Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :69095300 Aktif Ziyaretçi :13377 20 Şubat 2020 Perşembe
[13:18] Uyuşturucu operasyonunda 2 kişi tutuklandı! -- [13:04] AB ülkelerine bir ayda 2 bin 334 ton fındık ihracatı! -- [12:45] Düzce'nin bazaltı Rusya asfaltlarında kullanılacak! -- [11:41] Etkin İş Başvurusu Eğitimi düzenleniyor! -- [10:18] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [10:00] Eğiticilerin Eğitimi sona erdi! -- [09:55] Aydın, Teke Tek Bilim'de: Çığlar önlenebilir! -- [09:46] Zararı TARSİM karşılıyor -- [09:39] Birçok hasta çevre illere gitmeyecek! -- [09:33] Sosyal Uyum Çalıştayında buluştular! --
TOZAN: ‘Bu anlayışla Düzce’de CHP’nin bir yere varması mümkün değil!’
CHP eski İl Başkanı Zekeriya Tozan, “Eğer bugün Düzce’de CHP’nin vekili yoksa, bunun sebebi, ‘Şurada, şu kökenden, şu kadar insan yaşıyor’ ve ‘Olursa bizden olsun, olmuyorsa olmasın’ diyenlerdir. Bu anlayışla Düzce’de CHP’nin bir yere varması mümkün değildir” dedi.
12.07.2019 - 15:00:11  Haberi Yazd?r

 

 (RÖPORTAJ: ECE KAMİLE TAŞLI)

   CHP eski İl Başkanı Zekeriya Tozan, Gazete burasıdüzce’ye ülke siyasetinde çok ciddi problem olduğunu, ülke ekonomisinin zor zamanlardan geçtiğini, ancak CHP’nin bu olaylara karşı sessiz kaldığını söyledi.

“SADECE KÜRSÜDEN KONUŞARAK SORUNLAR ÇÖZÜLMEZ”

   Tozan; “Ülkenin genel siyasetinde çok ciddi problemler var. Ülke Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik sıkıntısıyla karşı karşıya kaldı. 2002 yılından beri ülkeyi yöneten AKP’nin, aslında ülkeyi yönetemediğinin açık seçik bir göstergesidir. Ülke, üretmeyen bir ülkedir. Bütün ekonomisini inşaat, yol ve tünel üzerine kuran bir hükümet. Bugün o sektör bittiğinde, bütün ülke bitmiş vaziyette. Kendi kendine yeten, dünyanın yedi ülkesinden biriyiz diye bize öğretilmişti ama raflara bakın, tarım ürünleri bize dışarıdan geliyor, hayvancılık bitti. Tarımı ve hayvancılığı tamamen bitmiş, kırsaldaki yaşam bittiği için üretmeyen bir köylüsü, kentlerde varoşları olmuş, kültürel olarak ülke geriye gitmiş, suç artmış bir ülkede böyle bir iktidar varken, muhalefet olarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin çok daha etkili olması beklenirdi. Burada medyanın baskı altında olduğunu göz ardı edemeyiz ama, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yaklaşık 130 tane milletvekili var. Üçer veya dörder kişilik gruplarla illeri dolaşıp yerel basına açıklamalar bile yapılmış olsa, bu sorunlar gündeme getirilip, Cumhuriyet Halk Partisi’nin çözümleri halka duyurulabilirdi. Bu anlamda partimizin etkin bir muhalefet yaptığını söyleyemiyorum” şeklinde konuştu.

   Tozan, geçmişte Belediye Başkanlığı yapan kişilerin Düzce’yi borç yatağına götürdüğünü, milletvekillerinin Düzce için çalışmadığını, MHP Milletvekili Ümit Yılmaz’ın ise farklı bir ses olarak ortaya çıktığını ancak Meclis kürsüsünde sadece konuşarak bu sorunları çözemeyeceğini dile getirdi.

