Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :73581780 Aktif Ziyaretçi :34353 4 Aralık 2020 Cuma
[17:53] Tebessüm Derneği yardımlarına devam ediyor! -- [17:42] Engelli parklarına park eden sürücülere ceza yağdı! -- [17:30] Dܒde Engelliler Günü programı online gerçekleştirildi! -- [17:20] Engelliler Gününü kutladılar! -- [17:12] HIV’i Tanıyor muyuz? başlıklı konferans düzenlendi! -- [16:41] Polislerden en anlamlı ziyaret! -- [16:36] Vatandaş şikayetçi! Musluktan çamurlu su akıyor! -- [15:41] Düzcespor rakibine kök söktürdü: 3-0 -- [15:32] Hafif ticari araç ile kurye motoru çarpıştı: 1 yaralı! -- [15:16] Tanal'dan hava kirliliği açıklaması: 2 dönemdir yasa teklifi sunuyorum! --
ANLATMAYIN, YAŞATIN!
Uzun; ‘Deneyimli Peyzaj Mimarları yetiştirmekteyiz’
Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Osman Uzun, 4. Uluslararası Peyzaj Günü kapsamında, Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’nin Türkiye’de uygulanmasına ilişkin farkındalık oluşturulması amacıyla önemli açıklamalarda bulundu.
20.10.2020 - 14:02:28  Haberi Yazd?r

 

   Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Osman Uzun, 4. Uluslararası Peyzaj Günü kapsamında, Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’nin Türkiye’de uygulanmasına ilişkin farkındalık oluşturulması amacıyla önemli açıklamalarda bulundu.

   Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’nin, 20.10.2000 tarihinde imzaya açıldığını ve Türkiye’nin anlaşmaya 20.10.2000 tarihinde imza koyduğunu belirten Prof. Dr. Osman Uzun, “Bu sözleşme taraf ülkelerin tüm bölge ve alanlarına uygulanmakta, doğal, kırsal, kentsel ve kentsel gelişme alanlarını kapsamaktadır. Ülkelerin iyi durumdaki peyzajları kadar, bozulmuş ve sıradan olan peyzajlara da sözleşmede dikkat çekilmektedir. ‘Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’nin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun’ ise 4881 no ve 10.06.2003 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de kabul edilmiştir.” şeklinde konuştu.

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı

Bölümü Önemli Roller Üstlendi

   2020 yılı itibariyle Ülkemizde 42 lisans bölümünün Peyzaj Mimarlığı alanında eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam ettiğini dile getiren Prof. Dr. Uzun, “42 Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden birisi olan Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü, kuruluşundan itibaren 26 yıllık süreçte; toplumun, özel kuruluşların ve kamu makamlarının peyzajların değeri, rolü ve bunlarda yapılan değişiklikler konusunda bilinç düzeyinin yükseltilmesi; peyzaj politikası, peyzaj korunması, yönetimi ve planlaması konularında eğitim verilmesi; kırsal ve kentsel peyzajlarda kalite hedeflerinin tanımlanması ve sürdürülebilmesinde, politikalar üretilmesinde ve diğer meslek disiplinleri ile birlikte katkı sağlanmasında önemli roller üstlenmiştir.” ifadelerini kullandı.

   Ayrıca Düzce Üniversitesi Bölüm Öğretim Üyeleri olarak Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak yürütülen; Konya İli, Seydişehir, Bozkır-Ahırlı-Yalıhüyük İlçesi, Suğla Gölü Mevkii “Peyzaj Yönetimi, Koruma ve Planlama projesi (2008-2011), Malatya İli Doğal ve Kültürel Peyzaj Ögelerinin Turizm ve Rekreasyon Açısından Değerlendirilmesi projesi (2010-2012) ve Yeşilırmak Havzası Peyzaj Atlası (Peyzaj Karakteri, Peyzaj Çeşitliliği ve Biyoçeşitlilik, Peyzaj Kalitesi, Peyzaj Stratejileri)   projesine (2012-2015) katkı sunulduğu Prof. Dr. Uzun tarafından vurgulandı.

“Deneyimli Peyzaj Mimarları Yetiştirmekteyiz”

   Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, “Peyzaj Mimarlığı Bölümleri olarak, Avrupa Peyzaj Sözleşmesi ve 4881 sayılı yasada belirtildiği üzere, Peyzaj Mimarlığı eğitimin bir parçası olarak; Türkiye peyzajlarının belirlenmesinde, peyzajları dönüştüren güç ve baskıların yönetilmesinde, peyzaj politikalarını yürürlüğe koymak için peyzajı korumaya, yönetmeye ve/veya planlamaya yönelik düzenlemeler için dayanak oluşturulmasında önemli çalışmalar yürütmekteyiz. Ayrıca peyzajın, bölgesel ve şehir planlama politikalarına, kültürel, çevresel, tarımsal, sosyal ve ekonomik politikalarına ve aynı zamanda peyzaj üzerinde doğrudan veya dolaylı etkisi olabilecek diğer politikalarına katılmasına uygun araçların geliştirilmesinde deneyimli Peyzaj Mimarları yetiştirmekteyiz.” diyerek açıklamalarına devam etti.

