Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :67802485 Aktif Ziyaretçi :4425 7 Aralık 2019 Cumartesi
[14:45] DAGEM'e çevre illerden büyük ilgi! -- [14:33] Kadına şiddeti önleme stratejileri anlatıldı! -- [14:24] Bahçeşehir öğrencilerinden DÜ'ye ziyaret! -- [12:32] Cemaatle bir bağlantısı var mı? -- [12:08] Sayman da tepkisini dile getirdi! -- [11:11] İyi Parti’den Kent Bilinci önergesi! -- [20:51] Belediye Başkanı olsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu? -- [18:23] Karayolları heyeti Düzce’yi ziyaret etti! -- [18:16] Sosyal medyada tatlı atışma! -- [18:01] Müdür-Muhtar görüşmeleri başladı! --
Cemil Acar
Parklar ve Faruk Özlü

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:29.04.2019

 

   Sn. Faruk Özlü ve ekibi, işletmesiyle ilgili, her seçimdöneminde mevzu bahis olan, bir türlü çözüm bulanamayan Avni Akyol ve İnönü Parkı’yla ilgili kaçak olduğu iddia edilen binaların yıkımını gerçekleştirdi.İçinde bulunan müstecirlere aitmiş gibi yansıtılan ama belediyeait olduğunu düşündüğüm bu binaların, görmediğimiz kaçak olduğunun tutanakları ve basına yansıyan şekliyle yine görmediğimiz Düzce Valiliği İl İdare kurulu kararıyla yıkmaya başladı.Toplum nezdinde olumlu karşılandığı ifade edilen bu durumu isterseniz biraz irdeleyelim.

   Bilmem bilir misiniz? Muhtemel 2017 yılında Sn. Mehmet Keleş döneminde bu parklar vergi borçlarına karşılık satılmaya çalışılmış, Peyzaj Mimarları Odası’nın bu durumu mahkemeye vermesi ve yürütmeyi durdurması neticesinde bu satış müspet sonuçlanmamıştı.

   Sonraki dönemde ise işletme süreleri biten bu parklar geçtiğimiz dönemlerde müstecirlerin sözleşmeleri uzatılarak faaliyetlerine devam etmişlerdi. Yanılmıyorsam bu sözleşme uzatmalarında, bu yıkılan betonarme binalar sözleşmelere girmiş, belediyenin bilgisi dâhilinde,Avni Akyol Parkı’ndaki ruhsatlı, İnönü Parkı’ndaki iç kısımdaki müşkülatlar hariç, yola bakan, altında tuvaletleri olan bina ise kaçak başlayıp sonradan ruhsatlandırılmıştı. Aksini düşünmek bile istemiyorum. Sonuç olarak bu binaların karşılığında kira bedeli ödenemeyip, sözleşme bitiminde bu binalar Düzce Belediyesi’nin olmuş olmalı.

   Nitekim de sözleşme bitiminde2018Mayıs’ında ihaleye çıkılmış, İnönü Parkı mevcut kirasına göre inanılmazbüyük bir meblağla (5 yıllığına 2 milyon 255binTL+KDV)  başka birözel bir şirkete verilmişti. Avni Akyol Parkı’ndaki küçük işletmeler ise tekerteker ihaleye çıkmış ve yeni sahiplerini bulmuştu.

   Ancak, rivayet o ki,Sn. Mehmet Keleş’in hizmet süresi bitmeden Belediye Başkanlığı’ndan istifa etmesinde,bir nebze bu parklar ve müstecirin etkisi olduğu hakkında Düzce’de dedikodulara neden olmuştu.

   Mehmet Keleş’in yerine gelen Sn. Dursun Ay gelir gelmez bu ihaleyikendisine tanınan yetkiye dayanarak iptal etti. Gerekçe olarak Yeypaş’a devredilmesinin düşünüldüğünüifade etti.Sanki bir yerlerden işaret alınmış gibi alelaceleye getirilen bu kararın bir iki gün sonrasında, üstüne üstelik parkın orda kendisi, il başkanı ve eski müstecirle birlikte basına poz vermişlerdi.Ayrıca İnönü Parkı’ndaki bu binalarseçim dönemi boyunca iktidar partisinin seçim bürosu olarak kullanılmıştı. Bu işte bir tuhaflık yok mu?

