Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :69119553 Aktif Ziyaretçi :6423 22 Şubat 2020 Cumartesi
[16:59] Üst yapı eksikleri tamamlanıyor! -- [15:39] DTSO’dan Milli Teknoloji hamlesi! -- [11:39] Şüpheli otomobilden uyuşturucu çıktı! -- [11:11] ÖNCÜ TV 26 YAŞINDA -- [10:58] 24 Şubata kadar başvuru alınacak! -- [18:14] 2 DAKİKADA BUGÜN -- [16:58] Kaldırım ve kantinlere denetim! -- [16:02] İlk gün 800 çocuk izledi! -- [15:19] Dağıstanlı adaylığını açıkladı! -- [14:23] Çaldıkları kasa ile yakalandılar! --
‘Gelin birlikte mücadele edelim’
TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aslıhan Akbal Tüysüz, Düzceli kadınlara seslenerek “Hepimiz bir şeyler için mücadele veriyoruz. Gelin birlikte mücadele edelim, gelin birbirimize destek olalım, gelin birbirimizin yarasına yara bandı olalım. Ama gelin” dedi.
31.01.2020 - 11:11:27  Haberi Yazd?r

 

   TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aslıhan Akbal Tüysüz, Düzceli kadınlara seslenerek “Hepimiz bir şeyler için mücadele veriyoruz. Gelin birlikte mücadele edelim, gelin birbirimize destek olalım, gelin birbirimizin yarasına yara bandı olalım. Ama gelin” dedi.

Burasıdüzce Gazetesi olarak başlatmış olduğumuz podcast röportajlarında Orçun Togan’ın konuğu olan TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aslıhan Akbal Tüysüz ile iş hayatı başta olmak üzere, toplumda ve sosyal hayatta kadının yeri ve önemi üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

25 YAŞINDA

İŞ HAYATINA ATILDI

   İş hayatına nasıl başladığı konusu ile sohbetimize başlayan Akbal Tüysüz, “25 yaşında işveren olarak başladım. İlginç bir hikâyem var aslında. Evlilik nedeniyle Samsun’a yerleşmek durumunda kaldım. Ailemin de eşimin ailesinden tek talebi benim çalışmamdı. Bu durum kayınpederimi zor bir sürece soktu tabi. KOSGEB o dönem hibe kredileri yeni vermeye başlamıştı. Ben KOSGEB’e eğitime gittim. KOSGEB’in desteği ve kayınpederimin maddi manevi desteği ile tüm Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki tek kullanımlık ıslak mendilin ilk işletmesini kuran kişi bendim. O şekilde başladım. Üç kişiyle başladığımız yeri, yedi sene sonra 30 kişi ve 11 makineyle teslim ettim. O dönemde çocuk değil, işyeri büyüttüm ben, benim en büyük gurur kaynağımdan biridir orası “Aslıhan kozmetik” adıyla başlamıştı ve tek dileğim o tabelanın hiç inmemesiydi ve aynı isimle şu an devam ediyor” dedi.

MOTİVASYON OLDUKTAN SONRA BİR İNSAN GİRİŞİMCİ OLUR,

BUNU KİMSE ENGELLEYEMEZ

   İş hayatında eğitimin önemi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Aslıhan Akbal Tüysüz, şunları dile getirdi;

   “Eğitimin tabi ki önemi var ama bir girişimci için en önemli kaynak motivasyon, kararlılık, çabuk vazgeçmeme, hayal kurma ve hayalinin peşinde gidebilmek. Eğitimli ve eğitim fırsatı olmayan kadınlar olarak ayrıma baktığınızda, eğitimli kadınlar bunu bir nebze daha profesyonel yapabiliyorlar. Okurken elde etmiş oldukları vizyonu kullanıyorlar ama diğer türlü de eğitim fırsatı yakalayamayan hanımlar da, yeteneklerini kullanıyorlar. Çünkü doğuştan gelen genlerine yerleşmiş bir yetenek oluyor. Özellikle bu tarımsa, sonradan öğrenebileceğiniz bir şey değil. Toprağın tadını, kokusunu, mevsimini, ihtiyacını görerek anlamanız lazım o bitkinin renginden, yaprağından, ne istediğini ben bilemem bunu o kişi bilir. İnanın motivasyon olduktan sonra bir insan girişimci olur, bunu kimse engelleyemez.”

