Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :65359134 Aktif Ziyaretçi :49818 17 Temmuz 2019 Çarşamba
[17:26] Mustafa Varank Düzce’de! -- [17:13] Sakarya’dan usta bilardocular geçti! -- [16:47] Varank’tan Özlü’ye ziyaret! -- [15:29] Deri mamulleri sergisi açıldı! -- [12:45] O GECE YAŞADIKLARINI ANLATTI.. -- [10:45] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [14:13] 15 Temmuz töreni düzenlendi! -- [14:04] Cip ile otomobil çarpıştı: 1 yaralı! -- [13:56] 1850 rakımlı yaylada buluştular! -- [13:48] 15 Temmuz şehidi için mevlit okutuldu! --
Cemil Acar
DÜZCE DEPREME HAZIR MI?

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:13.06.2019

 

   Herkes depremle ilgili, ulu orta bir şeyler söylüyor. Ben de bir iki kelam edeyim dedim. Yeni yapılan binalarımızı yıllarca denetleyen yapı denetim şirketleri, ücretlerini müteahhitlerden alarak, onlara karşı boynu bükük olmaktan bu sene getirilen düzenlemeyle daha yeni kurtuldular.

   Elbette yeni yapılan binalar eskilerine oranla çok daha iyi. Ama kaçak yapılaşmayı özendiren imar barışını konuşmak bile istemiyorum. Hele hele belediyemize en çok bağış yapan firmaların inşaat firmaları olduğunu hiç söylemek istemiyorum. Bu firmaların hala da bağış yaptığını gördükçe ne oluyor yahu, hiç demek istemiyorum.

   Bu arada resmi binalar yapı denetimden muaf. Hiç betonu bozuk, demiri eksik diye binaların yıkıldığını duydunuz mu? Zemini çürük diye zemin iyileştirmesi yapılan binaların sayısı kaç? Her şeyimiz yamuk ama bu işler hep düzgün(!) öylemi?

   Deprem yönetmeliğimiz daha yeni değişti, değiştiren Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD), uzman kadrosu, pratiği, uygulayıcısı ve denetleyicisi olan ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı.

Bu işimiz bile tuhaf. Bu sıralar biz mühendislerde de bir karmaşadır gidiyor. İstisnalar hariç kimse neyi niçin nasıl yaptığını bilmiyor. Yönetmeliğin ve uygulama tebliğinin yine değişmesi muhtemel.

   AFAD, deprem sonrası deprem toplanma merkezlerini, bildiğim kadarıyla ilgili özel idare ve belediyelerden aldığı bilgilere göre belirliyor.

   Düzce Belediyesi yeni yapılan 4-5 katlı okul binaların bahçelerini toplanma merkezi olarak bildirmiş ve bu alanları son birkaç ay içinde değiştirmedilerse, şimdilerde toplanma merkezi. Bu yazıyı sizler okurken kulaklarımın çınlayacağını elbette biliyorum. “Yer vardı da biz mi yapmadık Cemil Bey!”

   Yahu kardeşim kim toplanır o binaların altında, el-insaf!

   Deprem toplanma merkezleri olarak standartlara en uygun alanlarımız Kalıcı Konutlar. Umarım bu alanlarımızı ranta kurban etmeyiz.

   Nerdeyse tüm belediyeler depremden bu yana imar planlarında kat sınırlamalarını kaldırmak için değişiklik yaptı.Bir an önce imarda bu kargaşa sonlandırılmalı. Bunu içinde hazırlanan planların yerelde değişiminin önü kesilmelidir. Her türlü imar planlarının, merkezi yönetimce yapılması gerekmektedir. Ama görüyoruz ki, bu amaçla hazırlanan genelgeler, yönetmelikler, onu işletecek kurumlarabu yönetmeliklerin nasıl delineceği, maalesef denetleyicilerce öğretiliyor.

   En acı olan ise vatandaş bazen arıyor, “Kardeşim ne oldu da bu fayın yeri değişti. Depremi biz yaşadık, biz daha ölmedik. Gözümüzle gördüğümüz kırık bizim evin önündeydi, hangi ara nereye gitti, yardımcı ol bize de, yerine koyalım” diyor mu, diyor. Hangi belediyeler, onlar kendilerini gayet iyi biliyor mu, biliyor. İhale sistemi ve Ah Meslektaşlar Ah!

