Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :66531421 Aktif Ziyaretçi :35784 19 Eylül 2019 Perşembe
[17:51] 2 DAKİKADA BUGÜN -- [16:32] Fındık bahçesinde yangın! -- [16:03] İnönü, Anıtpark ve Avni Akyol BİRLEŞECEK! -- [14:15] Rüşvet alan mübaşir tutuklandı! -- [14:06] Orman İşletmeden köylüye kredi desteği! -- [14:00] Deniz sezonu kapandı! "İyi bir sezon geçirmedik" -- [13:49] Gaziler Günü'nü kutladılar! -- [13:41] TÜRKKAN; ‘Düzce’de doktor açığı varken, neden doktorları gönderdiniz?’ -- [13:41] Yarım asırlık değirmen yeniden hizmet verecek! -- [13:34] Özlü: 17 Eylül milletimizin derin yarasıdır! --
Cemil Acar
DÜZCE DEPREME HAZIR MI?

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:13.06.2019

 

   Herkes depremle ilgili, ulu orta bir şeyler söylüyor. Ben de bir iki kelam edeyim dedim. Yeni yapılan binalarımızı yıllarca denetleyen yapı denetim şirketleri, ücretlerini müteahhitlerden alarak, onlara karşı boynu bükük olmaktan bu sene getirilen düzenlemeyle daha yeni kurtuldular.

   Elbette yeni yapılan binalar eskilerine oranla çok daha iyi. Ama kaçak yapılaşmayı özendiren imar barışını konuşmak bile istemiyorum. Hele hele belediyemize en çok bağış yapan firmaların inşaat firmaları olduğunu hiç söylemek istemiyorum. Bu firmaların hala da bağış yaptığını gördükçe ne oluyor yahu, hiç demek istemiyorum.

   Bu arada resmi binalar yapı denetimden muaf. Hiç betonu bozuk, demiri eksik diye binaların yıkıldığını duydunuz mu? Zemini çürük diye zemin iyileştirmesi yapılan binaların sayısı kaç? Her şeyimiz yamuk ama bu işler hep düzgün(!) öylemi?

   Deprem yönetmeliğimiz daha yeni değişti, değiştiren Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD), uzman kadrosu, pratiği, uygulayıcısı ve denetleyicisi olan ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı.

Bu işimiz bile tuhaf. Bu sıralar biz mühendislerde de bir karmaşadır gidiyor. İstisnalar hariç kimse neyi niçin nasıl yaptığını bilmiyor. Yönetmeliğin ve uygulama tebliğinin yine değişmesi muhtemel.

   AFAD, deprem sonrası deprem toplanma merkezlerini, bildiğim kadarıyla ilgili özel idare ve belediyelerden aldığı bilgilere göre belirliyor.

   Düzce Belediyesi yeni yapılan 4-5 katlı okul binaların bahçelerini toplanma merkezi olarak bildirmiş ve bu alanları son birkaç ay içinde değiştirmedilerse, şimdilerde toplanma merkezi. Bu yazıyı sizler okurken kulaklarımın çınlayacağını elbette biliyorum. “Yer vardı da biz mi yapmadık Cemil Bey!”

   Yahu kardeşim kim toplanır o binaların altında, el-insaf!

   Deprem toplanma merkezleri olarak standartlara en uygun alanlarımız Kalıcı Konutlar. Umarım bu alanlarımızı ranta kurban etmeyiz.

   Nerdeyse tüm belediyeler depremden bu yana imar planlarında kat sınırlamalarını kaldırmak için değişiklik yaptı.Bir an önce imarda bu kargaşa sonlandırılmalı. Bunu içinde hazırlanan planların yerelde değişiminin önü kesilmelidir. Her türlü imar planlarının, merkezi yönetimce yapılması gerekmektedir. Ama görüyoruz ki, bu amaçla hazırlanan genelgeler, yönetmelikler, onu işletecek kurumlarabu yönetmeliklerin nasıl delineceği, maalesef denetleyicilerce öğretiliyor.

   En acı olan ise vatandaş bazen arıyor, “Kardeşim ne oldu da bu fayın yeri değişti. Depremi biz yaşadık, biz daha ölmedik. Gözümüzle gördüğümüz kırık bizim evin önündeydi, hangi ara nereye gitti, yardımcı ol bize de, yerine koyalım” diyor mu, diyor. Hangi belediyeler, onlar kendilerini gayet iyi biliyor mu, biliyor. İhale sistemi ve Ah Meslektaşlar Ah!