DÜNYADA KADIN

OLMAK ZOR

   Kadın olmanın zorluklarına yönelik düşüncelerini de paylaşan Akbal Tüysüz, “Baktığınızda Türkiye’de değil dünyada kadın olmak zor. Sosyal medya nedeniyle ve artık bu noktadaki hassasiyetimizin yükselmesi nedeniyle çok ciddi bir şekilde görünür bir hale geldi. Mesela biz 2019’u 474 kadın cinayetiyle kapattık ve yapılan istatistiklerde %60 aile içinden geliyor bunlar. Çekirdek aile içinden buna arkadaşları, akrabaları eklediğiniz zaman % 91 gibi bir orana çıkıyor. Sadece 8-9’u hiç tanımadığınız kişilerden geliyor.

   Şimdi görünür hale gelmesinin iyi tarafı, bunlara çözüm bulmak, artık dert edinmek, hassasiyeti elde etmek ve hepimizin bunda bir nebze suçlu olduğumuzu kabul etmek. Çünkü görünür olduğu zaman kendinizle hesaplaşmaya başlıyorsunuz, ben ne yapabilirim? Bunda benim üzerime düşen görev ne? Ve bunda benim suçum ne? Hiç olmadı kendi evladımızı yetiştirirken dikkat ediyoruz. Görünür olmasının dezavantajı yok mu? Elbette var ama teraziye koyduğumuzda hangi taraf daha ağır basıyor? Görünür olması” dedi.

   Keyifli sohbetimizde TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aslıhan Akbal Tüysüz ile sizleri başbaşa bırakıyoruz;

KİMSENİN ELİNDEN OTORİTESİNİ ALMAK GİBİ BİR NİYETİMİZ YOK

   - Hayatı zorlaştıran bu erkek egemen toplum mantalitesi olabilir mi?

   “Ataerkil bir toplumuz, yani bunu kabul edeceğiz. Ataerkil bir toplum olduğumuzu kabul ettikten sonra kadınların sosyal hayatta olmasının, iş hayatında olmasının bu toplumun değerlerine zarar vermeyeceğini kabul ederek yol alacağız. Çünkü biz zannediyoruz ki kadınlar sosyal hayatta olursa, kadınlar yönetici olursa, kadınlar iş hayatında olursa erkekler egemenliğini kaybedecek. Hayır, kadınların zaten böyle bir meselesi de yok, yani bizim kimsenin elinden otoritesini almak gibi bir niyetimiz yok. Biz sadece insan olmamızın gereği olan haklarımızı kullanmak istiyoruz.

   Ülkemizde kadın haklarını 1934’de elde etmişiz. İsviçre bunu 1950’li yıllarda kabul ediyor ve çok büyük mücadeleler veriyorlar. Tabi ki Türkiye’de de ciddi bir mücadele var ama diğerlerine baktığınız zaman en azından kan dökülmüyor. Mücadele kadar, elde edilen hakları kullanmak mesele. İnsan olmaktan gelen haklarımıza sahip çıktıktan sonra, karşı cins de bu haklara saygı duyduktan sonra mesele yok zaten. Olayı bu şekilde değerlendirsek hayat çok daha güzel ve kolay.”

   - Kadınlar ne kadar haklarını bilseler de özellikle Anadolu’da ve Doğu Bölgesi’nde bastırılmış ve sindirilmiş kadın profili var.