“BELEDİYE ŞU ANDA EKONOMİK ANLAMDA BATIK VAZİYETTEDİR”

   Tozan şu ifadelere yer verdi: “Düzce’de bugüne kadar gelen belediye başkanları ve milletvekillerinin çalışmaları, Faruk Özlü’yü ayrı tutarsak çok kötüydü. Bir yerde ben otururken, ‘park ve bahçelerin sulanması için kamyonlara mazot alınacak ödeme yok’ diye konuşuluyordu ama iki sene önce park-bahçelerin bakım işini görevden alınan Belediye Başkanı, 10 Milyon gibi bir rakama, AKP’den milletvekili aday adaylığı yapmış Ankara merkezde iki kişi tarafından kurulmuş bir şirkete peş-keş çekmişti. Bunlar çok ciddi problemler. Geçmiş dönemdeki belediye başkanlarının Düzce’yi yönetmesi, tamamen ihaleleri piyasanın çok üzerinde, yandaş firmalara verip ellerindeki parayı çok kötü kullanarak bir yönetim anlayışı ortaya koydular. Belediye şu anda ekonomik anlamda batık vaziyettedir.

   Biz benim İl Başkanlığı dönemimde belediyenin yüksek fiyata yaptığı bazı ihalelerini savcılığa suç duyurusunda bulunduk ama sayın İçişleri Bakanlığı soruşturma izni vermedi.

   AKP’nin Milletvekilleri Düzce’nin sorunlarını çözme adına hangi işi yaptılar. Şimdi Sayın Ümit Yılmaz MHP’den farklı bir ses olarak ortaya çıktı ama Ümit Bey’in yaptığı, bizim vekilimiz Mahmut Tanal’ın yaptıklarının aynısı.

   Ümit Yılmaz, Meclis kürsüsüne çıkarak Düzce’nin sorunlarını haykırarak bir yere varma şansı olan birisi değildir. Ümit Yılmaz, hükümetin ortağıdır ve yapması gereken Düzce’nin sorunlarını dosyalayıp ilgili makamlara heyetiyle giderek, çözüm üretip, basını karşısına alarak ‘ben iktidarın ortağı olarak şu sorunun çözümüne şu makama ileterek çözdüm’ demelidir. Bir CHP Milletvekili gibi bunları kürsüden gündeme getirmek, kamuoyunu meşgul etmektir.

“ÖZLÜ, DÜZCE’NİN SORUNLARINI ÇÖZEBİLİR”

   Faruk Bey’e zaman verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar borç altında olan kötü bir belediyeyi devir aldı ama yapmaya çalıştıklarına baktığımızda iyi niyetli çalışmalarının olduğunu görüyoruz.

   Ben Faruk Bey’i politikacılık değil de iyi bir bürokrat, iyi bir Devlet Adamı meziyetleri var şeklinde görüyorum. Bu anlayışla geçmiş dönemde yapılan fahiş fiyatlı ihaleleri yapmayacağını, bütçeyi idare etmesi gerekeceğini bildiğini ve aynı zamanda geçmiş dönemde bakanlık yapmış biri olarak bakanlarla olan ilişkisinden dolayı sorunların çözümü noktasında bir şans olabileceğini düşünüyorum.

   Seçilmiş bir Belediye Başkanı zaten. Bu yönlerini kullanarak Düzce’nin sorunlarını çözebileceğini düşünüyorum. Eğer Faruk Bey ile çözülemezse, bu iş çok kötü. Faruk Bey’e biraz zaman tanımak ve şans vermek gerekir.”

“İYİ BİR MUHALEFET OLMAZSA DEMOKRASİ DE OLMUYOR”

   Düzce’de şu anda muhalefet yapılmadığından bahseden Tozan, kendi döneminde CHP İl Başkanlığının çözüm merkezi halinde olduğun söyledi. Tozan konuşmasında şu cümlelere yer verdi:

   “Üzülerek söylüyorum şu anda Düzce’de muhalefet yok. Bu kadar sorun varken, ülke bu kadar kötü yönetilirken, yeni hükümet sisteminin bu şekilde gitmeyeceğini iktidar dahi konuşurken, Düzce’de bu konularda muhalefetin sessiz kalması garip.

