Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :63242453 Aktif Ziyaretçi :32496 20 Mart 2019 Çarşamba
[15:32] Vatan Partisi’nden kurum ziyaretleri! -- [14:26] Polisten uyuşturucu operasyonu! -- [14:19] RADYODÜET yayına başladı! -- [14:12] Adıge Dil Günü kutlandı -- [14:07] Kamu Başdenetçisi öğrencilerle buluştu! -- [14:03] Öğrencilerden Çanakkale ziyareti! -- [13:53] Bu sese kulak verin! -- [12:04] Ömer Küçük: Adaletli tavrınız bu mu? -- [11:27] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [20:20] Çanakkale Zaferini andılar! --
Ayşegül Şenol Can
BİŞEY YAPMALI!
Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:28.12.2018

 

   2018’in son günlerindeyiz!! Koca bir yılı geride bırakıyoruz. Bir seçim geçirdik ikincisine hazırlanıyoruz.

   En çok konuştuğumuz konu “ekonomi”.. Hayat pahalılığı almış yürümüş. Geçtiğimiz yılla kıyasladığımızda çarşıda pazarda ürüne göre değişmekle birlikte, fiyatlar bazen ikiye katladı, bazen yarı fiyatına zamlandı. Dövizdeki artış bir anda dövize endeksli olup olmadığına bakmaksızın tüm ürünlere sirayet etti. Bir kısım önlemler alınsa da, yeterli olmadı. En basiti kağıda gelen zam halen olduğu yerde duruyor. Ha şimdi diyeceksiniz ki, kağıdın hammaddesi dışarıdan geliyor. O zaman dövizde de bir aşağıya iniş söz konusu, ancak kağıt ucuzlamadı, aynı fiyatlarla satışlar devam ediyor.

   Piyasadaki kontrolsüz fiyat artışlarına karşı vatandaşı kim koruyacak? Kim izleyecek, kim denetleyecek?

   Yaşadığımız bu istikrarsızlığın temelinde, ürütmeden tüketme alışkanlığının toplumun her zerresine nüfuz etmesi olduğunu bilmekteyiz. Bilmekteyiz ancak bu konuda bişey yapmalı.. YA DA BİŞEYLER YAPMALI..

   Yılbaşı yaklaşırken çarşıyı, pazarı bir tüketme ateşi yakar kavurur, bizde daha çok dini bayramlarda olur bu!!

   Ancak genel olarak her malın birinci elini almaktır asıl olan.. Zaten tamir ettirmek de çok pahalıya mal olur, ne deriz biz, astarı yüzünü geçer. Ancak bunu tek tek kendi ekonomimiz üzerinden düşünürsek, böyle olur da topyekün devlet destekli ve toplum temelli bir rehebilitasyonla yapılırsa ne olur?

   İşte İsveç, bu soruna çare olacak bir yasa çıkardı.

   Gereksiz harcamaların önüne geçmek için çıkarılan bu yeni yasayla İsveç, tamirat ve tadilat maliyetlerini düşürerek, vatandaşlarını gereksiz yeni ürün almak yerine, eşyaları tamir ettirip daha uzun süre kullanmaya teşvik ediyor.

   En son başlatılan uygulama ise, bozulan ürünleri atmak yerine tamir ettirmeye teşvik eden vergi indirimi uygulaması.

   Böylelikle gereksiz tüketimin azaltılması, bunun yerine, örneğin bisiklet, kıyafet, ayakkabı gibi tüketim ürünlerinin daha uzun ömürlü olarak kullanılması teşvik ediliyor.

   İsveçliler aynı zamanda buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ürünlerin tamirinde harcadıkları ücretin yarısını da, vergi indirimi olarak geri alabilecekler.

   Tüketimin daima özendirildiği, yeni olan her şeyin ‘olmazsa olmaz bir gereklilik’ gibi pazarlandığı bir Ülkenin Mali Piyasalar ve Tüketici İlişkileri Bakanı Per Bolund’a göre, büyümenin çok, daha başka yolları da var ve birinin gidip yeni (ve zaten ithal olan) bir TV satın alması ekonomik büyüme anlamına gelmez.

