Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :73128949 Aktif Ziyaretçi :24228 23 Ekim 2020 Cuma
[18:10] Kamu çalışanlarının fazla mesai ücreti belli oldu! -- [18:00] TTB, evde tedavi gören hasta ve izolasyonlu sayısını açıkladı! -- [17:33] 'Büyük ihtimalle bir bilgisayar simülasyonun içinde yaşıyoruz' -- [17:23] Akşener: Seçim 2023'e kalmadan olacak! -- [17:11] Kör eden sinek Türkiye'de! -- [17:03] Tıbbi ve Aromatik Bitki ekimi gerçekleştirildi! -- [17:03] 'Devlet artık istediği her şirkete el koyabilir' -- [16:56] Bu araç koronavirüsten ölebilecek insanları tahmin edebiliyor! -- [16:49] PTT 180'İNCİ YAŞINI KUTLUYOR! -- [16:35] İlk böbrek nakli gerçekleşti! --
‘Fazla geç kalmadan bir yerden başlamalıyız’
Düzce Hayvanları Koruma Derneği (Bi pati ver) Başkanı Altıntaş, sorunların biraraya gelinerek çözülebileceğini vurgulayarak, “Hangi yöntemle sorunları çözeceğimizi belirlememiz ve bunu hep beraber yapmamız lazım. Bunları da Sayın Özlü öncülüğünde yapmamız gerekiyor” dedi.
10.10.2020 - 10:59:46  Haberi Yazd?r

 

   Düzce Hayvanları Koruma Derneği (Bi pati ver) Başkanı Altıntaş, sorunların bir araya gelinerek çözülebileceğini vurgulayarak, “Hangi yöntemle sorunları çözeceğimizi belirlememiz ve bunu hep beraber yapmamız lazım. Bunları da Sayın Özlü öncülüğünde yapmamız gerekiyor” dedi.

   4 Ekim Hayvan Hakları Günü’nü geride bırakırken, Düzce’de de hayvan haklarıyla ilgili sorunları, Düzce Hayvanları Koruma Derneği (Bi Pati Ver) Başkanı Dursun Altıntaş ile görüştük.

   16 yıldır faaliyette olan Düzce Hayvanları Koruma Derneği, Düzce’de hayvanların korunması ve onların yaşam hakkı için çeşitli faaliyetlerde bulunuyor. Düzce’nin bu konudaki eksikliklerini ve var olan sorunları değerlendiren Altıntaş, uzun vadede tüm problemlerin çözümü için eğitimi işaret ediyor.

   Altıntaş, pandemi döneminde hayvan nüfusunda bir patlama yaşandığına dikkat çekerken, bu patlamanın nedeninin de sadece Düzce’de değil, birçok ilde veteriner müdürlükleri tarafından alınan bir karar olduğunu söylüyor. 

   İşte Düzce Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Dursun Altıntaş ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi…

ÇÖPLÜKTE 300 KÖPEK VAR

Düzce’de hayvan hakları konusunda ne tür işler yapılıyor?

   Dursun Altıntaş: 4 Ekim Hayvan Hakları Günü için uzun zamandır yaptığımız bir etkinliği tekrar ettik. Çöplükler Düzce’nin kanayan yarasıdır. Aslında bütün illerin kanayan yarasıdır. Biz de çöplükleri kapsayan bir etkinlik düzenledik. Küçük Sanayi Sitesi’nin arka tarafındaki çöplükte yer alan uyuz hayvanlara ilaç veriyoruz ve yavruları besliyoruz. Şu anda orada yaklaşık 300 köpek var. Bunların büyük çoğunluğu uyuzdu. 280’ine ilaç vererek bu hastalıktan kurtarmış olduk. Ama orada ciddi bir sorun var. Köpeklerin çoğu kısırlaştırılmamış, bu nedenle sürekli ürüyorlar. Haliyle çok fazla yavru var. Bu nedenle ilimizin kanayan yarasıdır.

KÖPEKLERİ ALDIKLARI

YERE BIRAKSINLAR

   Yeni çöp tesisi açıldığı zaman bahsettiğiniz problem ne ölçüde ortadan kalkacak?

