Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :65377889 Aktif Ziyaretçi :13521 18 Temmuz 2019 Perşembe
[10:14] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [18:18] Şehit ve Gazi aileleri için program düzenledi! -- [18:04] Sokak tek yönlü olarak trafiğe açıldı! -- [17:53] Kırkyama sergisi çocuklara ışık olacak! -- [17:38] Özcan’dan Özlü’ye ziyaret! -- [16:16] Düzce’nin gururu oldular! -- [15:54] Kalıcı konutlar değişecek, dönüşecek! -- [14:46] Trafik Güvenliği toplantısı yapıldı! -- [14:38] Masar İnşaat rotasını Düzce'ye çevirdi! -- [14:13] FETÖ DAVASINDA KARAR! --
Hümeyra Yılmaz
AKIL VE HAYAT

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:18.1.2019

 

   Saat 01.14...            

   Düzce Kalıcı Konutlar.         

   Ocak ayının 15’i. Kadime göre dünyanın ilk günleri. Herkesten ve her şeyden önce yani. Doğa bizsiz, güvenliyken. Bir meşenin diğerini kandırmadığı, ayının balık stoğu yapmadığı zamanlar.

   Herkesten ve herşeyden sonra, yeni yılın ilk günlerinde öyle çok isterdim ki; akıl fiziği değiştirsin. Aslında aklın fiziği değiştirdiğine eminim yanlış anlaşılma olmasın ama akıl yetimiz konusunda kaygılar taşıyorum.

   Bireysel, güdüsel, dürtüsel, falansel fişmansel akıllar var da, ortak akıl, kamu aklı, devamlılık yok. İlkel güdüler tam yol ileriyken duyguları kontrol eden güvenli bir limanımız yok.

   Depresyon var, intihar var, dürtüsel saldırganlık var, alkol bağımlılığı var, cinsel sapkınlık var, öfke patlaması var, mükemmeliyetçilik, tenkitçilik, kontrolcülük, alaycılık, acımasızlık, anlayışsızlık var. Kıskançlık, isteksizlik, vicdansızlık, amaçsızlık, motivasyonsuzluk var. Problemden kaçma, gücü kötüye kullanma, çaresizlik, nefret var. Acizlik, dışlanmışlık, kötü yüreklilik var. Pes etmek, dışlanmak, dışlamak, ümitsizlik, intikam var. Sevgisizlik, mahrum bırakılmak, ötelenmek var.

   Duygular, duygular, duygular var.

   Olumsuz duygular değişmeden akıl nasıl çalışır.

   Bazen kafamızı kaldırır sorarız, “Neden bana bunları yapıyorsun?” Yaratıcıya, karşımızdaki insana, kendimize... Bunun yan çizmek olduğunu yazıyordu bir kitap. Yan çizmek! Kim kime ne yapıyor? İyiyi ve kötüyü yaratan ve yaşayan biziz. Oysa ki kendi yaşamımızı sürdürebilmek için donanım var. Varsa nerede? Aklımız yukarıda yazdığım o zavallı duygular arasında kaybolmuş.

   Yani özetle akıl, hislerin esiri. Fizik hislerin esiri.

   Çirkin, umutsuz duygularla bakan bir göz ve kalp beynin düşmanı, beyin uykunun, uykusuzluk organın. Melesa; derin bir yası olan, kederli, özleyen, esir, özsaygısı eksik, aidiyet duygusu olmayan, ön yargılı, kibirli, ayrılık acısını atlatamamış bir akıl sağlam bir akciğer düşmanı.

   Duygular ve organlar birbirine bağlı. Duygular ile sektörler, duygular ile gelecek, duygular ile kader bağlantılı. Nasıl ki nükleerle hasta edilirse insan, ayarları ile oynanırsa da hasta olur.

   Ne zaman ki akıl derse; hop hepinizin üstünde ben varım. İşte gün bayram günü, kazalar dışında tıbba gerek duyulmayan bir döneme hoş geldiniz!

   İnsan ırkı yaratıldığından beri toplulukları etki altına almak için çeşitli yöntemler uygulanmış. Gücü isteyenler bazen gıdayla, müzikle, uyuşturucuyla, kaba kuvvetle, dinle, büyüyle, büyücüyle gücü elinde tutmak, hükmetmek arzusuyla yanıp tutuşan liderler ya da lider olmak isteyenlerin hikayeleri okunmuş, anlatılmış, yaşanmış ya da hala yaşanmaktadır.

   Bize ayar verenler ve biz.

   Ayarı veren akıllı, ayarı alan sadece kıllı mı?

   Tek gerçek vardır. Ve bu gerçeği inanan ve inanmayan herkes kabul eder. İnsanların beyni, zekası ve aklı vardır. Akıl doğuştan gelen yetenekleri ve zekayı ve aile mirasımızı nasıl kullandığımızdır. Ve bu eğitim ve öğrenimle gelişir.