   Düzcemiz’de güzel olan şeylerde var. Yaklaşık 10-11 farklı noktada AFAD ve Kandilli Rasathanesinin denetiminde ivmeölçerler yerleştirilmiş durumda. Yani aletler eğer çalışıyorsa, dinleniyoruz. Kötü giden bir şeyler olursa devletimiz bizi bilgilendiriyor. Bu kurumlara bu konuda güvenimiz sonsuz.

   Ya bizler, yaşam alanlarımız olası bir depreme hazır mı? Maalesef değil. Binalarımızın iç dizaynı deprem dikkate alınarak mı yapılmış? Yok, ama binalarımız lüks.

   Araba alırken çürüğü çarığı var mı, diye ekspertize getirmeyi öğrendik, yok mu bu evlerin iç dizaynının depreme göre olup olmadığının yönetmeliği ve denetleyecek bakacak ekspertiz? Büyük sigorta şirketleri Düzce’ de yeni yapılan bazı binaları dahi sigortalamıyor(?) Nedenini araştırıyorum!  Ama bu binalar lüks.  Sahi neye göre lüks, yok mu bunun standardı?

   İşte depreme karşı takındığımız ciddiyet. Kişisel olarak deve kuşu misali ve kader kısmet, kurumsal olarak ta yerel yönetimle ilgili imar sistemi değişmeli ve denetimi düzenlenmeli. Ne de olsa her daim imar barışından yanayız(!)

   Kalın sağlıcakla.

 

Peki, Senin Yorumun?
Cemil Acar  /  15.06.2019 - 12:53:58
 Ayşegül Hanım! 1999 yılından bu yana depremzedeler adına yapmış olduğunuz tüm çalışmaları takip eder ve takdir ederim.Depremle ilgili yazmış olduğum köşe yazılarımda muhatabım ve kastım kurum, kuruluş ve kişilerdir.Sevgi ve saygılarımı sunarım.
Ayşegül Senol can  /  13.06.2019 - 23:45:04
 Öncelikle herkes depremle lgili bir şeyler soyluyor derken ne kasdettiginizi anlayamadim
Ismail Uyanik  /  13.06.2019 - 13:07:33
 Çok Faydalı bilgiler paylaştığınız tamamen gerçekler. Yanlız atladığımız bir gerçek var geçmişte de öyle olmuştu. Yapan mutahiti mal sahibini suçladık hapsede artık. Asıl Deprem SIYASETIMIZDE.oyle böyle değil 10 şiddetinde.Hic siyasetçi mimar imar müdürü mühendis suçlandığı tutuklandığı. Yani allah hepimize akıl versin özelliklede DÜZCE halkına.
  Fatih Melih Maradit
YÜREK MESELESİ VE AKİF!
 
  Ayşegül Şenol Can
KADIN OLMAK
 
  Ulviye Dikmen
Şehrin öyküsünü yazacak yürek olmalı!
 
  Telat Çelik
ÖZLÜ
 
  Peri Meram Arbak
Işıtan Gündüz’ün Ardından
 
  Hümeyra Yılmaz
İyiler ayağa kalksın, toplum vicdanı yık
 
  Cemil Acar
Nazmi Çiloğlu ve Necmi Hoşver
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
Baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş
 