   ”Sadece tüketim değil istediğimiz, sürdürülebilir tüketim” diyor İsveçli bakan ve şöyle devam ediyor: “Bence İsveç’te şu anda bir değişim yaşanıyor. Halk, elimizdeki ürünleri daha uzun süre kullanarak malzeme tüketimini azaltabileceğimiz konusunda bilinçleniyor. Bu vergi indirimleri ile birlikte tamirat maliyetlerini düşürerek, sahip olunan ürünleri tamir ettirmeyi daha mantıklı bir karar haline getirebileceğimize inanıyoruz."

   Uygulamanın bir diğer amacı ise, ülke içindeki iş gücünü ve istihdamı kuvvetlendirmek.

   Yasa ile birlikte, esnaflık ve zanaat alanlarında daha çok kişinin çalışması da özendirilmiş oluyor; ayrıca zaten yeni işçilere olan talep de yükselmiş olacak.

   Bu şekilde İsveç hem kendi vatandaşlarına, hem de göçmenlere daha fazla istihdam sağlayabilmeyi umuyor.

   Eskiye karşı olumsuz yaklaşımları değiştirerek, yeninin cazibesini azaltarak, alınan ürünlerin gerekliliğini sorgulayarak, işe başlayıp sürdürülebilir tüketimi hayata geçirebiliriz. Bu anlamda dünyada yapılan başkaca örnekler var tabiî ki, ancak bu yazı bu kadarını kaldırdı, devamı haftaya..

   Yeni yılınız kutlu olsun… Kalın sağlıcakla…

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
BELEDİYENİN KAPISI!
 
  Semih Şenkaya
O İLAN NE ZAMAN YAYINLANACAK?
 
  Ayşegül Şenol Can
İYİLİK HALİ
 
  Ulviye Dikmen
Biz halkız, nasıl bir yönetimle yönetilm
 
  Ahmet Altun
BELAM
 
  Telat Çelik
ZİYARET
 
  Adem Turgut
Kararınızı yüksek sesle söyleyin!
 
  Peri Meram Arbak
Yerel Seçim Öncesi Düşlerim
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
AKIL VE HAYAT
 