   Düzce’de dünyadaki fındığın yüzde yetmişi üretilirken, hala Düzce’de fındıkla alakalı somut bir adımın atılmaması, gündeme getirilmemesi gariptir. Geçen sene fındık fiyatları Kasım ayında açıklanmıştı. Bir ay sonra fındık toplanacak ama bu konuyla ilgili gündem oluşturulmaması da ilginç. İşsizlik tarihin en kötü oranını yaşıyor. Üretmeyen bir toplum olduk. Bu konuyla ilgili çözüm önerilerini ve yapılan yanlışları gündeme getirmek gerekir.

    Düzce’de eğitimde çok kötüyüz, bu da konuşulmuyor. Özel günlerde basına bir yazı atmak değildir muhalefetlik. Bizim dönemimizde biz Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı makamını çözüm ve çekim merkezi yapmıştık. Artık iktidara oy veren kesim bile sorunlarına çözüm bulamadığında bize gelerek, ’Bunu gündeme getirir misiniz?’ demeye başlamışlardı. İyi bir muhalefet olmazsa demokrasi de olmuyor. Muhalefet iktidarın yanlışlarını gündeme getirmeli, doğrularına da doğru demelidir. Eğer bunu yaparsak, ülkede bir gelişme olacak. Türkiye’de demokrasi kültürü eksiktir.”

   “CHP Yönetimi birilerinin etkisinde mi?” sorumuza ise Tozan şöyle yanıt verdi:

   “Önemli olan kongrelerdir. Kongrelerde delege karar verir kimin seçileceğine. Mevcut yönetim zaten atama ile göreve gelmiştir. Atama ile gelmiş grup, seçimle gelmediği için zaten bir grubun isteğiyle gelmiştir. Önümüzde kongre dönemleri var.”

“BU İSTİFAYI DÜZCE KAMUOYUNDA ÇOK YANLIŞ ANLATTILAR”

   Tozan, CHP Genel Merkezi’nin etnik kökene göre aday belirlediğini ve seçimlerde bu yüzden başarısız olduklarını söyledi. Kendi istifası ve bir sonraki yönetimin istifa nedenlerine de değinen Tozan, “Biz o dönem çok aktif çalışmıştık. Ben son kongre zamanı; ’Benim son il başkanlığı dönemim. İlk görevimizde iki tane Belediye almıştık, bu dönemde milletvekili çıkartacağız. Başarılı olacağız, başarılı olmazsak zaten siyaseti bırakırız’ demiştim.

   Biz Düzce’nin bütün sorunlarını meclise taşıdık. Ben yüzlerce milletvekili getirdim Düzce’ye. Biz Düzce’nin sorunları hakkında birçok çalışma yaptık. Bilimsel bir araştırma yapmak istedik. Özellikle Genel Merkezin çalıştığı bir anket şirketiyle biz Düzce’de bir anket yaptık. Ve biz o seçimlerde de benim ve bir arkadaşımla o seçimlerin alınacağını gördük. Ancak Zafer Bey ile milletvekilliğinin alınamayacağı çok net görülüyordu. Biz bu anketi Genel Merkeze sunduk. Maalesef o dönem birinci sıra bize verilmedi. Bununla ilgili de benim o dönem aday adayı olabilmem için doğal olarak istifa etmem gerekiyordu. Bizden sonra gelen arkadaşlarımız da istifa ettiler. Bu istifayı Düzce kamuoyunda çok yanlış anlattılar.

“DÜZCE’DE CHP’NİN VEKİL ÇIKARTAMAMASININ TEK NEDENİ

ADAYIN YANLIŞ OLMASIDIR”

    Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde istifa etmeyi istediğinizi bildirerek aday değiştirilebilir. Örnek olarak, 2007 seçimlerinde Halil Nimetoğlu birinci sıra adaydı, Ahmet Ölmez de İl Başkanıydı. Ahmet Ölmez açtı telefonu Genel Merkeze, ‘Biz yönetim olarak istifa edeceğiz, Halil Bey’i istemiyoruz’ dedi. Genel Merkez de, ‘Siz istifa etmeyin’ dedi ve başka birisi aday oldu. Daha sonraki seçimlerde de bu şekilde olaylar yaşanarak adaylar değişmiştir. Bu dönemde istifa sadece Düzce’de de olmadı. Sonuç olarak başka illerde adaylar değişirken, Düzce’de değişmedi. Diğer il yönetimiyle Genel Merkez bir ilişki kurdu ve ‘Dereyi geçerken at değiştirmeyelim, siz devam edin’ dedi. Başka illerde ikna edildi istifa edecek olan insanlar ama Düzce’de gelin devam edin demek için aramak yerine, istifaları kabul edildi. Bir arkadaşa da yetki verip, hatta isterseniz bütün ilçeleri değiştirin gibi antidemokratik bir söylemde bulunmuştur. Bizim arkadaşlarımız devam etseydi de bu adayla biz vekil çıkartamayacaktık. Kamuoyundan bize hala istifa ettiniz, seçim kaybedildi gibi söylemler geliyor ama alakası yok.

   Adayın kendi köyünde 2015 yılında aldığı yüzde yirmi oy son seçimlerde yüzde on üçe düşmüş. Etnik kökene göre kimlik siyaseti yapacaksınız. Genel Merkezi etkileyeceksiniz. Onun kendi köyündeki oyu ben düşürmem. Siz üç yıl boyunca Düzce’ye uğramazsanız, kendi etnik kökeninize ait düğüne, bayrama, özel güne gitmezseniz, sizi kendi kökeniniz reddeder. Düzce’de CHP’nin vekil çıkartamamasının tek nedeni adayın yanlış olmasıdır.

“DÜZCE’DE CHP’NİN BİR YERE VARMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”

   Genel Başkanımıza seçim öncesi Düzce’de yüzde yetmiş Kafkas kökenli vatandaşın yaşadığını söyleyerek yanlış bilgi vermişler. Biz matematiğe, bilime, istatistiğe inanarak siyaset yaptık ama Genel Merkezde adaylara karar veren mercii, bilimi, matematiği, istatistiği yok saydı. Eğer bugün Düzce’de CHP’nin vekili yoksa, bunun sebebi ‘Şurada şu kökenden şu kadar insan yaşıyor’ diyenlerle, ‘Olursa bizden olsun, olmuyorsa olmasın’ diyenlerdir.

   Bu anlayışla hala Düzce’de CHP yönetiminde devam edecekse, Düzce’de CHP’nin bir yere varması mümkün değildir. Burada en büyük yanlış, seçimden sonra İl ve İlçe Başkanlıklarının genişletilmiş bir toplantı yapmamasıdır. Şu an için ben siyasete girmeyi düşünmüyorum. Siyaset uzun soluklu bir iştir. Biz üç yılda yorulduk. Şu anda düşünmüyorum ama önümüzdeki süreçte ne olacağı belli olmaz” dedi

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
Şunun şurasında yaza ne kaldı?
 
  Ayşegül Şenol Can
ÇARE;) SİZSİNİZ
 
  Ulviye Dikmen
İNSAN YAŞAMI
 
  Telat Çelik
YOLSUZLUK YOLU
 
  Peri Meram Arbak
Milletvekili olsaydım Torba Yasaya ‘HAYI
 
  Hümeyra Yılmaz
Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncelleme
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
SAĞLIK İÇİN SOHBET
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " 'Acilde Öğretim Üyeleri 7/24 hizmet veriyor' " Haberine...
 Peri Arbak
 Başarı dileklerimiz sizinle olsun, en kısa zamanda gazete yazarı ve hekim ortak kimliğimle söyleşiye başlayacağım.
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncelleme " Yazısına...
 Ahmet besla
 Düzceyede Kemal sunal gibi bir siyasetçimi lazım bakanlık yapmış belediye başkanımız var varoglu var ama neden sorunlar hep aynı. kardüz efteni otel tabiat parkı trafik sorunu park sorunu katı atık çevre yolları düzcespora stadyum saymakla bitmiyor sorunlar. halletmesi gereken yetkililer nerede neyle meşgul . bunu düzce halkının sorgulaması lazım
  " ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!. " Haberine...
 mete
 sayın hocamız okulda ders vermeyi bırakıp ticaret ve siyaset yapmaktadır. Bu konu neden bu kadar ayyuka çıktı. Bunun ucunda rektörlük seçimleri vardır. Lütfen asli göreviniz olan akademik çalışmalarınızı yapınız . Bağlı olduğunuz kurumun önüne geçmesin isminiz.
  " ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!. " Haberine...
 Mustafa K.
 Bu haber doğru olsaydı millet vekilleri il başkanı birbirlerine girerlerdi ben açıklayacağım diye
  " ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!. " Haberine...
 Candan A.
 Bir dahası ki seçime yüzde doksan oy verin, belki ciddiye alinirsiniz
  " ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!. " Haberine...
 Betül İ.
 Hayaller hızlı gerçekler balon
  " ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!. " Haberine...
 Aslı
 Valla Barış Zengin çok haklı. Çocuk oyuncağına çevirmemek lazım bu işi. İşi ciddiyetten uzaklaştırıyorlar.
  " ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!. " Haberine...
 Ulaş OLGUN
 Özal dan bu yana Düzce den Otoban dahil hiçbirşey geçmedi, hele kanımca Hızlı Tren hiç geçmez. Keşke geçsede sevinsek. Bir de İstanbul da kanal hayali varken zaten para ayrılmaz mevcut hatlar kullanılır. Ama önümüzdeki seçimde AKP yi iktidardan bir düşürün bakın o zaman Düzce den neler geçiyor.
  " ŞAMANDAR; ‘Erdoğan 'hızlı tren' için talimat verdi’ " Haberine...
 Derin düzceli
 Bence haberleri yok zaten çok ilgilendikleri iş de düşünmüyorum ne zaman düzce önde geldi ki onlar için sadece seçimlerde....
  " Şunun şurasında yaza ne kaldı? " Yazısına...
 Murat batur
 Sayın maradit, parkların özgürlüğünün kazanılması adına yaptıklarınız takdire şayandır. temennimiz güzel bir proje ile sayın bakanımızın da vizyonuna yakışan bir yeşil alan oluşturulmasıdır. bu park'ın kuzey bölümü ki tahminen 15-2° bin m2, üzerinde ise hiç bir özelliği olmayan ve her sene kuşa çevrilen kara ağaçlar sayıları da çok az. bu alanın altında yapılacak otopark ile önemli bir ihtiyaç giderilmiş olacaktır, hatta planlı bir çarşı ile belediyenin gelirlerine katkı sağlanacaktır. bu otopark altta olacağı için parkın yeşil alan görünümü muhafaza edilebilecektir. umarım dikkate alınır, anıtlarının altı ıçın çok sözler verildi ama inşallah bu alanda bu gerçekleştirilebilir.
Arsal Mezunları yardım eli uzatıyor! Arsal Mezunları yardım eli uzatıyor!
  ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!.
  ŞAMANDAR; ‘Erdoğan 'hızlı tren' için talimat verdi’
  Sağlık teknikerleri alınacak!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  'Acilde Öğretim Üyeleri 7/24 hizmet veriyor'
  Ali Haydar Yılmaz adaylığını açıkladı!
  Öğrencilerden barınağa ziyaret!
  Silah kaçakçısı yakalandı!
  İki ayrı uyuşturucu operasyonu!
  YHT Çalışma Grubu görev dağılımı yaptı!
  DÜ, Karabük Üniversitesi heyetini ağırladı!
  İki otomobil çarpıştı: 3 Yaralı!
  Düzce en genç filolardan birine sahip!
  Balıkçılıkla 4 çocuğunu okutmaya çalışıyor!
  Düzcespor dolu dizgin!
  Dܒnün ürettiği bitkisel ve tıbbi ürünler pazara açılacak!
  İtfaiye ekipleri yanan evden yavru kediyi kurtardı!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Macera tutkunlarına Düzce tanıtılıyor!
  14.02.2020 - ‘Cumhurbaşkanı Ulaştırma Bakanlığına talimat verdi’ HABERİ BALON ÇIKTI!.
  15.02.2020 - Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncelleme
  13.02.2020 - Şunun şurasında yaza ne kaldı?
  14.02.2020 - ŞAMANDAR; ‘Erdoğan 'hızlı tren' için talimat verdi’
  18.02.2020 - 'Acilde Öğretim Üyeleri 7/24 hizmet veriyor'