Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :65409808 Aktif Ziyaretçi :35232 20 Temmuz 2019 Cumartesi
[19:27] Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor! -- [18:56] Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor! -- [18:50] Barodan selzedelere destek! -- [18:42] Yardımlar çığ gibi büyüyor! -- [17:53] ‘Tüm imkânları SEFERBER EDECEĞİZ’ -- [16:50] Anıtpark’ta taşlar yenileniyor! -- [16:40] DTSO İş Bankası ile protokol imzaladı! -- [16:39] Gençleştirme budaması yapıldı! -- [16:33] CHP’li vekiller afet bölgesinde! -- [15:04] Bir kişinin cesedi bulundu! --
Ayşegül Şenol Can
ALGI VE KADER KISMET

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:21.06.2019

 

   Devir değişti ‘silah icad oldu mertlik bozuldu’ diye anlatılırdı. Bu söz bir halk kahramanı olarak bilinen Köroğlu’na ait bir sözdür.

   Bir de ‘çamur at izi kalsın’ diye bir söz vardı.

   Ancak şimdilerde ise ‘algı yarat, otur seyret’ gibi bir şekil değiştirmekle meşgul…

   Tabi ki siz bu algıdan kurtulup kendinizi temiz tuttuğunuz sürece bir kurgu bilim filmi misali olan biteni izliyorsunuz. Son günlerin moda algısı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları ile tarihi olduğu iddia edilen televizyon programı ile karşılaşma sona erdikten sonra karşılaşmanın kurallarını tartıştırmaya yönelik yürütülen bir tartışma... Akıllara zarar bir durum..

***

   Bir de kader kısmet ve fıtrat var…

   Yoğun yağmur yağışı ülkenin bir bölümünde etkili oldu ve Trabzon'un Araklı ilçesinde  HES borusunun patlaması ile dört ev yıkıldı ve şimdilik 10 kişinin hayatını kaybettiği yönünde haberler var. Öncelikle hayatını kaybeden yurttaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim.

   Tabi ki HES’lerin sakıncalarının yürütülen hukuk süreçlerinde ve öncesinde hazırlanan ÇED dosyalarında ve bilirkişi raporlarında tartışıldığını varsayarız ancak yine de kadere kısmete yenik düşeriz bunu anlayan varsa anlatsın..

   Yine bu olaydan üç gün önce Darıca’da meydana gelen sel felaketinde de bir kişi hayatını kaybetti..

   İlimiz Gölyaka ilçesinin Hacıyakup ve Hamamüstü Köylerinde yoğun yağmur yağışı nedeniyle insanlar evlerinde mahsur kaldı. Biz de risk altında olan yerleşimlerin başındayız.

   Hemen hemen her yoğun yağmurdan sonra meydana gelen bilindik tablo öncesinde alınmayan önlemler ve doğaya karşı sağlıksız yapılaşma ıslah edilmeyen dere yatakları bilindik tabloyu karşımıza çıkarmaktadır.

***

   Her keresinde “neden” diye insanı düşündüren ve son günlerde haberlerde sıkça rastladığımız intihar olayları çok düşündürücü.. Atanamayan öğretmen intiharları, etnik ayrımcılığa maruz kalan bir gencin intiharı, KHK ile ihraç edilen çoluk çocuk sahibi insanların intiharları gibi insanın içini yaralayan ve bir insanın çaresizlikle içinde bulunduğu duruma en son tepki olarak verebileceği bedenine verdiği zarar ve bütün bunlar bir çığlık aslında ve kimse duymuyor..

   Herkesin acısı kendine diye verilen haberler ve B12 eksikliği sebebiyle toplumsal hafıza zayıflığı nedeniyle unutulup giden tepkiler..

Verdiğimiz tepki ise “ya vah vah”tan öteye gidemiyor.

***

   Yine bir başka yaşanan gelişme de, Düzce’deki parkların boşaltılması ile ilgili yaşanan sevindirici gelişmedir. Bir süredir yazamadığım için bu hususta bir değerlendirme yapma fırsatı bulamamıştım.

   Ancak; iyi ki parklar satılırken Düzce’de bir avuç duyarlı insan ve sivil toplum örgütleri bir araya gelip bir tepki göstermiş, iyi ki bu sese kulak veren TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Belediyenin parkların satışı ile ilgili aldığı kararın iptali ile ilgili bir dava açmış ve kararı iptal ettirmiş.

   Yoksa parklar satılsa idi, Belediye halkın malı olan parkları nasıl boşaltacaktı.

   Bu nedenle öncelikle kamusal duyarlılık gösterip dava açan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezine,  genel merkezi harekete geçiren Düzce Üniversitesi’nden mezun arkadaşımız Harun Kılıçoğlu’na ve davayı açıp yürüten değerli avukatları Av. Emre Baturay Altınok’a çok teşekkür ederiz.

