Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :71287895 Aktif Ziyaretçi :2949 5 Haziran 2020 Cuma
[17:59] 3 kişinin Milletvekillikleri düşürüldü! -- [17:47] ‘Özel hükümleri değiştirilmeli’ -- [17:32] Beyaz eşya ve mobilya mağazalarında Covıd-19 önlemleri! -- [17:15] Kuyumcu, bijuteri ve saatçilerde alınacak önlemler açıklandı! -- [17:11] Kütüphaneler okuyuculara açıldı! -- [17:01] Valilik, normalleşme kararlarını açıkladı! -- [16:56] Kasap, manav, kuruyemişçi, balıkçı ve diğer gıda satış yerlerinde alınacak önlemler! -- [16:42] Anormal bir şekilde mi normalleşiyoruz? -- [16:35] Market ve süpermarketlerde Covıd-19 önlemleri! -- [16:16] Kozmetik ve Parfümeri mağazalarında alınacak önlemler! --
Cemil Acar
DÜZCE DEPREME HAZIR MI?

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:13.06.2019

 

   Herkes depremle ilgili, ulu orta bir şeyler söylüyor. Ben de bir iki kelam edeyim dedim. Yeni yapılan binalarımızı yıllarca denetleyen yapı denetim şirketleri, ücretlerini müteahhitlerden alarak, onlara karşı boynu bükük olmaktan bu sene getirilen düzenlemeyle daha yeni kurtuldular.

   Elbette yeni yapılan binalar eskilerine oranla çok daha iyi. Ama kaçak yapılaşmayı özendiren imar barışını konuşmak bile istemiyorum. Hele hele belediyemize en çok bağış yapan firmaların inşaat firmaları olduğunu hiç söylemek istemiyorum. Bu firmaların hala da bağış yaptığını gördükçe ne oluyor yahu, hiç demek istemiyorum.

   Bu arada resmi binalar yapı denetimden muaf. Hiç betonu bozuk, demiri eksik diye binaların yıkıldığını duydunuz mu? Zemini çürük diye zemin iyileştirmesi yapılan binaların sayısı kaç? Her şeyimiz yamuk ama bu işler hep düzgün(!) öylemi?

   Deprem yönetmeliğimiz daha yeni değişti, değiştiren Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD), uzman kadrosu, pratiği, uygulayıcısı ve denetleyicisi olan ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı.

Bu işimiz bile tuhaf. Bu sıralar biz mühendislerde de bir karmaşadır gidiyor. İstisnalar hariç kimse neyi niçin nasıl yaptığını bilmiyor. Yönetmeliğin ve uygulama tebliğinin yine değişmesi muhtemel.

   AFAD, deprem sonrası deprem toplanma merkezlerini, bildiğim kadarıyla ilgili özel idare ve belediyelerden aldığı bilgilere göre belirliyor.

   Düzce Belediyesi yeni yapılan 4-5 katlı okul binaların bahçelerini toplanma merkezi olarak bildirmiş ve bu alanları son birkaç ay içinde değiştirmedilerse, şimdilerde toplanma merkezi. Bu yazıyı sizler okurken kulaklarımın çınlayacağını elbette biliyorum. “Yer vardı da biz mi yapmadık Cemil Bey!”

   Yahu kardeşim kim toplanır o binaların altında, el-insaf!

   Deprem toplanma merkezleri olarak standartlara en uygun alanlarımız Kalıcı Konutlar. Umarım bu alanlarımızı ranta kurban etmeyiz.

   Nerdeyse tüm belediyeler depremden bu yana imar planlarında kat sınırlamalarını kaldırmak için değişiklik yaptı.Bir an önce imarda bu kargaşa sonlandırılmalı. Bunu içinde hazırlanan planların yerelde değişiminin önü kesilmelidir. Her türlü imar planlarının, merkezi yönetimce yapılması gerekmektedir. Ama görüyoruz ki, bu amaçla hazırlanan genelgeler, yönetmelikler, onu işletecek kurumlarabu yönetmeliklerin nasıl delineceği, maalesef denetleyicilerce öğretiliyor.

