Düzce'nin Açılış Sayfası
ANASAYFAM YAP
Toplam Ziyaretçi :51930189 Aktif Ziyaretçi :33378 23 Ekim 2017 Pazartesi
[12:39] BEDRETTİN MARADİT İSMİ VERİLEMEZ Mİ? -- [11:07] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [21:07] Ak Parti'de kongreler devam ediyor! -- [11:07] İSMAİL MARADİT’İ KAYBETTİK -- [17:41] Bakan Özlü: 'YÜZDE 5 BÜYÜME YETMEZ' -- [17:06] 2018'de öğrenci bursu ne kadar olacak? -- [16:41] Ölünce bile duymaya devam ediyoruz -- [15:11] Keşir: Gazeteciler Türk demokrasisinin en büyük güvencesidir! -- [15:01] MÜSİAD, Mobilya Kongresinde -- [14:55] Düzce ve Konuralp tarihini anlattılar --
Ahmet Altun
ARTIK ŞAŞIRMAYACAĞIM
Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:16.9.2017

 

   Ziraat Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilcisi Hakan Çetin'in açıklaması şu şekilde; “Düzce'de Amerikan Beyaz Kelebeği nedeniyle bitkilerde fotosentezin azaldığını ve bunun Düzce’nin hava kirliliğini daha da artırdığını vurgulayan Çetin, Düzce’nin 10 yıl sonra çölleşme tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekti.”

   Yıllar önce defalarca dile getirmemize rağmen bu soruna çare bulunamadı. Meyve ağaçları kuruyor. Her taraf bu kelebeğin tırtılı ile dolu. Şimdi Düzce Merkezde görülmeye başlandı. Açık havada oturduğumuz yerlere hatta evlerin içine girmeye başladılar. Hızla çoğalıyorlar. Değişik mücadele yöntemleri var. Kamu görevlileri hiçbirini etkin şekilde organize edemiyor. “Kurtlu Düzce” haline geldik. Neden acaba?

   Bu zararlı daha önce yok muydu? Tabi ki vardı. Bu kelebekle en etkili mücadele yöntemini yapan doğal düşmanları bize gerek kalmadan işi hallediyor, bizi bu dertten kurtarıyordu. Örümcekler, arılar hatta serçe kuşları gibi. Peki onlar şimdi neden yok?

   Yıllarca yazdık çizdik. Bu kadar acımasız tarımsal ilaçlama yaparsanız o kelebeği yok edecek ne kuş ne de böcek bırakırsınız. Üç kuruş fazla kar edeceğim diye dağın tepesinden ovanın ortasına kadar kimyasal ilacı kontrolsüz boca ederseniz başınıza kurtçuk yağar. Bunu denetlemesi gereken kamu görevlileri de öylece bakmaktalar. Kimsenin kılı kıpırdamadığı gibi umurunda bile değil.

   Tabiatın dengesini değiştiren onun ceremesine de katlanır.

   Doğa kuralları her yerde aynıdır. Bir düzen ve denge hakimdir. Onu ne kadar bozarsan sana sorun olarak geri döner. Biz çevremizi bundan daha vahim neticeler yol açacak şekilde halen tahrip etmekteyiz. Bu gidişle başımıza daha beter olaylar gelebilir.

***

   Kur’an’da Araf Suresinin 133. ayetinde benzer bir olay anlatılmaktadır. Musa ve Firavun mücadelesini anlatan ayette Firavun ve yandaşları için “Biz de onlar üzerine, açık mucizeler olarak tufan, çekirge, haşerat, kurbağalar ve kan gönderdik; yine de kibre saptılar ve günahkar bir topluluk oluverdiler” denmektedir.

   Bu kıssaya göre “açık mucizeler” diye bir kavram var. Mucize kelimesi insanı acz içine düşüren oluş, işleyiş demektir. Öyle şeyler olur ki insan acz içinde kalır. Yani insanın değiştiremeyeceği tabiat kanunları aslen bir mucizedir. Dünyanın dönmesi, volkanik patlamalar, deprem veya şimşek çakması gibi. Mucize bu güne kadar bize anlatıldığı gibi akıl ile anlaşılamayan olaylar değildir.

   Mucize aslen (dindarlar için) Tanrının ölçülerini tayin ettiği evrenin işleyiş kurallarıdır. Allah'ın Kur'an dışındaki ayetleridir. Musa-Firavun dönemi Mısır'ında fırtına estiği de olmuştur, çekirge, haşere ve kurbağa istilası da. Belki Nil Nehri bir bakteri sebebi ile veya kırmızı killi bir toprak sebebi ile kan gibi akmıştır. İşte bunlar hep doğanın işleyişidir. O işleyişi Tanrı’nın koyduğu kurallara aykırı olarak müdahale edersek Tanrı'nın ayetlerine karşı gelmiş, onu inkar etmiş sayılırız. Üstüne üstlük ya çekirge ile ya haşerat ile veya Amerikan Beyaz Kelebeği ile karşı karşıya kalırız.

   Kıssa: Geçmişteki bir olayı “dengi” ile anlatmak demek. Çünkü kıssa “denk olan şey” anlamındadır; kısas, takas, makas gibi.

   Demek ki bu tür haşerat istilasına sadece biz uğramamışız. Geçmişte bu olayın dengi olaylar olmuş.

   Bizim bu neticeye uğramamızın sebebi de aç gözlülüğümüzden başka bir şey değildir.

   Köylümüz üç beş fazla ürün alacağım diye zehirli ilacı tüm Düzce sathına sıvamakta. Doğada arı, böcek ve kuş bırakmamaktadır. Sanayicimiz ovayı, dağı taşı kirli üretim şekli ile gün be gün boğmakta, idareciler bunu seyretmektedir. Düzce halkı da; Aman canım her şeye ben mi itiraz edeceğim, sonra beni hedef yaparlar, “gominist, muhalif, vatan haini, Düzce düşmanı” ilan ederler diye boş vermektedir.

   Azgın ve doymaz bir iştahla tabiatı tabiat kirletilmektedir. Kimimiz bu kıyımı bizzat yapmakta kimimiz de seyirci kalmaktadır. Tabiatın her bir kuralı olan Allah'ın ayetlerinin üstünü böylece örtmekteyiz. Kendi belamızı kendimiz aramakta ve bulmaktayız. Mucize gerçekleşmekte, karşı koyamayacağımız oluş olmaktadır. Başımıza pislik yağmaktadır.

   Bu kadar zulüm varken hiç oralı olmayanların başına taş yağsa bile artık şaşırmayacağım.

Peki, Senin Yorumun?
Suna  /  20.9.2017 - 13:04:03
 Ümit Boyner bir twit atmış "Dünyayı ne meteor ne Göktaş'ı ne kasırga ne de başka bir şey yok edebililir dünyayı gözü doymayan cehalet yok edecek "diye Çok haklı.....

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%50,00
Neriman Tok  /  20.9.2017 - 13:02:42
 Yanıbaşımdaki tarlada ot ilacı yapılıyor her sene tarımı o kadar kolaylaştımışlarki, herşeye ilaç,kimyasal, olacağı buydu, çiftçimiz duyarsız ve bilinçsiz

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%51,85
  Fatih Melih Maradit
'BEN YAPTIM OLDU'YLA OLMUYOR!
 
  Semih Şenkaya
ANALİZ
 
  Ayşegül Şenol Can
DÜZCE VE BELEDİYE
 
  Ulviye Dikmen
DÜZCE’DE YAŞAYANLARIN SUÇU NE?
 
  Ahmet Altun
METAL FIRTINA
 
  Telat Çelik
KELEŞ
 
  Adem Turgut
Kararınızı yüksek sesle söyleyin!
 
  Şemsettin Bahadır
SİYASETİN TEK AKTÖRÜ
 
  Metin Güçlü
POLİSİYE
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
SAVAŞ, KAÇIŞ VE KAMPLARDA BAYRAM
 
  Aysel Dural
YÜREKTEN SÖYLENEN SÖZLER
 
  M. Doğan Kaya
BİR YİĞİDİN ARDINDAN...
 
  Fulya Temiz
HANGİMİZ ÖLÜ?
 
  Erdal Pişken
NEYİN KAFASINI YAŞIYORUZ
 
  Caner Besler
Samsunlu hakem
 
 Metin KÖSEER
 (DÜZCE POSTASI)
BEDRETTİN MARADİT İSMİ VERİLEMEZ Mİ?
İSMAİL MARADİT’İ KAYBETTİK
MÜSİAD, Mobilya Kongresinde
Düzce Üniversitesi'nin ev sahipliğinde bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Mobilya Kongresi'ne MÜSİAD üyeleri hem destek oldular hem de program
Cam filmi ve renkli cama yeniden yasak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğiyle araçlarda cam filmi ve renkli cama yeniden yasak geldi.
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Aramızdan ayrılanlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz.
Beyköy ve Boğaziçi Ak Parti Gençlik Kolları atandı
Ak Parti Düzce Gençlik Kollarında Beyköy ve Boğaziçi Beldelerine Gençlik Kolları Başkanları atandı.
Projelerin durumu görüşüldü... Başkan Ay talimat verdi!
Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay; Asar Deresi Projesi, Eski Sanayi Kentsel Dönüşümü ve Kurugöl Mesire Alanı için hazırlanan projeleri incelemek üzere bir t
Düzce'de en fazla doğum bu ayda oldu!
Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğü 2016'da aylara göre doğum oranını açıkladı.
Asfaltlama devam ediyor
Asfaltlama ve kaldırım yenileme çalışmalarını koordineli bir şekilde sürdüren Düzce Belediyesi, Dereli Tütüncü ve Fevzi Çakmak mahallesinde çalışmalarına d
Düzce, 5 pilot üniversite arasında!
Düzce Üniversitesi, Çevre ve Sağlık Alanlarında İhtisaslaşma Programı kapsamında yapılan ve yapılması planlanan çalışmaları anlatmak amacıyla Akçakoca ve Y

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır.