   Tabi ki bu konuda cesur bir uygulama yapan Düzce Belediyesi’ne de çok teşekkür ederiz. Kullanımı halka açık olan, içindeki ağacın ve diğer varlıkların değerinin bilineceği şekilde değerlendirilmesini dilerim.

   Bu hususta Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’yle işbirliği ile içindeki ağaçların kıymetlendirildiği, çeşitliliğin artırıldığı bir çalışma yapılmasını dilerim.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
MİNARENİN KILIFI!
 
  Ayşegül Şenol Can
DÜZCE’NİN HALLERİ!
 
  Ulviye Dikmen
HAYVAN HAKLARI ÇALIŞTAYI
 
  Telat Çelik
UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR!
 
  Peri Meram Arbak
Dünya Tütünsüz Gününde (31 Mayıs) Türk T
 
  Hümeyra Yılmaz
Depodaki Lenin ve eski yeni Akçakoca
 
  Cemil Acar
RADİKAL DEĞİŞİM ŞART!
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
DÜZCE DEKOVİLİ
 
  Aysel Dural
20 KURUŞ DEYİP GEÇME!
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
İyi Gelecek, İyi Bir Stajla Başlar
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " HAYVAN HAKLARI ÇALIŞTAYI " Yazısına...
 akif ÇEBİ
 daha çok çalışması lazım faruk özlünün düzcede yapılması gereken çok iş var ki saymakla bitmez. trafik park fuar alanı kongre merkezi katı atık merkezi. örnek vereyim tatile gidecez düzceye kim gelir kardüzü yok efteni termali yok denizi tanıtılmıyor çevre yolları yapılmamış faruk özlüye daha çok teşekkür etmek lazımki diger sorunları halletsin düzceye deger katsın diye
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 ali yılmaz
 düzce keleş şunu yapmış bunu kaçırmış şu paraları çalmışlar çarçur etmişler diye aglamak feryat etmek düzcenin yararına degil. düzceye deger katacak projeleri konuşmak lazım. düzceyi ileri getirecek projeler yapmak lazım. bir olimpiyat hazırlık merkezi yapılacaktı. gölyakalı abdullah şahin bu konuyu düzce gündemine taşıdı. hatırlayan var yok. kardüzü eftenia otel tabiat parkı gibi kurugöl futbol takımları kamp merkezi gibi projeleri tartışıp düzceye yön vermek lazım. yetkilileri harekete geçirecek formuller bulmak lazım. yoksa atı alan üsküdar geçmiş. hesap soran olmadıktan sonra konuşmak nafile
  " DÜZCE’NİN HALLERİ! " Yazısına...
 ilyas HIZEL
 ne güzel belirmisiniz düzcedeki bazı şıkıntıları yetkilileri yakalayınca neden bu düzcenin sorunları tartışıp çözüm yollarını yapılması gerekenleri konuşmayıpta simit yeyip iltifatlarla geçişir düzcenin sorunları. trafik sorunu katı atık merkezi sorunu fuar alanı kongre merkezi stadyum kardüz efteni dekovil düzce uçagı gibi sorunları yetkililere neden iletmez. bizim düzce halkı hep menfaat peşindemi koşacak. işte o zaman düzcede degişim bekleme.
  " RADİKAL DEĞİŞİM ŞART! " Yazısına...
 adil kara
 sayın acar ali ergün diye bir kişiden bahsetmişşin. düzceye ne karı düzcede neyi degiştirmiş. düzceye dokunacak düzceyi degiştirecek kadrolar kurmak lazım. ayrıca icrrat yapacak yöneticiler lazım. eski bakan faruk özlü tutturmuş para lazım. mali denge bakanlık yapmış biri düzce belediyesi koltuguna oturmuş hala para bulacam diye çırpınıyorsa düzce belediyesinden icraat beklemek hayal olur. nerde tranvay yolu nerde bişiklet yolu nerde metrobüs yolu nerde çevre yolları nerde fuar alanı nerde büyük stadyum nerde kardüz nerde efteni otel nerde dekovil nerde düzce uçagı .düzceye deger katacak yönetici aramak lazım. faruk özlü degil ali ergün degil icraat yapacak işin ehli adam lazım düzceye
  " MİNARENİN KILIFI! " Yazısına...
 ali ihsan çelik
 sayın maradit düzceyi soyan soydu kimsede hesap sormadı. bu paralar kimin parasıydı kim kazandı kim kaybetti. herzaman kaybeden düzce düzce. başka bir konuya düzcenin kanayan yaralanırını dekovil deniz kim sahip çıktı. düzce uçagı dediniz yine yok. filim platosu kongre merkezi katı atık merkezi kardüz efteni termal otel efteni tabiat parkı trafik çilesi metrobüs hattı tranvay hattı kurugöl futbol takımları kamp merkezi gölyaka kuyudüzü gs spor yatırımı olimpiyat hazırlık merkezi bunun gibi düzceye deger katacak yatırımları kim takip edecek. düzcede muhalefet yokmu. düzcenin valisi eski bakan faruk özlü kim sahiplenecek düzcenin kanayan yaralarını. neden basın yetkilileri bulmuşken bu konuları sormaz. bir kenara not etmez. işte düzcenin hali böyle. yönetilirsek düzce yerinde sayar bir adım gitmez
