Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :69253711 Aktif Ziyaretçi :9717 29 Şubat 2020 Cumartesi
[12:01] KÜÇÜK BİR KENT GİBİ -- [11:50] Benzin ve motorinde vergi zammı! -- [11:31] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [16:11] TÜRKİYE ŞEHİTLERİNE AĞLIYOR! -- [15:40] Terör propagandası operasyonunda 11 gözaltı! -- [15:17] Business Networking eğitimi gerçekleştirdi! -- [14:45] ŞEHİTLERİMİZ İÇİN TAZİYE MESAJLARI! -- [14:10] İşçi servisiyle hafriyat kamyonu çapıştı: 15 yaralı! -- [12:31] ‘Güçlü Kadınlar Projesi’ tanıtım buluşması! -- [11:10] Huzurevi sakinlerine ziyaret! --
Kadınların ve gençlerin siyasetteki yeri ağırlık kazanıyor’
Düzce Belediyesi tarafından düzenlenen Türkiye Vizyon Konferanslarının bu haftaki konuğu Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Kurucu Başkanı, Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Narlı oldu. Kültür Merkezinde düzenlenen konferansta Narlı, Türkiye siyasetinin genel boyutlarına değindi. Narlı, konuşmasında özellikle kadınların siyasete katılımları ile gençlik üzerindeki konulara değinerek bilgilerini aktardı.
27.01.2020 - 13:04:50  Haberi Yazd?r

 

   Düzce Belediyesi tarafından düzenlenen Türkiye Vizyon Konferanslarının bu haftaki konuğu Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Kurucu Başkanı, Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Narlı oldu. Kültür Merkezinde düzenlenen konferansta Narlı, Türkiye siyasetinin genel boyutlarına değindi. Narlı, konuşmasında özellikle kadınların siyasete katılımları ile gençlik üzerindeki konulara değinerek bilgilerini aktardı.

   Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü'nün bizzat ilgilendiği ve her hafta Cuma günü birbirinden ünlü isimleri Düzcelilerle buluşturan “Türkiye Vizyon Konferansları'nın” bu haftaki konuğu Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Kurucu Başkanı, Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Narlı oldu.

   Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, TSO Başkanı Tuncay Şahin, Düzce Baro Başkanı Av. Azade Ay,  ilçe ve belde belediye başkanları, STK temsilcileri ile kurum, kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

   Konferansın başlangıcında hoş geldiniz konuşması yapmak üzere kürsüye çıkan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü şunları söyledi: "Bugünkü konferansımızın çok özel bir konuğu var, çok yakından tanıdığım değerli bir isimdir, kendilerini davet ettik, kabul ettiler. Sayın Nilüfer Narlı kendilerine tekrar hoş geldiniz diyor, teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

   Daha sonra konferans konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Kurucu Başkanı, Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Narlı, siyaset ve sosyoloji konularına değindi. Türkiye siyasetinin sosyolojik açıdan değerlendirmesini yapan Narlı,  kadınların ve gençlerin siyasetteki yerinin giderek ağırlık kazandığını vurguladı.

   Gerçekleştirdiği konuşmasında gençlere kendilerini gelişmeleri konusunda önerilerde bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı şöyle konuştu:

   “Çeşitliliğin son yıllarda önemi daha fazla ortaya çıkmaya başladı. Eskiden bir alanda uzmanlaşırdık. O alanda derinleşirdik. Tabii ki derinleşiyoruz. Artık trans disiplin çalışmaları var. Trans disiplin çalışmalarını şöyle açıklamak istiyorum. Şu anda bilişim mühendisleri ile birlikte bir proje yürütüyoruz. Bu projenin amacı büyükşehir belediyesinin büyük veri üzerinden belediye hizmetleri ve ihtiyaçlarının nasıl örtüştüğünü nerelerde örtüşmediğinin değerlendirmek burada tamamen örtüşmediğini değerlendirmek. Büyük data görüntülerinden yola çıkarak daha sonra akıllı kentler hedefi için destek olacak fikirler üretmek için bunları geliştirmek ve akıllı sistemler için modeller oluşturmak. Fikirler üretmek için, bunları geliştirmek ve akıllı sistemler için modeller oluşturmak.  İnsanlar soruyor. Sosyologlar ne iş yapar?  Diyorum ki o kadar çok iş yapıyorlar ki yeter ki siz kendinizi öğrencileri iyi yetiştirin. Hangi anlamda iyi yetiştirin metedolojiyi iyi öğrenin. İstatistik kullanmayı iyi öğrenin. Ama en önemlisi teorik donanım. Çünkü teorik donanım olmadan sizin kavramları, geliştirmeniz mümkün değil. Kavramlar bizim anahtarlarımız. Biz o anahtarlarla kapıyı açıyoruz.”

ÇOCUKLARA HAYAL KURMAYI ÖĞRETELİM

   İlişki ve networku tanımlayan sosyal sermaye, köprü kurucu sosyal sermayeyi bir insanın yakın çevresindeki grupların dışında gruplar ile ilişki kurarak orda bir takım fırsatlar ve hizmetlere ulaşabilmesi için sosyal sermayenin önemini belirterek “Köprü kurucu sosyal sermaye bireylerin kalkınması, kendilerinin kalkınması, ülkenin kalkınmasında önemli bir role sahip çünkü kurulamadığı zaman insanlar yakın çevresiyle ilişkiler içinde olmak, onlarla ticaret yapmak istiyor. Çünkü diğerlerine güvenmiyor, mesela Fukuyama’nın yine Sicilya ile ilgili kitabında güven konusunu işliyor. Ve güvenle Sicilya’nın geri kalmışlığını tabi ekonomi için şunları şunları yapmak istiyorum. Hayal, hayal etmek bu arada çok önemli İlger’in bir çalışması var bunu da söylemek istiyorum tam rakamı unuttum ama sanırım Türkiye’de ki çocukların %18 veya %19’u hayal ediyor, diğerlerinin hayalleri yok. Hayallerimiz dediğimizde şu meslek falan değil, o bir beklenti, hayal değil, planlama. Yani hayal kurmamak büyük bir olumsuzluk, çünkü hayaller olmadan yaratıcılık olmaz. Şuan da içinde yaşadığımız çağda böylesine hızlı dönüşümün olduğu her şey anlık değişecek, 10 yıl sonra biz kendimizi bilim kurgu filminde hissedeceğiz, buna hazır olmalıyız, o yüzden hayal kurmak çok önemli çocuklarımıza lütfen hayal kurmayı öğretin, hayal kurmaları için okuma yapsınlar. Bilgisayar, telefon, tablet gibi elektronik dünyadan kopsunlar” şeklinde konuştu.

   Konferansın ardından Nilüfer Narlı gelen soruları cevaplandırdı. Programın son bölümünde de Belediye Başkanı Faruk Özlü, Narlı’ya çicek takdim etti. Günün anısı olarak çekilen toplu fofoğraf çekimi ile sona erdi.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
KÜÇÜK BİR KENT GİBİ
 
  Ayşegül Şenol Can
KAHVALTI HABERLERİ
 
  Ulviye Dikmen
Düzce Üniversitesi ve Düzce...
 
  Telat Çelik
ÜNİVERSİTE
 
  Peri Meram Arbak
Kayıhan Pala Kimdir?
 
  Hümeyra Yılmaz
Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncelleme
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
ZİRVEDE KAHVALTI
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Kayıhan Pala Kimdir? " Yazısına...
 Pınar Bostan
 Peri Hocam, kaleminize sağlık. Kayıhan hoca gibi hocalarımızın, halk sağlığına verdiği emeği gören, duyan, değerini bilen, takip eden kanun koyuculara ihtiyacımız var. Herşey çok farklı olabilir...
  " Kayıhan Pala Kimdir? " Yazısına...
 Osman Elbek
 Kayıhan Pala bilim insanının tüm değerlerini kendisinde toplayan bir insan: araştıran, öğreten ve toplumu savunan
  " Kayıhan Pala Kimdir? " Yazısına...
 İbrahim Akkurt
 Kayıhan bu ülkenin en güzel aydınlık yüzlerinden biridir... En az Kayıhan Pala kadar girişken, Halk Sağlığı, çalışan sağlığı alanının yılmaz savunucusu Peri'ciğimize sonsuz teşekkürler, iyi ki varsın...
  " ZİRVEDE KAHVALTI " Yazısına...
 Peri Arbak
 Sayın Çetin, Güzel yorumlarınızı Tıp fakültemiz dışında Orman Fakültesi, Çevre Mühendisliği ve Biyoloji bölümlerimiz ve adını sayamadığım diğerleri de hak ediyor. Düzce'nin bence en önemli sağlık sorunu olan hava kirliliği için Çevre Müh ekiplerinin çokatndır yaptığı ve ödüle layık bilimsel araştırmalar var. Orman Müh bölümü Düzce'de ve çevresinde yeşil alanların nasıl azaldığını yayınlarıyla gösteriyorlar. Son olarak sulak alanlarla ilgili 3 bilim insanı doğruları dile getirdiklerinde en hafif tabiriyle fırçalandılar. Biyoloji bölümünden parlak bilim insanları su canlılarını resmi makamlarla inceliyorlar. Bu yapılanların çok azı. İlk işim Düzce Ün den çıkan böyle parlak ve saygın çalışmaları sizlere listeleyeceğim. Güzel yorumlarınız için teşekkürler, bizleri özendirirseniz çok daha parlak, bilimsel ve halk için halk adına çalışmalarla karşınıza çıkacağız. Prof Dr Peri Meram Arbak
  " ÜNİVERSİTE " Yazısına...
 Peri Arbak
 Bir kentin sorunları tartışılırken ilk söz BİLİM İNSANLARINDA olmalıdır. Bilim insanları verilerin analizinden harekete geçer ve çözüm yollarını popülizme kaymadan, birilerine şirin görünmeye çalışmadan ifade ederler. Adı geçen 3 bilim insanını dürüst tutumlarından dolayı tebrik ediyorum. Bırakın dışarı çıkarmayı bilim insanına güleryüzlü, ve saygılı davranmamak, önemsememek dahi çok şansız bir tablodur ve umarım Telat beyin araştırmasıyla ortaya çıkar. Üniversiteler hak ettikleri saygıyı görmelidir, yoksa saygıyı hak etmiyor muyuz?
  " Atık lastiklerden kedi evi yaptılar! " Haberine...
 sevgi
 Kedi evleri çok güzel düşünülmüş ,rica etsek kalıcı konutlardaki mahallelere de konulabilir mi?kendi imkanlarımızla yapmaya çalışıyoruz ama çevreye karşı görüntü kirliliği olmaması adına kedi evleri renk katar diye düşünüyorum.
  " 'Acilde Öğretim Üyeleri 7/24 hizmet veriyor' " Haberine...
 Peri Arbak
 Başarı dileklerimiz sizinle olsun, en kısa zamanda gazete yazarı ve hekim ortak kimliğimle söyleşiye başlayacağım.
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncelleme " Yazısına...
 Ahmet besla
 Düzceyede Kemal sunal gibi bir siyasetçimi lazım bakanlık yapmış belediye başkanımız var varoglu var ama neden sorunlar hep aynı. kardüz efteni otel tabiat parkı trafik sorunu park sorunu katı atık çevre yolları düzcespora stadyum saymakla bitmiyor sorunlar. halletmesi gereken yetkililer nerede neyle meşgul . bunu düzce halkının sorgulaması lazım
  " ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!. " Haberine...
 mete
 sayın hocamız okulda ders vermeyi bırakıp ticaret ve siyaset yapmaktadır. Bu konu neden bu kadar ayyuka çıktı. Bunun ucunda rektörlük seçimleri vardır. Lütfen asli göreviniz olan akademik çalışmalarınızı yapınız . Bağlı olduğunuz kurumun önüne geçmesin isminiz.
  " ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!. " Haberine...
 Mustafa K.
 Bu haber doğru olsaydı millet vekilleri il başkanı birbirlerine girerlerdi ben açıklayacağım diye
Konserde sürpriz evlenme teklifi! Konserde sürpriz evlenme teklifi!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Oylamaya katılacak aday firmalar belli oldu!
  CHP'de yeni il başkanı Haluk Kadri Demir!
  Kırmızı ışık ihlali kazaya neden oldu!
   Beden Dili eğitimi verildi!
  Çinide yeteneklerini geliştiriyorlar!
  Durak montajları tamamlandı!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Trafik kazası: 5 yaralı!
  2 DAKİKADA BUGÜN
  Düzcespor’dan önemli uyarı!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  SGK TEŞVİK SÜRESİ UZATILDI!
  Avrasya Zirvesi’nde Dܒye büyük ilgi!
  Facebook Eğitimi gerçekleşti!
  İhracat kapasitesi 500 bin ton olacak!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Konserde sürpriz evlenme teklifi!
  Baş; ‘Üç aylar arınma mevsimidir’
  Atık lastiklerden kedi evi yaptılar!
  27.02.2020 - Kayıhan Pala Kimdir?
  27.02.2020 - ZİRVEDE KAHVALTI
  27.02.2020 - ÜNİVERSİTE
  26.02.2020 - Atık lastiklerden kedi evi yaptılar!