   Düzcemiz’de güzel olan şeylerde var. Yaklaşık 10-11 farklı noktada AFAD ve Kandilli Rasathanesinin denetiminde ivmeölçerler yerleştirilmiş durumda. Yani aletler eğer çalışıyorsa, dinleniyoruz. Kötü giden bir şeyler olursa devletimiz bizi bilgilendiriyor. Bu kurumlara bu konuda güvenimiz sonsuz.

   Ya bizler, yaşam alanlarımız olası bir depreme hazır mı? Maalesef değil. Binalarımızın iç dizaynı deprem dikkate alınarak mı yapılmış? Yok, ama binalarımız lüks.

   Araba alırken çürüğü çarığı var mı, diye ekspertize getirmeyi öğrendik, yok mu bu evlerin iç dizaynının depreme göre olup olmadığının yönetmeliği ve denetleyecek bakacak ekspertiz? Büyük sigorta şirketleri Düzce’ de yeni yapılan bazı binaları dahi sigortalamıyor(?) Nedenini araştırıyorum!  Ama bu binalar lüks.  Sahi neye göre lüks, yok mu bunun standardı?

   İşte depreme karşı takındığımız ciddiyet. Kişisel olarak deve kuşu misali ve kader kısmet, kurumsal olarak ta yerel yönetimle ilgili imar sistemi değişmeli ve denetimi düzenlenmeli. Ne de olsa her daim imar barışından yanayız(!)

   Kalın sağlıcakla.

 

Peki, Senin Yorumun?
Cemil Acar  /  15.06.2019 - 12:53:58
 Ayşegül Hanım! 1999 yılından bu yana depremzedeler adına yapmış olduğunuz tüm çalışmaları takip eder ve takdir ederim.Depremle ilgili yazmış olduğum köşe yazılarımda muhatabım ve kastım kurum, kuruluş ve kişilerdir.Sevgi ve saygılarımı sunarım.
Ayşegül Senol can  /  13.06.2019 - 23:45:04
 Öncelikle herkes depremle lgili bir şeyler soyluyor derken ne kasdettiginizi anlayamadim
Ismail Uyanik  /  13.06.2019 - 13:07:33
 Çok Faydalı bilgiler paylaştığınız tamamen gerçekler. Yanlız atladığımız bir gerçek var geçmişte de öyle olmuştu. Yapan mutahiti mal sahibini suçladık hapsede artık. Asıl Deprem SIYASETIMIZDE.oyle böyle değil 10 şiddetinde.Hic siyasetçi mimar imar müdürü mühendis suçlandığı tutuklandığı. Yani allah hepimize akıl versin özelliklede DÜZCE halkına.
  Fatih Melih Maradit
MİNARENİN KILIFI!
 
  Ayşegül Şenol Can
DÜZCE’NİN HALLERİ!
 
  Ulviye Dikmen
HAYVAN HAKLARI ÇALIŞTAYI
 
  Telat Çelik
UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR!
 
  Peri Meram Arbak
Dünya Tütünsüz Gününde (31 Mayıs) Türk T
 
  Hümeyra Yılmaz
Depodaki Lenin ve eski yeni Akçakoca
 
  Cemil Acar
RADİKAL DEĞİŞİM ŞART!
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
DÜZCE DEKOVİLİ
 
