Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :70051762 Aktif Ziyaretçi :16602 7 Nisan 2020 Salı
[20:34] Berat Kandiliniz Mübarek Olsun -- [20:31] Bu gece hayırlı bir gece.. Gönüllerimiz bir, Kandilimiz Mübarek Olsun -- [18:11] Sosyal hareketliliğin azaltılması için yeni önlemler! -- [17:02] Düzce'de her gün ortalama kaç test yapılıyor! -- [16:38] BİLSEM sağlık çalışanları için ateş ölçer maske geliştirdi! -- [16:15] 3D siper maske üretiliyor! -- [16:01] İş yerinde kumar oynayan 4 kişiye 17 bin 500 lira para cezası! -- [15:46] Uyuşturucu operasyonunda 3 kişi yakalandı! -- [15:45] Kandiliniz Mübarek Olsun -- [15:27] BAŞKAN ŞAHİN'İN ACI GÜNÜ! --
ALGÜN #EvdeKal
‘Gelin birlikte mücadele edelim’
TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aslıhan Akbal Tüysüz, Düzceli kadınlara seslenerek “Hepimiz bir şeyler için mücadele veriyoruz. Gelin birlikte mücadele edelim, gelin birbirimize destek olalım, gelin birbirimizin yarasına yara bandı olalım. Ama gelin” dedi.
31.01.2020 - 11:11:27  Haberi Yazd?r

 

   TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aslıhan Akbal Tüysüz, Düzceli kadınlara seslenerek “Hepimiz bir şeyler için mücadele veriyoruz. Gelin birlikte mücadele edelim, gelin birbirimize destek olalım, gelin birbirimizin yarasına yara bandı olalım. Ama gelin” dedi.

Burasıdüzce Gazetesi olarak başlatmış olduğumuz podcast röportajlarında Orçun Togan’ın konuğu olan TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aslıhan Akbal Tüysüz ile iş hayatı başta olmak üzere, toplumda ve sosyal hayatta kadının yeri ve önemi üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

25 YAŞINDA

İŞ HAYATINA ATILDI

   İş hayatına nasıl başladığı konusu ile sohbetimize başlayan Akbal Tüysüz, “25 yaşında işveren olarak başladım. İlginç bir hikâyem var aslında. Evlilik nedeniyle Samsun’a yerleşmek durumunda kaldım. Ailemin de eşimin ailesinden tek talebi benim çalışmamdı. Bu durum kayınpederimi zor bir sürece soktu tabi. KOSGEB o dönem hibe kredileri yeni vermeye başlamıştı. Ben KOSGEB’e eğitime gittim. KOSGEB’in desteği ve kayınpederimin maddi manevi desteği ile tüm Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki tek kullanımlık ıslak mendilin ilk işletmesini kuran kişi bendim. O şekilde başladım. Üç kişiyle başladığımız yeri, yedi sene sonra 30 kişi ve 11 makineyle teslim ettim. O dönemde çocuk değil, işyeri büyüttüm ben, benim en büyük gurur kaynağımdan biridir orası “Aslıhan kozmetik” adıyla başlamıştı ve tek dileğim o tabelanın hiç inmemesiydi ve aynı isimle şu an devam ediyor” dedi.

MOTİVASYON OLDUKTAN SONRA BİR İNSAN GİRİŞİMCİ OLUR,

BUNU KİMSE ENGELLEYEMEZ

   İş hayatında eğitimin önemi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Aslıhan Akbal Tüysüz, şunları dile getirdi;

   “Eğitimin tabi ki önemi var ama bir girişimci için en önemli kaynak motivasyon, kararlılık, çabuk vazgeçmeme, hayal kurma ve hayalinin peşinde gidebilmek. Eğitimli ve eğitim fırsatı olmayan kadınlar olarak ayrıma baktığınızda, eğitimli kadınlar bunu bir nebze daha profesyonel yapabiliyorlar. Okurken elde etmiş oldukları vizyonu kullanıyorlar ama diğer türlü de eğitim fırsatı yakalayamayan hanımlar da, yeteneklerini kullanıyorlar. Çünkü doğuştan gelen genlerine yerleşmiş bir yetenek oluyor. Özellikle bu tarımsa, sonradan öğrenebileceğiniz bir şey değil. Toprağın tadını, kokusunu, mevsimini, ihtiyacını görerek anlamanız lazım o bitkinin renginden, yaprağından, ne istediğini ben bilemem bunu o kişi bilir. İnanın motivasyon olduktan sonra bir insan girişimci olur, bunu kimse engelleyemez.”

DÜNYADA KADIN

OLMAK ZOR

   Kadın olmanın zorluklarına yönelik düşüncelerini de paylaşan Akbal Tüysüz, “Baktığınızda Türkiye’de değil dünyada kadın olmak zor. Sosyal medya nedeniyle ve artık bu noktadaki hassasiyetimizin yükselmesi nedeniyle çok ciddi bir şekilde görünür bir hale geldi. Mesela biz 2019’u 474 kadın cinayetiyle kapattık ve yapılan istatistiklerde %60 aile içinden geliyor bunlar. Çekirdek aile içinden buna arkadaşları, akrabaları eklediğiniz zaman % 91 gibi bir orana çıkıyor. Sadece 8-9’u hiç tanımadığınız kişilerden geliyor.

   Şimdi görünür hale gelmesinin iyi tarafı, bunlara çözüm bulmak, artık dert edinmek, hassasiyeti elde etmek ve hepimizin bunda bir nebze suçlu olduğumuzu kabul etmek. Çünkü görünür olduğu zaman kendinizle hesaplaşmaya başlıyorsunuz, ben ne yapabilirim? Bunda benim üzerime düşen görev ne? Ve bunda benim suçum ne? Hiç olmadı kendi evladımızı yetiştirirken dikkat ediyoruz. Görünür olmasının dezavantajı yok mu? Elbette var ama teraziye koyduğumuzda hangi taraf daha ağır basıyor? Görünür olması” dedi.

   Keyifli sohbetimizde TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aslıhan Akbal Tüysüz ile sizleri başbaşa bırakıyoruz;

KİMSENİN ELİNDEN OTORİTESİNİ ALMAK GİBİ BİR NİYETİMİZ YOK

   - Hayatı zorlaştıran bu erkek egemen toplum mantalitesi olabilir mi?

   “Ataerkil bir toplumuz, yani bunu kabul edeceğiz. Ataerkil bir toplum olduğumuzu kabul ettikten sonra kadınların sosyal hayatta olmasının, iş hayatında olmasının bu toplumun değerlerine zarar vermeyeceğini kabul ederek yol alacağız. Çünkü biz zannediyoruz ki kadınlar sosyal hayatta olursa, kadınlar yönetici olursa, kadınlar iş hayatında olursa erkekler egemenliğini kaybedecek. Hayır, kadınların zaten böyle bir meselesi de yok, yani bizim kimsenin elinden otoritesini almak gibi bir niyetimiz yok. Biz sadece insan olmamızın gereği olan haklarımızı kullanmak istiyoruz.

   Ülkemizde kadın haklarını 1934’de elde etmişiz. İsviçre bunu 1950’li yıllarda kabul ediyor ve çok büyük mücadeleler veriyorlar. Tabi ki Türkiye’de de ciddi bir mücadele var ama diğerlerine baktığınız zaman en azından kan dökülmüyor. Mücadele kadar, elde edilen hakları kullanmak mesele. İnsan olmaktan gelen haklarımıza sahip çıktıktan sonra, karşı cins de bu haklara saygı duyduktan sonra mesele yok zaten. Olayı bu şekilde değerlendirsek hayat çok daha güzel ve kolay.”

   - Kadınlar ne kadar haklarını bilseler de özellikle Anadolu’da ve Doğu Bölgesi’nde bastırılmış ve sindirilmiş kadın profili var.

   “Tabi ki bunu kabul ediyoruz. Ama şu an yapılan bütün çalışmalar zaten özellikle Doğu’dan başlatılıyor ve tüm projeler öncelik Doğu’ya verilerek yapılıyor. Neden? Daha hızlı kalkınılsın. Biz 81 il olarak kadın girişimciler kurul başkanlarıyla -ki özellikle Doğu illerimizdeki başkanlarımızla- yaptığımız toplantılarda onlarda da hızlı bir ivme olduğunu görüyoruz.”

BİR KADININ HAYATINDA DEĞİŞİKLİK YAPABİLSEK

AMACIMIZA ULAŞMIŞ OLURUZ

   - TOBB Düzce kadın girişimciler kurulu olarak siz ne yapıyorsunuz Düzce’de?

   “Öncelikle eğitimler veriyoruz. Diyoruz ki; “girişimcilik eko sistemini sağlamamız gerekiyor”, girişimci olabilmek için de bir ortam gerekiyor, doğru ortam. Kadınların “evet ben yapabilirim” diyebilmeleri için gerekli bilgileri edinmelerini sağlıyoruz. İş hayatı için gerekli olan bilgiler nelerdir? Girişimcilik nedir? Bunun eğitimini verdik. KOSGEB girişimcilere ne tür destekler veriyor? Bunun eğitimini verdik, Paneller yaptık, birçok eğitim daha verdik. Meme kanseri, sigaranın zararları ile ilgili bir panel düzenledik. Düzce’de kadın konulu Düzce’nin ilkleri olan kadınlarla beraber bir panel düzenledik, orada bu konuları hep değerlendirdik. Bir kadına destek olabilsek, bir kadının hayatında değişiklik yapabilsek biz zaten amacımıza ulaşmış oluruz.”

   - Yani bu “hadi gelin size iş kuralım” değil “siz değerlisiniz her şeyi yapabilirsiniz” demek mi?

   “Kesinlikle, biz sizin dilerseniz yanınızdaki, dilerseniz arkanızdaki arkadaşınızız demek. Biz sizinle isterseniz tek tek, banka banka, kredi kredi gezeriz ama size kredi veremeyiz. Biz sizinle dilerseniz hibe kaynaklarını tek tek araştırabiliriz ama sizin için hibede aracı olamayız. Siz gerekli alt yapıyı yapacaksınız, biz yanınızdaki dostunuz olacağız. Eksik kaldığınız noktadaki destekçiniz olacağız, bizim görevimiz bu. Aynı zamanda istihdamı arttırmak, bizim görevlerimizden bir diğeri de bu.

HEPİMİZİN AMACI AYNI ÇÜNKÜ HEPİMİZ DÜZCE İÇİN ÇALIŞIYORUZ

   2018 verilerine göre Türkiye kadın istihdamındaki artışta Türkiye’deki 3. İl Düzce. Farkındaysanız Düzce’de hizmet sektörü son yıllarda çok hızlı ilerledi, bunun tabi eş zamanlı olarak da kadınların hizmet sektöründeki başarılarını da dikkate aldığımızda çok hızlı bir şekilde bizde istihdam oranı arttı. Bu Düzce için çok güzel bir haber, arttırılacaktır da yani çabalarımız o yönde ve birçok derneklerle entegreyiz, birbirimizden haber alarak çalışmaya çalışıyoruz. Hepimizin amacı aynı çünkü hepimiz Düzce için çalışıyoruz.”

   - Girişimcilik atılımında bulunan bir kadının izlemesi gereken yollar ne? Girişimler daha hayal evresinde projelendirilmeden önce mi kapınız çalınmalı? Yoksa projeyi belirli bir seviyeye getirdikten sonra mı? En doğru zaman hangisi?

   “Her evrede gelebilirler. Bizim amacımız zaten daha ulaşılabilir olmak, daha çabuk ulaşmalarını sağlamak o nedenle zaten birçok eğitim ve paneller düzenliyoruz, bire bir görüşmeye çalışıyoruz. Ama bizim somut olarak faydalı olabileceğimiz evre, onların kafalarındaki düşünceleri az çok somutlaştırdığı evre. Biraz daha kararlı gelebilirlerse o noktada ne yapabileceklerimizi konuşuruz.

   - Eskiye nazaran kadınlar girişimcilik konusunda daha mı saldırganlar, yoksa daha mı çekingenler?

   “Şimdi beyler çok destekçi, onlarla yaptığım sohbetlerde eşlerine çok ciddi bir şekilde “sen kur, ben arkandayım, belirli bir meblağ ayırabiliriz, bu meblağ ile sen yürüyebilirsin” diyen beylerin olduğunu duyuyoruz ve bu bizi çok mutlu ediyor. Çünkü bu kadınlar açısından çok büyük bir özgüven. Girişimcilik doğal olarak sizin olduğunuz konfor alanınızın biraz dışına çıkmanız demektir. Bu noktada da hepimiz isteriz ki, biri “sen yaparsın” desin. Ben de diyeceğim ki o zaman “evet, ben yapabilirim.” Özellikle evli çiftlerde sizi en çok motive eden kişi eşiniz.

   - Bu noktada size nasıl ulaşacaklar?

   “Biz zaten 33 kişilik bir yapıyız, ticaret odasına ulaşabilirler, Düzce kadın girişimciler kurulu olarak facebook adresimiz var, Düzce KGK olarak instagram adresimiz var, biz de tabi ki takipçi sayımızın artmasını istiyoruz, lütfen bizi takip edin çünkü duyurularımızı da oradan yapıyoruz. Bizden haberdar olabilmek için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeleri en güzeli olur.

   GELİN BİRLİKTE

MÜCADELE EDELİM

   - Düzceli kadınlara son olarak ne söylemek istersiniz?

   “Düzce kolay bir coğrafya değil bu coğrafyada senelerdir yaşamamızdan dolayı genlerimize kazınmış olan mücadele gücü var. Hepimiz bir şeyler için mücadele veriyoruz gelin birlikte mücadele edelim, gelin birbirimize destek olalım, gelin birbirimizin yarasına yara bandı olalım. Ama gelin.

Peki, Senin Yorumun?
ulviye dikmen  /  3.02.2020 - 18:02:22
 güzel kadın hep beraber başarıya sevgiler
Ahmet YOLCU  /  31.01.2020 - 13:57:21
 Başarılar diliyorum ve Başaracağınıza Eminim yolunuz açık olsun
  Fatih Melih Maradit
EEE VALİ VAR, VALİ VAR!..
 
  Ayşegül Şenol Can
KAHVALTI HABERLERİ
 
  Ulviye Dikmen
Düzce Üniversitesi ve Düzce...
 
  Telat Çelik
ÜNİVERSİTE -2- (Valilik Hocaları neden u
 
  Peri Meram Arbak
Koronavirüs için TORAKS Derneği’nin görü
 
  Hümeyra Yılmaz
Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncelleme
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
EVDE KAL!
 
