Düzce'nin Açılış Sayfası
ANASAYFAM YAP
Toplam Ziyaretçi :56128546 Aktif Ziyaretçi :16302 24 Mart 2018 Cumartesi
[23:42] Ataş; 'AK Parti istişare partisidir..' -- [23:17] Düzce'de FETÖ operasyonu! -- [23:10] Düzce'de operasyon! -- [20:48] Otomotivcileri yatırıma çağırdı! -- [18:48] Voleybol Yarı Finalleri Heyecanı! -- [18:36] Minik Öğrencilere Fidan Dağıttılar -- [18:29] Kandil Geleneği Bozulmadı! -- [18:20] ALS Farkındalığına Destek! -- [18:10] Başarılı Bilardocudan Başkan Ay'a Ziyaret -- [18:04] Üniversitede Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günleri --
Ahmet Altun
ARTIK ŞAŞIRMAYACAĞIM
Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:16.9.2017

 

   Ziraat Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilcisi Hakan Çetin'in açıklaması şu şekilde; “Düzce'de Amerikan Beyaz Kelebeği nedeniyle bitkilerde fotosentezin azaldığını ve bunun Düzce’nin hava kirliliğini daha da artırdığını vurgulayan Çetin, Düzce’nin 10 yıl sonra çölleşme tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekti.”

   Yıllar önce defalarca dile getirmemize rağmen bu soruna çare bulunamadı. Meyve ağaçları kuruyor. Her taraf bu kelebeğin tırtılı ile dolu. Şimdi Düzce Merkezde görülmeye başlandı. Açık havada oturduğumuz yerlere hatta evlerin içine girmeye başladılar. Hızla çoğalıyorlar. Değişik mücadele yöntemleri var. Kamu görevlileri hiçbirini etkin şekilde organize edemiyor. “Kurtlu Düzce” haline geldik. Neden acaba?

   Bu zararlı daha önce yok muydu? Tabi ki vardı. Bu kelebekle en etkili mücadele yöntemini yapan doğal düşmanları bize gerek kalmadan işi hallediyor, bizi bu dertten kurtarıyordu. Örümcekler, arılar hatta serçe kuşları gibi. Peki onlar şimdi neden yok?

   Yıllarca yazdık çizdik. Bu kadar acımasız tarımsal ilaçlama yaparsanız o kelebeği yok edecek ne kuş ne de böcek bırakırsınız. Üç kuruş fazla kar edeceğim diye dağın tepesinden ovanın ortasına kadar kimyasal ilacı kontrolsüz boca ederseniz başınıza kurtçuk yağar. Bunu denetlemesi gereken kamu görevlileri de öylece bakmaktalar. Kimsenin kılı kıpırdamadığı gibi umurunda bile değil.

   Tabiatın dengesini değiştiren onun ceremesine de katlanır.

   Doğa kuralları her yerde aynıdır. Bir düzen ve denge hakimdir. Onu ne kadar bozarsan sana sorun olarak geri döner. Biz çevremizi bundan daha vahim neticeler yol açacak şekilde halen tahrip etmekteyiz. Bu gidişle başımıza daha beter olaylar gelebilir.

***

   Kur’an’da Araf Suresinin 133. ayetinde benzer bir olay anlatılmaktadır. Musa ve Firavun mücadelesini anlatan ayette Firavun ve yandaşları için “Biz de onlar üzerine, açık mucizeler olarak tufan, çekirge, haşerat, kurbağalar ve kan gönderdik; yine de kibre saptılar ve günahkar bir topluluk oluverdiler” denmektedir.

   Bu kıssaya göre “açık mucizeler” diye bir kavram var. Mucize kelimesi insanı acz içine düşüren oluş, işleyiş demektir. Öyle şeyler olur ki insan acz içinde kalır. Yani insanın değiştiremeyeceği tabiat kanunları aslen bir mucizedir. Dünyanın dönmesi, volkanik patlamalar, deprem veya şimşek çakması gibi. Mucize bu güne kadar bize anlatıldığı gibi akıl ile anlaşılamayan olaylar değildir.

