Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :72893913 Aktif Ziyaretçi :39780 27 Eylül 2020 Pazar
[16:55] İYİ Partili Gençler çöp topladı! -- [16:27] Yığılca Kaymakamı Kurt, turizm bölgelerini inceledi! -- [16:14] Palamut bollaştı, fiyatlar düştü! -- [16:05] Vali Atay tarihi Ceneviz Kale yolu asfalt çalışmalarını inceledi! -- [21:40] Bakan Yardımcısı Alpaslan kazı alanını inceledi! -- [19:37] Turistik yerlerde inceleme yaptı! -- [19:26] Çamköy mevkiinde çıkan yangın kısa sürede söndürüldü! -- [19:01] Hafif ticari araç elektrikli bisiklete çarptı: 2 yaralı! -- [18:39] 10 yıllık su sayaçları değişiyor! -- [18:25] Mezarlıklar koruma altına alınıyor! --
Alev İşler
İçinden Düzce Geçen Kitaplar

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:20.07.2012

 

Geçenlerde Dr. Peri Arbak’tan bir mail aldım. Aydın Boysan’ın Hayat Tatlı Zehir kitabında Düzce’den söz ediyor oluşu ilgisini çekmiş. Sayın Arbak şöyle diyor:

Aydın Boysan’ın renkli yaşamını okuyayım diye elime aldığım kitaptan Düzce’nin matrak kalkınma tarihi çıktı. Belki Düzce’nin geçmişine ışık tutan anıları, belgeleri gazetenizde veya köşenizde sunarsınız diye düşündüm. Bu arada Düzce’mizin sinemalarının ta 1945 yılından bu yana depremde dahi prefabrikte bile olsa hizmet verdiğine dikkatinizi çekerim.”

 

Hoşsohbet oluşuyla tanınan, mesleği mimarlık olan ve bir baraj yapımı için 1945 yılında Düzce’de bulunan Aydın Boysan’ın kitapta anlattıklarını merak ettiniz değil mi? Buyrun, birlikte okuyalım:

 

Şakuç Deresinde Ahşap Baraj

 

1945 yılındayız. Düzce’de inşaatımız vardı. Hakkı bey dostumun sahibi olduğu Yeşilyurt Oteli’nde kalıyorum. Otelin alt katı hem kahvehane hem de lokanta. Akşamları dostlarla sigarasına delikli bilardo falan oynayarak eğleniyoruz. Bazı geceler Nazif’in sinemasında film seyrediyoruz, arada bir gelen gezici tiyatrolara gidiyoruz. Düzce’nin elektriği o sıralar yürekler acısıydı. Belediyenin güya hidroelektrik santrali çalışmaktaydı. Voltaj o denli düşerdi ki bazen ampulü yanan odanın elektrik düğmesini bulabilmek için kibrit çakmak gerekirdi.

 

 

Düzce hidroelektrik santralinin çalışması Şakuç Deresi’nin suyuna bağlıydı. Su ölçümünün yanlış yapıldığı söyleniyor, hele yazın azalan su, santrali çalıştırmaya yetmiyordu. Derenin suyunu artırmak da kimsenin elinde değildi. Tüm umutsuzluğa karşın Mühendis Raşit Büyüktuğrul parlak bir çözüm buldu. Derenin 24 saat akan suyu küçük bir barajda biriktirilecek, yalnız geceleri sekiz saat aydınlatma için bu su kullanılacaktı. Bu durumda su, hidroelektrik santralini sekiz saat tam kapasiteyle çalıştırabilecekti.

Şakuç Deresi’nde bunun için uygun bir yer bulduk. Aşağısı altı mt, üstü oniki mt olan bir boğaza on metre yükseklikte bir baraj yapılırsa bu iş olacak. Kestane ormanı içindeydik. Suya en dayanıklı ağaç kestane! Orman idaresi, ağaçları vermeye razı. Belediye bulunan çözüm karşısında mutlu. Bu garip ahşap barajı inşa ederek gerçekleştirmek de bana düştü. Gece gündüz çalışarak işi bir ayda bitirdik.

 

Barajda su tutmaya başlayacağımız gün Raşit ağabey yanında gazeteci Faruk Fenik’le geldi. Bu Vatan gazetesinin en meşhur yazarlarından biriydi. Vatan da malumunuz, Ahmet Emin Yalman’ın gazetesi. Sabah barajda su tutmaya başladık. Öğlen bizim baraj su sızdırmaya başladı. On metreye çıkmasını beklediğimiz su altı metrede takıldı kaldı. İşçiler fışkıran suların altında duş yapıyorlar. Durum kepazelik, Fenik gazeteye yazsa büsbütün utanç doğacak.