   Düzce Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde YÖK 100/2000 YÖK Doktora bursları kapsamında, Peyzaj Mimarlığı ile Akıllı ve Sürdürülebilir Kentler programları çerçevesinde Ülkemizin uzman ihtiyacının giderilmesine yönelik eğitim ve araştırma çalışmalarının yapıldığına değinen Uzun, Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı’nda 65 adet lisansüstü çalışmanın tamamlandığını sözlerine ekledi.

   Avrupa Peyzaj Sözleşmesi 20.yılında, alanla ilgili sorumluluklarının bilincinde olduklarını dillendiren Prof. Dr. Uzun, “Peyzaj Mimarlığı meslek disiplini olarak ve Ülkemizin farklı coğrafyalarında bulunan Peyzaj Mimarlığı Bölümlerinden birisi olarak, halkımızla, kamu kurumları ve karar vericiler ile çalışmalarımızın devam ettiğini ve ilgili kanun kapsamında ülke sorumluluklarımızın yerine getirilmesinde, diğer tüm meslek disiplinleri ile transdisipliner bir çalışma anlayışıyla hareket edeceğimizi belirtiriz.” dedi.

“Sağlıklı ve Yaşanabilir Çevrelerin Oluşturulmasında

Peyzaj Mimarlarına Daha Fazla Görev Düşecek”

   Yaşadığımız Covid-19 salgını sürecinin, peyzajın insanın yaşam kalitesinin en önemli göstergelerinden biri olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Osman Uzun, “Bu süreç, daha sağlıklı ve yaşanabilir çevrelerin oluşturulmasında Peyzaj Mimarlarına daha fazla görev düşeceğini göstermiştir. Ayrıca 20 Ekim 2020 tarihi 4. Uluslararası Peyzaj günü olarak bu yıl ‘Sektörel Politikalarda Peyzaj Bütünleşmesi’ mesajıyla kutlanmaktadır. Peyzaj Günü'nün temel amacı, peyzajların kültürel mirasın, kimliğin, refahın ve yaşam ortamımızın kalitesinin ayrılmaz bir parçası olarak önemini vurgulamaktır. Bu bağlamda da ülke peyzajlarımıza gönül veren herkesin ‘Uluslararası Peyzaj Günü’ nü kutlarız.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
ANLATMAYIN, YAŞATIN!
 
  Ayşegül Şenol Can
YİNE DEPREM; YİNE ACI!
 
  Ulviye Dikmen
Hypatia.. Kadına Şiddetle Mücadele Günü
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
Bir doktor Corona olsa gör başına neler
 
  Hümeyra Yılmaz
RANTIN OLMADIĞI YER
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
Düzce’de günlük yapılan 1800 testin kaçı
 