   En acı olan ise vatandaş bazen arıyor, “Kardeşim ne oldu da bu fayın yeri değişti. Depremi biz yaşadık, biz daha ölmedik. Gözümüzle gördüğümüz kırık bizim evin önündeydi, hangi ara nereye gitti, yardımcı ol bize de, yerine koyalım” diyor mu, diyor. Hangi belediyeler, onlar kendilerini gayet iyi biliyor mu, biliyor. İhale sistemi ve Ah Meslektaşlar Ah!

   Düzcemiz’de güzel olan şeylerde var. Yaklaşık 10-11 farklı noktada AFAD ve Kandilli Rasathanesinin denetiminde ivmeölçerler yerleştirilmiş durumda. Yani aletler eğer çalışıyorsa, dinleniyoruz. Kötü giden bir şeyler olursa devletimiz bizi bilgilendiriyor. Bu kurumlara bu konuda güvenimiz sonsuz.

   Ya bizler, yaşam alanlarımız olası bir depreme hazır mı? Maalesef değil. Binalarımızın iç dizaynı deprem dikkate alınarak mı yapılmış? Yok, ama binalarımız lüks.

   Araba alırken çürüğü çarığı var mı, diye ekspertize getirmeyi öğrendik, yok mu bu evlerin iç dizaynının depreme göre olup olmadığının yönetmeliği ve denetleyecek bakacak ekspertiz? Büyük sigorta şirketleri Düzce’ de yeni yapılan bazı binaları dahi sigortalamıyor(?) Nedenini araştırıyorum!  Ama bu binalar lüks.  Sahi neye göre lüks, yok mu bunun standardı?

   İşte depreme karşı takındığımız ciddiyet. Kişisel olarak deve kuşu misali ve kader kısmet, kurumsal olarak ta yerel yönetimle ilgili imar sistemi değişmeli ve denetimi düzenlenmeli. Ne de olsa her daim imar barışından yanayız(!)

   Kalın sağlıcakla.

 

Peki, Senin Yorumun?
Cemil Acar  /  15.06.2019 - 12:53:58
 Ayşegül Hanım! 1999 yılından bu yana depremzedeler adına yapmış olduğunuz tüm çalışmaları takip eder ve takdir ederim.Depremle ilgili yazmış olduğum köşe yazılarımda muhatabım ve kastım kurum, kuruluş ve kişilerdir.Sevgi ve saygılarımı sunarım.
Ayşegül Senol can  /  13.06.2019 - 23:45:04
 Öncelikle herkes depremle lgili bir şeyler soyluyor derken ne kasdettiginizi anlayamadim
Ismail Uyanik  /  13.06.2019 - 13:07:33
 Çok Faydalı bilgiler paylaştığınız tamamen gerçekler. Yanlız atladığımız bir gerçek var geçmişte de öyle olmuştu. Yapan mutahiti mal sahibini suçladık hapsede artık. Asıl Deprem SIYASETIMIZDE.oyle böyle değil 10 şiddetinde.Hic siyasetçi mimar imar müdürü mühendis suçlandığı tutuklandığı. Yani allah hepimize akıl versin özelliklede DÜZCE halkına.
  Fatih Melih Maradit
Anormal bir şekilde mi normalleşiyoruz?
 
  Ayşegül Şenol Can
KAHVALTI HABERLERİ
 
  Ulviye Dikmen
GEÇMİŞE İZİN VER! GEÇSİN....
 
  Telat Çelik
ÜNİVERSİTE -2- (Valilik Hocaları neden u
 
  Peri Meram Arbak
Sağlık çalışanlarının hakkı ödenir mi?
 
  Hümeyra Yılmaz
Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncelleme
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
NASIL BİR BAYRAM?
 
