Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :62644192 Aktif Ziyaretçi :62910 19 Şubat 2019 Salı
[17:36] Bilim ve Teknoloji Komisyonu toplandı! -- [17:17] Cami muslukları hırsızlardan nasibini aldı! -- [16:58] Ak Parti meclis adayları belli oldu! -- [14:48] Vatan Partisi'nde adaylar tanıtıldı! -- [14:36] Akçakoca'ya yeni Aile Sağlığı Merkezi -- [14:14] Kadınlar İl birinciliğinde As Satranç farkı! -- [12:30] Direksiyon hakimiyetini kaybetti: 3 yaralı! -- [12:24] Otoyolda zincirleme kaza: 4 yaralı! -- [12:13] Çatı katında yangın çıktı! -- [12:08] Melen'de rafting sezonu açıldı! --
Hümeyra Yılmaz
AKIL VE HAYAT
Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:18.1.2019

 

   Saat 01.14...            

   Düzce Kalıcı Konutlar.         

   Ocak ayının 15’i. Kadime göre dünyanın ilk günleri. Herkesten ve her şeyden önce yani. Doğa bizsiz, güvenliyken. Bir meşenin diğerini kandırmadığı, ayının balık stoğu yapmadığı zamanlar.

   Herkesten ve herşeyden sonra, yeni yılın ilk günlerinde öyle çok isterdim ki; akıl fiziği değiştirsin. Aslında aklın fiziği değiştirdiğine eminim yanlış anlaşılma olmasın ama akıl yetimiz konusunda kaygılar taşıyorum.

   Bireysel, güdüsel, dürtüsel, falansel fişmansel akıllar var da, ortak akıl, kamu aklı, devamlılık yok. İlkel güdüler tam yol ileriyken duyguları kontrol eden güvenli bir limanımız yok.

   Depresyon var, intihar var, dürtüsel saldırganlık var, alkol bağımlılığı var, cinsel sapkınlık var, öfke patlaması var, mükemmeliyetçilik, tenkitçilik, kontrolcülük, alaycılık, acımasızlık, anlayışsızlık var. Kıskançlık, isteksizlik, vicdansızlık, amaçsızlık, motivasyonsuzluk var. Problemden kaçma, gücü kötüye kullanma, çaresizlik, nefret var. Acizlik, dışlanmışlık, kötü yüreklilik var. Pes etmek, dışlanmak, dışlamak, ümitsizlik, intikam var. Sevgisizlik, mahrum bırakılmak, ötelenmek var.

   Duygular, duygular, duygular var.

   Olumsuz duygular değişmeden akıl nasıl çalışır.

   Bazen kafamızı kaldırır sorarız, “Neden bana bunları yapıyorsun?” Yaratıcıya, karşımızdaki insana, kendimize... Bunun yan çizmek olduğunu yazıyordu bir kitap. Yan çizmek! Kim kime ne yapıyor? İyiyi ve kötüyü yaratan ve yaşayan biziz. Oysa ki kendi yaşamımızı sürdürebilmek için donanım var. Varsa nerede? Aklımız yukarıda yazdığım o zavallı duygular arasında kaybolmuş.

   Yani özetle akıl, hislerin esiri. Fizik hislerin esiri.

   Çirkin, umutsuz duygularla bakan bir göz ve kalp beynin düşmanı, beyin uykunun, uykusuzluk organın. Melesa; derin bir yası olan, kederli, özleyen, esir, özsaygısı eksik, aidiyet duygusu olmayan, ön yargılı, kibirli, ayrılık acısını atlatamamış bir akıl sağlam bir akciğer düşmanı.

   Duygular ve organlar birbirine bağlı. Duygular ile sektörler, duygular ile gelecek, duygular ile kader bağlantılı. Nasıl ki nükleerle hasta edilirse insan, ayarları ile oynanırsa da hasta olur.

   Ne zaman ki akıl derse; hop hepinizin üstünde ben varım. İşte gün bayram günü, kazalar dışında tıbba gerek duyulmayan bir döneme hoş geldiniz!

