Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :67027188 Aktif Ziyaretçi :3774 19 Ekim 2019 Cumartesi
[15:32] Muhtarlar Günü'nü kutladılar! -- [15:25] Üniversitede etik yaklaşım kursu! -- [13:15] Temizlik seferberliği sürüyor! -- [12:53] Adıge Bilim ve Kültür Festivali başladı! -- [12:39] Dܒde Teknoloji Zirvesi gerçekleştirilecek! -- [12:20] 16 Tasarım ve Beceri Atölyesi kuruldu! -- [11:09] Muhtar 5 yıllık maaşını köyüne bağışladı! -- [17:56] 2 DAKİKADA BUGÜN -- [15:41] Safir Koleji ile DTSO arasında bir protokol daha! -- [15:34] Mahalle ziyaretleri devam ediyor! --
Ayşegül Şenol Can
ALGI VE KADER KISMET

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:21.06.2019

 

   Devir değişti ‘silah icad oldu mertlik bozuldu’ diye anlatılırdı. Bu söz bir halk kahramanı olarak bilinen Köroğlu’na ait bir sözdür.

   Bir de ‘çamur at izi kalsın’ diye bir söz vardı.

   Ancak şimdilerde ise ‘algı yarat, otur seyret’ gibi bir şekil değiştirmekle meşgul…

   Tabi ki siz bu algıdan kurtulup kendinizi temiz tuttuğunuz sürece bir kurgu bilim filmi misali olan biteni izliyorsunuz. Son günlerin moda algısı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları ile tarihi olduğu iddia edilen televizyon programı ile karşılaşma sona erdikten sonra karşılaşmanın kurallarını tartıştırmaya yönelik yürütülen bir tartışma... Akıllara zarar bir durum..

***

   Bir de kader kısmet ve fıtrat var…

   Yoğun yağmur yağışı ülkenin bir bölümünde etkili oldu ve Trabzon'un Araklı ilçesinde  HES borusunun patlaması ile dört ev yıkıldı ve şimdilik 10 kişinin hayatını kaybettiği yönünde haberler var. Öncelikle hayatını kaybeden yurttaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim.

   Tabi ki HES’lerin sakıncalarının yürütülen hukuk süreçlerinde ve öncesinde hazırlanan ÇED dosyalarında ve bilirkişi raporlarında tartışıldığını varsayarız ancak yine de kadere kısmete yenik düşeriz bunu anlayan varsa anlatsın..

   Yine bu olaydan üç gün önce Darıca’da meydana gelen sel felaketinde de bir kişi hayatını kaybetti..

   İlimiz Gölyaka ilçesinin Hacıyakup ve Hamamüstü Köylerinde yoğun yağmur yağışı nedeniyle insanlar evlerinde mahsur kaldı. Biz de risk altında olan yerleşimlerin başındayız.

   Hemen hemen her yoğun yağmurdan sonra meydana gelen bilindik tablo öncesinde alınmayan önlemler ve doğaya karşı sağlıksız yapılaşma ıslah edilmeyen dere yatakları bilindik tabloyu karşımıza çıkarmaktadır.

***

   Her keresinde “neden” diye insanı düşündüren ve son günlerde haberlerde sıkça rastladığımız intihar olayları çok düşündürücü.. Atanamayan öğretmen intiharları, etnik ayrımcılığa maruz kalan bir gencin intiharı, KHK ile ihraç edilen çoluk çocuk sahibi insanların intiharları gibi insanın içini yaralayan ve bir insanın çaresizlikle içinde bulunduğu duruma en son tepki olarak verebileceği bedenine verdiği zarar ve bütün bunlar bir çığlık aslında ve kimse duymuyor..

   Herkesin acısı kendine diye verilen haberler ve B12 eksikliği sebebiyle toplumsal hafıza zayıflığı nedeniyle unutulup giden tepkiler..

Verdiğimiz tepki ise “ya vah vah”tan öteye gidemiyor.

***

   Yine bir başka yaşanan gelişme de, Düzce’deki parkların boşaltılması ile ilgili yaşanan sevindirici gelişmedir. Bir süredir yazamadığım için bu hususta bir değerlendirme yapma fırsatı bulamamıştım.

   Ancak; iyi ki parklar satılırken Düzce’de bir avuç duyarlı insan ve sivil toplum örgütleri bir araya gelip bir tepki göstermiş, iyi ki bu sese kulak veren TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Belediyenin parkların satışı ile ilgili aldığı kararın iptali ile ilgili bir dava açmış ve kararı iptal ettirmiş.

   Yoksa parklar satılsa idi, Belediye halkın malı olan parkları nasıl boşaltacaktı.

   Bu nedenle öncelikle kamusal duyarlılık gösterip dava açan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezine,  genel merkezi harekete geçiren Düzce Üniversitesi’nden mezun arkadaşımız Harun Kılıçoğlu’na ve davayı açıp yürüten değerli avukatları Av. Emre Baturay Altınok’a çok teşekkür ederiz.

   Tabi ki bu konuda cesur bir uygulama yapan Düzce Belediyesi’ne de çok teşekkür ederiz. Kullanımı halka açık olan, içindeki ağacın ve diğer varlıkların değerinin bilineceği şekilde değerlendirilmesini dilerim.

   Bu hususta Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’yle işbirliği ile içindeki ağaçların kıymetlendirildiği, çeşitliliğin artırıldığı bir çalışma yapılmasını dilerim.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
Alın size birkaç öneri!
 
  Ayşegül Şenol Can
Vatandaşı adam yerine koymak!
 
  Ulviye Dikmen
HEİDİ NEDEN ÇIPLAK AYAKLI?
 