   “Tabi ki bunu kabul ediyoruz. Ama şu an yapılan bütün çalışmalar zaten özellikle Doğu’dan başlatılıyor ve tüm projeler öncelik Doğu’ya verilerek yapılıyor. Neden? Daha hızlı kalkınılsın. Biz 81 il olarak kadın girişimciler kurul başkanlarıyla -ki özellikle Doğu illerimizdeki başkanlarımızla- yaptığımız toplantılarda onlarda da hızlı bir ivme olduğunu görüyoruz.”

BİR KADININ HAYATINDA DEĞİŞİKLİK YAPABİLSEK

AMACIMIZA ULAŞMIŞ OLURUZ

   - TOBB Düzce kadın girişimciler kurulu olarak siz ne yapıyorsunuz Düzce’de?

   “Öncelikle eğitimler veriyoruz. Diyoruz ki; “girişimcilik eko sistemini sağlamamız gerekiyor”, girişimci olabilmek için de bir ortam gerekiyor, doğru ortam. Kadınların “evet ben yapabilirim” diyebilmeleri için gerekli bilgileri edinmelerini sağlıyoruz. İş hayatı için gerekli olan bilgiler nelerdir? Girişimcilik nedir? Bunun eğitimini verdik. KOSGEB girişimcilere ne tür destekler veriyor? Bunun eğitimini verdik, Paneller yaptık, birçok eğitim daha verdik. Meme kanseri, sigaranın zararları ile ilgili bir panel düzenledik. Düzce’de kadın konulu Düzce’nin ilkleri olan kadınlarla beraber bir panel düzenledik, orada bu konuları hep değerlendirdik. Bir kadına destek olabilsek, bir kadının hayatında değişiklik yapabilsek biz zaten amacımıza ulaşmış oluruz.”

   - Yani bu “hadi gelin size iş kuralım” değil “siz değerlisiniz her şeyi yapabilirsiniz” demek mi?

   “Kesinlikle, biz sizin dilerseniz yanınızdaki, dilerseniz arkanızdaki arkadaşınızız demek. Biz sizinle isterseniz tek tek, banka banka, kredi kredi gezeriz ama size kredi veremeyiz. Biz sizinle dilerseniz hibe kaynaklarını tek tek araştırabiliriz ama sizin için hibede aracı olamayız. Siz gerekli alt yapıyı yapacaksınız, biz yanınızdaki dostunuz olacağız. Eksik kaldığınız noktadaki destekçiniz olacağız, bizim görevimiz bu. Aynı zamanda istihdamı arttırmak, bizim görevlerimizden bir diğeri de bu.

HEPİMİZİN AMACI AYNI ÇÜNKÜ HEPİMİZ DÜZCE İÇİN ÇALIŞIYORUZ

   2018 verilerine göre Türkiye kadın istihdamındaki artışta Türkiye’deki 3. İl Düzce. Farkındaysanız Düzce’de hizmet sektörü son yıllarda çok hızlı ilerledi, bunun tabi eş zamanlı olarak da kadınların hizmet sektöründeki başarılarını da dikkate aldığımızda çok hızlı bir şekilde bizde istihdam oranı arttı. Bu Düzce için çok güzel bir haber, arttırılacaktır da yani çabalarımız o yönde ve birçok derneklerle entegreyiz, birbirimizden haber alarak çalışmaya çalışıyoruz. Hepimizin amacı aynı çünkü hepimiz Düzce için çalışıyoruz.”

   - Girişimcilik atılımında bulunan bir kadının izlemesi gereken yollar ne? Girişimler daha hayal evresinde projelendirilmeden önce mi kapınız çalınmalı? Yoksa projeyi belirli bir seviyeye getirdikten sonra mı? En doğru zaman hangisi?

   “Her evrede gelebilirler. Bizim amacımız zaten daha ulaşılabilir olmak, daha çabuk ulaşmalarını sağlamak o nedenle zaten birçok eğitim ve paneller düzenliyoruz, bire bir görüşmeye çalışıyoruz. Ama bizim somut olarak faydalı olabileceğimiz evre, onların kafalarındaki düşünceleri az çok somutlaştırdığı evre. Biraz daha kararlı gelebilirlerse o noktada ne yapabileceklerimizi konuşuruz.

