Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :70060339 Aktif Ziyaretçi :1836 8 Nisan 2020 Çarşamba
[20:34] Berat Kandiliniz Mübarek Olsun -- [20:31] Bu gece hayırlı bir gece.. Gönüllerimiz bir, Kandilimiz Mübarek Olsun -- [18:11] Sosyal hareketliliğin azaltılması için yeni önlemler! -- [17:02] Düzce'de her gün ortalama kaç test yapılıyor! -- [16:38] BİLSEM sağlık çalışanları için ateş ölçer maske geliştirdi! -- [16:15] 3D siper maske üretiliyor! -- [16:01] İş yerinde kumar oynayan 4 kişiye 17 bin 500 lira para cezası! -- [15:46] Uyuşturucu operasyonunda 3 kişi yakalandı! -- [15:45] Kandiliniz Mübarek Olsun -- [15:27] BAŞKAN ŞAHİN'İN ACI GÜNÜ! --
ALGÜN #EvdeKal
'Acilde Öğretim Üyeleri 7/24 hizmet veriyor'
Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil Servisi güçlü akademik kadrosu önderliğinde deneyimli ekibi ile 24 saat hizmet esasına dayalı olarak en iyi sağlık hizmetini sunmak için çalışıyor.
18.02.2020 - 13:08:24  Haberi Yazd?r

 

   Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil Servisi güçlü akademik kadrosu önderliğinde deneyimli ekibi ile 24 saat hizmet esasına dayalı olarak en iyi sağlık hizmetini sunmak için çalışıyor.

   Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hasan Sultanoğlu, acil servisi hakkında bilgiler paylaştı.  Acil Tıp biliminin hayatı tehdit eden veya uzuv kaybına neden olabilecek durumlara müdahale edilen bir branş olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Sultanoğlu, Uluslararası Acil Tıp Federasyonunun (IFEM), bu bilimi; tüm yaş gruplarındaki hastaları etkileyen ayrıştırılmamış tüm fiziksel ve ruhsal bozuklukların oluşturduğu hastalık ya da yaralanmaların akut ve ivedi şekillerini önlenmesi, tanısı, tedavisi ve yönetimi için gereken bilgi ve beceriler bütününü kapsayan tıp pratiği olarak tanımladığına dikkat çekti.

“Tıp Bir Sanattır, Acil Servis İse Bu Tıbbı İdare Edebilme Sanatıdır”

   “Tıp bir sanattır, acil servis ise bu tıbbı idare edebilme sanatıdır.” diyen Öğretim Üyesi, “Acil Tıp cerrahi ve dahili branşların akut bakımı ile ilgilenir. Bu hastaların muayenesini yapar, hastalıkları yönetir ve acil servislerden taburculuklarını organize eder. Acil Tıp hekiminin son derece geniş bir tababet bilgisiyle beraber cerrahi girişimler, travma resüsitasyonu, ileri kardiyak yaşam desteği ve ileri havayolu yönetimi gibi ileri girişimsel işlem becerisine sahip olması gereklidir.” ifadelerini kullandı.

“Acil Tıp Biliminde Farklı İhtisas Alanlarında

Bilgi ve Beceriye Sahip Olunmalı”

   Acil Anabilim dalı hekimlerinin birçok farklı ihtisas alanında bilgi ve beceriye sahip olmakla yükümlü olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Sultanoğlu,”Bunlara örnek olarak, hastaların resüsite edilmesi (Kritik Bakım), havayolu yönetimi (Anestezi),nefes darlığı ve solum yetmezliği (Göğüs Hastalıkları), yara onarımı (Cerrahi), kırıkların ve çıkıkların redükte edilmesi (Ortopedi), kalp krizi, kalp yetmezliği, ritim bozukluklarının yönetimi (Kardiyoloji), felç yönetimi (Nöroloji), vajinal kanamalı gebe hastaya yaklaşım (Kadın-Doğum), burun kanamaları (Kulak-Burun-Boğaz), göğüs tüpü takılması (Göğüs Cerrahisi), hastabaşı ultrasonografi kullanımı, direk grafi ile bilgisayarlı tomografi yorumlanması (Radyoloji) gösterilebilir.”dedi. Çok çeşitli bilgi ve beceri gerektiren bu bilim dalında, “acil olmayan hasta kategorisi”nin büyük bir yer kapsadığına dikkat çeken Sultanoğlu, “Bu hastalar acil servislerde triyaj uygulaması sonrasında “yeşil alan” bölgesinde muayene olması uygun görülen hastalar grubuna girmekte.” şeklinde konuştu.