  Telat Çelik
KÖTÜLÜK!..
 
  Peri Meram Arbak
Işıtan Gündüz’ün Ardından
 
  Hümeyra Yılmaz
İyiler ayağa kalksın, toplum vicdanı yık
 
  Cemil Acar
NAMIK KEMAL İLKÖĞRETİM OKULU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
Ahde Vefa
 
  Aysel Dural
GERÇEK ENTELEKTÜEL!
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Alın size birkaç öneri! " Yazısına...
 Akdeniz Recai
  Birde o başkanları bu oluşumlara azmettirecek bilgili, aklıselim seçmene vatandaşa ihtiyaç var! Tek başına mücadelenizin her zaman havada kalma riski var! Saygılarımla!
  " Özlü mahalle ziyaretlerini sürdürüyor! " Haberine...
 Sevgi
 Kalıcı konutlardaki mahalleleride ziyaret edeceğinizi umuyoruz.Özellikle otobüs,temizlik,ilaçlama konusunda mağduriyet yaşıyoruz ve çözüm üretmenizi bekliyoruz.
  " Alın size birkaç öneri! " Yazısına...
 Saime Cakmakci
 Gönlünüze sağlık ne güzel düşünmüşsünüz inşallah gerçekleştirirler temenni ediyorum
  " Alın size birkaç öneri! " Yazısına...
 Engin
  Önerileriniz ve eleştirilerinizde yerden göğe kadar haklısınız, sizin ve sizin gibi düşünenlerin sivil toplum örgütlerinde mutlaka ama mutlaka olması gerekiyor başarılar diliyorum kolay gelsin.
  " Alın size birkaç öneri! " Yazısına...
 Faruk
 Bunu yapabilecek kadar ileri görüşlü idareci Düzce Belediyesi yönetiminde var mı?
  " Alın size birkaç öneri! " Yazısına...
 Erman
 Ďüzceliler eskiden beri sizin bu yazdıklarınızı kavrayabilmiş insanları seçmek için bir araya gelemedi, genelde seyirci kaldı. Dolayısıyla da sonuç değişmedi.
  " Bu sorulara cevap verin! " Haberine...
 Muallim
 Milli eğitim müdürünü Düzceye öneren eski meb bakan yardımcısı, buna ön ayak olan da bir vekil.Ortaya koyduğu proje bir öğretmeni merkeze çektirip kitap yazdırmak ve adamın kitaplarını satmak, dahası düzce nin sorunlarına çare olmayacak yığınla trübün projesi.Yarayı bilmediği için merhem de olamaz.
  " Alın size birkaç öneri! " Yazısına...
 Orhan Gün
 sizi takdir ediyorum, okuyorum düzce için çırpınmalarınızı. ama bu düzceden ne köy ne kasaba olur. neresine el atacaksın ki. çarpık kentleşme modern mimariden yoksun binalar daracık yollar. yılan gibi kıvrılan şehrin göbeğinden geçen İstanbul caddesi. kıramadı bu kabuğunu DÜZCE maalesef.
  " NERESİNDEN TUTSANIZ!.. " Yazısına...
 F Sönmez
 Kaleminize sağlık. Yapılacak işlerde rant ve dar çevre görüşü esas alınırsa sonuç budur. Şu ana kadar ''Eskisi gibi olmayacak'' söyleminden öte yeterli anlayış değişikliği yok. 1-Yiyenin, yapanın yanına kar kalmamalı.Milletin parasını hortumlayanlardan hesabı sorulmalı. 2-Öncelikler doğru ele alınmalı. Halkın görüşü sorulmalı. 3-Halk beni seçti. Ben her şeyi yaparım mantığı bırakılmalı. En az elli yıllık bir öngörü olmalı. Halk yönetime katılmalı. Düzce Halkı seçimde eski gidişatı onayladı. Hiç yoksa Sayın Özlü eskisini kabul etmiyor. Bunun yeterli olmadığı görülüyor.
  " NERESİNDEN TUTSANIZ!.. " Yazısına...
 Ertuğrul Şen
 Işıklandırma Uzakdoğuda festivallerde yapılanların aynısı.Düzceye yakışmıyor derhal kaldırılmalı
DÜ kadın çiftçilerle buluştu! DÜ kadın çiftçilerle buluştu!
  Çağatay; ‘Kırılma zamanı geldi’
  Kapalı Pazaryeri çarşamba açılacak!
  PROF. ÇAKIR; ‘Şu an konuşurken deprem olabilir!’
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Birleşik Metal’de Çelik güven tazeledi!
  Düzce Tanıtım Filmi
  Eee burası Düzce.. İsteyen istediği gibi kaldırımları işgal edebilir!
  Dilber Ay’ın mezarı mı açılacak?
  2 DAKİKADA BUGÜN
  Özlü mahalle ziyaretlerini sürdürüyor!
  Özlü; 'Düzce'de ilkleri barındıracak'
  İkinci üniversiteye yoğun ilgi!
  Sözleşme işçileri memnun edecek!
  Trafik kazası: 1 yaralı!
  2 DAKİKADA BUGÜN
  Raftingcilerden Harekata destek!
  Safir Koleji ile DTSO arasında bir protokol daha!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Yama çalışmaları devam ediyor!
  Park ihtiyaçları tamamlanıyor!
  12.10.2019 - NERESİNDEN TUTSANIZ!..
  15.10.2019 - Alın size birkaç öneri!
  15.10.2019 - Bu sorulara cevap verin!
  17.10.2019 - Özlü mahalle ziyaretlerini sürdürüyor!