   Bir önceki çöp alanı Konuralp’teydi. Oradaki alanda hala yaşayan köpekler var. Oradan ayrılmadılar. Uzun zamandır oraya çöp dökülmüyor. Ama köpekler alıştıkları yerden kolay kolay gitmiyor. Çünkü kendilerine bir barınma alanı oluşturuyorlar. Yeni çıkacak olan yasada da buna çok dikkat ediyoruz. Belediyeler kısırlaştırma veya rehabilite amaçlı bu köpekleri alsınlar. Ama aldıkları yere geri bıraksınlar istiyoruz. Bunun mantığı şu: Hayvanlar alıştıkları yerde su odağını, yemek odağını biliyor ve oradaki insanları tanıyorlar. Yasa koyucunun da ona göre davranması gerekiyor.

KUDUZ AŞILARI

NE YAZIK Kİ YAPILAMIYOR

   Peki çöplükten alıp kısırlaştırdıktan veya rehabilite ettikten sonra hayvanları oraya geri bırakınca tekrar aynı hastalıkları kapmıyorlar mı?

   Eğer bütün aşıları yapılırsa kapmıyorlar. Zaten belediye aldığı zaman başta kısırlaştırmayı ve daha sonra aşıları yapıyor. Tabii ülkemizde her yıl yapılması gereken kuduz aşıları ne yazık ki yapılamıyor. Bunu takip etme şansı yok. Yeni yasayla kontrol altına almamız lazım. Ama bunun için de kısırlaştırmayı çok ön plana çıkartmak durumundayız ki sayıyı bilebilelim ve hayvanları tanıyabilelim. Şimdi kuduz aşısına ilişkin mevcut yasa olmasına rağmen bunu ne yazık ki yapamıyoruz. Bunu önlemek için belediyeyi uyarıyoruz. “Sakın köpekleri merkezden alıp bir dağ başına bırakmayın” diyoruz. Ne yazık ki geçmişte belediye bu uygulamayı yaptı. Değişik dağ köylerine bıraktılar. Bereket versin oradaki tilki, çakal, kurt gibi yaban hayvanlarıyla kanlı bir temasta bulunmadılar ve kuduz belasıyla karşılaşmadık.

   Şu anda belediye bu uygulamayı yapıyor mu?

   Şu anda bize gelen duyumlar dışında net olan bir şey yok. Biliyorsunuz sadece merkezde bir barınak ve Akçakoca’da da ufak çaplı bir barınak var.

SUÇÜSTÜ YAKALADIK

   Rehabilitasyon Merkezi’ni mi kastediyorsunuz?

   Belediye orayı geçici hayvan bakımevi olarak tanımlıyor. Tabelasını bu şekilde asmış durumda. Ama orası bir rehabilitasyon merkezi değil. Aslında aynı anlama getirebiliriz ama ne yazık ki değil. Oranın başka sorunları var. Ama diğer ilçelerde ne kısırlaştırma merkezi, ne barınak, ne de ona benzer bir yapı var. Öyle bir yapıları olmadığı için köpekleri ya çöplüğe, ya dağ başına, ya başka bir ilçenin sınırına atma ya da zehirleme şansları kalıyor. Bunu yapan belediyeler var. Biz suçüstü de yakaladık. Bir ilçe belediyesi tespit ettik. İki ilçe belediyesi hakkında da ciddi iddialar var. Ama onları tespit etmediğimiz için o konuda bir şey diyemiyorum.

BASİT ÇAPLI BİR MERKEZ 23 BİN 

LİRAYA MÂL OLUYOR

   İlçe Belediyelerinin barınak konusunda harekete geçmesi gerektiğini mi söylüyorsunuz?

   Barınak yapmasınlar. Biz hayvansever olarak barınağa karşıyız aslında. Sadece kısırlaştırma merkezi yapmaları bile faydalı olur. Biz bu merkezleri zaten araştırdık. Basit çaplı bir merkez yapmak 23 bin liraya mâl oluyor. Bunun etrafına 200 metrekarelik bir alanı çevirip 10-15 kulübe koyarsanız ve haftada bir 10-15 köpek kısırlaştırırsanız bunu kontrol altına almış olursunuz. Bir ilçede kaç tane köpek olabilir ki zaten. Olması gereken ve insani olan da budur. Diğer türlü çöplüğe attığınız hayvanlar orada yemek buluyor ama bu yiyecekler çoğunlukla küflü oluyor. Bunlar da hayvanların karaciğerlerine saplanıyor ve onların en fazla bir yıl daha yaşayıp, ölmelerine neden oluyor. Geçmiş yıllarda bu konuda uzun uğraşlar verdik. Özellikle yavrular için çok zor oldu.