"Asistan Hoca İlişkisi Bilinenin Dışında"

   Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı hakkında bilgiler veren Dr. Öğr. Üyesi Sultanoğlu,  “Anabilim dalımız modern tıp teknolojisi, deneyimli ve birikimli büyük bir sağlık ekibi ile şehrimize ve bölgemize hizmet edecek akademik kadroya, hemşireye ve yardımcı sağlık personeline sahip.” ifadelerini kullandı.  Eğitim açısından asistan ve öğrenci odaklı,  sağlık hizmeti açısından hasta odaklı, acil anabilim dalı olduklarına dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Sultanoğlu, “Asistanın hocaya, öğrencinin hocaya direkt ulaşması bölüm olarak artımız. Birçok bölüm ve üniversitelerde asistan hastaneden ayrılamıyorken, bizim acil servisimizde asistan kendi hayatına da, akademik hayatına da zaman ayırma fırsatı bulmaktadır. Akademik kadromuzda 1 Profesör, 1 Doçent ve 6 Dr. Öğr. Üyesi mevcut.   Dr. Öğretim üyelerimiz 7/24 usulüyle çalışmakta, her gün bir Dr. Öğr. Üyemiz 24 saat boyunca hastanede kalmaktadır. 24 hemşiremiz, 12 karşılama ve temizlik, 8 bilgi işlem personeli ve 8 güvenlik ile hizmet vermekteyiz.”dedi. Dr. Öğretim üyelerinin 24 saat boyunca aktif bir şekilde acil servis içinde, asistan ve intern doktorlarla birlikte hasta baktığını yineleyen Öğretim Üyesi, bu çalışma sistemiyle hastanemiz acil servisinin birçok üniversite acilinden ayrıldığına işaret etti.

   2018 yılında modern binasına taşınan Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinin bölgemiz insanına en iyi fiziki koşullarda hizmet vermeye çalıştığını vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Sultanoğlu, “Acil servisimizde 2 kişilik resüsitasyon odası, 4 yataklı kırmızı müdahale alanı, 9 yataklı sarı alan, yeşil tedavi alanı, yeşil hasta muayene odası, sütür ve pansuman ve triaj odaları mevcut. Bilgi işlem bankomuz, polis odamız, güvenlik bekleme alanı ve hasta yakınları için geniş bekleme alanımız mevcut. Laboratuvar hizmeti olarak, hastadan alınan kanlar pnömotik cihazı aracılığıyla acil laboratuvara iletilmekte. Acil servisimizdeki cihazla kangazını hızlı çalışmaktayız. Radyolojik olarak acil servisimize ait USG cihazımız, portal röntgenimiz mevcut. Servisimizle aynı katta bulunan radyoloji ünitesi sayesinde tomografi ve MR çekimlerimiz hızlı ve efektif olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Mevsimsel Olarak Değişmekle Birlikte Günlük Ortalama 350, 

Yıllık 130 Bin Hasta Başvuruyor”

   Hastanenin erişkin acil servisine mevsimsel olarak değişmekle birlikte günlük ortalama 350,  yıllık 130 bin hasta başvurduğunu kaydeden Öğretim Üyesi, “Türkiye genelinde acil servislere başvuruların yaklaşık yüzde 70-80 civarı acil hasta değil,  birinci basamakta veya poliklinikte muayene olabilecek hastalar. Maalesef şartlar gereği acil servislerimizde yoğunluğun en sık sebebi yeşil alan dediğimiz hasta grupları,  atılan adımlara rağmen bu yoğunluk azalmadı. Üniversiteye başvuran yeşil alan acil hastaları bir nebze de olsa ortalamanın altında.  Düzce acil serviste yüzde 60 civarında yeşil alan hastamız mevcut.” dedi. Acile başvurması gereken hastaların aslında yeşil alan dışında kalan sarı ve kırmızı alan hastaları olduğunu ifade eden Sultanoğlu, acil servisin bu alanında genellikle solunumsal, kardiyak, nörolojik, enfektif hasta gruplarının yanında her çeşit travma hastası, kronik hastalıkları olup kötüleşen bir çok hasta grubuyla karşılaştıklarını bildirdi.