   Mucize aslen (dindarlar için) Tanrının ölçülerini tayin ettiği evrenin işleyiş kurallarıdır. Allah'ın Kur'an dışındaki ayetleridir. Musa-Firavun dönemi Mısır'ında fırtına estiği de olmuştur, çekirge, haşere ve kurbağa istilası da. Belki Nil Nehri bir bakteri sebebi ile veya kırmızı killi bir toprak sebebi ile kan gibi akmıştır. İşte bunlar hep doğanın işleyişidir. O işleyişi Tanrı’nın koyduğu kurallara aykırı olarak müdahale edersek Tanrı'nın ayetlerine karşı gelmiş, onu inkar etmiş sayılırız. Üstüne üstlük ya çekirge ile ya haşerat ile veya Amerikan Beyaz Kelebeği ile karşı karşıya kalırız.

   Kıssa: Geçmişteki bir olayı “dengi” ile anlatmak demek. Çünkü kıssa “denk olan şey” anlamındadır; kısas, takas, makas gibi.

   Demek ki bu tür haşerat istilasına sadece biz uğramamışız. Geçmişte bu olayın dengi olaylar olmuş.

   Bizim bu neticeye uğramamızın sebebi de aç gözlülüğümüzden başka bir şey değildir.

   Köylümüz üç beş fazla ürün alacağım diye zehirli ilacı tüm Düzce sathına sıvamakta. Doğada arı, böcek ve kuş bırakmamaktadır. Sanayicimiz ovayı, dağı taşı kirli üretim şekli ile gün be gün boğmakta, idareciler bunu seyretmektedir. Düzce halkı da; Aman canım her şeye ben mi itiraz edeceğim, sonra beni hedef yaparlar, “gominist, muhalif, vatan haini, Düzce düşmanı” ilan ederler diye boş vermektedir.

   Azgın ve doymaz bir iştahla tabiatı tabiat kirletilmektedir. Kimimiz bu kıyımı bizzat yapmakta kimimiz de seyirci kalmaktadır. Tabiatın her bir kuralı olan Allah'ın ayetlerinin üstünü böylece örtmekteyiz. Kendi belamızı kendimiz aramakta ve bulmaktayız. Mucize gerçekleşmekte, karşı koyamayacağımız oluş olmaktadır. Başımıza pislik yağmaktadır.

   Bu kadar zulüm varken hiç oralı olmayanların başına taş yağsa bile artık şaşırmayacağım.

Peki, Senin Yorumun?
Suna  /  20.9.2017 - 13:04:03
 Ümit Boyner bir twit atmış "Dünyayı ne meteor ne Göktaş'ı ne kasırga ne de başka bir şey yok edebililir dünyayı gözü doymayan cehalet yok edecek "diye Çok haklı.....
Neriman Tok  /  20.9.2017 - 13:02:42
 Yanıbaşımdaki tarlada ot ilacı yapılıyor her sene tarımı o kadar kolaylaştımışlarki, herşeye ilaç,kimyasal, olacağı buydu, çiftçimiz duyarsız ve bilinçsiz
  Fatih Melih Maradit
SAYIN AY’A SORULARIM VAR!
 
  Semih Şenkaya
ANALİZ
 
  Ayşegül Şenol Can
BAŞKA BİR DÜZCE MÜMKÜN MÜ?
 
  Ulviye Dikmen
Düzce Otları Tyche Bereket Festivali
 
  Ahmet Altun
BÜYÜLÜ İKSİR
 
  Telat Çelik
BARINAK
 
  Adem Turgut
Kararınızı yüksek sesle söyleyin!
 
