Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :58449597 Aktif Ziyaretçi :32484 16 Temmuz 2018 Pazartesi
[11:46] Erdoğan, Belediyelerin karnesini istedi... -- [13:58] Duru'dan 15 Temmuz mesajı: FETÖ terör örgütünü lanetliyoruz! -- [12:54] 1903 Beşiktaşlılar Derneği tekerlekli sandalye dağıttı! -- [12:40] Sınav soruları çalınmıştı... Dava başladı! -- [12:33] Meşal Düzce'de: İslam ve Arap dünyası seçim sonucundan memnun -- [12:27] Hijyen eğitimi tamamlandı! -- [12:16] Keskin, hayır duası alıyor -- [12:07] Acar Ailesinin mutlu günü -- [12:07] 15 Temmuz'u andılar! -- [11:57] ARAMIZDAN AYRILANLAR --
Ahmet Altun
ARTIK ŞAŞIRMAYACAĞIM
Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:16.9.2017

 

   Ziraat Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilcisi Hakan Çetin'in açıklaması şu şekilde; “Düzce'de Amerikan Beyaz Kelebeği nedeniyle bitkilerde fotosentezin azaldığını ve bunun Düzce’nin hava kirliliğini daha da artırdığını vurgulayan Çetin, Düzce’nin 10 yıl sonra çölleşme tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekti.”

   Yıllar önce defalarca dile getirmemize rağmen bu soruna çare bulunamadı. Meyve ağaçları kuruyor. Her taraf bu kelebeğin tırtılı ile dolu. Şimdi Düzce Merkezde görülmeye başlandı. Açık havada oturduğumuz yerlere hatta evlerin içine girmeye başladılar. Hızla çoğalıyorlar. Değişik mücadele yöntemleri var. Kamu görevlileri hiçbirini etkin şekilde organize edemiyor. “Kurtlu Düzce” haline geldik. Neden acaba?

   Bu zararlı daha önce yok muydu? Tabi ki vardı. Bu kelebekle en etkili mücadele yöntemini yapan doğal düşmanları bize gerek kalmadan işi hallediyor, bizi bu dertten kurtarıyordu. Örümcekler, arılar hatta serçe kuşları gibi. Peki onlar şimdi neden yok?

   Yıllarca yazdık çizdik. Bu kadar acımasız tarımsal ilaçlama yaparsanız o kelebeği yok edecek ne kuş ne de böcek bırakırsınız. Üç kuruş fazla kar edeceğim diye dağın tepesinden ovanın ortasına kadar kimyasal ilacı kontrolsüz boca ederseniz başınıza kurtçuk yağar. Bunu denetlemesi gereken kamu görevlileri de öylece bakmaktalar. Kimsenin kılı kıpırdamadığı gibi umurunda bile değil.

   Tabiatın dengesini değiştiren onun ceremesine de katlanır.

   Doğa kuralları her yerde aynıdır. Bir düzen ve denge hakimdir. Onu ne kadar bozarsan sana sorun olarak geri döner. Biz çevremizi bundan daha vahim neticeler yol açacak şekilde halen tahrip etmekteyiz. Bu gidişle başımıza daha beter olaylar gelebilir.

***

   Kur’an’da Araf Suresinin 133. ayetinde benzer bir olay anlatılmaktadır. Musa ve Firavun mücadelesini anlatan ayette Firavun ve yandaşları için “Biz de onlar üzerine, açık mucizeler olarak tufan, çekirge, haşerat, kurbağalar ve kan gönderdik; yine de kibre saptılar ve günahkar bir topluluk oluverdiler” denmektedir.

   Bu kıssaya göre “açık mucizeler” diye bir kavram var. Mucize kelimesi insanı acz içine düşüren oluş, işleyiş demektir. Öyle şeyler olur ki insan acz içinde kalır. Yani insanın değiştiremeyeceği tabiat kanunları aslen bir mucizedir. Dünyanın dönmesi, volkanik patlamalar, deprem veya şimşek çakması gibi. Mucize bu güne kadar bize anlatıldığı gibi akıl ile anlaşılamayan olaylar değildir.

   Mucize aslen (dindarlar için) Tanrının ölçülerini tayin ettiği evrenin işleyiş kurallarıdır. Allah'ın Kur'an dışındaki ayetleridir. Musa-Firavun dönemi Mısır'ında fırtına estiği de olmuştur, çekirge, haşere ve kurbağa istilası da. Belki Nil Nehri bir bakteri sebebi ile veya kırmızı killi bir toprak sebebi ile kan gibi akmıştır. İşte bunlar hep doğanın işleyişidir. O işleyişi Tanrı’nın koyduğu kurallara aykırı olarak müdahale edersek Tanrı'nın ayetlerine karşı gelmiş, onu inkar etmiş sayılırız. Üstüne üstlük ya çekirge ile ya haşerat ile veya Amerikan Beyaz Kelebeği ile karşı karşıya kalırız.

   Kıssa: Geçmişteki bir olayı “dengi” ile anlatmak demek. Çünkü kıssa “denk olan şey” anlamındadır; kısas, takas, makas gibi.

   Demek ki bu tür haşerat istilasına sadece biz uğramamışız. Geçmişte bu olayın dengi olaylar olmuş.

   Bizim bu neticeye uğramamızın sebebi de aç gözlülüğümüzden başka bir şey değildir.

   Köylümüz üç beş fazla ürün alacağım diye zehirli ilacı tüm Düzce sathına sıvamakta. Doğada arı, böcek ve kuş bırakmamaktadır. Sanayicimiz ovayı, dağı taşı kirli üretim şekli ile gün be gün boğmakta, idareciler bunu seyretmektedir. Düzce halkı da; Aman canım her şeye ben mi itiraz edeceğim, sonra beni hedef yaparlar, “gominist, muhalif, vatan haini, Düzce düşmanı” ilan ederler diye boş vermektedir.

   Azgın ve doymaz bir iştahla tabiatı tabiat kirletilmektedir. Kimimiz bu kıyımı bizzat yapmakta kimimiz de seyirci kalmaktadır. Tabiatın her bir kuralı olan Allah'ın ayetlerinin üstünü böylece örtmekteyiz. Kendi belamızı kendimiz aramakta ve bulmaktayız. Mucize gerçekleşmekte, karşı koyamayacağımız oluş olmaktadır. Başımıza pislik yağmaktadır.

   Bu kadar zulüm varken hiç oralı olmayanların başına taş yağsa bile artık şaşırmayacağım.

Peki, Senin Yorumun?
Suna  /  20.9.2017 - 13:04:03
 Ümit Boyner bir twit atmış "Dünyayı ne meteor ne Göktaş'ı ne kasırga ne de başka bir şey yok edebililir dünyayı gözü doymayan cehalet yok edecek "diye Çok haklı.....
Neriman Tok  /  20.9.2017 - 13:02:42
 Yanıbaşımdaki tarlada ot ilacı yapılıyor her sene tarımı o kadar kolaylaştımışlarki, herşeye ilaç,kimyasal, olacağı buydu, çiftçimiz duyarsız ve bilinçsiz
  Fatih Melih Maradit
Düzce ne kaybetti?
 
  Semih Şenkaya
O İLAN NE ZAMAN YAYINLANACAK?
 
  Ayşegül Şenol Can
Cetvelle çizilmiş seçim sonuçları
 
  Ulviye Dikmen
İNSANLIK KENDİSİNİ SORGULAMALI
 
  Ahmet Altun
BELAM
 
  Telat Çelik
Kavgalı eve kimse kız vermez
 
  Adem Turgut
Kararınızı yüksek sesle söyleyin!
 
  Şemsettin Bahadır
SİYASETİN TEK AKTÖRÜ
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
Ölüm Yemini
 
  Aysel Dural
YÜREKTEN SÖYLENEN SÖZLER
 
  Fulya Temiz
HANGİMİZ ÖLÜ?
 
  Erdal Pişken
Günde 10 saat oturmak 8 yıl yaşlandırıyo
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 Fehmi birinci
 Ne söylesek boş burada çok büyük haksızlık yapıldı. bende yuce ALLAHA HAVALE EDİYORUM. bakalım görelim ne olacağını. alma mazlumun ahını cıkar aheste aheste.
  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 irfan hatip
 Bakanligi suresince Duzce icin neler yapti maddeler halinde yazarmisiniz. Duzce icin neler yapacakti. Neler kaybettik bakanligi kaybedince. merak ediyorum. Beyefendiligi durustlugune sozumuz yok .Dostlari kendisine oy olarak destek yaptilar mi acaba , fotograf paylasimlari disinda selamlar.
  " Ali Yıldız'ın acı günü! " Haberine...
 ulviye dikmen
 Başsağlığı diliyorum.Sabırlar diliyorum.
  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 ulviye dikmen
 Sn Faruk Özlüye yapılabilmesi mucize denebilecek, kimsenin anlayamadığı hayvan rehabilitasyon merkezi için teşekkür ederim. Eleştiri yapılırken biraz anlayış gerekir.. Sn Faruk Özlü Beyefendiye Düzce adına teşekkür ederim saygımla
  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 Fethi Sönmez
 Ne yapmış da neyi kaçırmışız.1-Özdilek alışveriş merkezini açtı.2-Kabalak'a köpek barınağı açtı.Yapılan ve yarım kalan işleri biri altalta sıralasa da öğrensek.Halen daha bütün ilçelerde kanalizasyonlar olduğu gibi Melen'e akıyor.Bunların döneminde hem yerelde, hem genelde Düzce çok şey kaybetti. Düzce'nin bir bakanı olsa elbette iyi olur. Ancak duruma bakarak oldu da ne oldu demekten kendimi alamıyorum.
  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 ah düzce ah
 yazık oldu düzce ye, iyi mi oldu ders vermek, kim kime ders verdi şimdi, nasıl iseniz öyle yönetilirsiniz, hak ettiğin bu DÜZCE, yazık geleceğe yazık
  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 metin köseer
 fatih bey yıllardır gerçekleri yazıyorsunuz. Kimsenin umurunda değil, bu insanlar matlaşmış, robotlaşmış, çıkar için kör ve sağır oluyoruz. Allah korkusunu sona bırakıyoruz. Bu gelecekten ne beklenir ki? Bu Düzce'den ne beklenir ki? Para için her şey yaparız.
  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 Ahmet Belsa
 Düzceyi hep uyutup beleş oyları kapanlar mutlu olsun şimdi. Düzce'ye yatırım hizmet getirmeyenler mutlu olsun. iktidara oy verinde belediyeye hizmet gelir diyenler mutlu olsun. şimdi yerel şeçimler geliyor değişim düzcede başladı. muhalefet güçlü adaylar bulup Düzce'nin sorunlarını anlatabilirse seçimi kazanır. çalışmayan belediyelerden düzce kurtulur belki hizmet görür muhalefet sayesinde
  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 Hamdi özlü
 Şimdiye kadar gelmiş geçmiş, Düzce için çabalayan kimin kıymeti bilindi ki? Ömrünü Türkiyenin en önemli dev projelerinde görev almış uluslar arası bir netvörke sahip değerli bir Düzce evladının kıymetini bilsinler.
  " Karayolları kafasına göre takılıyor!.. " Haberine...
 Osman yigit
 Karayolları 4.bölge müdürlügü yan yol girisi dünyanın hic bir yerinde alt gecitli görülmemistir. alttan gelen arabayla karsı karsıya geliyor. proje üretmeyen trafigi rahatlatamayan karayolu olumsuz isler yapıyor. yerinde gelsin görsün. yol yapımı böylemi oluyor. akıllı is yol yapmak gerekir. karayolları müdürlügü görevini yapamıyor. olumsuz sikayetlerle yol kapatıyor. önce yol yapılır proje ile dürüst olalım insanları magdur etmeyelim. dört kara yolu müdürü saygılar. insanlara destek olun. köstek degil.
Acar Ailesinin mutlu günü Acar Ailesinin mutlu günü
  Ali Yıldız'ın acı günü!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Çiçek balı yolculuğu başladı!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  BAKANLAR KURULU AÇIKLANDI!
  Yemenici: Mavi Bayraklı Plajda çalışmalar yakında bitecek!
  Üniversite Hastanesinde 'Açık Kapı'
  Acar Ailesinin mutlu günü
  Off-Road Şenliklerinde BÜYÜK MÜCADELE!
  Bilimden doğaya, doğadan bilime...
  Valilik uyardı: Bunu yapana para cezası kesilecek!
  'II. Peyzaj Mimarlığı Eğitim Öğretim Çalıştayı' sona erdi
  ALTINLARINI ÇALDILAR!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Artık çocuklar ÇALIŞMAYACAK!
  Teniste şampiyon Düzce'den!
  Çocuk istismarına karşı yürüdüler
  İstanbul'dan yola çıkan 21 sporcu, Düzce'ye geldi!
  İş insanları ile buluştu
  10.7.2018 - Düzce ne kaybetti?
  13.7.2018 - Ali Yıldız'ın acı günü!