Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :62643467 Aktif Ziyaretçi :60621 19 Şubat 2019 Salı
[17:36] Bilim ve Teknoloji Komisyonu toplandı! -- [17:17] Cami muslukları hırsızlardan nasibini aldı! -- [16:58] Ak Parti meclis adayları belli oldu! -- [14:48] Vatan Partisi'nde adaylar tanıtıldı! -- [14:36] Akçakoca'ya yeni Aile Sağlığı Merkezi -- [14:14] Kadınlar İl birinciliğinde As Satranç farkı! -- [12:30] Direksiyon hakimiyetini kaybetti: 3 yaralı! -- [12:24] Otoyolda zincirleme kaza: 4 yaralı! -- [12:13] Çatı katında yangın çıktı! -- [12:08] Melen'de rafting sezonu açıldı! --
Ayşegül Şenol Can
İYİ UYKULAR TÜRKİYE!!!
Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:15.8.2018

 

   17 Ağustos sonrası Türkiye’de bir büyük değişime yol açmıştı. Ciddi bir sivil toplum hareketi vardı ve depremin birinci yıldönümünde tüm Türkiye’ye seslenerek, “UYUMA TÜRKİYE BEN UYUMUYORUM” demişlerdi. Bugün ise maalesef hep beraber uyuyoruz.

   Geldiğimiz noktada 17 Ağustos depreminin 19. yılında kaybettiklerimizi anmak ve böylesi afetlerin yaşanmaması için neler yapılması gerektiğinin anlatıldığı günler olmalı.

   Depremden ders almak için gereken zamanlar geçti. Ne ders aldıysak bir dahaki depremde göreceğiz. Deprem bu dünyamızın ürettiği ve sürekli olacak doğa olayı. Ancak bunun afete dönüşmesi bizim yaptığımız hatalardan kaynaklanmaktadır.

   Verimli tarım arazilerini, dere yataklarını, heyelan bölgelerini yerleşime açma kararlarını alanlar, usulsüz kat artış kararlarını yapanlar, yapı denetim hizmetini yerine getirmeyenler, malzemeden çalanlar gibi depremlerden sonra defalarca söylenmiş yazılmıştır.

   Ancak en önemli eksikliğimiz ve her gün artarak devam eden eksikliğimiz ise bilime gereken önemi vermememiz, bunun yerine kaderci bir yaklaşımı tercih etmemiz. Yani önceden önlem almamız gerektiğini bir türlü öğrenmedik ya da öğrenemedik. Bunu öğrenemediğimiz sürece benzer afetleri yaşamaya devam edeceğiz.

   Son günlerde ise bir başka doğa olayı bizi etkilemekte. O da sel. Ordu başta olmak üzere, Rize Samsun, Ankara, Antalya, İstanbul gibi şehirlerimizde son zamanlarda çok yağmur yağıyor.

   İnsan eliyle yapılan yanlışlar bu yağışları sele dönüştürüyor. Dere yataklarındaki yapılaşma Karadeniz sahil yolunda yapılan setlerin derelerin sahil yoluna ulaşmasını engellemesi, HES'ler sebebiyle bölgede derelerin akış rejiminin değiştirilmesi şehirlerin tabanının betonla kaplanması gibi sebeplerle bu felaketler yaşanmaktadır. Her ne kadar sayın bakanımız bu Ordu’daki seli küresel ısınmaya bağlamışsa da, yukarıda saydığımız yanlışlar da küresel ısınma içinde bizim yaptığımız yanlışlardır.

   Yine son imar barışı adı altındaki imar affı ile dere yataklarına yapılan yapılara ruhsat verilerek, derelerin üstü kapatılarak, dere yatakları betonlaştırılarak, suyun doğal yollardan denize ulaşması engellenmekte ve bölgede yoğun HES’ler ve madencilik faaliyetleri sebebiyle doğal bitki örtüsü yok edilmekte, böylece bölge sellere karşı çaresiz hale getirilmiştir. Bunu söyleyen TMMOB genel başkanlığı ve yapılan tespitler çok önemli olduğu halde yaygın medyada yer bulma şansı olamayan bir açıklama.. Açıklamaya şöyle son verilmiş; ‘Doğayla ve insanla barışık, planlı kentleşme ulaşım ve politikaları hayata geçirilmelidir’ denmiştir.

   Ancak biz bunları daha önceleri tüm tarafların görüş ve düşünceleri ile birlikte konuşup tartışmalarını yaygın medya üzerinden dinleyebiliyorduk. Artık önceden penguen medya diyorduk ya, hah o medya yüzünden sellerin etkisi artarak devam edecek, deprem olacak, olay yerinden haber verilmeyecek, tren kazası olacak haber alamayacaksınız. Nedenler, niçinler tartışılmayacak, konuşulmayacak, konuşturulmayacaklar…

   O nedenle bugün geldiğimiz noktada bu benzer afetlerde en çok canımı sıkan ve beni umutsuzlaştıran ise bu konuda kafa yoran bilimsel verilerle yol gösterici olanların sesinin artık hiç duyurulmamasıdır. O zaman ne yapıyordunuz diye sana, bana, ona sorduklarında da bir tepeden yuvarlanan küçük bir kartopunun nasıl bir çığ afetine dönüştüğünü sessiz sedasız izliyorduk diyeceğiz.

   Bu nedenle maalesef ve çok üzgün olarak şunu söylemek durumunda kalıyoruz: Herkese iyi uykular ve iyi seyirler…

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
BEN BAŞKAN ADAYI OLSAM!
 
  Semih Şenkaya
O İLAN NE ZAMAN YAYINLANACAK?
 
  Ayşegül Şenol Can
Bir musibet bin nasihatten iyidir!
 
  Ulviye Dikmen
Kadın Muhtar Adayları
 
  Ahmet Altun
BELAM
 
  Telat Çelik
ŞEHİR PLANCISI!
 
  Adem Turgut
Kararınızı yüksek sesle söyleyin!
 
  Peri Meram Arbak
Hava Nasıl Oralarda?
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
AKIL VE HAYAT
 
  Aysel Dural
PROFESÖR VE ÖĞRENCİ
 
  Erdal Pişken
PLAY-OFF NASIL GELİR?
 