“Hastalara Müdahalemiz Dünya Standartlarının Üstünde”

   Göğüs ağrısı, solunum sıkıntısı, karın ağrısı, bilinç bozuklukları, felç, travma, üç günden fazla süren yüksek ateşli durumlar ve durdurulamayan kanamalarda acil servise başvurması gerektiğinin altını çizen Öğretim Üyesi, “ Maalesef acil servisler olması gereken durumda değil, mevsimsel hastalıklar diye adlandırdığımız kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonları, yaz aylarında ishallerden dolayı acil servis başvuruları artmakta. Bu durumlardan önce önlem alınması, sonrasında gerekli beslenme ve sıvı desteği aldıktan sonra hastalık devam ederse öncelikle aile hekimlerine, sonraki adımda polikliniklere başvurmasını önermekteyiz. Ülkemizde çalışan doktor ve hemşire sayıları yetersiz, acil servislerde bu tür hastalara ayrılan geniş zamandan dolayı gerçekten acil olan hastalara müdahale gecikebilir, tanı ve tedavide zaman kaybedilebiliyor. Buna rağmen gerçek hastalara müdahalemiz dünya standartlarının üstünde.” dedi.

“Acil Servisler Ölümle Yaşam Arasındaki İnce Çizgide Kalan Yerlerdir”

   Düzce Üniversitesi Acil Tıp Anabilim dalı olarak son teknoloji ile donatılmış, akademik olarak öncü bir anabilim dalı olmayı hedeflediklerini belirten Dr. Öğr. Üyesi Sultanoğlu, “Çalışan ve hasta memnuniyetini arttırmak başlıca amacımız. Asistan ve öğrencinin bilimsel ve bilişsel eğitimini önemseyen bir anabilim dalıyız. Usta-çırak ilişkisinin yanında vizyonu geniş, farklı bakış açılarını geliştiren bir eğitim modeli hedeflemekteyiz. Acil Tıp Anabilim dalının rektörlüğümüzün, dekanlığımızın ve başhekimliğimizin desteğiyle kısa zamanda bu hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

   Acil servisleri ölümle yaşam arasındaki ince çizgide kalan yer olarak ifade eden Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Sultanoğlu, açıklamasını “Acil çalışanları bu ince çizgide hayat kurtarmaya çalışan, hastaları yaşam tarafına çeken kahramanlardır. Lütfen bu ince çizgiyi gereksiz hastalıklarla meşgul etmeyelim.” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Peki, Senin Yorumun?
Peri Arbak  /  18.02.2020 - 19:12:53
 Başarı dileklerimiz sizinle olsun, en kısa zamanda gazete yazarı ve hekim ortak kimliğimle söyleşiye başlayacağım.
  Fatih Melih Maradit
EEE VALİ VAR, VALİ VAR!..
 
  Ayşegül Şenol Can
KAHVALTI HABERLERİ
 
  Ulviye Dikmen
Düzce Üniversitesi ve Düzce...
 
  Telat Çelik
ÜNİVERSİTE -2- (Valilik Hocaları neden u
 
  Peri Meram Arbak
Koronavirüs için TORAKS Derneği’nin görü
 
  Hümeyra Yılmaz
Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncelleme
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
EVDE KAL!
 