   Derseniz ki ne diplomalı belgeli insanlar var, silah edilmiş! Kendi akılları ile değil üst akıllarla hipnoz, şeyhinin dediğine sorgusuz oyunu, parasını, gönlünü, en kuytusunu vermiş.

   Benlik bilinci de olacak yani.  “Ben” ve dünya arasında bağlantı kurabilecek. Dünya diyoruz yalnız. Kişi kararlarını bir birey olarak almak zorunda, çünkü bireysellik benliğin bir parçası. Benlik bilinci tamamen bireye özgü bir özellik.

   Benlik bilinciyle akıl gelişir, fizik değişir.

   İnsan kendini neye layık görüyorsa onu yaşar. Bunu bize başkası değil, biz yaparız. Aynaya baktığımızda gördüğümüz her çizgi ve hissettiğimiz her duygunun sorumlusu biziz. Kendini mağdur ve ezilmiş gören herkes bu rolü giymiştir.

   Sarmaşıkla çevrilmiş bir ağacı kurtarmak için bir balta hamlesi yeterli. Ya kesersin ağaç kurtulur, ya izlersin önce ağaç sonra sarmaşık kurur.

   Ama doğa asla celladına aşık olmaz. İradesizdir ama savunmasız değil.

   Ya insan, övündüğü irade, övündüğü savunma, övündüğü benlik. Tüm bu övünülecek özellikleriyle beyni hasta, hisleri hasta, aklı hasta, hayatı hastalıklı, bağımlı, görünmez prangalarla esir ve celladına aşık.

   “Ben ben ben” diyerek, hiçlikten bahsetme ukalalığına dahi sahip ancak sürü halinde... Ve  modern dünya hastalık ve alışkanlıklarına sahip.

   Son şanslar bunlar. Kendimiz ve geleceğimiz, benliğimiz ve insanlık onurumuz için.

   Yazımın sonunda tarihe baktım, artık 16 Ocak. Saat 03.54. Yer Kalıcı Konutlar. Dışarıda kar var, elektrikler gidip, geliyor, soğuk... Sene 2019. Yarın merkezde işlerim var. Sokağa çıkmaya korkuyorum. Edinilmiş olumsuz tecrübelerim var. Otobüs seferleri aksayacak, gerçekten çok kıymetli olan, caaaanım siyah inci bazalt ile döşenmiş kaldırımda nasıl yürüyeceğim... Kayıp düşeceğim, canım yanacak... Ağır bir is, sis, pis, gri kokusu...  İnsan kendini güvende hissetmiyor.

   Bir Düzcelilik aklı, birlik ruhu ile güvende olmak istiyorum. Sistemin yarattığı aslında içindekilerin de memnun olmadığı bu çarka umutla ve “Düzce bana ait” güle güle diyemez miyim?

   Düzce ile aramıza giren her ne varsa da bilsin ki; Düzce halka ait.

   Düzce halkının, Düzceli sivil ve siyasi grupların gelişmiş bir ortak akıl yürütmesinin zamanı çok geçmiş. Bu geç kalmışlık rehavet getirse de... Şimdi ortak akıl, şimdi ortak irade, şimdi güç birliği zamanı değil midir?

   Bu Düzce her ne kadar ateşten bir gömlek olsa da, birlikte su taşımaya gönüllü olan herkes taraf olmalı.

   Hasta eden, aklımızla oynayan, ayarımızı kaçıranları da affedip, tüm yangınları söndürüp, sarmaşıkları kesip yolumuza bakarız.

   Bize yutturulan onca kötü hissin ve yaşanmışlığın karşısında, tertemiz tek anı, tek gülümseme ve bizdenlik...

   Karanlık ne kadar büyük olursa olsun, aydınlığa boğulmaya mahkumdur.

   Bugün olur, olmadı mı? Yarın muhakkak olur.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
MİNARENİN KILIFI!
 
  Ayşegül Şenol Can
DÜZCE’NİN HALLERİ!
 
  Ulviye Dikmen
HAYVAN HAKLARI ÇALIŞTAYI
 
  Telat Çelik
UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR!
 
