer muhataplarla konuşup elbet ortaya çıkartacağım. Ancak yöneticilerin daha dikkatli olması ve ömrünü bilimsel çalışmalara yani halka adamış insanlara biraz daha özenli davranmaları gerekir.

Peki, Senin Yorumun?
Peri Arbak  /  27.02.2020 - 20:14:21
 Bir kentin sorunları tartışılırken ilk söz BİLİM İNSANLARINDA olmalıdır. Bilim insanları verilerin analizinden harekete geçer ve çözüm yollarını popülizme kaymadan, birilerine şirin görünmeye çalışmadan ifade ederler. Adı geçen 3 bilim insanını dürüst tutumlarından dolayı tebrik ediyorum. Bırakın dışarı çıkarmayı bilim insanına güleryüzlü, ve saygılı davranmamak, önemsememek dahi çok şansız bir tablodur ve umarım Telat beyin araştırmasıyla ortaya çıkar. Üniversiteler hak ettikleri saygıyı görmelidir, yoksa saygıyı hak etmiyor muyuz?
  Fatih Melih Maradit
EEE VALİ VAR, VALİ VAR!..
 
  Ayşegül Şenol Can
KAHVALTI HABERLERİ
 
  Ulviye Dikmen
Düzce Üniversitesi ve Düzce...
 
  Telat Çelik
ÜNİVERSİTE -2- (Valilik Hocaları neden u
 
  Peri Meram Arbak
Koronavirüs için TORAKS Derneği’nin görü
 
  Hümeyra Yılmaz
Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncelleme
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
EVDE KAL!
 
  Tarık Şahin
Kendinize ve çevrenizdekilere bir iyili
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Türk Tabipleri Birliği uyardı: SOKAK TAŞIYICI KAYNIYOR! " Haberine...
 Hekimoğlu
 "Halkçı hekim" ne demektir, şehir hastanelerine "çağ dışı" demek nedir. Hekimlikte "halkçı" diye branş varmıdır. Hangi çağ ve hangi tıp fakültesinde halkçı hekim yetişiyor...
  " Damacana sularda korona tehlikesi! " Haberine...
 Oya Gülbay
 Sabunlu süngerle köpürterek yarımdakika yıkıyorum.
  " Düzce’den 2 TIR kolonya yola çıktı! " Haberine...
 sevgi
 Ama Düzcede kolonya bulamıyoruz.
  " Düzce’den 2 TIR kolonya yola çıktı! " Haberine...
 Ersin
 Biz yüklü miktarda istedik. telefona cevap veren arkadaş üretim yok dedi. bu nasıl bir is
  " Türk Tabipleri Birliği uyardı: SOKAK TAŞIYICI KAYNIYOR! " Haberine...
 ahmet eryılmaz
 türk milletinin kendi canına kastı var sanki inadına sokaga cıkıyorlar vede başkalarına yayıyorlar bence sokaga cıkma yasagı gelmeli
  " Damacana sularda korona tehlikesi! " Haberine...
 Emeklinin biri
 Suyu kapıda bıraktırıyorum, çamaşır sulu karışımla silip öyle alıyorum içeri.
  " HALİL NİMETOĞLU VEFAT ETTİ! " Haberine...
 Mustafa Altıntaş
 Güzel bir insan, alçak gönüllü bir halk adamı, dost idi. Bizleri yetim bıraktı. Hizmetleri için binlerce teşekkürler. Aydınlıklar içinde uyusun.
  " EEE VALİ VAR, VALİ VAR!.. " Yazısına...
 harbici
 SAYIN VALİ HANIMIN BİİRAZ SERT ÇIKIŞINI ÇOK BÜYÜTTÜK.NE VAR BUNDA BU KADAR ÇOKKKKK BÜYÜTECEK.GÖRMÜYORMUSUNUZ İNSANLAR NEREDEYSE BİRBİRİNE ÇARPACAK ŞEKİLDE YÜRÜYORLAR DIŞARIDA.ORADA GÖRÜNTÜLER DE VAR.BİRAZZ UYARLAMASIN MI VALİ HANIM.
  " Türk Tabipleri Birliği uyardı: SOKAK TAŞIYICI KAYNIYOR! " Haberine...
 İlkay Kutun
 Önlemler arttırılmalı pttler tek çift numara bnklar maske dağıtılmalı üretilmeli dezenfektan sahra hstlri kurulmalı .....
  " EEE VALİ VAR, VALİ VAR!.. " Yazısına...
 Hamdi Özlü
 Vali bey babacan biriydi. Düzce'de Organik Tarım Faaliyetleri yürüttüğümüz aşamada elinden geleni yaptı. Bahçelerimizi ziyaret etti. Bir keresinde Düzce de Anıt parkın orada simit yiyerek yürüyordum. Aniden yanımda bir araba durdu. Camı açılsa. Ne göreyim Sayın valimiz şaka yollu "Ne o Başkan simide mi kaldın" diye latife etmişti. Mekanı cennet olsun. Böyle devlet ve millet aşığı idarecilerimiz olduğu müddetçe bu milletin sırtı yere gelmez. Rabbim sayılarını artırsın.
Yaşlanmaya Hazır mıyız? söyleşisi gerçekleştirildi! Yaşlanmaya Hazır mıyız? söyleşisi gerçekleştirildi!
  Silahlı kavga: 1 ölü!
  Elektrik ve doğalgaz faturaları için yeni açıklama!
  Düzce’den 2 TIR kolonya yola çıktı!
  ALGÜN #EvdeKal
  Damacana sularda korona tehlikesi!
  İşte koronavirüsün zirve yapacağı tarih!
  Valilik yeni tedbir kararlarını açıkladı!
  Meteorolojiden uyarı!
  Bolu Belediyesi, suya yüzde 50 indirim yaptı!
  VALİLİKTEN ÇOK ÖNEMLİ 12 MADDELİK AÇIKLAMA!
  Kaçakçılık şubeden operasyon!
  Kurala uymayan 29 kişiye tutanak tutuldu!
  ‘Gazetecilere faizsiz korona kredisi verilsin’
  Ay’dan Avukatlar Günü mesajı!
  İş yerinde kumar oynayan 4 kişiye 17 bin 500 lira para cezası!
  İstanbul Caddesi araç trafiğine kapatıldı!
  Nakdi yardım ve bağışlar ulaştırılıyor!
  ÇAKAR AİLESİNİN ACI GÜNÜ!
  Konuralp bölgesi pazar yerine sıkı denetim!
  KGK ve DTSO işbirliği ile çalışan gazetecilere destek!
  3.04.2020 - Türk Tabipleri Birliği uyardı: SOKAK TAŞIYICI KAYNIYOR!
  3.04.2020 - Damacana sularda korona tehlikesi!
  3.04.2020 - Düzce’den 2 TIR kolonya yola çıktı!
  3.04.2020 - EEE VALİ VAR, VALİ VAR!..
  3.04.2020 - HALİL NİMETOĞLU VEFAT ETTİ!