  Tarık Şahin
DÜZCE’YE GİTTİM EN SONUNDA
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
Hipertansiyon ameliyat ile tedavi edileb
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " ‘Hava kirliliğimiz dereceye girince gündem oluyor, sonra unutuluyor’ " Haberine...
 Peri Arbak
 O yürüyüşün üstünden kaç yıl geçti, Fethi abi? Ben Düzce'de hava kirliliğinin çözüleceğini asla düşünmüyorum, kimsenin umurunda değiliz. Hala Çimento fabrikası, Sayın Başkanımız Özlü düşünülmedi dese bile son anda vazgeçildiğine inandığım lastik atık tesisleri (Çimento fabrikasının enerji kaynağı ihtiyacı için düşünülmüştür) vs vs. Daha çok işimiz var abi, COVİD bitince yürüyüşlere başlayacağız gibi görünüyor. Ağzına sağlık
  " ÇOK ALIŞTINIZ AMA!.. " Yazısına...
 Ertuğrul Şen
 Hepsi havanda şu dövüyor.Adam CHP li diye dediğinin mücadelesinin kıymeti harbiyesi yok . Yahu adama cevap vereceğinize seçmeninize Yani Düzce halkını bilgilendirin. Herşey muğlak. Allah aşkına millet sizden net bilgiler bekliyor ama basın yoluyla ama sosyal medya yoluyla. Kalkın en acil en doğal hakkı, lütfen duyarlı olalım.
  " Pazaryeri ve toplu taşıma araçlarında denetim yapıldı! " Haberine...
 sevinç
 Korona virüsün ilk başladığı zamanlarda alınan önlemler daha ciddi iken şimdi sanki yokmuş gibi davranılıyor, kalıcı konutlar pazar yerinin giriş, çıkışında dezenfektan koymuştu belediye ama şimdi nerede? en küçük örneği bu.
  " Hypatia.. Kadına Şiddetle Mücadele Günü 25 Kasım " Yazısına...
 Dinçer KORKMAZ
 Daha önce Hypatia'yı duymamıştım.Cok güzel bir yazı olmuş, elinize, kaleminize, yüreginize sağlık. Göğe bakan nesillerin artması dilegiyle.
  " 120 günde Düzce kıpkırmızı oldu! " Haberine...
 Hızır Özcan
 Düzce'de hızlı yayılımın nedeni bir bir buçuk ay önce anıtparkta düzenlenen şehirler arası yiyecek fuarıdır. İnsanlar orada kalabalıklar oluşturdu ağız ağıza yemek yedi sohbet etti. Yetkililerde orayı ziyaret ettiler.Elbette yine de artacaktı salgın ancak özellikle kalıcı konutlarda adeta hiç yok iken birden orası da kırmızıya döndü ve hepsi o etkinliklerden sonra oldu.Yöneticilerin bu konuda ağır hataları var.
  " 120 günde Düzce kıpkırmızı oldu! " Haberine...
 Refiye Ergul
 Hiç kural takmayanlar ve Atatürk heykelin orada satışlar günlerce yapıldı. herkes aç ordan yedi içti isi olan olmayan çıktı. herşey yapıldı. korona yayılsın diye yasakları dinlemeyenler maske çenede. 65 yas altı 40 yas alti çoğunlukta. ama 65 yas çıkmasın deniyor. aslında geri kalan daha çoğunlukta ev gezmeleri dogum gunleri nisanlar istemeler sanki hic birsey yokmus gibi. cok gec kalinmadan duzce dahi butun iller ilceler koyler giris cikis yasak gelmeli. herkes istanbul bolu gezmeye gidiyor geliyor. yani cok rahatsiz durum anlamak istemiyorlar
  " Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!.. " Haberine...
 Eda
  vatandaş zaten kaldırımda zor yürüyor bide bisikletler mi milletin üstüne çıksın.
  " Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!.. " Haberine...
 İlhan öztürk
 Selamunaleykum Ben Şu An Almanyadayım ama yakında Emekli olacam İnşallah Gelecem böyle bir çalışma hiç biryerde görmedim yazık oluyor Düzceye saygılarımla
  " Özlü; ‘Bölgede tarihi hava yeniden yaşatılacak’ " Haberine...
  Suat ÖZTÜRK
 SİZİ TEBRİK EDERİM SAYIN BAŞKAN YILLARDAN BERİ ÇÖZÜLEMEYEN BİR SORUNU ÇÖZECEKSİNİZ İNŞAALLAH ASLINA UYGUN BİR ŞEKİLDE YAPILIRDA BÖLGE NİN ve DÜZCE nin TURİZM ine CİDDİ KATKI SAĞLAR
  " NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN? " Haberine...
 Ahmet esen
 Kesinlikle yapilmamalı. Duzcenin havası zaten kirli
HIV’i Tanıyor muyuz? başlıklı konferans düzenlendi! HIV’i Tanıyor muyuz? başlıklı konferans düzenlendi!
  Tanal; ‘Keşke kanun teklifime destek verseydiniz, Düzce bu durumda olmazdı!’
  Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!..
  ‘Kendi soluduğum havanın kirletilmesine müsaade etmem’
  120 günde Düzce kıpkırmızı oldu!
  Türkiye’nin en kalitesiz havası Düzce’de ölçüldü!..
  Başkan Özlü; ‘Dört bir yanda çalışıyoruz’
   ‘Hava kirliliğimiz dereceye girince gündem oluyor, sonra unutuluyor’
  Bakan Yardımcısı Erdil Düzce’de!
  Belediye Başkanları toplantısı gerçekleştirildi!
  Tanal; 'Neden bu riski kaldırmıyorlar?'
  İç Anadolu ağaçlansın diye destek aldı!
  Celil Yağız Sahnesi’ne düzenleme!
  Pazaryeri ve toplu taşıma araçlarında denetim yapıldı!
  Yılmaz'ın sorularına Bakanlıktan 'bakarız' minvalinde cevap: Önümüzdeki yıllarda!
  Otobüs seferlerine yeni düzenleme!
  Düzceliler’e
  BABACAN DÜZCE’YE GELİYOR!
  Hava kirliliği Düzce’nin gündeminde!
  Medusa Başı bulundu!
  Tarım, Orman ve İnsan konulu fotoğraf sergisi açıldı!
  27.11.2020 - NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN?
  27.11.2020 - Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!..
  28.11.2020 - 120 günde Düzce kıpkırmızı oldu!
  1.12.2020 - ÇOK ALIŞTINIZ AMA!..
  29.11.2020 - Hypatia.. Kadına Şiddetle Mücadele Günü 25 Kasım
  27.11.2020 - Olimpiyat ’ta ceza tuzağı!
  27.11.2020 - Özlü; ‘Bölgede tarihi hava yeniden yaşatılacak’
  29.11.2020 - Pazaryeri ve toplu taşıma araçlarında denetim yapıldı!
  2.12.2020 - ‘Hava kirliliğimiz dereceye girince gündem oluyor, sonra unutuluyor’