   Başka ilçelerin sınırlarına atılmaları da ayrıca sorunu çözmüş olmuyor. Kısır bir döngü yaratıyor. Bununla ilgili bir olay olmuştu. Bizim bir ilçe belediyesi kapalı bir kamyonla hayvanları götürürken, yolda başka bir ilin ilçesinin kamyonuyla karşılaşıyor. İkisinin de kamyonları kapalı ama tabii iki taraf da havlama seslerini duyuyor. İki taraf da “Sizin ilçeye gezi için ziyarette bulunuyoruz” diyor. Bizim bu sorunu insani, ahlaki, vicdani, dini olarak halletmemiz lazım.

ORTADA BİR POPÜLASYON SORUNU VAR

   Düzce Belediyesi bu konuda ne yapmalı? Belediye Başkanı Faruk Özlü’den beklentiniz nedir?

  Konuya şu açıdan bakarsak; ortada bir popülasyon problemi var. Ciddi anlamda hayvan sayısında bir artış var. Bu sorunu çözmek tek başına belediyenin görevi değil. Ortaklaşa çözmemiz gereken bir sorun. Dernekler de yerel hayvan gönüllüleri de çalışmalı. İl özel idaresi, valilik, sivil toplum örgütleri de bu konuda seferber olmalı. Bence en çok iş muhtarlara ve imamlara düşer. Çünkü kendilerinin bir cemaatleri, toplulukları var. Toplumun bu şekilde bilinçlenmesi gerekiyor. Eğer düzgün bir iletişim kurarsak onların bize hiçbir zararı yok. Bir sorun varsa ilimizde; görevini kimin yapmadığını konuşmamız lazım. “Eksik olan ne?” ve “Kim çalıştığı halde yanlış yöntemle çalışıyor?” sorularını sormamız gerekiyor.

HAYVAN BARINAĞI DÜZGÜN ÇALIŞTIRILMIYOR

   Sayın Başkan Özlü’yle, göreve başladığı zaman peş peşe birkaç toplantı yaptık. Kendisi çok iyi niyetle yaklaştı ve bu konunun çözümü için bizimle ortak çalışacaklarını söyledi. Ama sonrasında kendisiyle uzun süre görüşemedik. Görüşseydik, sanırım daha fazla yol almış olacaktık. Yalnızca iyi niyetle olmuyor. Anlaşılan bir ezber var. Şu anda Düzce’deki hayvan barınağı düzgün çalıştırılmıyor. Salgından önceki kontrollerde de ben bizzat düzgün olmadığını gördüm. Barınağa gidip de memnun olan bir hayvansevere denk gelmedim ben. Aslında düzgünce binaları yapılmış, etrafı  çok müsait ve çok iyi olabilecek bir barınak.

   Ne yapılmalı?

   Etrafı genişletilmeli. Bence oranın yönetimi şu anda ne yaptığını bilmiyor. Bu yüzden ne yapılması gerektiği konusunda destek almalılar. Faruk Bey’in bunlardan ne kadar haberi var, bilmiyorum. Ama barınak düzgün işletilmiyor.

İKİ YILDIR HÂLÂ

RÖNTGEN CİHAZI YOK

   Yönetim haricinde de şu anda var olan donanım yeterli değil. İki yıldır hala röntgen cihazı yok. Biz dernek olarak çok zorlanıyoruz. Röntgen cihazı olmadığı zaman kırıklarla vs. ile ilgili bütün ameliyatları kendimiz yaptırmak durumunda kalıyoruz. Düzce merkezdeki özel kliniklere gidiyoruz ve bu maddi olarak bizi zorluyor. Barınakta düzgün çalışan bir röntgen cihazı olsaydı, özel klinikle değil, barınakla bağlantıya geçecektik. Ne yazık ki sadece eski tip bir röntgen cihazı var ve henüz çalışmıyor. Ciddi anlamda kadro eksikliği var. Veteriner hekim eksikliği var. Oradaki veteriner hekimler ciddi anlamda çalışıyorlar ama burası sonuçta 400 bin nüfuslu bir ilin bakımevi. O yüzden yeterli olmuyor. Uzman yakalama ekibi eksiği var. Ultrason gibi başka donanım eksiklikleri de var.

