Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :74152159 Aktif Ziyaretçi :19008 19 Ocak 2021 Salı
[17:15] ÖSYM'nin 2021 yılı sınav takvimi açıklandı! -- [17:10] Naylonu kapan çocuklar kara koştu! -- [17:04] Yoğun kar yağışı hayatı felç etti! -- [16:48] Ziraat Bankası tarlaları satışa çıkardı! -- [16:35] TOGG fabrikası için bin 500 kişi çalışacak! -- [16:22] TEM Otoyolu 13 saat sonra trafiğe açıldı -- [16:27] Facebook Türkiye'ye temsilci atayacak! -- [16:21] Banka kredilerinde faiz artışı! -- [16:10] Düzcespor'da ilk ticari anlaşmalar: Maske üretimi ve satışı başladı! -- [15:45] Kilosundan 6-7 bin lira gelir elde ediliyor! --
Hava kirliliği Düzce’nin gündeminde!
Türkiye’nin en kalitesiz havası Düzce'de ölçülmesinin ardından, konuyla ilgili hemen her kesimden tepkiler büyüyor.
1.12.2020 - 16:08:06  Haberi Yazd?r

 

   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi verilerine göre Düzce'nin hava kirliliği durumu kırmızı alarm vermeye başladı. Bununla birlikte açıklanan verilere göre Türkiye'de havası en kirli olan il Düzce oldu. Düzce'de temiz hava için 0 ila 50 arasında bulunması gereken endeks değeri 174'e kadar yükseldi.

   Konuyla ilgili olarak Düzce kamuoyunda tepkiler yükselmeye başladı.

İYİ PARTİ İL BAŞKANI YUNUS ÖZAY ER;

"BİR PLANINIZ VAR MI?”

    İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Türkiye’nin havası en kirli ili olan Düzce’de hava kirliliğinin nedenlerini ve yapılan çalışmaların neler olduğunu kamuoyunun öğrenmesi için yetkili kurumlara sorular sordu.

    Er’in açıklaması şöyle;

   “Düzce’nin , kış aylarının etkileri henüz tam hissedilmemesine rağmen, hava kirliliği konusunda Türkiye’nin havası en kirli ili Düzce oldu.  Covid-19 ve kanser başta olmak üzere, Düzce Halkının hava kirliliği kaynaklı sağlık tehdidi ile yıllardır karşı karşıya kaldığı bilinmektedir. Gerek Valiliğimiz bünyesinde Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, gerek verilerin sonuçları acısından Sağlık İl Müdürlüğü, gerekse de  Düzce Valiliği bünyesinde oluşturulan temiz hava eylem planında yetkilendirildiği üzere Düzce Belediyesi’nin aşağıdaki hususlarda Düzce kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

   Buna göre:

   • Yıllardır yaşanan ve bir türlü kalıcı çözüme ulaşamayan hava kirliliği sorununun, doğal koşullar dışında, en temel sebebini nedir ?

   • Evsel Isınma ile ilgili olarak Dergaz ile birlikte Doğalgaz kullanımını sağlayacak altyapısı olmayan bölgelerde altyapı planlamaları, çalışmaları yapılmakta mıdır? Düzce’de hava kirliliğinde ciddi pay sahibi olan fosil yakıt kullanımının yoğunluğu nedir, azaltılması için ne gibi bir planlama yapılmaktadır?

   • Evsel Isınma ile ilgili bölgelerde doğal gaz dışında kullanılan yakıtlar ile ilgili Yakıt Denetimleri yapılmakta mıdır?

   • Evsel Isınma ile ilgili Binalarda ısı yalıtım yaptırılması ve denetimi sağlanmakta mıdır?

   • PM10 parametresinin limit aşım saatlerindeki hava kirliliği kaynaklarının tespit edilerek, değerlendirilmesi yapılmakta mıdır? Aşımların tespiti halinde ne gibi tedbirlerin alınması planlanmaktadır ?

   • İlimizin yerleşim planlamasında, hava sirkülâsyonunu sağlayacak alanlar oluşturulmasına, rüzgârın akışını engelleyecek yapılaşma düzenine engel olunmasına dikkat edilmekte midir ? Bu konuda Master bir plan oluşturulması düşünülmekte midir ?

   • Solunum yolları rahatsızlığı basta olmak üzere, hava kirliliğinin neden olduğu hastalıklarla ilgili rakamsal olarak geçmiş yılların verileri ve bu sayıların hava kirliliği ile olan ilgisi nedir ? Sayısal verilerle kamuoyu bilgilendirilebilir mi ?