   - Eskiye nazaran kadınlar girişimcilik konusunda daha mı saldırganlar, yoksa daha mı çekingenler?

   “Şimdi beyler çok destekçi, onlarla yaptığım sohbetlerde eşlerine çok ciddi bir şekilde “sen kur, ben arkandayım, belirli bir meblağ ayırabiliriz, bu meblağ ile sen yürüyebilirsin” diyen beylerin olduğunu duyuyoruz ve bu bizi çok mutlu ediyor. Çünkü bu kadınlar açısından çok büyük bir özgüven. Girişimcilik doğal olarak sizin olduğunuz konfor alanınızın biraz dışına çıkmanız demektir. Bu noktada da hepimiz isteriz ki, biri “sen yaparsın” desin. Ben de diyeceğim ki o zaman “evet, ben yapabilirim.” Özellikle evli çiftlerde sizi en çok motive eden kişi eşiniz.

   - Bu noktada size nasıl ulaşacaklar?

   “Biz zaten 33 kişilik bir yapıyız, ticaret odasına ulaşabilirler, Düzce kadın girişimciler kurulu olarak facebook adresimiz var, Düzce KGK olarak instagram adresimiz var, biz de tabi ki takipçi sayımızın artmasını istiyoruz, lütfen bizi takip edin çünkü duyurularımızı da oradan yapıyoruz. Bizden haberdar olabilmek için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeleri en güzeli olur.

   GELİN BİRLİKTE

MÜCADELE EDELİM

   - Düzceli kadınlara son olarak ne söylemek istersiniz?

   “Düzce kolay bir coğrafya değil bu coğrafyada senelerdir yaşamamızdan dolayı genlerimize kazınmış olan mücadele gücü var. Hepimiz bir şeyler için mücadele veriyoruz gelin birlikte mücadele edelim, gelin birbirimize destek olalım, gelin birbirimizin yarasına yara bandı olalım. Ama gelin.

Peki, Senin Yorumun?
ulviye dikmen  /  3.02.2020 - 18:02:22
 güzel kadın hep beraber başarıya sevgiler
Ahmet YOLCU  /  31.01.2020 - 13:57:21
 Başarılar diliyorum ve Başaracağınıza Eminim yolunuz açık olsun
  Fatih Melih Maradit
Şunun şurasında yaza ne kaldı?
 