EZBERİ KIRAMAMA

DURUMU VAR

   Bizim hala bir hayvan ambulansımız yok. Koca bir minibüsümüz var. Oraya bir sedye yapabileceğimizi önermiştim ben. Hala yapılmış değil. Minibüsün içine attığınız ayağı kırık bir hayvan her virajda savrulur. Bu iki yıldır hala değişmemişse, o zaman bir niyet eksikliği var demektir. Ezberi kıramama durumu da var. Eğitim dediğim şey de bu aslında. Orada çalışanların hepsini birebir tanıyorum. Hepsi de çok düzgün insanlar. Ama eğitime ihtiyaçları var.

SALGIN BAŞLADIKTAN SONRA KISIRLAŞTIRMA YAPILMADI

   Salgın başladıktan sonra kısırlaştırma konusunda barınak yönetimi geri adım attı ve yapmadılar. Bu çok ciddi bir yanlıştır. Sadece Düzce Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü değil, birçok il de böyle yaptı. Çoğu il bunu yapınca bir patlama yaşandı. Bu sefer söylediğimiz şeyler yaşanmaya başladı. Hayvanlar alınıp başka ilçelere bırakılmaya başlandı. Bu şekilde insana soğuyan, yabanileşen bir sürü köpekle karşı karşıya kalıyoruz. Artan şikayetler üzerine bir gelişme yaşandı. Her belediye bu yola gidince İçişleri Bakanlığı’na giden şikayetlerin sayısı da arttı. Olay incelenince bakanlık, vali ve kaymakamları göreve çağırdı. Şu anda bakanlık yayımladığı genelgeyle vali ve kaymakamlara “belediyeleri denetleyin ve bunu sivil toplum örgütleriyle beraber yapın” dedi.

MECBUR KALMADIĞIMIZ SÜRECE PARA TALEP ETMEYECEĞİZ

   Peki derneğinizi ve faaliyetleri destekleyen kurumlar var mı?

   Sayın Özlü, festival zamanında stant açmamıza destek vermişti. Sonrasında kendisiyle görüştüğümüzde, istediğimiz yerde, istediğimiz zaman stant açmamızı söyledi. Ama daha sonra bu, belediye başkan yardımcısı tarafından iptal edildi. “Diğer dernekler de ister” dedi. Biz de bir daha stant kuramadık. Bu süreçte, bu stantlardan ciddi gelir elde ettik. Emek harcıyorduk. Oradan kazandığımız parayla, birçok yaralanma olayına müdahale edebildik. Yaklaşık iki yıldır valilikten ya da belediyeden maddi olarak destek almadık. Dernek olarak, sömürüye açık olan dernekler gibi ajitasyon yaparak para istemek gibi bir yola girmeyeceğimiz kararını aldık. Asla sosyal medya üzerinden veya dışarıdan para talep etmeyeceğimizi söyledik. Çok mecbur kalmadığımız sürece para talep etmeyeceğiz. Bu zamana kadar da çok mecbur kalmadık. Kendi aramızda dayanışmayla bu sorunları çözdük.

EMEK VE DAYANIŞMAYI ÖNEMSİYORUZ

   Bütün bunları yaptığımız yerde belediyenin, devletin desteklemediği, bu şekilde bağışlar toplamayan bir dernek olarak bu işlerin altından tamamen emekle ve dayanışmayla kalkıyoruz. Bunu önemsiyoruz. Topluma da bunu aşılıyoruz. Gençler kendi aralarında, dernek çatısı altında ciddi bir çalışma yapıyorlar. Enerjilerini bu yönde olumlu işlere harcıyorlar. Sadece, şu anda CarrefourSa atık malzemelerini, bitmek üzere olan malzemelerini bize veriyor. Bunun yanında ilimizde tavukçuluk yapan Gedik Piliç, Şen Piliç ve Olgun Kırmızı Beyaz gibi firmalar bize destekte bulunuyor.

   Bir de “Sivil Düşün” isminde destek aldığımız bir Avrupa Birliği sivil toplum fonu vardı.