  Aysel Dural
20 KURUŞ DEYİP GEÇME!
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
İyi Gelecek, İyi Bir Stajla Başlar
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Seher Savaş
 Rabia heykeli kimin zamanında yapılmıştır ve maliyeti ne kadardır? Bilgi verilirse memnun olurum.
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Düzceli..
  Aynı siyasi kökenden gelen ve deprem sonrası imar planını çizdiren başkanın seçim garantisi olan garabet planın, "çünkü her tadilat ona oy olarak dönecekti " rantı bu 17 yıllık döneme denk geldi..Vatandaşın arsasının 100 de 40 kını bedelsiz gaspeden, kamusal ihtiyaç diye yıllarca arsasına inşaat izni vermeyen belediye, eski hal yerindeki binaya nası onay verdi ki.. Ne kaldırım ne de sokak kalmış..
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Düzceli..
  Son iki belediye toplantısında, yahu eskiye takılıp kalmayalım diyenleri duyuyoruz.. Arsası ile 10 daıre fiyatına saat kulesi, zevksizlik abidesi ve mühendislik olayı ışıklandırma, çayın kenarında demir korkulukları betonu ile kırdırıp yeniden beton ve demir korkuluk yapılarak kimlere vefa borcu ödendi.. 17 yıldır AKP dönemi tek bir proje var mı ki, mühendislik ve şehircilik anlamında bu şehre yakıştı densin..
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Düzceli..
  Aslında iki dönem vekillik yapmış sonrasında il başkanlığı yapmış, sayın Kaşıkoğluna da sormak lazım, elinde dosyalarla neden Keleş'e ikinci şansı vermediğini, Düzce halkının menfaatlerini koruduğunu anlatırken, bir dönem sonra Ankaradan Keleş ismi gelince , liderimin emaneti diye beraber nasıl sahneye el ele çıktılar..
  " Depodaki Lenin ve eski yeni Akçakoca " Yazısına...
 Peri Arbak
 ilber ortaylı da eski akçakoca için böyle hayıflanırdı herhalde...
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Eda Toprak
 Benim anlamadığım AKP ve MHP neden halkın lehine ve bilgilendirilmesine ilişkin bütün yönergeleri RET eder. İnsanın aklına tüm iddianın doğru olduğu şüphesi geliyor.
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Zeki
 HIC BIR YATIRIM YAPMADAN, HIZMET YAPMADAN MİLYONLARCA LIRA BORÇLANANLARA NIYE SUREKLI OY VERIP BELEDIYEYI TESLIM EDER BU INSANLAR....
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Orhan Ş.
 Son 17 yilda Düzce Belediyesine gelen Başkanlar hizmet değil sadece borç yapmışlar yapmışlarsa bu borçların karşılığı rabia heykeli saat kulesi tramvay audi başka birşey yok. sakarya Bolu her geçen gün Duzceyi geride bıraktı
  " MİNARENİN KILIFI! " Yazısına...
 Süleyman Kartal
 MİNAREYİ ÇALANLAR HER ZAMAN KILIFINI HAZIRLAR YAZIK YAZIK YAZIK DÜZCEMİZE YAKIŞMIYOR
  " Aile planlaması danışmanlığı başladı! " Haberine...
 Serpil
 Geç kalınmış bir karar. Özellikle bu krizde 3 hatta 4 5 çocuk yapanlari görünce kızıyorum..çünkü o çocukların eğitim giderleri, saglık giderleri ve devlet tarafından daha bır cok giderlerin hepsi halkımızın vergileriyle ödeniyor. Ayrica suriyelilere de eğitim verilmeli. Tek cocuk sartı getirilsin. Masallah 5 yilda 4 çocuk sahibi oldular. Onların tum masraflari bize kalıyor.
Solunum cihazlarına neden bakım yaptırmalıyız? Solunum cihazlarına neden bakım yaptırmalıyız?
  Bir konuştular, pir konuştular!.
  15 Temmuz töreni düzenlendi!
  Cip ile otomobil çarpıştı: 1 yaralı!
  Keşir, Bakanlıkta fındık sorununu aktardı!
  TOZAN: ‘Bu anlayışla Düzce’de CHP’nin bir yere varması mümkün değil!’
  Ağaç budama çalışması sürüyor!
  KESKİN; ‘Sorunları ortak akılla çözmek gerek!’
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Tüm müdürler değişti!
  Solunum cihazlarına neden bakım yaptırmalıyız?
  Güneş o iddiaları yalanladı!
  Aile planlaması danışmanlığı başladı!
  Çakar'dan yeni kadrolara ilişkin açıklama: Atamalar umut verici!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Metruk binaların yıkımı devam ediyor!
  İkinci 500’de 7 Düzce firması!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  “Dün birbirleriyle yola çıkanlar bugün dövüşüyorlar!”
  FETÖ'nün askeri yapılanmasına operasyon!
  13.07.2019 - UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR!
  12.07.2019 - MİNARENİN KILIFI!
  13.07.2019 - Depodaki Lenin ve eski yeni Akçakoca
  10.07.2019 - Özlü muhtarlar ile buluştu!
  10.07.2019 - Aile planlaması danışmanlığı başladı!