   İnsan ırkı yaratıldığından beri toplulukları etki altına almak için çeşitli yöntemler uygulanmış. Gücü isteyenler bazen gıdayla, müzikle, uyuşturucuyla, kaba kuvvetle, dinle, büyüyle, büyücüyle gücü elinde tutmak, hükmetmek arzusuyla yanıp tutuşan liderler ya da lider olmak isteyenlerin hikayeleri okunmuş, anlatılmış, yaşanmış ya da hala yaşanmaktadır.

   Bize ayar verenler ve biz.

   Ayarı veren akıllı, ayarı alan sadece kıllı mı?

   Tek gerçek vardır. Ve bu gerçeği inanan ve inanmayan herkes kabul eder. İnsanların beyni, zekası ve aklı vardır. Akıl doğuştan gelen yetenekleri ve zekayı ve aile mirasımızı nasıl kullandığımızdır. Ve bu eğitim ve öğrenimle gelişir.

   Derseniz ki ne diplomalı belgeli insanlar var, silah edilmiş! Kendi akılları ile değil üst akıllarla hipnoz, şeyhinin dediğine sorgusuz oyunu, parasını, gönlünü, en kuytusunu vermiş.

   Benlik bilinci de olacak yani.  “Ben” ve dünya arasında bağlantı kurabilecek. Dünya diyoruz yalnız. Kişi kararlarını bir birey olarak almak zorunda, çünkü bireysellik benliğin bir parçası. Benlik bilinci tamamen bireye özgü bir özellik.

   Benlik bilinciyle akıl gelişir, fizik değişir.

   İnsan kendini neye layık görüyorsa onu yaşar. Bunu bize başkası değil, biz yaparız. Aynaya baktığımızda gördüğümüz her çizgi ve hissettiğimiz her duygunun sorumlusu biziz. Kendini mağdur ve ezilmiş gören herkes bu rolü giymiştir.

   Sarmaşıkla çevrilmiş bir ağacı kurtarmak için bir balta hamlesi yeterli. Ya kesersin ağaç kurtulur, ya izlersin önce ağaç sonra sarmaşık kurur.

   Ama doğa asla celladına aşık olmaz. İradesizdir ama savunmasız değil.

   Ya insan, övündüğü irade, övündüğü savunma, övündüğü benlik. Tüm bu övünülecek özellikleriyle beyni hasta, hisleri hasta, aklı hasta, hayatı hastalıklı, bağımlı, görünmez prangalarla esir ve celladına aşık.

   “Ben ben ben” diyerek, hiçlikten bahsetme ukalalığına dahi sahip ancak sürü halinde... Ve  modern dünya hastalık ve alışkanlıklarına sahip.

   Son şanslar bunlar. Kendimiz ve geleceğimiz, benliğimiz ve insanlık onurumuz için.

   Yazımın sonunda tarihe baktım, artık 16 Ocak. Saat 03.54. Yer Kalıcı Konutlar. Dışarıda kar var, elektrikler gidip, geliyor, soğuk... Sene 2019. Yarın merkezde işlerim var. Sokağa çıkmaya korkuyorum. Edinilmiş olumsuz tecrübelerim var. Otobüs seferleri aksayacak, gerçekten çok kıymetli olan, caaaanım siyah inci bazalt ile döşenmiş kaldırımda nasıl yürüyeceğim... Kayıp düşeceğim, canım yanacak... Ağır bir is, sis, pis, gri kokusu...  İnsan kendini güvende hissetmiyor.

   Bir Düzcelilik aklı, birlik ruhu ile güvende olmak istiyorum. Sistemin yarattığı aslında içindekilerin de memnun olmadığı bu çarka umutla ve “Düzce bana ait” güle güle diyemez miyim?

   Düzce ile aramıza giren her ne varsa da bilsin ki; Düzce halka ait.

   Düzce halkının, Düzceli sivil ve siyasi grupların gelişmiş bir ortak akıl yürütmesinin zamanı çok geçmiş. Bu geç kalmışlık rehavet getirse de... Şimdi ortak akıl, şimdi ortak irade, şimdi güç birliği zamanı değil midir?

   Bu Düzce her ne kadar ateşten bir gömlek olsa da, birlikte su taşımaya gönüllü olan herkes taraf olmalı.