   Aslında başta düşünmediğimiz bir şeydi bu ama sonrasında eğitim konusunu düşündük. Okullarda eğitim vermeyi istedik. Bu konuda gönüllü arkadaşlarımız vardı. Doktor, sosyolog, avukat, veteriner hekim ve üniversite öğrencileri konusunda uzman kişilerle üç ay süren bir çalışma sonucunda iyi bir dosya çıkarttık. Bunu valilikle de paylaştık ve onlar da beğendi. Böylelikle okullarda eğitime başladık.

   Bu eğitim sırasında bize maddi fon lazımdı. Sivil Düşün isimli bir programa başvurduk. Görseller konusunda bize destek oldular. Eğitim verdiğimiz okullarda öğrencilere mama da hediye ettik. Mahallelerinde bir kedi ya da köpeği doyurmalarını istedik. Ayrıca onlara “hayvan dostu çocuk” kartları hediye ettik. O kartları çok sevdiler.

Peki, Senin Yorumun?
Didem A.  /  13.10.2020 - 13:24:38
 Bir toplumun ahlaki gelişimi hayvanlara olan davranışıyla ölçülür.
Nurhan büyükuçar  /  10.10.2020 - 22:42:32
 Barınak ve hayvanların sorunlarını derneğe ve hayvan dostlarına bıraksınlar oralar nasıl cennet oluyor herkes görsün.
Nurhan büyükuçar  /  10.10.2020 - 22:26:43
 Hayvanları ilgilendiren her konuyu hayvan dostlarına emanet etmeliler. Derhal hayvan dostlarının idaresine bırakılmalı barınak yoksa sorunlar çığ oldu.
Tuba KILIÇ ELİBOL  /  10.10.2020 - 20:39:01
 Belediyenin kısırlaştırmaya ağırlık vermesi gerekiyor.Sadece dişilerin değil erkek kedi ve köpeklerin de kısırlaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Besleme odakları çoğaltılmalı ve denetimleri yapılmalı Önümüz kış, canlarımız için yuvalar yapılmalı ve gönüllülerin besleme yapabilecekleri ortak alanlara konulup ,yuvaların kontrollerinin yapılması gerekmekte. Gönüllü kedi ve köpek beslemesi yapanlara belediyenin destek olması gerekmekte.
Beyza yılmaz  /  10.10.2020 - 20:48:45
 Malesef ki bir çok şehirde durum bu şekilde.Fakat hem insan sağlığı hemde hayvan sağlığı açısından bu hayvanların gerekli aşıları yapılmalı. Dursun beyin de dediği gibi kısırlaştırma büyük önem taşıyor bu işi ciddiye almalı ve derneklerle ortak hareket ederek konuyu çözüme kavuşturmamız gerekiyor. Ayrıca engelli hayvanlar için bir bakımevi açılması, buranın da ziyaretçilere ve özellikle de çocuklara açılarak hem topluma hayvan sevgisi kazandırmalı hemde tek başına sokaklarda kendini savunma durumu olmayan bakıma muhtaç hayvanların bakımı yapılmalıdır..
Ilgın Gülce Günay  /  10.10.2020 - 20:37:04
 Düzce'de sokak hayvanları sorununun çözüme kavuşturulmasını önemseyen her kim varsa röportajı baştan sona okumalı, hiç olmazsa zahmet edip başlıklara göz atmalıdır. Umarım bir gün sadece 4 Ekim'de balonlarla süslenmiş belediye barınakları görebilmenin ötesinde çalışmalara şahit oluruz bu şehirde. Zira balonlar sokak hayvanlarının karınlarını doyurmadığı, sağlıklarını düzeltmediği gibi, barınaklar da her an 4 Ekim'de olduğu gibi ak pak temizlenmiş, mama kapları doldurulmuş olmuyor. Sorunun çözüme kavuşmasını isteyen bütün yetkililerin normal şartlar altında barınakları denetlemelerini, çöplüklerde acı içinde can çekişerek ölen hayvanlarla EMPATİ yapabilmelerini diliyorum...
Saliha C.  /  10.10.2020 - 17:48:51
 Düzcede sokak hayvanlarının sorununa mevcut zihniyetle çözüm getirilebileceğini zannetmiyorum. Dernek sahipli/sahipsiz hayvan ayrımı yapmadan ihtiyaç sahibi tüm canlara sınırlı imkanlarla, dayanaşma içerisinde yardımcı olmaya çalışırken; bu iş için merkezi bütçeden binlerce tl'lik bütçe aktarılan belediyemiz bırakın sahipli hayvanları sahipsiz hayvanlara dahi yetemiyor... En yaygın olan kısırlaştrma işlemini dahi kör topal yapmakta. Anestezik maddemiz yok diyerek kedi kısırlaştrması yapmaya yanaşmamakta, gerekli teknik donanım yoksunluğundan bilinmeyen nice can yitip gitmekte. Artık sağda solda doğurup rezil olan yavru görmekten USANDIK! Merhameti olmayan toplumdan bir beklentimiz yok fakat bu iş için görevlendirilem kişiler işlerini doğru şekilde yapsalar? Bu hayvanlar için vicdan ve merhamet gibi büyük beklentimiz artık yok fakat bu iş için yetkilendirilen kişiler bi zahmet işlerini doğru şekilde yapsalar sorunlar bu denli büyümezdi. Sağdan soldan köpekleri toplayıp çöplüklere veya başka il sınırlarına atmakla çözüm olmuyor. Önce bunu idrak etmek gerek..
İsmail  /  10.10.2020 - 15:46:05
 Belediyelerin gereksiz bir çok harcamasını buraya yazabilirim bu kadar harcama yapılırken devasa bütceler değil de mütevazi bir bütçe ile sokaklara terk ettiğimiz dostlarımıza barınak,yemek ve sağlık şartları sağlanabilir ayrıca hayır işi değil bu belediyenin yani yerel yönetimlerin bir görevi en kısa zamanda yöneticileri göreve davet ediyorum sabırla okuduğunuzu umut ederek teşekkür ederim
  Fatih Melih Maradit
ARTIK YADIRGAMIYORUZ!..
 