  Aysel Dural
Dünyada, makamın beş para etmediğinin is
 
  Erdal Pişken
BU SEFER BAŞARACAĞIZ
 
  Caner Besler
Edirne bastırdı fakat!
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Yerel Seçim Öncesi Düşlerim " Yazısına...
 Cemal YILMAZ
 Değerli Hocam ve Çok Kıymetli okuyucular; Hacı Bektaş-i Veli "İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır " diyeli 1700 yıl,Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ün "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir " diyeli yaklaşık 100 yıl oldu.Kısacası yapılacak tüm iş ve işlemlerde Bilimden ve Bilim Adamından faydalanmak gerekmektedir.
  " BELEDİYENİN KAPISI! " Yazısına...
 Fethi Sönmez
 Mesele zaten burada.Önce ihaleye gerek var mı? Belediyenin marangozu bu kapıyı yapsa hiç para vermeyeceğiz.İhale-Şirket sistemi belediyede varsa hep ikinci marangoz kapıyı tamir eder.Marangoz değişir ancak hep ikinci yapar.Şimdi basının da çoğu bu ihaleciler i parlatıyor.Tartıştıkları müteahhitler Düzceli mi yabancı mı olsun.Biz hem ihale sistemine ,hem de şirketleşmeye son vereceğiz.Kapının gideri bizde 200 lira malzeme parası olur.Ya rant,ya vatan.Ya rant, ya üretim. Fethi Sönmez.Vatan Partisi Belediye Başkan Adayı.
  " Yerel Seçim Öncesi Düşlerim " Yazısına...
 Fethi Sönmez
 Peri Hanım,çok teşekkür ederim.11 Mart pazartesi gecesi ULUSAL kanal da 20 dakikalık bir programım vardı.Orada sizin Düzce'de hava kirliliğine karşı verilen mücadelede katkınızı bir kez daha ifade ettim.Sizlerden öğrendiklerimizle ufkumuz aydınlanıyor.Üniversitemiz kurulurken o dönem yaptığımız il Divan kurulu toplantılarında hep öğrencilerin harcayacağı paranın hesabını yapanlar vardı.Hiç gelecek bilim insanlarından nasıl yararlanacağımız konuşulmuyordu.O zaman bu zihniyete itiraz ettik.Rant değil de bilim esas alınsaydı Düzce böyle mi olurdu.Sizlerin düşleri bizim rehberimizdir.''İyi ki varsınız'' tümcesi herhalde en iyi sizler için söylendiğinde anlam bulur.Şahsınızda,Üniversitemizin Düzce için,insanlık için,bilim için yüreği atan tüm akademisyenlerine saygı ve selamlarımı sunuyorum. Fethi Sönmez.Vatan Partisi Düzce Belediye Başkan Adayı.
  " BELEDİYENİN KAPISI! " Yazısına...
 Metin Can
 Yeni seçilen belediye başkanı kim olursa belediyenin eski borcunun hangi yatırımlardan kaynaklandığını Düzce kamuoyuna kalem,kalem açıklasın.20 senedir Sn.Selahattin Olcarın yaptığı Düzcenin alt yapısı ve asfalt şantiyesi dışında Düzcenin görünümünü değiştirecek bir çalışma olmadığı gibi yeşil alanlarımızıda kaybettik..
  " BELEDİYENİN KAPISI! " Yazısına...
 Nurcan Güneşdoğdu
 Bence belediyenin borcu gelene yüklenmesin gidenden yargı karşısında hesap sorulsun
  " BELEDİYENİN KAPISI! " Yazısına...
 Nihat Sel
  Bu güne kadar, hep ikinci marangozla iş yapılmış gibi görünüyor , yoksa o kadar borç var , ortada hiçbirşey yok .
  " BELEDİYENİN KAPISI! " Yazısına...
 Hasan Efe Kalkan
 👏👏 aynen katılıyorum
  " BELEDİYENİN KAPISI! " Yazısına...
 Alaattin Ozgurel
 Aynen aynen katiliyorum ben eskisehire her yil sikca gider gelitim ve eskisehiri cok iyi bilirim orda yapilan hizmetler duzcemizde 3 te 1 .yok bugun soyle duzcemize baktigimizda eskisehirin cooookkkkkkkk coooookkkkkkk gerisin dd yerinde sayiyor desem yeri var fazla soze gerek yokkkk tablo ortada saygilar
  " BELEDİYENİN KAPISI! " Yazısına...
 Haluk korkmaz
 Yeni seçilecek adaylardan acaba hangisi seçildığinde belediyenin önüne gelir ve giderlerin olduğu listeyi çarşaf gibi aşabilir. Sonrada gelişimleri her ay aşabilir. Ben böyle yapacağının sözünü verebilecek bir başkan adayı istiyorum.
  " BELEDİYENİN KAPISI! " Yazısına...
 Serpil
 Fıkra herşeyi özetliyor. Kaleminize sağlık Sayın Maradit.
Sepaş Enerji'den çocuklara sinema bileti! Sepaş Enerji'den çocuklara sinema bileti!
  MHP üç gün yas ilan etti!
  Ömer Küçük; ‘Cahil lafını şahsınıza iade ediyorum!’
  Küçük'ten Özlü'ye: Kaybedeceğini anladı, kışkırtmaya çalışıyor!
  Küçük, saldırıyı nefretle kınadı!
  Tıp Bayramı için mesaj yayınladılar!
  Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu; 'Düzce’de öndeyiz'
  Düzce Belediyesinde SESSİZ SEDASIZ ATAMA!
  Bilim ve Teknoloji Komisyonu Mersin'de!
  Özlü; “Sizler bu ülkenin neşesisiniz”
  ‘Sıfır Atık Projesi’ anlatıldı!
  Yeni Zelanda'da yaşanan saldırıyı kınadılar!
  Özel; ‘Seçimle gelen seçimle gider’ ilkesine rağmen Keleş’i istifa ettirttiler!
  Polisten fuhuş operasyonu!
  Bakan Yardımcısı Düzce'de: Gençlik Merkezlerinin sayısı artacak!
  Küçük; ‘Bizde ortak akıl vardır’
  Bıyık; ‘Düzce’yi Düzcelilerle birlikte yöneteceğiz’
  Evsiz vatandaşa Kızılay'dan yardım eli!
  Keskin ve Keşir ziyaretlere devam ediyor!
  Başkan Adayı Bıyık, taksici oldu!
  Fındık bahçesine devrildi!
  13.3.2019 - BELEDİYENİN KAPISI!
  14.3.2019 - Yerel Seçim Öncesi Düşlerim