   Hasta eden, aklımızla oynayan, ayarımızı kaçıranları da affedip, tüm yangınları söndürüp, sarmaşıkları kesip yolumuza bakarız.

   Bize yutturulan onca kötü hissin ve yaşanmışlığın karşısında, tertemiz tek anı, tek gülümseme ve bizdenlik...

   Karanlık ne kadar büyük olursa olsun, aydınlığa boğulmaya mahkumdur.

   Bugün olur, olmadı mı? Yarın muhakkak olur.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
BEN BAŞKAN ADAYI OLSAM!
 
  Semih Şenkaya
O İLAN NE ZAMAN YAYINLANACAK?
 
  Ayşegül Şenol Can
Bir musibet bin nasihatten iyidir!
 
  Ulviye Dikmen
Kadın Muhtar Adayları
 
  Ahmet Altun
BELAM
 
  Telat Çelik
ŞEHİR PLANCISI!
 
  Adem Turgut
Kararınızı yüksek sesle söyleyin!
 
  Peri Meram Arbak
Hava Nasıl Oralarda?
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
AKIL VE HAYAT
 
  Aysel Dural
PROFESÖR VE ÖĞRENCİ
 
  Erdal Pişken
PLAY-OFF NASIL GELİR?
 
  Caner Besler
Söke Söke
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

  " ŞEHİR PLANCISI! " Yazısına...
 Hasan kudal
 Dava adamı olmak olgunluk fedakarlık ve yenilgiyi yani zorlukları da göze almak 'dır. Sayın kasapoğlu benimde başkanlığa yakıştırdığım adaylar arasında idi. Düzceye hizmet gayesi ile Faruk beye yaklaşabilir. Ancak açıkça kulvar değiştirilmesi siyasi ahlâka uygun değil. İstediğini bulamayınca orayı da terk eder. Gayet basit. Daha genç ve tecrübesiz siyaset uzun soluklu bir meseledir. Hele dava terkedilmez. Terk ediyorsan bir yanlışlık var demekdir.. hayırlı olur inşaallah.
  " Bol keseden atma mevsimi! Ayranımız yok içmeye, AMA! " Haberine...
 Nihat Demircan
 Düzce adına üzülüyorum. seçim var diye her şeyi o kadar çok gevşek tutuyorlar ki. trafik çok berbat yayaların da her hak onların olduğunu düşünüyorlar. kafeler ve restoranlar da denetim yok. güya sigara yasak içilmeyen de hiçbir yer yok. sonuç seçim gevşekliği . daha sayılacak çok şey var. seçimden sonra da tekrar her şeyi yerine otuRtmaya çalışırken bir sonraki seçim gelir böyle gider,
  " Başkanlar iddialarla ilgili konuştu! " Haberine...
 CHP SEÇMENİ
 BİZ EKMELEDDİN İHSANOĞLU’NA OY VERMİŞ KİŞİLERİZ CHP KURUMSAL OLARAK HANGİ KARARI ALMIŞSA O KURALA UYACAK MİLLET İTTİFAKI ADAYIMIZ ÖMER KÜÇÜK’E OY VERECEĞİZ VE ADAYIMIZIN ARKASINDA DURMAYA DEVAM EDEREK BELEDİYEYİ 630 MİLYON BORCA SOKANLARA DERS VERECEĞİZ AKSİNİ BEKLEYENLER AVUÇLARINI YALAYACAKTIR!
  " Başkanlar iddialarla ilgili konuştu! " Haberine...
 Seyfettin Uçarcı
 Boşuna uğraşmayın CHP üyeleri size oy vermeyecek. İP le yola çıkanlar yolda kaldıklarını görünce çok üzülecekler.
  " ŞEHİR PLANCISI! " Yazısına...
 Ocu bucu degil DUZCECÍ
 Kadikoyun bir mahallesi kadar yer olan ; 170bin nufusa sahip , herkesin birbirini tanidigi , chpli mhpli akpli hdpli herkesin birbiriyle komsu oldugu , belediye gibi bir cenazeye sahip duzcede ocu bucu olmaz oculuk buculuk yapip yafta yapan , celal gibi arkadaslari oteleyen , bayraktarlik yapan , memleketcilik yerine mahalleciligi savunan net bir sekilde haindir. Ve projedir!
  " ŞEHİR PLANCISI! " Yazısına...
 BUNU YAPAN DAHA NELER YAPMAZ Kİ
 Aynı şekilde DEVLET BEY İ DE ELEŞTİRMEK LAZIM. BENCE ODA İDEOLOJİK BİRLEŞMEYE GİTTİ KENDİ DEĞERLERİNİ BİR KENAR A BIRAKTI.GERÇEK MHPLİ RUHU BU MU. BENCE AYNI HA CELAL KASAPOĞLU HA DEVLET BAHÇELİ. MHP DEN AYRILMALI. YOKSA DEVLET BAHÇELİ DE CELAL KASAPOĞLU GİBİ MESELE MEMLEKET İSE Mİ DEDİ ?
  " ŞEHİR PLANCISI! " Yazısına...
 fuat kam
 Siyasi ihanet düşüncenize katılmıyorum, malzeme insan olunca ideoloji partilerinde de hırs öne geçebiliyor. aslolan bağlı olduğu ilkelerden taviz vermemektir,Allah'a iman gibi vatan sevgisi ,bayrak sevgisi gibi, insan pekala kırmızı çizgilerinden taviz vermeden bu degerleri benimsemiş başka bir partide de hizmet verebilir. hatta daha da faydalı olabilir. zira aday gosterilme aşamasında nasıl ayak oyunları ve fırıldaklar döndüğünü biliyoruz. partilerde kimse kendine mankurt aramasın.
  " ‘Onun hitap şekli sirkeyi bal eder’ " Haberine...
 FEVZİ SAĞLAM
 TURAN ABİM SEN ve SENİN GİBİ DEĞERLİ İNSANLAR ÇOK DAHA UZUN YILLAR YAŞAR İNŞALAH.RABBİM MUTLULUĞUNUZU DAİM EYLESİN.
  " 56 YILLIK DİŞ HEKİMİ " Haberine...
 Irmak
 Bugün kaybettik kendisini, Allah rahmet eylesin
  " 90 yıllık hayatını kaleme alıyor! " Haberine...
 Ayşe
 Tebrik ederim azmini cesaretini adil oluşunu hayırlı ömürleri olsun insallah Seyit beyin
Sepaş Enerji'den çocuklara sinema bileti! Sepaş Enerji'den çocuklara sinema bileti!
  90 yıllık hayatını kaleme alıyor!
  Başkanlar iddialarla ilgili konuştu!
  Kaynaşlı'da fabrika yangını!
  Polisten uyuşturucu operasyonu!
  76 yaşında okuma yazma öğrendi!
  ‘Onun hitap şekli sirkeyi bal eder’
  Eğilmez ailesinin acı günü!
  Sessiz sedasız kongre!
  138 araçlık ek otopark yapılacak!
  Bıyık’ tan belediyeye cevap gecikmedi!
  Parke taşını geçici döşedik!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Asfalt çalışması sürüyor
  Bağımlılıklarımız konuşuldu!
  Dursun'dan İyi Parti'ye suç duyurusu: Kongre usulsüz!
  Adliye personelinden kan bağışı
  Ambulans ile çarpıştılar: 3 yaralı!
  Sevgililer Günü kutlamasında yangın!
  Çocuk Acil Servisi törenle açıldı!
  Kalite Kurulu toplantısı yapıldı!
  16.2.2019 - ŞEHİR PLANCISI!
  12.2.2019 - Keşke her şey eskisi gibi olabilse!..
  16.2.2019 - Başkanlar iddialarla ilgili konuştu!
  13.2.2019 - Hava Nasıl Oralarda?
  14.2.2019 - 90 yıllık hayatını kaleme alıyor!
  14.2.2019 - 56 YILLIK DİŞ HEKİMİ
  14.2.2019 - ‘Onun hitap şekli sirkeyi bal eder’
  16.2.2019 - Bol keseden atma mevsimi! Ayranımız yok içmeye, AMA!