   Sn. Dursun Ay’ın bahsettiği Yeypaş, 2005 yılında Düzce Belediyesi tarafından kurulan bu şirket. Ana faaliyet konusu   inşaat,otopark, altyapı hizmetleri, hizmet alımı, kafeterya işletmeciliği  vs.Yani Avni Akyol ve İnönü Parkı hariç tüm parkların işletmeleri ve tesisler(Kusursuz kafe,15 Temmuz Şehitler Parkı, Erguvan ve Melen Su Park Tesisleri, Aydınpınar ve Samandere Şelalesi Tesisleri vb.) işletmek veya bunları üçüncü kişilere kiralamak.Bu bahsedilen tesisler ve parklar eğer üçüncü kişilere kiralanmış ise bunların ne zaman, hangi süreyle, kimlere ne kadara kiralandığını bilen var mı?Kamuoyu bilgilendirilirse çok sevinirim.

   Yeypaş bunun yanında belediyenin ihtiyacı olan iş makinası, kamyon, asfalt malzemeleri ve yapım işleri, alt yapı işleri, otobüs kiralaması, otobüs alımı, cng ve otopark vb. tüm işlemleri Düzce Belediyesi’nce yapılan ihaleler sonucunda kazanarak belediyeye hizmet ediyor.Belediye dışında herhangibir hizmet üretip üretmediğini bilmiyorum. Mesela özel binalar yapmış mıdır?

   Bu şirketlerin yönetimkurulu, Düzce Belediyesi’nin belirlediğikişilerce oluşturulmasına rağmen Tüzel bir kişilik olduğu için Belediye Meclis’ine yaptığı faaliyetlerle ilgili herhangi hiçbir bilgi vermiyor.

   Burada can alıcı konu ihale yoluyla Yeypaş bünyesine geçen parklar ve tesislerin bundan sonraki aşamada kimlere ve ne kadara kiralandığı ile ilgili bilgiyi ticaret kanunu gereği bilmemiz mümkün değil.Acaba sürekli ihalesi iptal edilen bu parklarınyeniden düzenlendikten sonra üçüncü kişilere verilmesi planlanıyor mu?

   Bu durum nedeniyle, muhalefette,her daim bu şirketlere verilen ihalelerle ilgili usulsüzlüklerden bahsedip, belediyenin zarar ettirildiğini iddia ediyor. Her nedense bu işlemlerle ilgili muhalefetin şikâyetleri ve suç duyuruları İç İşleri Bakanlığı’ndan soruşturmaya gerek görülmedi cevabıyla geri dönüyor. Ya da Mehmet Keleş örneğinde Organize sanayi ile ilgili bir ihalenin mahkeme konusu bildiğim kadarıyla beraatla sonuçlanıyor.

   Gelelim, Düzce Valiliği İl İdare Kurulu tarafından İnönü Parkı’nda ve Avni Akyol Parkı’ndaki işyerinde izinsiz yapılan yapılar nedeniyle Gecekondu Kanununa muhalefet nedeniyle görmediğimizbu yıkım kararına;

   Eğer bu binalar müştemilatlar hariç kaçak ise, Sn. İsmail Bayram döneminde neden işlem yapılmadı?İsmail Bayram gibi hesabını kitabını bilen bir adam zannımca bu işlere girmez. Velev ki öyle bir şey oldu. Yönetiminiz, o dönemle ilgili kişiler hakkında herhangi bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz? Bu dönem boyunca müstecirlerden ayrıca kira bedeli alındı mı?

   Hadi diyelim ki, kaçak binalarla ilgili, topluma ve partinize il genel meclisi başkanlığı yapmış müstecir kişi üzerinden ve geçmişte partinizin Düzce ile ilgili en önemli kararların alındığı o meşhur kaçak müştemilatları yıkarak, bir dönemin kapandığının, yapacağınız hizmetlerdekikararlılığınızın ve Düzce’nin patronunun siz olduğunuzun nişanesi olduğunu var sayarak, İnönü Parkı’ndaki binaları yıktınız.Mesajı, partililerinizin alıp almadığını bilemem amabiz halk olarak bir nebze olsun aldık. Siz yaparsınız. Muktedirsiniz.