  Caner Besler
Söke Söke
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

  " ŞEHİR PLANCISI! " Yazısına...
 Hasan kudal
 Dava adamı olmak olgunluk fedakarlık ve yenilgiyi yani zorlukları da göze almak 'dır. Sayın kasapoğlu benimde başkanlığa yakıştırdığım adaylar arasında idi. Düzceye hizmet gayesi ile Faruk beye yaklaşabilir. Ancak açıkça kulvar değiştirilmesi siyasi ahlâka uygun değil. İstediğini bulamayınca orayı da terk eder. Gayet basit. Daha genç ve tecrübesiz siyaset uzun soluklu bir meseledir. Hele dava terkedilmez. Terk ediyorsan bir yanlışlık var demekdir.. hayırlı olur inşaallah.
  " Bol keseden atma mevsimi! Ayranımız yok içmeye, AMA! " Haberine...
 Nihat Demircan
 Düzce adına üzülüyorum. seçim var diye her şeyi o kadar çok gevşek tutuyorlar ki. trafik çok berbat yayaların da her hak onların olduğunu düşünüyorlar. kafeler ve restoranlar da denetim yok. güya sigara yasak içilmeyen de hiçbir yer yok. sonuç seçim gevşekliği . daha sayılacak çok şey var. seçimden sonra da tekrar her şeyi yerine otuRtmaya çalışırken bir sonraki seçim gelir böyle gider,
  " Başkanlar iddialarla ilgili konuştu! " Haberine...
 CHP SEÇMENİ
 BİZ EKMELEDDİN İHSANOĞLU’NA OY VERMİŞ KİŞİLERİZ CHP KURUMSAL OLARAK HANGİ KARARI ALMIŞSA O KURALA UYACAK MİLLET İTTİFAKI ADAYIMIZ ÖMER KÜÇÜK’E OY VERECEĞİZ VE ADAYIMIZIN ARKASINDA DURMAYA DEVAM EDEREK BELEDİYEYİ 630 MİLYON BORCA SOKANLARA DERS VERECEĞİZ AKSİNİ BEKLEYENLER AVUÇLARINI YALAYACAKTIR!
  " Başkanlar iddialarla ilgili konuştu! " Haberine...
 Seyfettin Uçarcı
 Boşuna uğraşmayın CHP üyeleri size oy vermeyecek. İP le yola çıkanlar yolda kaldıklarını görünce çok üzülecekler.
  " ŞEHİR PLANCISI! " Yazısına...
 Ocu bucu degil DUZCECÍ
 Kadikoyun bir mahallesi kadar yer olan ; 170bin nufusa sahip , herkesin birbirini tanidigi , chpli mhpli akpli hdpli herkesin birbiriyle komsu oldugu , belediye gibi bir cenazeye sahip duzcede ocu bucu olmaz oculuk buculuk yapip yafta yapan , celal gibi arkadaslari oteleyen , bayraktarlik yapan , memleketcilik yerine mahalleciligi savunan net bir sekilde haindir. Ve projedir!
  " ŞEHİR PLANCISI! " Yazısına...
 BUNU YAPAN DAHA NELER YAPMAZ Kİ
 Aynı şekilde DEVLET BEY İ DE ELEŞTİRMEK LAZIM. BENCE ODA İDEOLOJİK BİRLEŞMEYE GİTTİ KENDİ DEĞERLERİNİ BİR KENAR A BIRAKTI.GERÇEK MHPLİ RUHU BU MU. BENCE AYNI HA CELAL KASAPOĞLU HA DEVLET BAHÇELİ. MHP DEN AYRILMALI. YOKSA DEVLET BAHÇELİ DE CELAL KASAPOĞLU GİBİ MESELE MEMLEKET İSE Mİ DEDİ ?
  " ŞEHİR PLANCISI! " Yazısına...
 fuat kam
 Siyasi ihanet düşüncenize katılmıyorum, malzeme insan olunca ideoloji partilerinde de hırs öne geçebiliyor. aslolan bağlı olduğu ilkelerden taviz vermemektir,Allah'a iman gibi vatan sevgisi ,bayrak sevgisi gibi, insan pekala kırmızı çizgilerinden taviz vermeden bu degerleri benimsemiş başka bir partide de hizmet verebilir. hatta daha da faydalı olabilir. zira aday gosterilme aşamasında nasıl ayak oyunları ve fırıldaklar döndüğünü biliyoruz. partilerde kimse kendine mankurt aramasın.
  " ‘Onun hitap şekli sirkeyi bal eder’ " Haberine...
 FEVZİ SAĞLAM
 TURAN ABİM SEN ve SENİN GİBİ DEĞERLİ İNSANLAR ÇOK DAHA UZUN YILLAR YAŞAR İNŞALAH.RABBİM MUTLULUĞUNUZU DAİM EYLESİN.
  " 56 YILLIK DİŞ HEKİMİ " Haberine...
 Irmak
 Bugün kaybettik kendisini, Allah rahmet eylesin
  " 90 yıllık hayatını kaleme alıyor! " Haberine...
 Ayşe
 Tebrik ederim azmini cesaretini adil oluşunu hayırlı ömürleri olsun insallah Seyit beyin
Sepaş Enerji'den çocuklara sinema bileti! Sepaş Enerji'den çocuklara sinema bileti!
  90 yıllık hayatını kaleme alıyor!
  Başkanlar iddialarla ilgili konuştu!
  Kaynaşlı'da fabrika yangını!
  Polisten uyuşturucu operasyonu!
  76 yaşında okuma yazma öğrendi!
  ‘Onun hitap şekli sirkeyi bal eder’
  Eğilmez ailesinin acı günü!
  Sessiz sedasız kongre!
  138 araçlık ek otopark yapılacak!
  Bıyık’ tan belediyeye cevap gecikmedi!
  Parke taşını geçici döşedik!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Asfalt çalışması sürüyor
  Bağımlılıklarımız konuşuldu!
  Dursun'dan İyi Parti'ye suç duyurusu: Kongre usulsüz!
  Adliye personelinden kan bağışı
  Ambulans ile çarpıştılar: 3 yaralı!
  Sevgililer Günü kutlamasında yangın!
  Çocuk Acil Servisi törenle açıldı!
  Kalite Kurulu toplantısı yapıldı!
  16.2.2019 - ŞEHİR PLANCISI!
  12.2.2019 - Keşke her şey eskisi gibi olabilse!..
  16.2.2019 - Başkanlar iddialarla ilgili konuştu!
  13.2.2019 - Hava Nasıl Oralarda?
  14.2.2019 - 90 yıllık hayatını kaleme alıyor!
  14.2.2019 - 56 YILLIK DİŞ HEKİMİ
  14.2.2019 - ‘Onun hitap şekli sirkeyi bal eder’
  16.2.2019 - Bol keseden atma mevsimi! Ayranımız yok içmeye, AMA!