 

Ama çareyi buldum; hemen Akçakoca’dan gemi kalafatçıları getirdim. İki yaşlı usta koyun pöstekileri ve zeytinyağı istedi. Suyunu boşalttığımız barajın iç tarafını bu malzeme ile kalafatladılar. Yani aralıkları tıkadılar. Baraj üç gün sonra su tuttu. Fenik de bu garipliği gazetesine yazmadı. Düzce’nin voltajını böylece ayarlamıştık.”

 

Nazif’in Sineması

 

O yıllarda Düzce’nin elektriğinin Şakuç Deresi üzerine yapılan küçük bir barajla sağlandığını öğrenmek gerçekten ilginç. Duyduğuma göre o baraj kestane ağacı olan duvarları betona dönüştürülmüş olarak hala duruyormuş.

 

Annem o günleri hatırlıyor. Baraj büyük bir törenle açılmış. O barajdan sonra Düzce gerçek anlamda elektriğe kavuşmuş.

 

Bir de o zamanki sinemayı sordum anneme. Spor sokakta şimdi petek Pide’nin olduğu köşe başında o zamanlar bir sinema varmış. Annem adını hatırlamıyor ama Nazif’in sineması büyük olasılıkla bu sinema olabilir.

 

Sinema kendi jeneratörüyle elektriğini sağlıyormuş. Sonradan büyük bir yangın çıkmış ve sinema yok olup gitmiş.

 

Bu arada, Peri Hanım 1945 yılından beri Düzce’de sinema olduğuna dikkatimizi çekiyor ama sanırım bu sinema daha eski, çünkü 1927 doğumlu olan annem 8-9 yaşlarındayken sinemaya gittiğini hatırlıyor.

 

Bu sinema hakkında elinde bilgi, belge ve fotoğraf olan varsa bu sayfada paylaşmaktan büyük mutluluk duyarım.

 

Yeşilyurt Oteli

 

Yeşilyurt Oteli’ni ben de hatırlıyorum. Yine Spor sokakta, Ticaret odasının karşısında, şimdi bir şarküterinin açılmış olduğu köşedeydi. Yeşilyurt Oteli Orhan Veli’nin bir şiirinde de şöyle geçer:

“Düzce'deyim Yeşil Yurt Oteli'nde.
Otelin önü çarşı, Salepçiler salep satar otele karşı.
Yine dertli geçirdim geceyi, Şarkılar, türkülerle”

 

Otel uzun yıllar yaşadı. Yıkıldığı yılı tam hatırlamıyorum ama sanırım 80’li yıllardı. Yerine yeni bir otel yapılmıştı, fakat o da depremle birlikte gitti.

 

Yeni Şehir Güzel Şehir mi?

 

Düzce, tarihi çok eski olan bir şehir değil. Fakat yakın geçmişten bile bugüne kalan hiçbir şey yok. Bunun nedeninin deprem olduğunu düşünmüyorum, çünkü deprem eskileri değil, yeni binaları yıktı.

 

Bir şehre yaşanmışlık hissi verecek olan, gerçek bir şehir özelliği kazandıran binalar ise deprem ile değil insanların eliyle yok edildi.

 

Bu satırları yazarken aklıma Azmimilli Okulu’nun heybetli eski binası geldi. Uzun yıllardır boştu. Depremden sağlam çıkmasına rağmen kimsenin aklına restore etmek gelmedi. Deprem bahane edilerek bir günde yok edildi. Yerinde şimdi prefabrik bir ucube yapı duruyor.

 

Nedense, modern olacağız diye midir nedir,  bizde yeni şehrin güzel şehir olacağı gibi bir anlayış var. Eskileri yok ederek yenilerini dikmeyi uygarlık sanıyoruz. Oysa, bizden kat be kat uygar olan Avrupa’nın şehirlerini dolaştığınızda tarihin içinde dolaşır gibi olursunuz. O şehri geçmişiyle birlikte adeta siz de yaşarsınız.

 

Düzce’de ise yapabileceğimiz çok fazla şey yok. En azından yok olanları yazılarımızda yaşatalım. O nedenle bu katkısından dolayı Peri Hanım’a çok teşekkür ediyorum. Bu tür katkıları için sayfamın her zaman hizmetinde olduğunu bilmesini isterim.

 

Düzce’nin eski yapılarıyla ilgili konularda bu sayfa herkese açık. O yapıları benimle paylaşın, sayfalarımızda yaşamaya devam etsinler.

 

İçinden Düzce geçen kitapları bekliyorum.