   Avni Akyol Parkı’ndaki bina yerinde eskiden de Park Gazinosu vardı. Hikâyesi babalarımız dedelerimiz bilir. Yeni yapılan binada da aynı yere yapıldı.Üzerinde de Düzce Belediyesi Sosyal Tesisleri yazısı mevcuttu.Gözümüzün içine baka baka Belediye kaçak bina yapımına göz mü yumdu. Hikâyeden mi duruyordu orda o yazı. Hazır yapılmış bir bina.  Onu niye yıktınız? Ruhsatsızsa ruhsatlandıramaz mıydınız?

   Avni Akyol Parkı’ndaki özel bir şirkete ait verici olarak kullanılan, belediyenin kira ücreti aldığı, insanların yoğun olarak bulunduğu o parkta radyasyon yaydığı iddia edilen o ucube tabelayı,sizin gibi bakanlık yapmış, memleketimize değerli hizmetleri olmuş Avni Akyol’a hürmeten, alacağınız meclis kararıyla kaldırarak, toplum nezdinde umarım haklı bir takdir toplarsınız.

   Eğer uhdenizdeki o betonarme binalar ruhsatlı da yok ben Millet Bahçesi yapacağım o yüzden yıkıyorum diyorsanız, bunun için meclis kararı almanız gerekmez mi? Söylemlerinizdeki Ortak akıl bu mu?

   Böyle toplumu ilgilendiren kararlarla ilgili vaat ettiğiniz etkin, verimli, vatandaş odaklı, hesap verebilen, katılımcı ve şeffaf hizmet anlayışınızla çelişmiyor musunuz?  Farz edelim ki Avni Akyol ve İnönü Parkı’nı Millet Bahçesi olarak değerlendirecekseniz, bedava kek ve çay nerede, nasıl verilecek?

   Bu parkları Yeypaş vb. bir şirket bünyesine katacaksanız, Bu şirketler kanalıyla yine müstecirlere vermeyeceğinize vebelediye iştiraklerininresmi faaliyetlerini meclise, dolayısıyla toplumun önüne getirmeye söz veriyor musunuz?

   Son gelen haberlere göre, Düzce Belediyesi Binası ‘dayıkılacakmış. Belediye’yi Düzce’yi planladığınızyâdaplanlayacağınız başka bir yere taşıyın. Tamam anlarım. Ama mevcut binayı yıkmayın, başka bir hizmete sunun. Eğer yıkacaksanız, yıktıklarınızla birlikte yaptığınız müsriflik, hatta milli servetin heba edilmesi olmuyor mu?

   Kalın sağlıcakla.

Peki, Senin Yorumun?
Faruk. K  /  1.05.2019 - 10:41:42
 Peki konak düğün salonu da yıkılacak mı?
Deniz  /  29.04.2019 - 20:16:05
 Yukarıda yazılanlara kesinlikle katılıyorum. Asıl bundan sonra neler olacak takip etmek lazım.
  Fatih Melih Maradit
Siz hiç otobüse binen bir Belediye Başka
 
  Ayşegül Şenol Can
SINIRLARI AŞMAK
 
  Ulviye Dikmen
25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Duruş Günü
 
  Telat Çelik
BİT PAZARI!
 
  Peri Meram Arbak
Işıtan Gündüz’ün Ardından
 
  Hümeyra Yılmaz
VİCDAN ENGELİ
 
  Cemil Acar
DÜZCE ULAŞIM MASTER PLANI
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
KANAYAN YARA ‘DÜZCESPOR’
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Karayolları heyeti Düzce’yi ziyaret etti! " Haberine...
  Sinan
  Başkanım müdür beye sorar mısınız taşeronların 3 ay birikmiş paralarını ne zaman verecekler bunlar evlerinde ne yiyecekler bunlar Suriyeli değil devletten maaş yardım almıyorlar.
  " ÇEVİR KAZI YANMASIN MI YAPIYOR? " Haberine...
 Gönül
 Affedilemez gereği yapılmalı.
  " ÇEVİR KAZI YANMASIN MI YAPIYOR? " Haberine...
 Nilhan
  Yalaklık insanlığı unutturuyor vicdan insanlık yok olmuş maalesef.
  " Belediye Başkanı olsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu? " Haberine...
 TC Serpil
 Önce ulaşım sorununu çözerdim 15 dk. da bir otobüs fiyatları yarıya indirirdim. Öğrencilere okul saatlerinde ücretsiz ulaşım sağlardım. Yolları düzeltirdim.
  " Belediye Başkanı olsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu? " Haberine...
 Zekiye
  Hemen bir Audi alırdım.
  " Belediye Başkanı olsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu? " Haberine...
 Serap
 Milletin derdi ulaşım kalıcı konutlar mahrumiyet ama bir şey yapacakları yok.
  " BAKALIM ŞİMDİ NE YAPACAKLAR? " Haberine...
 Ruhset
  Böylelerini özellikle niye bulup böyle görevlere getiriyorlar, anlaşılıyor.
  " BAKALIM ŞİMDİ NE YAPACAKLAR? " Haberine...
 Faruk
  Kendisine de aynı şey olsa bakalım ne diyecek.
  " ÇEVİR KAZI YANMASIN MI YAPIYOR? " Haberine...
 Süleyman
  İl Millî Eğitim müdürü adına bir eğitimci olarak utanç duyuyorum. Bu açıklamasını da yeterli bulmuyorum. Çünkü: 1. Bir eğitimci hele hele İl Millî Eğitim müdürlüğü makamını işgal eden bir şahıs konuşmalarında asla yanlış anlaşılmalara yol açacak bir boşluk bırakmaz. 2. Bir eğitimci hele hele İl Millî Eğitim Müdürlüğü makamını işgal eden bir şahıs toplumumuzu derinden sarsan bir konuya konuşmasında yer veriyorsa net ifadelerle bu caniyi lanetler. Bu nedenle İl Millî Eğitim müdürümüz makamını hak etmediğini açıkça göstermiştir. En erdemli hareketi dolduramadığı o makamdan istifa etmek olacaktır.
  " ÇEVİR KAZI YANMASIN MI YAPIYOR? " Haberine...
 Ruhset
  Liyakat işte böyle durumlarda ortaya çıkar. Empati de yok zaten. Çok arayarak bulmuşlar belli ki bir de eğitim işinde görev vermişler, alkışlıyorum onu seçip müdür yapanları.
Sosyal medyada tatlı atışma! Sosyal medyada tatlı atışma!
  Kar ve sağanak yağış geliyor!
  HIV/AIDS farkındalığı için etkinlik!
  Kocaeli 10 araçla desteğe geldi!
  Meteoroloji’den uyarı!
  Otomotiv ürünleri fabrikasında yangın!
  BAKALIM ŞİMDİ NE YAPACAKLAR?
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Açık Kapı uygulaması devam ediyor!
  Yılmaz Teknorot’ta incelemede bulundu!
  ÖNCÜ KÜLTÜR EĞİTİM VAKFI BAŞKANI ÖNDER TONYALI'DAN AÇIKLAMA
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ÇEVİR KAZI YANMASIN MI YAPIYOR?
  Soğutma çalışmaları devam ediyor!
  İlçe Başkanlığı görevinden istifa etti!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Vizyon Konferanslarının konuğu Dr. Cem Kozlu!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Esad hayalini 2 metrekarelik dükkana sığdırdı!
  Formlife şirket kuruluşu gerçekleşti!
  Gür’den Şenlik açıklaması!
  6.12.2019 - ÇEVİR KAZI YANMASIN MI YAPIYOR?
  6.12.2019 - BAKALIM ŞİMDİ NE YAPACAKLAR?
  1.12.2019 - Düzce'de en çok kızdığınız şey nedir?
  7.12.2019 - Belediye Başkanı olsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu?
  2.12.2019 - Kabak Ve Kestane Şenliği başladı!
  6.12.2019 - BELMEK 21 branşta eğitim veriyor!
  7.12.2019 - Karayolları heyeti Düzce’yi ziyaret etti!