  Peri Meram Arbak
Dünya Tütünsüz Gününde (31 Mayıs) Türk T
 
  Hümeyra Yılmaz
Depodaki Lenin ve eski yeni Akçakoca
 
  Cemil Acar
RADİKAL DEĞİŞİM ŞART!
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
DÜZCE DEKOVİLİ
 
  Aysel Dural
20 KURUŞ DEYİP GEÇME!
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
İyi Gelecek, İyi Bir Stajla Başlar
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Seher Savaş
 Rabia heykeli kimin zamanında yapılmıştır ve maliyeti ne kadardır? Bilgi verilirse memnun olurum.
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Düzceli..
  Aynı siyasi kökenden gelen ve deprem sonrası imar planını çizdiren başkanın seçim garantisi olan garabet planın, "çünkü her tadilat ona oy olarak dönecekti " rantı bu 17 yıllık döneme denk geldi..Vatandaşın arsasının 100 de 40 kını bedelsiz gaspeden, kamusal ihtiyaç diye yıllarca arsasına inşaat izni vermeyen belediye, eski hal yerindeki binaya nası onay verdi ki.. Ne kaldırım ne de sokak kalmış..
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Düzceli..
  Son iki belediye toplantısında, yahu eskiye takılıp kalmayalım diyenleri duyuyoruz.. Arsası ile 10 daıre fiyatına saat kulesi, zevksizlik abidesi ve mühendislik olayı ışıklandırma, çayın kenarında demir korkulukları betonu ile kırdırıp yeniden beton ve demir korkuluk yapılarak kimlere vefa borcu ödendi.. 17 yıldır AKP dönemi tek bir proje var mı ki, mühendislik ve şehircilik anlamında bu şehre yakıştı densin..
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Düzceli..
  Aslında iki dönem vekillik yapmış sonrasında il başkanlığı yapmış, sayın Kaşıkoğluna da sormak lazım, elinde dosyalarla neden Keleş'e ikinci şansı vermediğini, Düzce halkının menfaatlerini koruduğunu anlatırken, bir dönem sonra Ankaradan Keleş ismi gelince , liderimin emaneti diye beraber nasıl sahneye el ele çıktılar..
  " Depodaki Lenin ve eski yeni Akçakoca " Yazısına...
 Peri Arbak
 ilber ortaylı da eski akçakoca için böyle hayıflanırdı herhalde...
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Eda Toprak
 Benim anlamadığım AKP ve MHP neden halkın lehine ve bilgilendirilmesine ilişkin bütün yönergeleri RET eder. İnsanın aklına tüm iddianın doğru olduğu şüphesi geliyor.
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Zeki
 HIC BIR YATIRIM YAPMADAN, HIZMET YAPMADAN MİLYONLARCA LIRA BORÇLANANLARA NIYE SUREKLI OY VERIP BELEDIYEYI TESLIM EDER BU INSANLAR....
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Orhan Ş.
 Son 17 yilda Düzce Belediyesine gelen Başkanlar hizmet değil sadece borç yapmışlar yapmışlarsa bu borçların karşılığı rabia heykeli saat kulesi tramvay audi başka birşey yok. sakarya Bolu her geçen gün Duzceyi geride bıraktı
  " MİNARENİN KILIFI! " Yazısına...
 Süleyman Kartal
 MİNAREYİ ÇALANLAR HER ZAMAN KILIFINI HAZIRLAR YAZIK YAZIK YAZIK DÜZCEMİZE YAKIŞMIYOR
  " Aile planlaması danışmanlığı başladı! " Haberine...
 Serpil
 Geç kalınmış bir karar. Özellikle bu krizde 3 hatta 4 5 çocuk yapanlari görünce kızıyorum..çünkü o çocukların eğitim giderleri, saglık giderleri ve devlet tarafından daha bır cok giderlerin hepsi halkımızın vergileriyle ödeniyor. Ayrica suriyelilere de eğitim verilmeli. Tek cocuk sartı getirilsin. Masallah 5 yilda 4 çocuk sahibi oldular. Onların tum masraflari bize kalıyor.
Solunum cihazlarına neden bakım yaptırmalıyız? Solunum cihazlarına neden bakım yaptırmalıyız?
  Cip ile otomobil çarpıştı: 1 yaralı!
  15 Temmuz töreni düzenlendi!
  Bir konuştular, pir konuştular!.
  Keşir, Bakanlıkta fındık sorununu aktardı!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  KESKİN; ‘Sorunları ortak akılla çözmek gerek!’
  Solunum cihazlarına neden bakım yaptırmalıyız?
  TOZAN: ‘Bu anlayışla Düzce’de CHP’nin bir yere varması mümkün değil!’
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  1850 rakımlı yaylada buluştular!
  Tüm müdürler değişti!
  Bir kişi evin önünde ölü bulundu!
  Güneş o iddiaları yalanladı!
  Metruk binaların yıkımı devam ediyor!
  Çakar'dan yeni kadrolara ilişkin açıklama: Atamalar umut verici!
  İkinci 500’de 7 Düzce firması!
  “Dün birbirleriyle yola çıkanlar bugün dövüşüyorlar!”
  Sokak tek yönlü olarak trafiğe açıldı!
  Mustafa Varank Düzce’de!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  13.07.2019 - UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR!
  12.07.2019 - MİNARENİN KILIFI!
  13.07.2019 - Depodaki Lenin ve eski yeni Akçakoca