Peki, Senin Yorumun?
Sefer özbasan  /  22.07.2020 - 14:15:00
 Ben de eski yaşadığım düzce yi hayal ediyorum korunmalıydı çünki yalanmışlar yenilenme ile
ahmet  /  21.07.2012 - 15:45:28
 başlığı ve içeriği güzel bu yazı için sayın alev beye teşekkürler harika bir yazı
üniversiteli  /  21.07.2012 - 11:59:13
 Peri hanımın yandaşı olmasına karşın bu film direktöründen çekmediği kalmadı. Ama o (P. Meram hnm) yine de çok sevdiği üniversiteden ayrılmadı. Üniversitemizi sevenler çok ama ne yazık çektirenlerde. İkisiyle sohbetimiz oldu. Biri başarılı Prf adayı diğeri yine başarılı rektör yandaşı(ADD.li) olmasına rağmen ikrahından kalbinden vurulmuş Bu nedenle baypas bile geçirmiş Prf adayı. Hem Düzce’ye aşık hem de bana dost olan iki arkadaş. Kaç yıl geçmesine rağmen halen arabası 81 li.
murat  /  20.07.2012 - 22:15:15
 peri hanımefendiye ve dolayısı ile size bu muhteşem yazı için gönülden teşekkürler, biz 60 lı yaştaki düzcelilere nostalji yaşattınız bir anda yıllarca geriye dönerek o günleri anımsadık,göçebe kavim misali geldikleri yörenin kültürünü taşıdıkları için düzce adına hiç bir özellik taşımayan genel yapımızda,değindiğiniz gibi sadece mazide yaşanan güzellikler var, yıllarca düzcenin şarkısını türküsünü arayıp durduk fakat yok,yok,yok,,niçin olmadı,neden olmadı diye beyhude bekledik ama nafile ,,
  Fatih Melih Maradit
'DAHA NE OLSUN' DİYECEĞİZ AMA!..
 
  Ayşegül Şenol Can
KAHVALTI HABERLERİ
 
  Ulviye Dikmen
Mehmet Arif Kıdıman’ı sonsuzluğa uğurlad
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
Pandeminin İzleri; Göğüs Hastalıkları Uz
 
  Hümeyra Yılmaz
DÜZCE VİCDAN MUHASEBESİ
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
Ahi Evran
 