    Bu kent hava kirliliğinde Türkiye 1. si olmayı hak etmiyor.”

DÜZCE BELEDİYE BAŞKANI Dr. FARUK ÖZLÜ;

“VERİLER ANALİZ EDİLİYOR”

   Düzce Postası Yazı İşleri Müdürü Çiğdem Diger’e konuşan Başkan Faruk Özlü, Düzce’deki hava kirliliği haberleri üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

   Özlü, “Dün ve bugün itibari ile mevcut hava kirliliğinde fabrikaların, taşıtların ve evlerin payı ne kadar, kirlilik içinde azot, kükürt ve benzeri partikül miktarları ne kadar bu verileri analiz ediyoruz. Düzce’de mevcut üç nokta ve bunların dışında yeni noktalardan alınan verilerin analizinden sonra gerekli tedbirleri Valiliğimiz ve Bakanlığımız ile birlikte uygulayacağız. Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile bu sorun üzerine büyük bir hassasiyetle eğilmektedir” ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLLERİ SESSİZ!.

   Türkiye'nin en kalitesiz havasının 174 ile Düzce’de olduğunun haberi, kamuoyunda büyük yankı buldu. Çok fazla sayıda vatandaş sosyal medyadan tepkilerini dile getirdi.

   Konuyla ilgili geçtiğimiz gün ilk açıklama, CHP Milletvekili Mahmut Tanal’dan gelirken, ardından dün Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez’de tepkilerini dile getirdi.

   Bugün ise Düzce Postası Gazetesi, konuyla ilgili Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün açıklamalarını manşetine taşıdı.  

   Yine bugün, İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, yazılı bir basın açıklamasıyla tepkilerini dile getirerek, bazı sorular sordu.

   Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Düzce AK Parti Milletvekilleri Fahri Çakır, Ayşe Keşir ve MHP Milletvekili Ümit Yılmaz, konuyla ilgili sessizliğini koruyor. 

**

   (Not : Bu haberin yayınlanmasının ardından, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz'ın saat 16:55'de konuyla ilgili açıklaması basına servis edildi.) 

 İŞTE ÜMİT YILMAZ’IN HAVA KİRLİLİĞİYLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

   “Düzce konumu itibarıyla etrafı dağlarla çevrili düz bir ovaya konuşlanmıştır. Düzce’nin bu konumu hava sirkülasyonunu olumsuz etkilemekte ve özellikle kış aylarında hava kirliliğine sebep olmaktadır.

   Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Ulusal Hava Kalitesi İzleme verilerine göre Düzce ilimizde hava kalitesi tehlikeli sınırını çoktan aşmış bulunmaktadır. Özellikle belli saatlerde Düzce’de nefes alınamaz bir hava mevcuttur.

   Düzceli hemşerilerimizin yetkililerden beklentisi konunun dikkatlice araştırılarak kirliliğe sebep olan etkenlerin bir an önce tespit edilmesi ve gerekenlerin yapılmasıdır.

   Yetkililerin Düzce’nin özel konumunu göz önünde bulundurarak doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması için gerekli kolaylıkların sağlaması beklenmektedir.

   Bu beklentilerin başında gelenler ise abone ücretlerinin ucuzlatılması ve doğalgaz tesisatının vatandaşlar tarafından döşetebilmesi için uzun vadeli ve sıfır faizli kredi verilmesidir.”

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
Yangından mal kaçırır gibi!
 
  Ayşegül Şenol Can
YİNE DEPREM; YİNE ACI!
 
  Ulviye Dikmen
2020'den 2021'e yeni yaşam biçimimiz
 
  Telat Çelik
KİRLİ YIL
 
  Peri Meram Arbak
‘BURASI DÜZCE’ DE YAZMAK
 
  Hümeyra Yılmaz
RANTIN OLMADIĞI YER
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
Söylemeyim, söylemeyim diyorum ama!
 