  Şemsettin Bahadır
SİYASETİN TEK AKTÖRÜ
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
KADIN VE ÇOCUK ETİ İLE KATİLLERİ
 
  Aysel Dural
YÜREKTEN SÖYLENEN SÖZLER
 
  Fulya Temiz
HANGİMİZ ÖLÜ?
 
  Erdal Pişken
PLAY-OFF AŞKINA
 
 Aydın Ferih MARADİT
 (DÜZCE POSTASI)
MÜZE OLSA YERİDİR!
Minik Öğrencilere Fidan Dağıttılar
Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası etkinlikleri kapsamında anaokulundaki öğrencilere fidan, tişört ve şapka hediye ettiler.
Çabuk, ATT haftasını kutladı
Sağlık-Der Düzce İl Temsilcisi Dr. Numan Çabuk, “Tüm acil durumlarda ve afetlerde en ön safta görev yapmaktadırlar” dedi.
Yaşlılara yemek ikramı
Yollarda yoğun sis!
Düzce'de etkili olan sis nedeniyle görüş mesafesi yer yer 20 metreye kadar düştü.
Ersin Kuaför - Regaip Kandili
Meteoroloji'den 'Toz Taşınımı' Uyarısı
Meteoroloji Düzce'de toz taşınımı beklendiğini açıkladı.
Rektör Çakar'dan 'Regaip Kandili' Mesajı
Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar 'Regaip Kandili' dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Acil Tıp Teknisyenleri Gününü Kutladı!
Düzce Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ekrem Çavuş, "Şiddet yüzünden hayatlarını riske atarak hizmet sunuyorlar" dedi.
Yemenici'ye Ziyaret
21-26 Mart tarihleri arasında kutlanan Orman Haftası nedeniyle, İlçe Orman İşletmesi Müdür yardımcısı Recep Düşünmez ve beraberindeki personel, Akçakoca Be

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır.

