Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :60962290 Aktif Ziyaretçi :58617 21 Kasım 2018 Çarşamba
[16:21] ‘Biz birbirimizi dinleyebilirsek her şey çözülür’ -- [15:55] Bıyık'a bir destek de Taşlı'dan! -- [15:49] Vakıf Katılım Düzce şubesi açıldı! -- [15:47] İtfaiyeden önemli uyarılar! -- [15:43] Samimi görüntüler ortaya çıktı... Bıyık'tan TSO ziyareti! -- [15:35] Diğer partilerin cevabı ne olacak? Vatan Partisinden çağrı var: Gelin sorunları beraber çözelim! -- [15:35] Duraklarda zemin iyileştirmesi! -- [15:29] Çevre düzenleme çalışması yapıldı! -- [15:14] Çocukları için yaşam mücadelesi veren aile yardım bekliyor! -- [12:46] MHP’li meclis üyelerinden üst geçit talebi! --
Ayşegül Şenol Can
İYİ UYKULAR TÜRKİYE!!!
Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:15.8.2018

 

   17 Ağustos sonrası Türkiye’de bir büyük değişime yol açmıştı. Ciddi bir sivil toplum hareketi vardı ve depremin birinci yıldönümünde tüm Türkiye’ye seslenerek, “UYUMA TÜRKİYE BEN UYUMUYORUM” demişlerdi. Bugün ise maalesef hep beraber uyuyoruz.

   Geldiğimiz noktada 17 Ağustos depreminin 19. yılında kaybettiklerimizi anmak ve böylesi afetlerin yaşanmaması için neler yapılması gerektiğinin anlatıldığı günler olmalı.

   Depremden ders almak için gereken zamanlar geçti. Ne ders aldıysak bir dahaki depremde göreceğiz. Deprem bu dünyamızın ürettiği ve sürekli olacak doğa olayı. Ancak bunun afete dönüşmesi bizim yaptığımız hatalardan kaynaklanmaktadır.

   Verimli tarım arazilerini, dere yataklarını, heyelan bölgelerini yerleşime açma kararlarını alanlar, usulsüz kat artış kararlarını yapanlar, yapı denetim hizmetini yerine getirmeyenler, malzemeden çalanlar gibi depremlerden sonra defalarca söylenmiş yazılmıştır.

   Ancak en önemli eksikliğimiz ve her gün artarak devam eden eksikliğimiz ise bilime gereken önemi vermememiz, bunun yerine kaderci bir yaklaşımı tercih etmemiz. Yani önceden önlem almamız gerektiğini bir türlü öğrenmedik ya da öğrenemedik. Bunu öğrenemediğimiz sürece benzer afetleri yaşamaya devam edeceğiz.

   Son günlerde ise bir başka doğa olayı bizi etkilemekte. O da sel. Ordu başta olmak üzere, Rize Samsun, Ankara, Antalya, İstanbul gibi şehirlerimizde son zamanlarda çok yağmur yağıyor.

   İnsan eliyle yapılan yanlışlar bu yağışları sele dönüştürüyor. Dere yataklarındaki yapılaşma Karadeniz sahil yolunda yapılan setlerin derelerin sahil yoluna ulaşmasını engellemesi, HES'ler sebebiyle bölgede derelerin akış rejiminin değiştirilmesi şehirlerin tabanının betonla kaplanması gibi sebeplerle bu felaketler yaşanmaktadır. Her ne kadar sayın bakanımız bu Ordu’daki seli küresel ısınmaya bağlamışsa da, yukarıda saydığımız yanlışlar da küresel ısınma içinde bizim yaptığımız yanlışlardır.

   Yine son imar barışı adı altındaki imar affı ile dere yataklarına yapılan yapılara ruhsat verilerek, derelerin üstü kapatılarak, dere yatakları betonlaştırılarak, suyun doğal yollardan denize ulaşması engellenmekte ve bölgede yoğun HES’ler ve madencilik faaliyetleri sebebiyle doğal bitki örtüsü yok edilmekte, böylece bölge sellere karşı çaresiz hale getirilmiştir. Bunu söyleyen TMMOB genel başkanlığı ve yapılan tespitler çok önemli olduğu halde yaygın medyada yer bulma şansı olamayan bir açıklama.. Açıklamaya şöyle son verilmiş; ‘Doğayla ve insanla barışık, planlı kentleşme ulaşım ve politikaları hayata geçirilmelidir’ denmiştir.

   Ancak biz bunları daha önceleri tüm tarafların görüş ve düşünceleri ile birlikte konuşup tartışmalarını yaygın medya üzerinden dinleyebiliyorduk. Artık önceden penguen medya diyorduk ya, hah o medya yüzünden sellerin etkisi artarak devam edecek, deprem olacak, olay yerinden haber verilmeyecek, tren kazası olacak haber alamayacaksınız. Nedenler, niçinler tartışılmayacak, konuşulmayacak, konuşturulmayacaklar…

   O nedenle bugün geldiğimiz noktada bu benzer afetlerde en çok canımı sıkan ve beni umutsuzlaştıran ise bu konuda kafa yoran bilimsel verilerle yol gösterici olanların sesinin artık hiç duyurulmamasıdır. O zaman ne yapıyordunuz diye sana, bana, ona sorduklarında da bir tepeden yuvarlanan küçük bir kartopunun nasıl bir çığ afetine dönüştüğünü sessiz sedasız izliyorduk diyeceğiz.

