Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :68525320 Aktif Ziyaretçi :2487 20 Ocak 2020 Pazartesi
[17:11] Belediyeden, her eleştirel habere 'Yanlış algı oluşturulmak amaçlanıyor!' gibi bir çıkış yapılıyor.. -- [17:04] İl Özel İdaresi çalışmalarını sürdürüyor! -- [16:44] Hatalı sürücü kazaya sebep oldu! -- [16:11] Yedigöller yolu genişletiliyor! -- [15:28] Jandarmadan uyuşturucu operasyonu! -- [14:20] Otobüs krizi devam ediyor! -- [13:52] AFGD gönüllüleri yangın eğitimi aldı! -- [13:08] Basketbol müsabakaları sona erdi! -- [12:45] Haftanın konuğu Prof. Dr. Nilüfer Narlı! -- [12:26] Kayık tamir atölyesinde yangın! --
İş birliği protokolü imzalandı!
Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çakar ile Koru Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Biri arasında "tıbbi ve aromatik bitki" yetiştiriciliği konusunda iş protokolü imzaladı.
8.08.2019 - 17:25:57  Haberi Yazd?r

 

   Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çakar ile Koru Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Biri arasında "tıbbi ve aromatik bitki" yetiştiriciliği konusunda iş protokolü imzaladı.

"Ülkemizde 4 bine yakın tıbbi bitki çeşitliliği var"

   Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar:

   "Ülkemizin yaklaşık 4 bine yakın tıbbi bitki çeşitliliği var. Çinliler bunun peşinde. Özellikle fitoterapi alanında ve ilaç etken maddelerinin tıbbi bitkilerden oluşturulması alanında çok hararetli bir çalışma yürüyor"

   Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, "Ülkemizin yaklaşık 4 bine yakın tıbbi bitki çeşitliliği var. Çinliler bunun peşinde. Özellikle fitoterapi alanında ve ilaç etken maddelerinin tıbbi bitkilerden oluşturulması alanında çok hararetli bir çalışma yürüyor." dedi.

   Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yürütülen "Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon ve Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı" kapsamında "sağlık" ve "çevre" alanlarında ihtisas üniversitesi seçilen Düzce Üniversitesi, Koru Sağlık Grubu ile "tıbbi ve aromatik bitki" yetiştiriciliği konusunda iş protokolü imzaladı.

   Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çakar ile Koru Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Biri arasında imzalanan protokol kapsamında, Düzce Üniversitesince toprak analizleriyle tesis alanında hangi bölgede, hangi bitkinin yetiştirileceği konusunda çalışmalar yürütülecek.

   Ayrıca, Koru Otel'de Düzce Üniversitesinin ihtisaslaşma ürünlerinin sergileneceği ve satışının yapılacağı bir stant oluşturulacak, yetiştirilen tıbbi ve aromatik bitkilerle otel arazisi içinde "ekoturizm bahçesi" yapılacak.

   Protokolle Düzce Üniversitesi ve Koru Sağlık Grubu hekimleriyle Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GTT) alanında ürün geliştirme, dozajlama ve reçeteleme çalışmaları sonucunda GTT ürünlerinin kullanımına yönelik bir kitapçığın da hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

"Türkiye tıbbi aromatik bitkiler açısından çok zengin"

   Rektör Çakar, imzalanan protokolle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, özellikle geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında tıbbi bitki yetiştiriciliği, geleneksel tamamlayıcı tıp uygulamalarının yapılması ve hayata geçirilmesiyle bu vesileyle sağlık turizm potansiyelinin Düzce ve Bolu bölgesinde canlandırılmasının çok önemli olduğunu bildirdi.

   Üniversitenin özellikle bu bölgenin kalkınmasına destek olmak amacıyla seçildiği için çevre illere de bu vizyonu yaymalı diye düşündüklerine vurgu yapan Çakar, bu konuda Koru Sağlık Grubunun kendilerine çok önemli bir ortak olduğunu söyledi.

   Çakar, Türkiye'nin tıbbi aromatik bitkiler açısından çok zengin bir coğrafyada yer aldığını belirtti.

   "Ülkemizin yaklaşık 4 bine yakın tıbbi bitki çeşitliliği var. Çinliler bunun peşinde. Özellikle fitoterapi alanında ve ilaç etken maddelerinin tıbbi bitkilerden oluşturulması alanında çok hararetli bir çalışma yürüyor." diyen Çakar, ülkedeki bu çeşitliliğin maalesef kayıtlara yansımadığının, bunlardan sadece 500-600 tanesinin kayıtlı tıbbi bitki olduğuna işaret etti.

"Tıbbi bitki üreticiliği 30 üreticinin gelir kapısı oldu"

   Kendilerinin bölgede tıbbi bitki yetiştiriciliğini bir gelir kaynağı olarak canlandırdıklarını anlatan Çakar, şöyle konuştu:

   "Fide temininden yetiştirilmesine, kurutulmasından paketlenmesine kadar bütün üreticilere mihmandarlık ediyoruz. Şu anda Düzce'de 30 kadar üreticinin gelir kapısı olmaya başladı. Bolu'da da bunu canlandırabilirsek ilgi alanı oluşturabilirsek, hele ki fındık altlarında, kullanılmayan köy arazilerinde bu Bolu'da da rahatlıkla yapılabilir. İklim son derece uygun. Biz toprak analizlerinden en son kurutulup paketlenmesine ve alıcı ile satıcının buluşturulmasına varıncaya kadar her aşamada yol arkadaşlığı yapıyoruz üreticilere."

   Çakar, bölgede yetişen endemik türlerin bazı sağlık destek alanlarında özellikle üreme sağlığı konusunda çok önemli etkilere sahip olduğunu deney hayvanları üzerinde test ettiklerini aktararak, üniversite bünyesinde Türkiye'nin en büyük geleneksel ve tamamlayıcı tıp merkezini açmaya hazırlandıklarını sözlerine ekledi.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
DEDİLER DE DEDİLER!
 
  Ayşegül Şenol Can
YENİ YIL
 
  Ulviye Dikmen
YENİ YILDA YENİ UMUTLAR
 
  Telat Çelik
YENİ YIL VE EKONOMİK BUHRAN
 
  Peri Meram Arbak
Milletvekili olsaydım Torba Yasaya ‘HAYI
 
  Hümeyra Yılmaz
KALP AÇTIRAN
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
YÜKSEK HIZLI TREN
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Parklarda temizlik sürüyor! " Haberine...
 sevgi
 Temizlik işleri sadece Düzce merkezde yapılıyor da neden Kalıcı konutlara hiç uğramıyorlar acaba? her taraf pislik içinde. Sadece seçim zamanı hatırlanmaktan bıktık artık.
  " Kalıcı Konutlar artık ‘Bahçeşehir’ " Haberine...
 sevgi
 Bizim sorunumuz ismi değil ki Kalıcı konutlardan memnunuz, asıl sorun ulaşım, temizlik,parklar, vs.çözülmesi gerekenlere boşverilirken isim değiştirmekle halkı memnun edemezsiniz.
  " Şahin’den tepki çeken paylaşım! " Haberine...
 irfan AKDOĞAN
 Terörü övmek, Allaha peygambere küfretmek, vatana ihanet fikir özgürlüğü ama dinen haram olanı söylemek suç oluyor öylemi. O zaman faiz haramdır, zina haramdır, kumar haramdır diyen başta din adamları olmak bütün müslümanlar suçludur. Olimpiyatlarda oynayacaklar diye bu kızlara tapalım mı ne dersiniz?
  " AK PARTİ’YE Mİ GÖZ KIRPIYOR? " Haberine...
 şükrü toros
 iyi iyi akp ye böyleleri yakışır
  " ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ! " Haberine...
 şükrü toros
 hayret ilk defa olarak MHP nin doğru bir adım attığını görüyorum.
  " ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ! " Haberine...
 Vicdanın Sesi
 Güzel şeyler de oluyor memlekette.. yoksa yol olur gider.. İşine bakmıyor; kadınların orası burası! Madem o kadar dindarsın Belediyede yenen yetim haklarının peşine düşsene! tabi yürek ister! Kadın bedeni üzerine gelince külhanbeyi kesiliyor!
  " Şahin’den tepki çeken paylaşım! " Haberine...
 ferhat
 Açılıp saçılanı görmedik biz başkan.. sen o gözle baktıysan kendini sorgula. Geçenlerde boks maçına gittin, aralarda ringde dans eden kardeşlerimiz vardı. Neden katıldın oraya? Bu sporda açılıp saçılma varda.. boks maçındaki pon pon kızlar kapalımıydı?
  " Şahin’den tepki çeken paylaşım! " Haberine...
 Saliha C.
 Hayir belki müslüman değiller? Kime ne kıyafetinden? Kadını kapattık mı herşey tamam mı? Müslüman erkek de mahrem bölgelerini belli etmeyecek şalvar giymeli sen neden pantolonla geziniyorsun?? Kaynaşlı da 8 yaşında ufacık kıza tecavüz eden şerefsize tepki gösterme, zabıta eli ile köpekleri zehirlet AMA müslümanım diye gezin!! Yersek!!
  " Şahin’den tepki çeken paylaşım! " Haberine...
 şükrü toros
 pes doğrusu, senin milliyetçiliğini sevsinler
  " Şahin’den tepki çeken paylaşım! " Haberine...
 Bayram
 Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar
Güvenli İnternet konferansı gerçekleştirildi! Güvenli İnternet konferansı gerçekleştirildi!
  Hasan Mezarcı: ‘Tesettürü kaldırıyorum!’
  ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ!
  Şahin’den tepki çeken paylaşım!
  Tuğrul Abanoz Başkan seçildi!
  AK PARTİ’YE Mİ GÖZ KIRPIYOR?
  Kalıcı Konutlar artık ‘Bahçeşehir’
  ‘Bu zihniyeti kınıyoruz’
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  'Batı Karadeniz'in Efes'inde kazılar yeniden başladı!
  Perinçek: ‘Üretici baş tacı’
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  CHP’de Koyuncu adaylığını açıkladı!
  Belediyeden açıklama: İşçilerden istenen savunmanın yaptırımı yok!
  2 DAKİKADA BUGÜN
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Öğretim üyeleri liselilerle buluştu!
  Hemşirelik eğitim programı başlıyor!
  Gençler Spor Sokağa renk katıyor
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  14.01.2020 - Şahin’den tepki çeken paylaşım!
  14.01.2020 - Kalıcı Konutlar artık ‘Bahçeşehir’
  15.01.2020 - ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ!
  14.01.2020 - DEDİLER DE DEDİLER!
  15.01.2020 - AK PARTİ’YE Mİ GÖZ KIRPIYOR?
  16.01.2020 - Parklarda temizlik sürüyor!