  Ayşegül Şenol Can
YENİDEN MERHABA
 
  Ulviye Dikmen
4 EKİM HAYVAN HAKLARI GÜNÜ
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR
 
  Hümeyra Yılmaz
RANTIN OLMADIĞI YER
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
BU SİSTEM YÜRÜMELİ AMA..!
 
  Tarık Şahin
Virüsler davranışlarımızı kontrol edebil
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
DİYABET (ŞEKER) HASTALIĞI GELİŞİMİNİ ENG
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu! " Haberine...
 haydar
 İSKİ İSTANBUL SU KANALİZASYON DEĞİL Mİ. YANİ İBB NİN BAŞKANI CHP DEN DEĞİL Mİ. DÜZCE CHPLİLER NEREDE. UYKUDA MI. BRAVO YUNUS BAŞKAN. YAN MASADA CHPLİLER BİLE OLSA BU FOTOĞRAFI KULLANDIRMAN TAKDİRLİK ZATEN. İBB DE İYİ PARTİLİER İŞ GÖRÜYOR
  " ARTIK YADIRGAMIYORUZ!.. " Yazısına...
 Ertuğrul
 Topyekün öğretilmiş çaresizliği yaşıyoruz. Nemelazımcılık günlük yaşam yarını düşünen yok. Cehalet dizboyu.
  " Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’ " Haberine...
 Harun Can Şerbetci
 Asar deresine greyder sokarak balık ve canlıların yuvalarını yok ediyorlar.. Asarın iç kenarları çöp.içinde.. Niye çünkü hiçbir durakta neredeyse çöp kutusu yok.. olan da küçük.. dolunca boşaltılana kadar vatandaş çöpünü dereye atıyor.. Atan da suçlu hizmet veremeyen de ceza yazmayan da..
  " ARTIK YADIRGAMIYORUZ!.. " Yazısına...
 Celal GÜNER
 Fatih bey düşüncelerime tercüman olmuşsunuz. Teşekkür ederim. Daha çok şeye alışacağız sanırım. Duyarsız bir toplum haline getirildik. Sosyal psikolojik bir dram yaşıyoruz ve tükeniyoruz değerlerimizi, insanlığımızı...
  " Kubilay’dan Düzcespor için öneriler! " Haberine...
 Murat
 Hem şirketleşelim hem de pamuk eller cebe... başkan ve yönetim kurulu üyeleri işinin ehli olduktan sonra düzce spor ihya olur yeter ki akıllı idareciler olsun. süper ligde bile başkanlar milyonlar verir ama paraları aynen temliklerle geri alınır. diger önerileriniz olumlu ama para pul ile asalet olunmaz.. çok sevilen eski başkanlar varken, dünyanın parasını vererek başarısız olan ve sevilmeyen başkanlar da var. bir de düzceli her sene para para diyerek dolaşan yönetimlerden nefret ediyor. şirketleserek bu sorunun önüne gecilebilir.
  " Kubilay’dan Düzcespor için öneriler! " Haberine...
 Ertuğrul
 Düzcede kaç tane prof.futbolcu var O rakamları verecek babayiğit Nerde İzleme komitesini kimlerden oluşacak varmı Düzcede yokkk. Olmayacak işler hepsi de Laf ola beri gele.
  " EYVAH EYVAH!.. Hava kirliliği koronavirüs ölümlerini arttırıyor! " Haberine...