   Bu nedenle maalesef ve çok üzgün olarak şunu söylemek durumunda kalıyoruz: Herkese iyi uykular ve iyi seyirler…

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
İttifakla dengeler alt-üst olabilir!
 
  Semih Şenkaya
O İLAN NE ZAMAN YAYINLANACAK?
 
  Ayşegül Şenol Can
UNUTMA UNUTTURMA!
 
  Ulviye Dikmen
Bir zamanlar Düzce Belediye Meclisi
 
  Ahmet Altun
BELAM
 
  Telat Çelik
YERİNDE İNCELEDİ!..
 
  Adem Turgut
Kararınızı yüksek sesle söyleyin!
 
  Şemsettin Bahadır
SİYASETİN TEK AKTÖRÜ
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
KIŞA HAZIR MIYIZ?
 
  Aysel Dural
Tüm aydınlıklar kadınların olsun...
 
  Fulya Temiz
HANGİMİZ ÖLÜ?
 
  Erdal Pişken
BİR ŞEY YAPMALI!
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

  " İbrahim kardeş bu kadar da olmaz !... " Yazısına...
 Faruk develi
 Kalemine sağlık metin helal olsun
  " Atatürk'ün son sözü: Azraile dönüp... " Haberine...
 ecrin
 son sözü aleykümselam mı gerçekten çok şaşırtıcı
  " 4 kat Düzce için yeterlidir! " Haberine...
 şükrü toros
 4 kat yetmeeez, düzcenin zemini 14 kat bile kaldırır bedavacı müteahhitlere göre
  " UNUTMA UNUTTURMA! " Yazısına...
 cemil acar
 Depreme karşı hazırlıklı değiliz.Düzce'de afet sonrası insanların toplanacağı deprem toplanma merkezlerinin nerede olduğunu bilen var mı ? Bu merkezlerin bazılarının 4-5 katlı okul binalarının bulunduğu alanlar yada yerleşime aşılmış binaların olduğu alanlar olarak belirlendiğini bilen var mı ? Allah aşkına kim böyle alanlarda toplanır.Bu ne ciddiyetsizlik.
  " Sizi rahatsız etmeye geldim! " Yazısına...
 adil kara
 düzcenin sorunlarını dile getirmenizi düzceye katkı saglayacak yatırım projeleri yerel seçimlerde düzcedeki eksiklikleri işlerseniz düzcemize katkı saglarsınız hoşgeldiniz
  " Düzce MHP Heyeti Ankara'da! " Haberine...
 akif ÇEBİ
 düzce halkı yerel seçimlerde mhpnin güçlü kadroyla düzcede kazanacak. düzce halkının hakketigi yatırım hizmet projelerle düzce halkına özledigi hizmetleri sunacak mhp kadrolarını bekliyor. başarılar diliyorum
  " İÇTİĞİMİZ SU NE KADAR SAĞLIKLI? " Haberine...
 Aydın
 Açıklayın bakalım analizlerin sonuçlarını, bakalım nasıl çıkacak?
  " TANAL: ‘Keleş yargılanmalıydı!’ " Haberine...
 Aa
 Düzce vekil kaybettirdi diye cezalıdır. Otoban bağlantıları kapatıldı ve hala beklemededir. Düzce, en büyük köydür diyeceğim ama daha iyi yönetilen köyler de vardır.
  " Keskin'den fındık fiyatı açıklaması: Cumhurbaşkanı çiftçinin yanında olduğunu gösterdi! " Haberine...
 şükrü toros
 yani üretici elindeki fındığı tüccara kaptırdıktan sonra, ekim ayının sonunda taban fiatı açıklanıyor, üstüne üstlük müjde diye lanse ediliyor.
  " Yeni sezona BAŞLADILAR! " Haberine...
 Erol Görgün
 Başarılar dilerim. Faruk kardeşimi çok severim. Birlikte çalışmıştık.
Sunduğumuz tüm lezzetler organik Sunduğumuz tüm lezzetler organik
  Trafik polisleri trafikten çekiliyor!
   ARAMIZDAN AYRILANLAR
  CHP iki ilçede daha adaylarını belirledi
   ARAMIZDAN AYRILANLAR
  FETÖ'nün üniversite yapılanması davasında karar!
  AK Parti'de aday adayları belli oldu!
  Necla İbrahimoğlu toprağa verildi!
  Amaç hava kirliliğini engellemek!
  Hamsi sezonu bereketli başladı!
  Yemekmatik kullanıma hazırlanıyor!
  Diyabet için farkındalık oluşturdular!
  Şehrin güneyi birbirine bağlanıyor!
  Otomobil bisiklet ile çarpıştı!
  Mehmet İbrahimoğlu'nun acı günü!
  Talihsiz olay işyerinde başına geldi!
  İyi Parti seçim çalışmasına hızlı başladı!
  Sürücüler dikkat! O yol 20 gün kapanacak!
  Meclis bütçe görüşmelerinden indirim çıktı!
  Narkotik Eğitim Tırı üniversitede
  Cebeci Sigorta ikinci şubesini açtı!
  15.11.2018 - Atatürk'ün son sözü: Azraile dönüp...
  15.11.2018 - İbrahim kardeş bu kadar da olmaz !...