  Tarık Şahin
Kendinize ve çevrenizdekilere bir iyili
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Düzce’den 2 TIR kolonya yola çıktı! " Haberine...
 sevgi
 Ama Düzcede kolonya bulamıyoruz.
  " Düzce’den 2 TIR kolonya yola çıktı! " Haberine...
 Ersin
 Biz yüklü miktarda istedik. telefona cevap veren arkadaş üretim yok dedi. bu nasıl bir is
  " Türk Tabipleri Birliği uyardı: SOKAK TAŞIYICI KAYNIYOR! " Haberine...
 ahmet eryılmaz
 türk milletinin kendi canına kastı var sanki inadına sokaga cıkıyorlar vede başkalarına yayıyorlar bence sokaga cıkma yasagı gelmeli
  " Damacana sularda korona tehlikesi! " Haberine...
 Emeklinin biri
 Suyu kapıda bıraktırıyorum, çamaşır sulu karışımla silip öyle alıyorum içeri.
  " HALİL NİMETOĞLU VEFAT ETTİ! " Haberine...
 Mustafa Altıntaş
 Güzel bir insan, alçak gönüllü bir halk adamı, dost idi. Bizleri yetim bıraktı. Hizmetleri için binlerce teşekkürler. Aydınlıklar içinde uyusun.
  " EEE VALİ VAR, VALİ VAR!.. " Yazısına...
 harbici
 SAYIN VALİ HANIMIN BİİRAZ SERT ÇIKIŞINI ÇOK BÜYÜTTÜK.NE VAR BUNDA BU KADAR ÇOKKKKK BÜYÜTECEK.GÖRMÜYORMUSUNUZ İNSANLAR NEREDEYSE BİRBİRİNE ÇARPACAK ŞEKİLDE YÜRÜYORLAR DIŞARIDA.ORADA GÖRÜNTÜLER DE VAR.BİRAZZ UYARLAMASIN MI VALİ HANIM.
  " Türk Tabipleri Birliği uyardı: SOKAK TAŞIYICI KAYNIYOR! " Haberine...
 İlkay Kutun
 Önlemler arttırılmalı pttler tek çift numara bnklar maske dağıtılmalı üretilmeli dezenfektan sahra hstlri kurulmalı .....
  " EEE VALİ VAR, VALİ VAR!.. " Yazısına...
 Hamdi Özlü
 Vali bey babacan biriydi. Düzce'de Organik Tarım Faaliyetleri yürüttüğümüz aşamada elinden geleni yaptı. Bahçelerimizi ziyaret etti. Bir keresinde Düzce de Anıt parkın orada simit yiyerek yürüyordum. Aniden yanımda bir araba durdu. Camı açılsa. Ne göreyim Sayın valimiz şaka yollu "Ne o Başkan simide mi kaldın" diye latife etmişti. Mekanı cennet olsun. Böyle devlet ve millet aşığı idarecilerimiz olduğu müddetçe bu milletin sırtı yere gelmez. Rabbim sayılarını artırsın.
  " EEE VALİ VAR, VALİ VAR!.. " Yazısına...
 Hanife duman
 Sayın valim duydumki bizi bırakıp gitmişsin. çok üzüldüm yaşlar gözümden dönüşüverdi. mekanın cennet olsun. seni asla unutmucam. seninle bir kaç sefer karşılaştık sözlerin kulaklarımda. bana verdiğin cesaretle yaşıyorum. iyiki seni tanımışım. ailene sabırlar diliyorum. mekanın cennet olsun
  " EEE VALİ VAR, VALİ VAR!.. " Yazısına...
 Arzu Simsek
 Ozman Rahmetli Valimiz ile olan bir animizida ben paylaşmak isterim sizlerle..tam yılı hatırlayamıyorum ama büyük ihtimalle 2006 2007 arası olabilir şimdiki cumartesi pazarına Büyük Annem yani o dönemlerde 80 yaşlarında pazar yapmak için gitmiş o sırada Vali Halil bey de pazarda denetim amaçlı dolaşıyormuş büyük annemi yaşlı olarak görmüş sohbet etmiş ve kendi gönlünden kopan bir liderz muz almış hediye etmişz aracıyla birlikte bize kdr eve getirdiz kapı çaldı açtıkz karşımızda Büyükannem ve Vali bey kısa bi şaşkınlık sohbet çay içildi..Sonra mutlu birsekilde geri döndü..mutevaziligi Herkes için esitmis onu anladik herkese sevgi saygı doluydu..Bende Kendisini Rahmetle anmak istedim teşekkürler iyi calismalar
Yaşlanmaya Hazır mıyız? söyleşisi gerçekleştirildi! Yaşlanmaya Hazır mıyız? söyleşisi gerçekleştirildi!
  Türk Tabipleri Birliği uyardı: SOKAK TAŞIYICI KAYNIYOR!
  Düzce’den 2 TIR kolonya yola çıktı!
  Elektrik ve doğalgaz faturaları için yeni açıklama!
  Damacana sularda korona tehlikesi!
  BELMEK maske üretimine başladı!
  İki otomobil bariyere çarptı: 2 yaralı!
  İşte koronavirüsün zirve yapacağı tarih!
  Valilik yeni tedbir kararlarını açıkladı!
  Valilikten Seyahat İzin Belgesi açıklaması!
  Doğalgaz, elektrik vs. faturaları için İYİ Parti’den teklif!
  Fatih Altaylı: Öyle eve babam da sığar!
  Çinli doktordan Türkiye'ye kritik uyarı!
  Valilik, okullarda üretilen maske sayılarını açıkladı!
  Meteorolojiden uyarı!
  Silahlı kavga: 1 ölü!
  ALGÜN #EvdeKal
  Reklam ve Tanıtım Kurulu başvuru kabul etmeye başladı!
  Sönmez; ‘Her türlü bela ve felaketi yeneriz’
  Bolu Belediyesi, suya yüzde 50 indirim yaptı!
  Vatandaşlarımızın yardım talepleri yerine getiriliyor!
  2.04.2020 - EEE VALİ VAR, VALİ VAR!..
  2.04.2020 - Türk Tabipleri Birliği uyardı: SOKAK TAŞIYICI KAYNIYOR!
  1.04.2020 - HALİL NİMETOĞLU VEFAT ETTİ!
  3.04.2020 - Düzce’den 2 TIR kolonya yola çıktı!
  1.04.2020 - BELMEK maske üretimine başladı!
  3.04.2020 - Damacana sularda korona tehlikesi!