  Tarık Şahin
Virüsler davranışlarımızı kontrol edebil
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
Gebelik sürecinde tiroid hormonlarında g
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " 'DAHA NE OLSUN' DİYECEĞİZ AMA!.. " Yazısına...
 Serpil Çırakoğlu
 Kalıcıkonutlar yeni adıyla Bahçeşehir 12.bölgeye de bir çare bulurlarsa evet belediye çalışıyor diyeceğim. En tepede su deposunun yan tarafındaki ağaçlık içkicilerin serserilerin yatağı haline geldi. Yine hemen karşısındaki ana caddedeki parkın kenarına denk gelen cadde arabalarla doluyor gelen çöpünü orada bırakıp gidiyor. Caddede park halindeyken gece geç saatlerde gürültülü müzik açıyor sık sık da kavga çıkarıyorlar. 11.bölgedeki yokuşun her iki tarafındaki yola beton bloklar yerleştirildi görüntü kirliliğinden başka işe yaramıyorlar aracını park etmek isteyen o blokların biraz ilerisine parkediyor. Yani beton bloklar çözüm olmadı. Parkın içi ayrı sorun akşam belli saatlerden sonra serseri yatağı haline geliyor. Şimdiye kadar kim belediye başkanı olduysa konutlarla ilgilenmedi.
  " 'DAHA NE OLSUN' DİYECEĞİZ AMA!.. " Yazısına...
 Kemal kaya
 Düzcespor destek bekliyor
  " 'DAHA NE OLSUN' DİYECEĞİZ AMA!.. " Yazısına...
 hikmet neğuç
 birde küçük melen saray yeri tokuşlar çakırlar arası melen yatağı taş duvarlarla su kanalını yapıyorlardı durdu. neden durdu. bu melen yatağı ve asar suyu bentlerle yükseltilerek kayıklarla gezinti yapılabilinir. yan yollara büfeler parklar çay bahçeleri yapılarak düzce güzelleştirilebilinir. örnek eskişehir porsuk çayı gibi
  " 'DAHA NE OLSUN' DİYECEĞİZ AMA!.. " Yazısına...
 hikmet neğuç
 cumhuriyet caddesinin devamı olan 3.5 klm çamköyü toki arası 5 yıldır yol açıldı stablize şeklinde duruyor. bahane para yok. düzce belediyesi isterse orayı hurdalarıyla yapar ve düzce ereğli istanbul arası trafiğini oldukça da rahatlatır. oradaki yer sahipleri de yerlerini değerlendirir
  " ÖNLEM ALINMAZSA KUM FIRTINALARINA HAZIR OLUN! " Haberine...
 GÜLER.E.
 teşekkür ediyorum bir okur olarak dünyanın geleceği bilimsel olayların gelişimi insanların bilinçlendirilmesi, geleceğimizin pek parlak olmadığı bu dünyada cahil toplumu bilinçlendiren haberler yapın. siyaseti bırakın o bunu demiş şu bunu demiş düzce olarak düzceyi marka yapalım en azından biz Türkiye'ye örnek olalım bizi yöneten idarecilere sesleniyorum . bırakın birbiriniz yemeyi yoksa çok geç olacak.
  " Mehmet Arif Kıdıman’ı sonsuzluğa uğurladık " Yazısına...
 Ayşegül Şenol Can
 Çok üzüldüğüm bir kayıp oldu mehmet arif'in ölümü ve annesi Emine Abla Aşık veysel'in dediği gibi "sen bir kere gittin bense hergün uğurluyorum seni" der gibi bakıyor dünyaya kolay değil bir evladını kaybetmek, kardeşleri soner ve ışıl'ın, abisi Ali'nin başı sağolsun mehmet abinin ruhu şad olun..Arif'in ruhu şad olsun Allah rahmet eylesin..o iyi evlat ve iyi bir ağabeydi..
  " Sokak hayvanlarının tedavi ve bakımları yapılıyor! " Haberine...
 ulviye dikmen
 Rehabilitasyon merkezi çok güzel bir kazanım Düzce sokak yaşayanları için ama lutfen gerekeni daha fazla ve canların yaşamını kurtarmak için daha fazla yapmak gerek bizlerden ne beklenirse yardımcı olmak görevimiz
  " Mehmet Arif Kıdıman’ı sonsuzluğa uğurladık " Yazısına...
 Zafrt İSMİÇOĞLU
 Kalemine sağlık abla.Duygular ortak...
  " Mehmet Arif Kıdıman’ı sonsuzluğa uğurladık " Yazısına...
 Murat batur
 Ölümü ile bizlerı onanmaz bir üzüntüye sevk eden evladımızın böyle bir göreve gönüllü gitmesi ve süreci uzatma talebinde bulunması ayrı bir hüznün gerekçesi olabilir mi,hayata tutunabilmek adına hep mücadele eden ve yaşam şartlarının bedeli altında sosyo ekonomik ezikliğin bir bedeli sermayesini can yapan insanlardır.bu güzel ve saygın evladımız da bu bedeli canı ile ödemiştir.kahpe ve şerefsiz insanların insani yardım aracına çapraz ateş açarak katliam yapması ise muhataplarımızın ne tiyniyette olduğunu göstermektedir . Şehidimiz,garibimiz nurlar içinde uyuşun.arkasında binlerce boğazı düğümlenmiş düzcelinin göz yaşı ve duası var .
  " Şehidin cenazesi yarın defnedilecek! " Haberine...
 ulviye dikmen
 Sevgili arkadaşımız Gıdımanın oğlu Mehmet e uğurlar olsun yıldızlar yoldaşı olsun
Döngelli imamı hem cemaatin hem gençlerin takdirini topluyor! Döngelli imamı hem cemaatin hem gençlerin takdirini topluyor!
  Belediye Basın Bürosu kadrosunu güçlendirdi!
  Uyuşturucu operasyonlarında 4 kişi tutuklandı!
  Uyuşturucu operasyonunda 1 kişi tutuklandı!
  Özlü; ‘Çocuklarımız daha ferah bir ortamda eğitimlerini sürdürecekler’
  Ceneviz Kalesi'nin yolu asfaltlanıyor!
  Düğün ve nikah salonları denetlendi!
  Kapoğlu’na destek!
  DEVA Partisi’nin Cumayeri ve Gölyaka İlçe Başkanları belli oldu!
  Otomobilde uyuşturucuyla yakalanan 2 kişi tutuklandı!
   ‘Tehdidin esas kaynağı Amerika’
  Otomobilin motor kısmında yangın çıktı!
  DEAŞ operasyonunda yabancı uyruklu 6 kişi yakalandı!
  Akçakoca’da palamut bereketi!
  Devrilen zift yüklü tanker otomobile çarptı: 3 yaralı!
  Zabıtadan dilenci operasyonu!
  Mimari eserler sergilenecek!
  Pandemi gözlemcisi bulundurulması zorunlu hale getirildi!
  Toplu ulaşımdan ücretsiz faydalanacaklar!
  Vali Atay yapımı devam eden Yığılca yolunu inceledi!
  İhtiyaç sahiplerine yardımlar sürüyor!
  20.09.2020 - 'DAHA NE OLSUN' DİYECEĞİZ AMA!..