  " İSMAİL MARADİT’İ KAYBETTİK " Haberine...
 Vural Yüce
 Allah rahmet etsin çok sevdiğim bir kardeşimdi çok uzun süredir birbirimizi görmedik ama çocukluk arkadaşım kardeşim rahat uyu
  " İSMAİL MARADİT’İ KAYBETTİK " Haberine...
 murat
 başınız sağolsun, yakınlarına sabırlar dilerim.
  " Düzce, 5 pilot üniversite arasında! " Haberine...
 Irfan hatip
 BILIMSEL MAKALE ,KITAP, ACABA NE KADAR? TERCIH SIRASINDA ILK 10 DA MI, ULUSLARARASI DEGERDE KAC PROFESOR BULUNUYOR, KUTUPHANESINDE KAC BIN KITAP VAR,.? Calisan ogetim uyelerinin kac bilimsel makale ve kitabi var, muteahhitlik hizmétleri nedurumda.?......?
  " DÜZCE VE BELEDİYE " Yazısına...
 Irfan hatip
 Keles in projeleri ,..? Acaba hangileri yakinlarini ve cumayeri lileri belediye ye doldurmak mi? Oyu Duzce liler kullaniyor.???.......?...........?
  " Mobilya Endüstrisi her yönüyle konuşuldu " Haberine...
 Irfan hatip
 Korler sagirlar birbirini agirlar.yasasin atasozleri.Duzce icin cok uygun atasozlerivar .
  " Keşir açıkladı: Düzce'ye 4 milyonluk ödenek! " Haberine...
 Irfan hatip
 Duzce ye ithal milletvekili istemiyoruz.
  " Düzce ve Konuralp tarihini anlattılar " Haberine...
 Irfan hatip
 Duzce geleneksel Turk evi ornegi var mi.....
  " MÜSİAD, Mobilya Kongresinde " Haberine...
 Irfan hatip
 Katilan uluslar hangileri acaba.
  " ÖZLܒDEN MÜJDELİ HABER.. Düzce’ye 3.000 kişilik yeni istihdam " Haberine...
 murat
 diğer organize sanayilerinde de aynı martaval okunmuştu,3 bin 5 bin 10 bin insan istihdam edilecekti hepsi fos çıktı, bize sadece sanayi hava kirliliği ve tabiki, akciğer hastalıkları kaldı, düzcenin kurtuluşu sanayi değil bu düşünce bu güzel kenti maalesef bitiriyor ve tüketmiyor halen farkında değilsiniz.
  " Düzce, 5 pilot üniversite arasında! " Haberine...
 sevgi
 Düzce üniversitesi bizim gözbebeğimiz. Ancak Düzce'nin sorunlarına daha duyarlı olmalı.
Bu işte ustanın nerede yetiştiği önemli! Bu işte ustanın nerede yetiştiği önemli!
  O DA İSTİFA ETTİ!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  İSMAİL MARADİT’İ KAYBETTİK
  KOMŞUDA ŞEHİT ATEŞİ!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Sokak ortasında karısını defalarca bıçakladı
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  MELEN’DE CESET BULUNDU!
  Genç kadın balkondan atladı, belediye başkanı gözaltına alındı!
  Memur olmak isteyenlere müjde !
  İSTANBUL CADDESİ İÇİN KARAR VERİLECEK!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  O ZAM GERİ ALINDI!
  Duraklar da hazırlandı!
  KADIN KOLLARINDA MÜLAKAT HEYECANI
  Keşir açıkladı: Düzce'ye 4 milyonluk ödenek!
  Yiğit talimat verdi: Vatandaştan bir kuruş istenmeyecek!
  MHP’den yeni Başkana parkla ilgili deli sorular!
  TOZAN, BAKAN ÖZLܒYE CEVAP VERDİ
  16.10.2017 - DÜZCE VE BELEDİYE
  16.10.2017 - KOMŞUDA ŞEHİT ATEŞİ!
  17.10.2017 - KELEŞ
  21.10.2017 - Düzce, 5 pilot üniversite arasında!
  20.10.2017 - TOZAN, BAKAN ÖZLܒYE CEVAP VERDİ
  20.10.2017 - Keşir açıkladı: Düzce'ye 4 milyonluk ödenek!
  22.10.2017 - İSMAİL MARADİT’İ KAYBETTİK
  16.10.2017 - METAL FIRTINA
  20.10.2017 - MHP’den yeni Başkana parkla ilgili deli sorular!
  19.10.2017 - Muhtarlar Gününü kutladılar