  Ayşegül Şenol Can
ÇARE;) SİZSİNİZ
 
  Ulviye Dikmen
İNSAN YAŞAMI
 
  Telat Çelik
YOLSUZLUK YOLU
 
  Peri Meram Arbak
Milletvekili olsaydım Torba Yasaya ‘HAYI
 
  Hümeyra Yılmaz
Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncelleme
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
SAĞLIK İÇİN SOHBET
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " 'Acilde Öğretim Üyeleri 7/24 hizmet veriyor' " Haberine...
 Peri Arbak
 Başarı dileklerimiz sizinle olsun, en kısa zamanda gazete yazarı ve hekim ortak kimliğimle söyleşiye başlayacağım.
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncelleme " Yazısına...
 Ahmet besla
 Düzceyede Kemal sunal gibi bir siyasetçimi lazım bakanlık yapmış belediye başkanımız var varoglu var ama neden sorunlar hep aynı. kardüz efteni otel tabiat parkı trafik sorunu park sorunu katı atık çevre yolları düzcespora stadyum saymakla bitmiyor sorunlar. halletmesi gereken yetkililer nerede neyle meşgul . bunu düzce halkının sorgulaması lazım
  " ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!. " Haberine...
 mete
 sayın hocamız okulda ders vermeyi bırakıp ticaret ve siyaset yapmaktadır. Bu konu neden bu kadar ayyuka çıktı. Bunun ucunda rektörlük seçimleri vardır. Lütfen asli göreviniz olan akademik çalışmalarınızı yapınız . Bağlı olduğunuz kurumun önüne geçmesin isminiz.
  " ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!. " Haberine...
 Mustafa K.
 Bu haber doğru olsaydı millet vekilleri il başkanı birbirlerine girerlerdi ben açıklayacağım diye
  " ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!. " Haberine...
 Candan A.
 Bir dahası ki seçime yüzde doksan oy verin, belki ciddiye alinirsiniz
  " ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!. " Haberine...
 Betül İ.
 Hayaller hızlı gerçekler balon
  " ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!. " Haberine...
 Aslı
 Valla Barış Zengin çok haklı. Çocuk oyuncağına çevirmemek lazım bu işi. İşi ciddiyetten uzaklaştırıyorlar.
  " ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!. " Haberine...
 Ulaş OLGUN
 Özal dan bu yana Düzce den Otoban dahil hiçbirşey geçmedi, hele kanımca Hızlı Tren hiç geçmez. Keşke geçsede sevinsek. Bir de İstanbul da kanal hayali varken zaten para ayrılmaz mevcut hatlar kullanılır. Ama önümüzdeki seçimde AKP yi iktidardan bir düşürün bakın o zaman Düzce den neler geçiyor.
  " ŞAMANDAR; ‘Erdoğan 'hızlı tren' için talimat verdi’ " Haberine...
 Derin düzceli
 Bence haberleri yok zaten çok ilgilendikleri iş de düşünmüyorum ne zaman düzce önde geldi ki onlar için sadece seçimlerde....
  " Şunun şurasında yaza ne kaldı? " Yazısına...
 Murat batur
 Sayın maradit, parkların özgürlüğünün kazanılması adına yaptıklarınız takdire şayandır. temennimiz güzel bir proje ile sayın bakanımızın da vizyonuna yakışan bir yeşil alan oluşturulmasıdır. bu park'ın kuzey bölümü ki tahminen 15-2° bin m2, üzerinde ise hiç bir özelliği olmayan ve her sene kuşa çevrilen kara ağaçlar sayıları da çok az. bu alanın altında yapılacak otopark ile önemli bir ihtiyaç giderilmiş olacaktır, hatta planlı bir çarşı ile belediyenin gelirlerine katkı sağlanacaktır. bu otopark altta olacağı için parkın yeşil alan görünümü muhafaza edilebilecektir. umarım dikkate alınır, anıtlarının altı ıçın çok sözler verildi ama inşallah bu alanda bu gerçekleştirilebilir.
Arsal Mezunları yardım eli uzatıyor! Arsal Mezunları yardım eli uzatıyor!
  'Acilde Öğretim Üyeleri 7/24 hizmet veriyor'
  Ali Haydar Yılmaz adaylığını açıkladı!
  Donat Düzce’yi yazdı
  İki otomobil çarpıştı: 3 Yaralı!
  Düzcespor dolu dizgin!
  Belediyeye bir müdür ataması daha!
  Dܒnün ürettiği bitkisel ve tıbbi ürünler pazara açılacak!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Eşini bıçakla öldüren zanlı teslim oldu!
  Kazılar 3 farklı noktada devam ediyor!
  Ay: Kadın sorunlarının görmezden gelinmesine son verilmelidir!
  7 adet büfe ihaleye çıkıyor!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Meteorolojiden uyarı geldi!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Seyahat Acentasından Yanmaz'a ziyaret!
  Dağıstanlı adaylığını açıkladı!
  2 DAKİKADA BUGÜN
  Endüstri Meslek Lisesi mezunları buluştu!
  15.02.2020 - Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncelleme
  15.02.2020 - ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!.
  18.02.2020 - 'Acilde Öğretim Üyeleri 7/24 hizmet veriyor'