Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :58453731 Aktif Ziyaretçi :45801 16 Temmuz 2018 Pazartesi
[17:28] Prusias ad Hypium'da kazılar yeniden başladı -- [16:57] Türkiye Şampiyonu oldu! -- [16:17] 15 Temmuz şehidinin ailesini ziyaret etti -- [16:01] Vatan Partisinden 15 Temmuz Açıklaması -- [15:42] 'Çok üzgünüm, çok da seviniyorum' -- [15:03] 15 Temmuz’u böyle andılar -- [11:46] Erdoğan, Belediyelerin karnesini istedi... -- [13:58] Duru'dan 15 Temmuz mesajı: FETÖ terör örgütünü lanetliyoruz! -- [12:54] 1903 Beşiktaşlılar Derneği tekerlekli sandalye dağıttı! -- [12:40] Sınav soruları çalınmıştı... Dava başladı! --
Ayşegül Şenol Can
FINDIK
Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:23.8.2017

 

   Mevsimlik işçi olarak değerlendirilebilecek fındık işçilerinin taşınması sorunu gerek ilimizde, gerekse çevre il ve ilçelerde yaşanan can kaybına sebebiyet veren traktör kazaları sebebiyle gündemde. Ancak zaman zaman ülkenin bir çok yerinden bu ve buna benzer kaza haberleri alırız.

   Örneğin Manisa’da asma yaprağı toplamaya giden işçileri taşıyan bir kamyonetin yaptığı kaza sonucu 2015’de 15 tarım işçisi yaşamını yitirmişti.

   Tıpkı kamyonet gibi açık ve korunmasız olan traktör de bir tarım aleti olup, insan ve yolcu taşımacılığı için kullanılmaması gereken bir araç olup, bu yönde ciddi denetim yapılması gerekmektedir.

   Halbuki traktörün bir tarım aleti olduğu ve yolcu taşımacılığında kullanılmamasına ilişkin bir kısım yasal düzenlemeler ve öngörülen cezalar vardır.

   Geçtiğimiz hafta Sakarya’nın Hendek ilçesindeki yedi vatandaşımızın ölümüne sebebiyet veren traktör kazası, yine fındık işçilerinin taşınması sebebiyle yaşanan elim bir kazadır.

   Yine fındık sezonu başladığından bu yana ilimizde de can kaybına neden olan kazalar meydana geldi. Bu nedenle özellikle tarla sahiplerinin hukuki ve cezai sorumluluğuna yol açan ve teknik anlamda iş kazası olarak değerlendirilmesi gereken bu ve benzer olaylarda çok önemli bir görev düşmektedir. Aracılar eliyle de olsa yapılabilecek bu ve benzer taşımacılıklara özellikle engel olmaları gerektiği ve daha güvenli olan kapalı araçlarla taşımacılık yapılması sağlanmalıdır.

   Özellikle bu aylarda bu ve benzer olayların yoğun yaşanmasının sebebi, ucuz bir ulaşım sağlamak ile yıllardır süregelen denetim eksikliği sebebiyle yerleşmiş kötü alışkanlıklardır, denetim eksikliğidir. Bu nedenle çıkan haberlerden anlaşılan, denetim yapıldığı noktasında ise de caydırıcı cezalar uygulanarak, benzer olaylara engel olunacak ciddi bir idari denetim gerekli olup, bu yönlü bir yönetmeliğin de oluşturulması gerektiğini düşünmekteyim..

   Fındık üreticisi düşük fiyat belirlenmesi sebebiyle fındıkçılığı bırakma noktasına gelmiştir.

   Aslında bir yanı ile yıllardır fındığın fiyatının düşük belirlenmesi sebebiyle işçilik maliyetlerinden kısmak için böylesi taşımacılığın tercih sebebi olduğu da bir ayrı gerçektir.