  " KADIN VE ÇOCUK ETİ İLE KATİLLERİ " Yazısına...
 Sema Baran
  İktidarımız önlemler alıyor mu acaba? Bizler pek bir duyarlılık göremiyoruz!!!
  " BAŞKA BİR DÜZCE MÜMKÜN MÜ? " Yazısına...
 Mustafa Tolunay
 Bence başka Düzce mümkün yapacak ama bunu yapabilecek biri lazım başa. Bakın adapazarına bakın boluya anlarsınız.
  " BAŞKA BİR DÜZCE MÜMKÜN MÜ? " Yazısına...
 Serpil
 Yapıldığından beri kaç kere kullanıldı o güreş alanı Allah aşkına... O alan bizim Ramazan sokağımızdı. her sene bir ay Düzcedekinden de güzel etkinlikler yapılırdı. merkezden de insanlar gelirdi. ramazan ayı dışında şöyle bir nefes aldığımız çocuklar oynarken biz bayanların evde yaptığımız börek çörek çayla oturup muhabbet ettiğimiz yerdi. her bölgeden insan gelirdi oraya. şimdi oturdu kara huyela gibi alan tam ortaya. sevmedim kardeşim sevmedim.
  " SAYIN AY’A SORULARIM VAR! " Yazısına...
 Meral G.
 Konuralpin yolları felaket. arnavut kaldırımı dendi güzelim paket taşlar söküldü beton dökülüp üstüne kare biçimsiz taşlar kondu. üstüne kum atıldı. aralarına kaynasın diye alt beton olunca ne kaynaması yağmurda kumlar aralardan çıktı. dağ gibi kum birikti. üstünde topuklu ayakkabıyla yürümek bir yana spor ayakkabıyla bile zor. bu kaldırımları bize mehmet bey hediye etti.
  " SAYIN AY’A SORULARIM VAR! " Yazısına...
 Ayşe S.
 Geçen gün düzce üniversitesine gittim.ikinci kattan düzeye doğru manzaraya baktım. Bu belediyede mimar yok galiba dedim.yol üzerine yapılan yeni binalar bir bir üzerine. Konuralp giden yolda gökdelenler dikilmiş. Bir tarih anca bu kadar hoyrat yok edilir.
  " SAYIN AY’A SORULARIM VAR! " Yazısına...
 Adnan A.
  Sn.Maradit, benim şu an yaşayıp gördüğüm en kötü hizmet şehir merkezinden Üniversite ve Tıp Fakültesi hastanesine yolcu taşıyan yeşil halk otobüsleri,bu küçük otobüslere bu işi hangi zihniyet vermişse tebrik ederim,insanlar balık istifi hastane ve üniversiteye gitmek zorunda mı ,evet zorunda çünkü ihale daha yeni tazelendi,şehir içinde körüklü erguvan renkli otobüsler bomboş gezerken en çok yolcu kapasitesi olan üniversite ve hastanesine hizmet veren küçük otobüslerde insanlar üst üste yolculuk yapsın,herkes layık olduğu gibi yaşar diye boşuna dememişler...
  " SAYIN AY’A SORULARIM VAR! " Yazısına...
 Nezahat
  Yığılca yolu kaç senedir bitmedi bırakın allahaşkına seçim vaatlerinin hangisi yerine geliyor seçim olana kadar
  " SAYIN AY’A SORULARIM VAR! " Yazısına...
 Aşkın A.
 Bundan 1 hafta önce izmir de idim izmir büyük şehir belediyesi chp de ulaşım çağ atlamış 1hafta gezdim ve İzmir’in bir ucundan bir ucuna kartlı sistem otobüse bindiğinde 90 dakika nereye gidersen git ücret alınmıyor indi bindi metro otobüs vapur hepsinede geçeri ve 2500 tl ile tüm izmiri 90dakika geziyorsun burası iktidar partisi ve ulaşım sıfır hayran kaldım
  " SAYIN AY’A SORULARIM VAR! " Yazısına...
 Zekiye
 Eminim başkanımız çok şey yapmak istiyordur ama malum muhterem bir yığın borçla gittiği için eli kolu bir süre bağlı olacak belli ki..
  " MÜZE OLSA YERİDİR! " Yazısına...
 Münevver G.
 Sadece Türkiye sınırlarında var eski yapıları yıkmak... Başka ülkelerde böyle yapıları onarıp değerlendiriyorlar..
İşin sırrı; kalbiniz, diliniz ve gözünüzün bir olmasında İşin sırrı; kalbiniz, diliniz ve gözünüzün bir olmasında
  İşin sırrı; kalbiniz, diliniz ve gözünüzün bir olmasında
  Baba Yaşar’ı kaybettik
  Düzce'de FECİ KAZA!
  Halk Oyunları İl Birinciliği
  Onun emeği unutulmaz
  2 GENÇ TOPRAĞA VERİLDİ
  Baba Yaşar toprağa verildi
  Keskin; Hedefimiz Düzce’de 81’i yakalamak
  Ağaçlara zarar vermeden kafe inşa etti
  Bu vaatleri hatırlayan var mı?
  MİMARLARDAN TEPKİ!
  Bakan Özlü bir dizi açılış yaptı
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Çilimli'de Geleceğe Bakış Söyleşileri
  Ak Parti Gençleri 2019'a Hazır!
  Üniversite Hastanesinin ek hizmet binası açıldı
  Sönmez Çanakkale Şehitlerini Andı
  18.3.2018 - SAYIN AY’A SORULARIM VAR!
  18.3.2018 - BAŞKA BİR DÜZCE MÜMKÜN MÜ?
  18.3.2018 - Bu vaatleri hatırlayan var mı?
  20.3.2018 - MİMARLARDAN TEPKİ!
  21.3.2018 - MÜZE OLSA YERİDİR!
  18.3.2018 - Keskin; Hedefimiz Düzce’de 81’i yakalamak
  18.3.2018 - Düzce Otları Tyche Bereket Festivali
  23.3.2018 - KADIN VE ÇOCUK ETİ İLE KATİLLERİ