  Tarık Şahin
Kendinize ve çevrenizdekilere bir iyili
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Düzce’den 2 TIR kolonya yola çıktı! " Haberine...
 sevgi
 Ama Düzcede kolonya bulamıyoruz.
  " Düzce’den 2 TIR kolonya yola çıktı! " Haberine...
 Ersin
 Biz yüklü miktarda istedik. telefona cevap veren arkadaş üretim yok dedi. bu nasıl bir is
  " Türk Tabipleri Birliği uyardı: SOKAK TAŞIYICI KAYNIYOR! " Haberine...
 ahmet eryılmaz
 türk milletinin kendi canına kastı var sanki inadına sokaga cıkıyorlar vede başkalarına yayıyorlar bence sokaga cıkma yasagı gelmeli
  " Damacana sularda korona tehlikesi! " Haberine...
 Emeklinin biri
 Suyu kapıda bıraktırıyorum, çamaşır sulu karışımla silip öyle alıyorum içeri.
  " HALİL NİMETOĞLU VEFAT ETTİ! " Haberine...
 Mustafa Altıntaş
 Güzel bir insan, alçak gönüllü bir halk adamı, dost idi. Bizleri yetim bıraktı. Hizmetleri için binlerce teşekkürler. Aydınlıklar içinde uyusun.
  " EEE VALİ VAR, VALİ VAR!.. " Yazısına...
 harbici
 SAYIN VALİ HANIMIN BİİRAZ SERT ÇIKIŞINI ÇOK BÜYÜTTÜK.NE VAR BUNDA BU KADAR ÇOKKKKK BÜYÜTECEK.GÖRMÜYORMUSUNUZ İNSANLAR NEREDEYSE BİRBİRİNE ÇARPACAK ŞEKİLDE YÜRÜYORLAR DIŞARIDA.ORADA GÖRÜNTÜLER DE VAR.BİRAZZ UYARLAMASIN MI VALİ HANIM.
  " Türk Tabipleri Birliği uyardı: SOKAK TAŞIYICI KAYNIYOR! " Haberine...
 İlkay Kutun
 Önlemler arttırılmalı pttler tek çift numara bnklar maske dağıtılmalı üretilmeli dezenfektan sahra hstlri kurulmalı .....
  " EEE VALİ VAR, VALİ VAR!.. " Yazısına...
 Hamdi Özlü
 Vali bey babacan biriydi. Düzce'de Organik Tarım Faaliyetleri yürüttüğümüz aşamada elinden geleni yaptı. Bahçelerimizi ziyaret etti. Bir keresinde Düzce de Anıt parkın orada simit yiyerek yürüyordum. Aniden yanımda bir araba durdu. Camı açılsa. Ne göreyim Sayın valimiz şaka yollu "Ne o Başkan simide mi kaldın" diye latife etmişti. Mekanı cennet olsun. Böyle devlet ve millet aşığı idarecilerimiz olduğu müddetçe bu milletin sırtı yere gelmez. Rabbim sayılarını artırsın.
  " EEE VALİ VAR, VALİ VAR!.. " Yazısına...
 Hanife duman
 Sayın valim duydumki bizi bırakıp gitmişsin. çok üzüldüm yaşlar gözümden dönüşüverdi. mekanın cennet olsun. seni asla unutmucam. seninle bir kaç sefer karşılaştık sözlerin kulaklarımda. bana verdiğin cesaretle yaşıyorum. iyiki seni tanımışım. ailene sabırlar diliyorum. mekanın cennet olsun
  " EEE VALİ VAR, VALİ VAR!.. " Yazısına...
 Arzu Simsek
 Ozman Rahmetli Valimiz ile olan bir animizida ben paylaşmak isterim sizlerle..tam yılı hatırlayamıyorum ama büyük ihtimalle 2006 2007 arası olabilir şimdiki cumartesi pazarına Büyük Annem yani o dönemlerde 80 yaşlarında pazar yapmak için gitmiş o sırada Vali Halil bey de pazarda denetim amaçlı dolaşıyormuş büyük annemi yaşlı olarak görmüş sohbet etmiş ve kendi gönlünden kopan bir liderz muz almış hediye etmişz aracıyla birlikte bize kdr eve getirdiz kapı çaldı açtıkz karşımızda Büyükannem ve Vali bey kısa bi şaşkınlık sohbet çay içildi..Sonra mutlu birsekilde geri döndü..mutevaziligi Herkes için esitmis onu anladik herkese sevgi saygı doluydu..Bende Kendisini Rahmetle anmak istedim teşekkürler iyi calismalar
Yaşlanmaya Hazır mıyız? söyleşisi gerçekleştirildi! Yaşlanmaya Hazır mıyız? söyleşisi gerçekleştirildi!
  Türk Tabipleri Birliği uyardı: SOKAK TAŞIYICI KAYNIYOR!
  Düzce’den 2 TIR kolonya yola çıktı!
  Düzce Valiliğinden ÖNEMLİ AÇIKLAMA!
  Elektrik ve doğalgaz faturaları için yeni açıklama!
  Damacana sularda korona tehlikesi!
  BELMEK maske üretimine başladı!
  Rektör Çakar’dan Kanserle Savaş Haftası mesajı!
  Uyuşturucu operasyonunda 3 kişi tutuklandı!
  İki otomobil bariyere çarptı: 2 yaralı!
  İşte koronavirüsün zirve yapacağı tarih!
  Valilik yeni tedbir kararlarını açıkladı!
  Valilikten Seyahat İzin Belgesi açıklaması!
  Doğalgaz, elektrik vs. faturaları için İYİ Parti’den teklif!
  Fatih Altaylı: Öyle eve babam da sığar!
  Valilik, okullarda üretilen maske sayılarını açıkladı!
  Çinli doktordan Türkiye'ye kritik uyarı!
  Meteorolojiden uyarı!
  DÜ uzaktan eğitim sürecini başarıyla sürdürüyor!
  Reklam ve Tanıtım Kurulu başvuru kabul etmeye başladı!
  Sönmez; ‘Her türlü bela ve felaketi yeneriz’
  2.04.2020 - EEE VALİ VAR, VALİ VAR!..
  31.03.2020 - HALİL NİMETOĞLU VEFAT ETTİ!
  2.04.2020 - Türk Tabipleri Birliği uyardı: SOKAK TAŞIYICI KAYNIYOR!
  3.04.2020 - Düzce’den 2 TIR kolonya yola çıktı!
  31.03.2020 - İHTİYAÇ SAHİPLERİNE BİN LİRA VERİLECEK!
  31.03.2020 - Safir Eğitim Kurumları kalitesini yine konuşturdu!
  31.03.2020 - Bayram Ali Kubilay'dan 11 çalışanına mesaj: EVDE KAL MAAŞINI TAM AL!
  1.04.2020 - BELMEK maske üretimine başladı!
  3.04.2020 - Damacana sularda korona tehlikesi!