   Böylesi iş güvenliği önlemlerinin alınması noktasındaki eksiklikler sebebiyle yaşanan üzücü olaylar ve riskler, gerek fındık işçisinin, gerekse üreticinin karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardandır.

   Ancak görünen şudur ki fındık üreticisinin öz örgütlülüğü maalesef yok denecek noktadır. Masaya yumruğunu vurabilecek ve fiyat belirlenmesinde etkin olacak bir yerde durmamaktadır.

   Fiskobirlik üreticinin örgütlülüğü anlamında söz sahibi olabilecek bir örgütlülük değildir. Bu nedenle üretici ya mevcut örgütlülüğünü iyileştirmeli ya da yeni bir örgütlenme yoluna gitmelidir.

   Karadeniz fındıkçısı tüm bölge nezdinde örgütlenmezse veya mevcut Fiskobirliği etkin hale getirmezse üreticiyi fındık tarımı noktasında çok zor günler beklemektedir.

   Önümüzde uzun bir tatil oluştu ve bir kurban bayramı yaşayacağız.

   Bu vesile ile tümümüz açısından manevi anlamının dayanışma ve birliktelik olduğunu düşündüğüm Kurban Bayramının hayvan ve insan sağlığı açısından istenmeyen görüntülerin yaşanmadığı ve gerçek anlamı ile kutladığımız bir bayram olmasını dilerim…

   Bayramınız mübarek olsun..

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
Düzce ne kaybetti?
 
  Semih Şenkaya
O İLAN NE ZAMAN YAYINLANACAK?
 
  Ayşegül Şenol Can
Cetvelle çizilmiş seçim sonuçları
 
  Ulviye Dikmen
İNSANLIK KENDİSİNİ SORGULAMALI
 
  Ahmet Altun
BELAM
 
  Telat Çelik
Kavgalı eve kimse kız vermez
 
  Adem Turgut
Kararınızı yüksek sesle söyleyin!
 
  Şemsettin Bahadır
SİYASETİN TEK AKTÖRÜ
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
Ölüm Yemini
 
  Aysel Dural
YÜREKTEN SÖYLENEN SÖZLER
 
  Fulya Temiz
HANGİMİZ ÖLÜ?
 