 Murat
 Türkiyenin havası en kirli şehirlerinden olan düzcede valiliğimiz ve belediye başkanlığımız acil ve kalıcı tedbir almak zorundadır.kirlilik ile ilgili üniversitemizin önemli çalışmaları var bilhassa fabrika bacalarındaki filitre sistemleri muhakkak tesbit edilmeli takmamakta ısrar edenleri ağır para cezası ile cezalandırmalıdır.en önemli neden bu bacalardan çıkan ve kansere neden olan partiküllerdir.covit nedeniyle çok daha etkili olan bu durum tedbir alınmazsa düzcenin felaketi olacaktır.
  " ‘Fazla geç kalmadan bir yerden başlamalıyız’ " Haberine...
 Didem A.
 Bir toplumun ahlaki gelişimi hayvanlara olan davranışıyla ölçülür.
  " HER İŞİMİZ GÖSTERMELİK! " Yazısına...
 Murat
 Sayın maradit, tamamen gerçekleri ifade eden yazınızın adresi sayın belediye başkanımız ile sayın mülki amirimiz. sorunlar ve yaratıcıları açık bir şekilde belirtilmiş, çözüm inşallah merkezinde gerçekleştirilir. umut edelim malum umut fakirin ekmeği..
  " ‘Fazla geç kalmadan bir yerden başlamalıyız’ " Haberine...
 Nurhan büyükuçar
 Barınak ve hayvanların sorunlarını derneğe ve hayvan dostlarına bıraksınlar oralar nasıl cennet oluyor herkes görsün.
Üniversiteye uyum programları sona erdi! Üniversiteye uyum programları sona erdi!
  TAYHAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ!
  Uyuşturucu operasyonunda 3 kişi tutuklandı!
  EYVAH EYVAH!.. Hava kirliliği koronavirüs ölümlerini arttırıyor!
  Kubilay’dan Düzcespor için öneriler!
  MHP toplantısı gerçekleştirildi!
  Özlü; ‘Düzcespor’u dışarıda antrenman yapma sorunundan kurtarıyoruz’
  Ev, işyeri ve konaklama tesislerine denetim başlıyor!
  ‘Tıbbi Etik’ konferansı düzenlendi!
  Mustafa Sarıgül istifa etti!
  Hizmet İçi Sosyal Medya Eğitimi düzenlendi!
  Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’
  Güvenç; ‘ Ermenistan’ın yaptığı kalleşçe saldırıyı şiddetle kınıyoruz’
  Gelecek Partisi basınla buluştu!
  Şahin; ‘Yatırımcıları Düzce’ye davet ediyoruz’
  Fen İşleri çalışmalarını sürdürüyor!
  BOLU SALLANIYOR!
  ‘Teşekkürlerimi sunuyorum’
  Caboğlu; ‘Ermenistan terör devleti olduğunu göstermiştir’
  Karaca Deresi temizlendi!
  Vergi ve SGK borçları için yapılandırma kapıda!
  20.10.2020 - ARTIK YADIRGAMIYORUZ!..
  17.10.2020 - Kubilay’dan Düzcespor için öneriler!
  17.10.2020 - EYVAH EYVAH!.. Hava kirliliği koronavirüs ölümlerini arttırıyor!
  20.10.2020 - Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’
  22.10.2020 - İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu!