Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :64068876 Aktif Ziyaretçi :14832 26 Nisan 2019 Cuma
[12:44] Küçükler tenis müsabakaları yapıldı! -- [12:31] Minik Judocular Yunanistan’da esti! -- [10:24] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [17:25] Özlü bu hamlesiyle halktan destek gördü -- [15:55] Başkan Özlü kimseyi geri çevirmiyor! -- [14:50] Adıge Cumhurbaşkanı'ndan Başkan Özlü'ye ziyaret! -- [14:49] İNÖNÜ PARKI BOŞALTILIYOR!.. -- [14:43] Düzce Üniversitesine yoğun ilgi! -- [12:17] Adige Cumhuriyeti Başkanı Düzce'de! -- [12:11] Tarihte Çocuk paneli yapıldı --
Düzce’de yeni bir bitki türü keşfedildi!
Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksoy, Düzce’nin Yığılca ilçesinde bilim dünyası için yeni bir bitki türü keşfetti.
29.1.2019 - 17:21:03  Haberi Yazd?r

   Prof. Dr. Necmi Aksoy,  Düzce’nin Yığılca ilçesinden toplamış olduğu otsu bitki taksonunu; Jurinea efea N. Aksoy olarak bilim dünyası için yeni tür olarak isimlendirdi.  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ebru Ataşlar ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nden (MAM) Dr. Birsen Cevher Keskin ile birlikte, keşfedilen bitkiyi 'Phytologia Balcanica' adlı dergide, bilim dünyası için yeni bir bitki türü olarak yayınladı.

   Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksoy; Düzce ilinde gerçekleştirmiş ve proje yürütücülüğünü yapmış olduğu, flora ve vejetasyon üzerine Biyolojik Çeşitlilik çalışmasında; Düzce’nin Yığılca ilçesinden 2014-2015 yılları arasında floristik arazi çalışmaları yaptığı sırada otsu bitki taksonuna ait toplamış olduğu örnekler üzerine; gerek Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Herbaryumu (DUOF), gerekse diğer ulusal (GAZI, ISTO) ve uluslararası herbaryumlarda (RBGE), yapmış olduğu herbaryum çalışmaları sonucunda,  bu yeni otsu bitki taksonun bilim dünyası için yeni bir otsu bitki türü olduğuna karar verdi.

   Yeni bulunan bitki taksonunun betimlemesini DUOF Herbaryumunda Prof. Dr. Necmi Aksoy yaparken, yaprak ve tohum yüzeleri üzerine SEM mikroskobu ile morfolojik çalışmaları ise Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ebru Ataşlar gerçekleştirdi. Bu bitki türü üzerine genetik çalışmalar,  TÜBİTAK-MAM’dan Dr. Birsen Cevher Keskin tarafından yapılırken,  bitkinin resmini ise, Bitki Ressamı Hülya Korkmaz çizdi.

   Üç yıldan fazla süren bir çalışma sonrasında 'Phytologia Balcanica' adlı dergide yayınlanan bu otsu bitki türüne; 2010 yılında elim bir trafik kazası sonucu yaşamını yitiren İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asuman Efe’nin adı verilerek; ‘Jurinea efea N. Aksoy’ olarak adlandırıldı. Bu yeni bitki türünün tip örneği, DUOF Herbaryumunda bulunuyor. Türkçe ismi ise “Düzce Efe Moru” olarak adlandırılıyor.

   Papatyagiller (Asteraceae) familyasından Jurinea sp. cinsine ait olan yeni otsu bitki türünün dünyada doğal olarak yetişen 200 tane türü yer alıyor. Türkiye’de ise bu cinsin 21 tane türü bulunuyor. Türkiye, yüzde 42,1 endemizim oranı ile bu cinse ait dünyanın önemli endemizim merkezlerinden biri olarak görülüyor. Yeni bulunan ‘Jurinea efea N. Aksoy’ türü ile ülkemizde bu cinse ait endemik takson sayısı 10’a, endemizim oranı ise yüzde 43,4’e çıktı.

   Yeni otsu bitki türü Düzce Efe Moru (Jurinea efea N. Aksoy);  çok yıllık bitki olması, odunsu kök yapısına sahip tüylü parçalı taban yapraklı,  50-85 cm boylanabilmesi, gövde yapraklarının boğumlar boyunca gövdeyi kapsayacak şekilde kayıcı (kanata benzer) yapıya sahip ve gövde üst kısmında çok sayıda dallanma yaparak, 4-20 adet çiçekli olması gibi sebeplerle park ve bahçelerde, özellikle de “kaya bahçeleri” ve “yer örtücü” süs bitkisi olarak kullanım potansiyeli bulunuyor.

   Bu endemik bitki türü sadece Düzce’nin Yığılca ilçesinde ve Karabük’ün Yenice ilçesinin belli bölgelerinde yayılış gösteriyor. Bitki; bu bölgelerde bulunan orman içi açıklıklardaki kireçtaşı kayalık alanlardaki yaşam alanlarında yayılışını yapıyor. Bundan dolayı yaşam alanları; gerek taş ocağı çalışmaları, gerek orman yollarının plansız açılması, gerekse yanlış ekoturizm uygulamalarından dolayı tehdit altında bulunuyor.

Peki, Senin Yorumun?
Orçun Togan  /  30.1.2019 - 01:18:34
 Bazılarına komik gelebilir fakat son günlerde duyduğum en güzel haberlerden biri. Hep böyle olsa keşke. Bunun gibi haberler ile dolsa taşsa tüm gazeteler. Başarılar kendilerine.
  Fatih Melih Maradit
ÖZGÜR, DİNAMİK, DÜRÜST
 
  Semih Şenkaya
BURASI DÜZCE, OLMUYOR BÖYLE
 
  Ayşegül Şenol Can
MERHABA
 
  Ulviye Dikmen
DÜZCE’DEN SEVGİLER
 
  Ahmet Altun
KURT İLE KUZU
 
  Telat Çelik
TEŞVİK VE DÜZCE
 
  Peri Meram Arbak
Kabak Festivali İzlenimlerim
 
  Erkan Arslan
CAMBAZ’A BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
KARANLIĞA AY DOĞARSA
 
  Cemil Acar
Seçimlerin ardından (1)
 
  Aysel Dural
17’NCİ SIRA
 
  Erdal Pişken
BURASI DÜZCESPOR.COM
 
  Özkan GÖZÜTOK
BİR "MERHABA" DA BENDEN
 
  Caner Besler
Daha istekli olmalıyız
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

  " İNÖNÜ PARKI BOŞALTILIYOR!.. " Haberine...
 Duzceli
 Heryerde bu yapılaşma var. onlar ve benzerleri gibi çirkin görüntüler apartman altlarına yapılan lokanta ve cafeler ve kaldırıma tasan çirkin goruntuler.
  " FERAGAT EDENLER! " Yazısına...
 Turgut Duygulu
 Gerçekten başkan halkın gözünde puan almak isterse bunu yapmalı maaş almamalıdır NİYE ALSINLAR BAKIN OVACIK BELEDİYE BAŞKANI KOMİNİST DİYORLAR ADAM İŞÇİLERLE BERABER YEMEĞİNİ HERGÜN AYNİ ŞEKİLDE PAYLAŞIYOR YANİ ADAM KOMİNİST MÜSLÜMAN DEYİL YAANİİİ
  " Marka, Şehir ve Düzce " Yazısına...
 Adnan
 Hayal görme kanka
  " FERAGAT EDENLER! " Yazısına...
 Muammer Yıldırım
 Şeffaf olmayan ve her yıl sonu denetlenmeyen Belediyeler böyle borçtan batıyor hizmete gelince tam bir hüsran paralar çarçur buhar olmuş çok düşündürücü..
  " Marka, Şehir ve Düzce " Yazısına...
 Mürsel
 Bunlar varken hiç birşey olmaz. Örnek tıranvay yüz karası idi iki görünmez oldu
  " FERAGAT EDENLER! " Yazısına...
 fuat kam
 Maaş olmalı lakin makul düzeyde, hizmet bedelsiz olmaz zira maaş alınmazsa fitne olur,nasıl derseniz belediye ihalelerinden komisyon almakla suçlanırlar .
  " FERAGAT EDENLER! " Yazısına...
 Aydın
 Belediyecilik Gönül işi diye çıktılar yola. Eee o zaman taşın altına başkan ve yardımcılarıda el sokmalılar. Gönüllü seçildiler. Valla ben yapardım ki kocaman bakan neden yapmasın.
  " FERAGAT EDENLER! " Yazısına...
 Gönül A.
 Haydi başkan örnek ol..
  " FERAGAT EDENLER! " Yazısına...
 Hakan
 Belediye Başkanı ve yardımcıları bir an önce feragat etmeli. Ali Koç'u örnek alsınlar, adam önce kendi fedakarlık yaptı.
  " DÜZCE OTLARI TYCHE BEREKET FESTİVALİ " Yazısına...
 Peri Arbak
 Düzce Otları Festivali bir kadın manifestosudur, elini sıcak sudan soğuk suya sokmadan yapılan hiçbir eleştiriyi de kabul etmek mümkün değildir. Ulviye ablacığım eleştiri adına atılan taşlardan başlarımızı korumak gerekir. Bu güzel festival dostça eleştirilerle hep sürsün. Hepinizin eline, aklına ve yüreğine sağlık.
Çocuk oyununa büyük ilgi! Çocuk oyununa büyük ilgi!
  İNÖNÜ PARKI BOŞALTILIYOR!..
  Mesleğimi seviyorum
  Bize tertemiz bir sayfa gerek!
  Özlü bu hamlesiyle halktan destek gördü
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Şirketlerin üst yönetimi belirlendi!
  İtfaiye aracı ile çarpıştılar: 5 yaralı!
  Özlü'den taziye mesajı!
  FETÖ davası devam ediyor!
  Yazılanlardan haberiniz var mı?
  Özlü’yü tebrik için Düzce’ye geldi!
  Hasel Ahşap’a üst düzey ziyaret
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Safir Koleji'nden kandil etkinliği: Minikler ikram dağıttı!
  KESKİN; Düzce’deki eğitim için ciddi hamleler yapılıyor
  Festival 26 Nisan’da başlıyor!
  Yol açma çalışmalarına devam!
  Evinde ölü bulundu!
  Mahalle sözleşmeleri rehber olacak!
  Turizmin dijital dönüşümü anlatılıyor!
  19.4.2019 - Üstüne bir bardak su mu içelim?
  22.4.2019 - FERAGAT EDENLER!
  19.4.2019 - Marka, Şehir ve Düzce
  19.4.2019 - KUTLAMA VE DİLEKLER
  20.4.2019 - Bize tertemiz bir sayfa gerek!
  22.4.2019 - DÜZCE OTLARI TYCHE BEREKET FESTİVALİ
  25.4.2019 - İNÖNÜ PARKI BOŞALTILIYOR!..