  " DÜZCE DEKOVİLİ " Yazısına...
 ali ihsan çelik
 sayın nuri çetin düzcenin tarihini çok güzel ortaya koyuyorsunuz ama malesef düzcedeki yöneticiler sahip çıkıyormu. dekovil kaç seneden beri gündemde hala icraat yok. bu konuyu faruk özlü eski bakan belediye başkanı düzceye getirse belki ikili ilişkilerle bedavaya bile gelir. restore edilip sergi sarayı gibi halk müzesi örnek pul koleksiyon tanıtımı hatta girişte cüzi bir para 1 tl bu dekovil düzceye deger katar. getirenide devamlı gündemde tutar. örnek şu kişi dekovili getirdi diye sayın çetin önce faruk özlüye o sahip çıkmazsa valiye valide sahip çıkmazsa özel sektöre düzce tanıtma vakfı gibi örgütlere bu konu anlatılıp sahip çıkan olursa düzceye deger katar. hatta bir düzcenin uçagı varmış buda sergilenirse yemede yanında yat kremanın kaymagı olur. düzce belli bir alanda örnek fuar alanı gibi bir yerede düzce önemli katkı saglar. yeterki yetkililere iletip sahip çıkılısın teşekkürler
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Seher Savaş
 Rabia heykeli kimin zamanında yapılmıştır ve maliyeti ne kadardır? Bilgi verilirse memnun olurum.
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Düzceli..
  Aynı siyasi kökenden gelen ve deprem sonrası imar planını çizdiren başkanın seçim garantisi olan garabet planın, "çünkü her tadilat ona oy olarak dönecekti " rantı bu 17 yıllık döneme denk geldi..Vatandaşın arsasının 100 de 40 kını bedelsiz gaspeden, kamusal ihtiyaç diye yıllarca arsasına inşaat izni vermeyen belediye, eski hal yerindeki binaya nası onay verdi ki.. Ne kaldırım ne de sokak kalmış..
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Düzceli..
  Son iki belediye toplantısında, yahu eskiye takılıp kalmayalım diyenleri duyuyoruz.. Arsası ile 10 daıre fiyatına saat kulesi, zevksizlik abidesi ve mühendislik olayı ışıklandırma, çayın kenarında demir korkulukları betonu ile kırdırıp yeniden beton ve demir korkuluk yapılarak kimlere vefa borcu ödendi.. 17 yıldır AKP dönemi tek bir proje var mı ki, mühendislik ve şehircilik anlamında bu şehre yakıştı densin..
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Düzceli..
  Aslında iki dönem vekillik yapmış sonrasında il başkanlığı yapmış, sayın Kaşıkoğluna da sormak lazım, elinde dosyalarla neden Keleş'e ikinci şansı vermediğini, Düzce halkının menfaatlerini koruduğunu anlatırken, bir dönem sonra Ankaradan Keleş ismi gelince , liderimin emaneti diye beraber nasıl sahneye el ele çıktılar..
Propolis menopoz sonrası kalbi koruyabilir mi? Propolis menopoz sonrası kalbi koruyabilir mi?
  15 Temmuz töreni düzenlendi!
  Cip ile otomobil çarpıştı: 1 yaralı!
  Bir kişi evin önünde ölü bulundu!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Valilikten sel açıklaması: 69 kişi kurtarıldı, 7 kişi kayıp!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Sokak tek yönlü olarak trafiğe açıldı!
  1850 rakımlı yaylada buluştular!
  Üniversite misafirhanesi ücretsiz hizmete açıldı!
  “Dün birbirleriyle yola çıkanlar bugün dövüşüyorlar!”
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Mustafa Varank Düzce’de!
  Akçakoca sular altında
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  15 Temmuz mesajı verdiler!
  Başkana Başdanışman geldi!
  DİLAVER KÖYÜNDE 21 KİŞİ KURTARILDI!
  İşte Akçakoca’nın son hali!
  Şehit ve Gazi aileleri için program düzenledi!
  Uğur Dershanesi
  13.07.2019 - UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR!
  18.07.2019 - RADİKAL DEĞİŞİM ŞART!
  18.07.2019 - DÜZCE’NİN HALLERİ!
  18.07.2019 - MİNARENİN KILIFI!
  13.07.2019 - Depodaki Lenin ve eski yeni Akçakoca
  18.07.2019 - HAYVAN HAKLARI ÇALIŞTAYI
  18.07.2019 - DÜZCE DEKOVİLİ