  Tarık Şahin
İNSANLARI ETKİLEME ve KAZANMA İPUÇLARI
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
Prolaktin yüksekliği kısırlığa yol açar
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Söylemeyim, söylemeyim diyorum ama! " Yazısına...
 Ahmet Aydın
 Sayın Nuri Çetin,in yazısını okuyup önerilerine katılmamak mümkün değil.Kültür kompleksine önerdiği isimler verilebilirdi.Düzce,ye büyük hizmetleri geçmiş bu önemli şahsiyetleri sayın belediye başkanı dahil meclis üyelerinin çoğu tanımıyordur.Düzce,de yaşamayan yaşım itibariyle bu şahşiyetleri çok iyi tanıyan birii olarak bu isimlerden Avni Akyol çok yakışırdı.En içten saygılarımla.
  " Erman Toroğlu'nun sözlerine bir tepki de Düzce'den: Suç duyurusunda bulundular! " Haberine...
 A.Rıza ÖZÇELİK
 Ne kadar güzel bir tepkide bulunmuş sayın gün. O kanal öyle haberler veriyorki herkes seyrediyor ve sineye çekip uyuyor.
  " Er, 1000 TL'lik yardımı sordu: Daha ne kadar bekleyeceksiniz? " Haberine...
 A.Rıza ÖZÇELİK
 Vaat etmekle mal tükenmez, bunlara inanan ve bekleyenlerde zaten sabah 7 de oy verme kuyruğuna girenlerdir.
  " Demir, Kültür Merkezi'nin yeni ismini eleştirdi: Bu topraklar için kanını döken hiç mi şehidimiz yok? " Haberine...
 A.Rıza ÖZÇELİK
 Düzcenin düştü durum, Düzce de 5 senesi geçmemiş kişiler Düzcenin geleceğini belirliyor, öncelikli hedefinizin bu olması gerekiyor bu olayı çözmek lazım. Düzce seçilen kişinin Düzce halkının tanıdığı bir kişi olması lazım. Düzcede yetişen değerli kişileri bilmesi lazım.
  " Akçakoca'da Balık Bereketi " Haberine...
 sevinç
 Düzce de hamsi 50tl. mezgit 40 tl ,balık bereketi var ama fiyatlar uçmuş.
  " BASINDAN ARKADAŞ! " Yazısına...
 Ayşegül Şenol Can
 ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSINIZ HAYRANLIKLA OKUDUM
  " Damla Gazetesi 41’nci yıla “merhaba” diyor " Haberine...
 Düzceli..
 Damla gazetesinin uzun yıllar diler, duruşu, çizgisi ve kişiliği ile sevdiğimiz, Ali Beşer'i saygı ile anıyorum..
  " İyi ki siyasetçi olmamışım! " Yazısına...
 harbici
 Aynen katılıyorum Nuri arkadaşım, ben ise şöyle diyorum. Siyaset yüzün kızarmadan, utanmadan göz göre göre yalan söyleme sanatıdır.
  " Kayışoğlu ailesinin acı günü " Haberine...
 Arif koca
 Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Ailesinin başı sag olsun.
  " Barolardan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek! " Haberine...
 ulviye dikmen
 sevgili Azade Ay yüreğine emeklerine sağlık Boğaziçi Üniversitesi mücadelesini destekliyoruz
Tarihi değirmen 100 yıldır dönüyor! Tarihi değirmen 100 yıldır dönüyor!
  Muhtarın bu paylaşımı gülümsetti
  Çakar'dan İSKİ açıklaması: Yetkililer özel hükümleri dikkate almalı!
  DÜZCE BELEDİYESİ E-GAZETE YAYININA BAŞLADI
  Erman Toroğlu'nun sözlerine bir tepki de Düzce'den: Suç duyurusunda bulundular!
  Kamyonu dükkana çevirdi!
  Er, 1000 TL'lik yardımı sordu: Daha ne kadar bekleyeceksiniz?
  EDS Tabelasına Saldırdılar!
  Korona aşısı için randevu nasıl alınır?
  Düzce’de yüksek tepeler beyaza büründü
  Kar kalınlığı 20 santime ulaştı!
  Düzce bir değerini daha kaybetti!
  Evi kumarhaneye çevirdiler!
  Düzce'deki tüm okullar 'okulum temiz' belgesi aldı!
  Ayçiçek yağına yüzde 20 zam gelebilir!
  Cam filmi takanlara ceza yağdı!
  Düzce'de konut satışı yarı yarıya düştü!
  Abant’ta kar kalınlığı 50 santim
  Yağma çetesi yakalandı!
  AK PARTİ DÜZCE İL KONGRESİ BAŞLAMADAN BİTTİ GİBİ... 'İl Başkanlığına devam edeceğim'
  Her dumanı izliyorlar!
  18.01.2021 - Söylemeyim, söylemeyim diyorum ama!
  12.01.2021 - Demir, Kültür Merkezi'nin yeni ismini eleştirdi: Bu topraklar için kanını döken hiç mi şehidimiz yok?
  12.01.2021 - Er, 1000 TL'lik yardımı sordu: Daha ne kadar bekleyeceksiniz?
  13.01.2021 - Erman Toroğlu'nun sözlerine bir tepki de Düzce'den: Suç duyurusunda bulundular!