  Erdal Pişken
Günde 10 saat oturmak 8 yıl yaşlandırıyo
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Cetvelle çizilmiş seçim sonuçları " Yazısına...
 Ayşegül Şenol Can
 Adil bey beni bağışlayın hangi mahelefetten bahsettiğinizi anlayamadım.Bu seçimde MHP yi muhalefet olarak algılayan ve savunusunu bunun üzerine kuran bir kısım sözler dolaştığını görmekteyim.Ancak muhalefet değilde şuna iktidarın küçük ortağı diyelim bence..burada cetvelle çizilmiş seçim sonuçları derken kastım bu idi zaten iktidarın maksadı MHP yi bir şekilde kontrol altında tuttuğundan oyun kontrolü dışına çıkmasını engellemek için geliştirilen derin bir politika var ortada.MHP ye oy vererek iktidara muhalefet ettiğinize inandırmışlar sizi.Ancak akıl müthiş bir akıl ve akıllara durgunluk verecek bir derinlik barındırıyor.Yazıda da onu anlatmaya çalıştım.
  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 Fehmi birinci
 Ne söylesek boş burada çok büyük haksızlık yapıldı. bende yuce ALLAHA HAVALE EDİYORUM. bakalım görelim ne olacağını. alma mazlumun ahını cıkar aheste aheste.
  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 irfan hatip
 Bakanligi suresince Duzce icin neler yapti maddeler halinde yazarmisiniz. Duzce icin neler yapacakti. Neler kaybettik bakanligi kaybedince. merak ediyorum. Beyefendiligi durustlugune sozumuz yok .Dostlari kendisine oy olarak destek yaptilar mi acaba , fotograf paylasimlari disinda selamlar.
  " Ali Yıldız'ın acı günü! " Haberine...
 ulviye dikmen
 Başsağlığı diliyorum.Sabırlar diliyorum.
  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 ulviye dikmen
 Sn Faruk Özlüye yapılabilmesi mucize denebilecek, kimsenin anlayamadığı hayvan rehabilitasyon merkezi için teşekkür ederim. Eleştiri yapılırken biraz anlayış gerekir.. Sn Faruk Özlü Beyefendiye Düzce adına teşekkür ederim saygımla
  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 Fethi Sönmez
 Ne yapmış da neyi kaçırmışız.1-Özdilek alışveriş merkezini açtı.2-Kabalak'a köpek barınağı açtı.Yapılan ve yarım kalan işleri biri altalta sıralasa da öğrensek.Halen daha bütün ilçelerde kanalizasyonlar olduğu gibi Melen'e akıyor.Bunların döneminde hem yerelde, hem genelde Düzce çok şey kaybetti. Düzce'nin bir bakanı olsa elbette iyi olur. Ancak duruma bakarak oldu da ne oldu demekten kendimi alamıyorum.
  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 ah düzce ah
 yazık oldu düzce ye, iyi mi oldu ders vermek, kim kime ders verdi şimdi, nasıl iseniz öyle yönetilirsiniz, hak ettiğin bu DÜZCE, yazık geleceğe yazık
  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 metin köseer
 fatih bey yıllardır gerçekleri yazıyorsunuz. Kimsenin umurunda değil, bu insanlar matlaşmış, robotlaşmış, çıkar için kör ve sağır oluyoruz. Allah korkusunu sona bırakıyoruz. Bu gelecekten ne beklenir ki? Bu Düzce'den ne beklenir ki? Para için her şey yaparız.
  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 Ahmet Belsa
 Düzceyi hep uyutup beleş oyları kapanlar mutlu olsun şimdi. Düzce'ye yatırım hizmet getirmeyenler mutlu olsun. iktidara oy verinde belediyeye hizmet gelir diyenler mutlu olsun. şimdi yerel şeçimler geliyor değişim düzcede başladı. muhalefet güçlü adaylar bulup Düzce'nin sorunlarını anlatabilirse seçimi kazanır. çalışmayan belediyelerden düzce kurtulur belki hizmet görür muhalefet sayesinde
  " Düzce ne kaybetti? " Yazısına...
 Hamdi özlü
 Şimdiye kadar gelmiş geçmiş, Düzce için çabalayan kimin kıymeti bilindi ki? Ömrünü Türkiyenin en önemli dev projelerinde görev almış uluslar arası bir netvörke sahip değerli bir Düzce evladının kıymetini bilsinler.
Acar Ailesinin mutlu günü Acar Ailesinin mutlu günü
  Ali Yıldız'ın acı günü!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Çiçek balı yolculuğu başladı!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Acar Ailesinin mutlu günü
  BAKANLAR KURULU AÇIKLANDI!
  Yemenici: Mavi Bayraklı Plajda çalışmalar yakında bitecek!
  Üniversite Hastanesinde 'Açık Kapı'
  Bilimden doğaya, doğadan bilime...
  Off-Road Şenliklerinde BÜYÜK MÜCADELE!
  Valilik uyardı: Bunu yapana para cezası kesilecek!
  ALTINLARINI ÇALDILAR!
  'II. Peyzaj Mimarlığı Eğitim Öğretim Çalıştayı' sona erdi
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Teniste şampiyon Düzce'den!
  Artık çocuklar ÇALIŞMAYACAK!
  Çocuk istismarına karşı yürüdüler
  İstanbul'dan yola çıkan 21 sporcu, Düzce'ye geldi!
  İş insanları ile buluştu
  10.7.2018 - Düzce ne kaybetti?
  13.7.2018 - Ali Yıldız'ın acı günü!
  16.7.2018 - Cetvelle çizilmiş seçim sonuçları