  Aysel Dural
20 KURUŞ DEYİP GEÇME!
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " TÜRKKAN; ‘Düzce’de doktor açığı varken, neden doktorları gönderdiniz?’ " Haberine...
 Fevzi
  DÜZCE'mizin bu duruma gelmesinde payı olanlar utansın. Bizden önceki nesil Düzce'yi hep ön plana çıkarmışlar ve karşılığını almışlardır. Bizim nesilde başarılı olduğuna inanıyorum. 1984 yılından sonra ekonomik ve sosyal açıdan sarsıntıya başlayan Düzce'miz son yıllarda şiddetli sarsıntı yaşıyor. Bu duruma gelmesinde siyasetin önemli rolü olduğu kanaatindeyim.
  " TÜRKKAN; ‘Düzce’de doktor açığı varken, neden doktorları gönderdiniz?’ " Haberine...
 Refiye
  İyi parti milletvekili Allah razı olsun sizden bizimkiler nerde acaba vekillerimiz seçim zamanı çok görüyordum neyse olsun rabbime havale ediyorum Dr. bir an önce atayın bir konuşun cumhurbaşkanına iletin Haberi olursa yollar sanıyorum.
  " TÜRKKAN; ‘Düzce’de doktor açığı varken, neden doktorları gönderdiniz?’ " Haberine...
 Mustafa
 Bizim milletvekilleri kendilerini düşünüyor. 2 seneye emekli oy verenler düşünsün.
  " TÜRKKAN; ‘Düzce’de doktor açığı varken, neden doktorları gönderdiniz?’ " Haberine...
 Mahmut
 Çürümüş bir zihniyetin (metal yorgunluğu) faydası olmaz Düzce’ye hizmeti görmek istiyorsak rekabet için değişim şart.
  " TÜRKKAN; ‘Düzce’de doktor açığı varken, neden doktorları gönderdiniz?’ " Haberine...
 Engin
 Düzce ye gelmek isteyen yok
  " TÜRKKAN; ‘Düzce’de doktor açığı varken, neden doktorları gönderdiniz?’ " Haberine...
 Nurten
 Düzce millet vekilleri ne ise yarıyor
  " TÜRKKAN; ‘Düzce’de doktor açığı varken, neden doktorları gönderdiniz?’ " Haberine...
 Hasan
 Artık buna çözüm bulunsun.
  " TÜRKKAN; ‘Düzce’de doktor açığı varken, neden doktorları gönderdiniz?’ " Haberine...
 Ali
  Adamlar baktı bizim iktidar partisinin vekilleri bir işe yaramıyor Allah rızası için bir el atalım demişler kadersiz Düzce.
  " TÜRKKAN; ‘Düzce’de doktor açığı varken, neden doktorları gönderdiniz?’ " Haberine...
 Tzcğl
  Bu yeni değil senelerdir ayni durumdayız. Nedense gelen doktorlar kaçıyor. Teçhizat az adam der tabi yapacaksam tam teçhizatlı yerde doktorluğumu yapayım der gider. Buradakiler hasta değil mi? Buradaki hastanelerin bağımsızlığı eksikliklerini gidermek neden kimsenin aklına gelmiyor. Hastalar Kocaeli, Bolu, Zonguldak, İstanbul’a gidiyor. Bu görmezden gelmek niye kardeşim sıra size gelmeyecek mi?
  " TÜRKKAN; ‘Düzce’de doktor açığı varken, neden doktorları gönderdiniz?’ " Haberine...
 Gafur
 Vallahi felçli hastam var Psikiyatriye götüremem tek doktor olduğunu söylediler. Cumaya da bir umut nasıl götürüp getiremem problem Allah'a yalvarmaktan başka çaremiz yok.
Kalp krizinden korunmak için ne yapılmalı? Kalp krizinden korunmak için ne yapılmalı?
  HOŞVER; Eksikleri tamamlayın sonra konuşun!
  HASTANELERİMİZ YETERSİZ!
  Veteriner İşleri Müdürlüğüne inşaat teknikeri!
  2014’de 181 Milyon olan borç 5 senede 477 Milyona nasıl çıktı?
  Sanki fazlamız varmış gibi şimdi de doktorlarımızı gönderiyorlar!..
  ÖZLܒNÜN ACI GÜNÜ!
  BAŞKAN ÖZLÜ TEK TEK AÇIKLADI!
   ‘Bu yanlıştan bir an önce dönülmeli’
  HOŞVER; ‘HAZMEDEMİYORUM!...’
  Sigara boykotu Düzce’ye de sıçradı!
  Düzce'deki hastanelerin durumu ulusal basında!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Kalp krizinden korunmak için ne yapılmalı?
  Sofuoğlu: ‘Pisti tamamlamanın vakti geldi’
  2 DAKİKADA BUGÜN
  Avrupa İkincisi Düzce’den!
  TÜRKKAN; ‘Düzce’de doktor açığı varken, neden doktorları gönderdiniz?’
  Şifalı su mühürlendi!
  Geleneksel Tıp anlatıldı!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  16.09.2019 - 2014’de 181 Milyon olan borç 5 senede 477 Milyona nasıl çıktı?
  18.09.2019 - TÜRKKAN; ‘Düzce’de doktor açığı varken, neden doktorları gönderdiniz?’
  13.09.2019 - Veteriner İşleri Müdürlüğüne inşaat teknikeri!
  13.09.2019 - YÜREK MESELESİ VE AKİF!
  16.09.2019 - Kalp krizinden korunmak için ne yapılmalı?
  18.09.2019 - HOŞVER; Eksikleri tamamlayın sonra konuşun!
  16.09.2019 - HASTANELERİMİZ YETERSİZ!
  18.09.2019 - ARAŞTIRMA KOMİSYONU NE OLDU?
  12.09.2019 - ‘Bu yanlıştan bir an önce dönülmeli’
  17.09.2019 - Sanki fazlamız varmış gibi şimdi de doktorlarımızı gönderiyorlar!..