  Tarık Şahin
Kendinize ve çevrenizdekilere bir iyili
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " MARADİT AİLESİNİN ACI GÜNÜ! " Haberine...
 Askin hare
 Mekani cennet olsun ins cocuklugumun entel ablasiydi idolümdü nurlar içinde yatsin ailesine rabbim sabir versin.
  " FATMA ÖZTÜRK HAYATINI KAYBETTİ! " Haberine...
 sevgi
 Mekanı cennet olsun.
  " GEÇMİŞE İZİN VER! GEÇSİN.... " Yazısına...
 Ferah Teber Coşan
 Çok geçmiş olsun olsun sevgili Ulviye abla . Biliyor musunuz ben dişçiden hiç korkmaz kızım da .İlk size getirmişti annem.Hoşgeldiiin Müesser hanım diye sıcak karşılamanızı unutamam.Annemi kısa bir süre önce kaybettim paylaşmak istedim.Tekrar geçmiş olsun gülen yüzünüz solmasın.
  " Fabrikalara maske tedarik edildi! " Haberine...
 sevgi
 Her yere dağıtılan şu maskeler sadece vatandaşın evine ulaşamadı ya.
  " GEÇMİŞE İZİN VER! GEÇSİN.... " Yazısına...
 Yılmaz uğurlu
 İyilikten başka bir düşüncesi olmayan dünya iyisi. Seni tanımak ayrıcalık diyorum..
  " Sağlık çalışanlarının hakkı ödenir mi? " Yazısına...
 ulviye dikmen
 Yaşamımızı borçlu olduğumuz sağlık emekçilerini kocaman bir alkışla selamlıyorum..Sorunların çözümü hepimizin sorumluluğunda...sevgiler
  " NASIL BİR BAYRAM? " Yazısına...
 ulviye dikmen
 Bayram tadında günlerimizin umuduyla, güzel yazına teşekkür ediyorum sevgiler
  " GEÇMİŞE İZİN VER! GEÇSİN.... " Yazısına...
 Fazlı Coşkun
 Çocukluğumun aydınlık yüzü, ilk yol gostericim.... Yazında da belirttigin gibi büyümeyi değil olgunlaşmayi öğreten insan...Hasretle ellerinden öpüyorum... Sağlık ve mutluluk dolu günler dilerim...
  " GEÇMİŞE İZİN VER! GEÇSİN.... " Yazısına...
 Güner Bayraktar
 cok gecmis olsun dualarimiz hep sizinleydi iyilik ettiginiz kisilerin dualari size gecirdiginiz surecte yaninizdaydi Duzcenin size ihtiyaci var ulviye hanim kendinize iyi bakin zafer'in selami var Güner Bayraktar
  " GEÇMİŞE İZİN VER! GEÇSİN.... " Yazısına...
 Hamdi Özlü
 Geçmiş olsun Düzce sevdalısı gönlü güzel abla.
Çocuk Kardiyoloji Uzmanı hasta kabulüne başladı! Çocuk Kardiyoloji Uzmanı hasta kabulüne başladı!
  FATMA ÖZTÜRK HAYATINI KAYBETTİ!
  MARADİT AİLESİNİN ACI GÜNÜ!
  18 yaş altı ve 65 yaş üzeri için yeni genelge!
  Kafasında şişe kırdılar!
  Koronavirüs bir can daha aldı!
  Bakın hangi oyunlar yasak!
  VALİLİK YENİ KARARLARI AÇIKLADI!
  KAZA SONRASI D - 100 SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ!
  Fabrikalara maske tedarik edildi!
  METEOROLOJİDEN UYARI!
  Şahin ve Kaya Düzce ve sporu konuştu!
  Otobüs yolculuğunda koronavirüs önlemleri belirlendi!
  Bakan Selçuk açıkladı: LGS'de 3 önemli değişiklik!
  Kıyı balıkçıları hazırlıklarını sürdürüyor!
  Vali Dağlı cuma namazına katıldı!
  Dܒde Sürekli İşçi Alımı kura çekimi yapılacak!
  İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU'NDA ALINAN YENİ KARARLAR!
  65 yaş üstünü heyecanlandıran açıklama!
  Düzceli Uzman Çavuş Şuayip Gönül ağır yaralandı!
  TEŞEKKÜR
  30.05.2020 - GEÇMİŞE İZİN VER! GEÇSİN....
  29.05.2020 - Dünyada ilk kez Türkiye’de incelendi: Çamurda corona çıktı!
  30.05.2020 - Sağlık çalışanlarının hakkı ödenir mi?
  30.05.2020 - NASIL BİR BAYRAM?
  30.05.2020 - Neden değerlendirilmiyor?
  29.05.2020 - İşte Düzce'de ibadete açılacak camiler!
  30.05.2020 - Fabrikalara maske tedarik edildi!
  31.05.2020 - FATMA ÖZTÜRK HAYATINI KAYBETTİ!
  1.06.2020 - MARADİT AİLESİNİN ACI GÜNÜ!