Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :60962922 Aktif Ziyaretçi :60621 21 Kasım 2018 Çarşamba
[16:21] ‘Biz birbirimizi dinleyebilirsek her şey çözülür’ -- [15:55] Bıyık'a bir destek de Taşlı'dan! -- [15:49] Vakıf Katılım Düzce şubesi açıldı! -- [15:47] İtfaiyeden önemli uyarılar! -- [15:43] Samimi görüntüler ortaya çıktı... Bıyık'tan TSO ziyareti! -- [15:35] Diğer partilerin cevabı ne olacak? Vatan Partisinden çağrı var: Gelin sorunları beraber çözelim! -- [15:35] Duraklarda zemin iyileştirmesi! -- [15:29] Çevre düzenleme çalışması yapıldı! -- [15:14] Çocukları için yaşam mücadelesi veren aile yardım bekliyor! -- [12:46] MHP’li meclis üyelerinden üst geçit talebi! --
Diyetisyen uyardı: Kurban eti, 24 saat bekletildikten sonra tüketilmeli!
Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Diyetisyeni Tuğçe Uzun, Kurban Bayramı’nda doğru beslenme hakkında önemli bilgiler paylaştı.
17.8.2018 - 10:56:50  Haberi Yazd?r
 
   Bayram günü kesilen hayvan etinin, bekletilmeden birkaç saat içinde pişirilerek tüketilmesinin, en sık yapılan yanlışlardan biri olduğuna dikkat çekerek açıklamasına başlayan Diyetisyen Tuğçe Uzun, “Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki ölüm sertliği dediğimiz sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluk yaratır. Midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara neden olur. Bu nedenle kurban eti, 24 saat bekletildikten sonra tüketilmelidir.” ifadelerini kullandı.
 
   Kurban Bayramı’nın geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın, tereyağı veya iç yağı eklemeden kendi suyunda kısık ateşte pişirilmesi gerektiğini belirten Uzun; eti pişirmede haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemlerin tercih edilmesi tavsiyesinde bulundu.  Pişirme yöntemi olarak kızartmalardan uzak durulması gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Uzun “Etler, mangal yapılacaksa kömürleşecek şekilde pişirilmemelidir, kömürleşen etler kanser riski taşır. Yüksek ateş yüzeydeki proteinleri hızlıca katılaştırır ve ısı, etin iç kısmına ulaşamaz. Çok yüksek ısı ve etin ateşe yakın olması, etin dış yüzeyinin yanmasına, su kaybının fazla olmasına ve B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açar. Ayrıca et kullanılarak yapılan sebze ya da baklagil yemeklerine yağ ilave edilmemeli, etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalıdır.” dedi.
 
“Etin Yanında Asitli/Gazlı İçecekler Tüketilmemelidir”

   Etlerin yanında rafine edilmiş pilav/makarna yerine salata ve sebze yemekleri tüketilmesi gerektiğini ifade eden  Tuğçe Uzun; “C vitamininden zengin sebze ve salataların tüketilmesi, etin içindeki demirin emilimini artrırır. Etin yanında asitli/gazlı içecekler tüketilmemelidir. Mümkün olduğunca çay ve kahve, et tüketiminden en az 45 dakika sonra içilmelidir.” diye konuştu.
 
“Aşırı Et Tüketimi Kalp-Damar Hastalıklarına Yol Açabilir”
 
   Gün içindeki bütün öğünlerde et tüketmekten kaçınılmasının faydalı olacağını söyleyen Diyetisyen Uzun; kavurma ve kırmızı etin çoğunlukla öğle öğününde tüketilmesi gerektiği, akşam öğününde ise sebze, kuru baklagil gibi posa içeriği yüksek ve sindirimi ete göre daha kolay olan yemeklerin tercih edilmesi yönünde önerilerde bulundu. Etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriklerinin yüksek olduğuna dikkat çeken Uzun, aşırı tüketimin kalp-damar hastalıklarına ve  kırmızı etin sindiriminin ürik asitin artmasına neden olacağından gut gibi hastalıkların tetiklenmesine yol açabileceğini sözlerine ekledi.  Bayramda et tüketimi dışında mümkün olduğunca az tatlı tüketilmesinin gerekliliğini de vurgulayan Diyetisyen Uzun; şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıların tercih edilerek,  günde 2-2,5 litre su içilmesine de özen gösterilmesi yönünde tavsiyelerde bulundu.
 
   Kalp-damar, hiperlipidemi ve hipertansiyon, diyabet, böbrek ve gut hastalarının et tüketimine özellikle dikkat etmesi gerektiğini bildiren Tuğçe Uzun; “Proteinden kısıtlı beslenmesi gereken diğer hastalar, et tüketimi konusunda daha dikkatli olmalıdır. Kolesterol hastaları, kalp ve damar hastaları ya da bu hastalıkların riskini taşıyan bireyler doymuş yağ oranı ve kolesterol yüzdesi normal etten daha yüksek olan sakatatları tüketmekten özellikle kaçınmalıdır. Bunun dışında alınacak önlemlerin herkes için olduğu unutulmamalıdır.”ifadelerini kullandı.
 
   Kurban etinin yeteri kadar bekletilmeden pişirilmesinin hazımsızlık sorunlarına yol açabileceğini yineleyen Diyetisyen Uzun; ülser, gastrit gibi mide şikâyeti olan kişilerin, kurban etini 24 saat beklettikten sonra pişirip tüketmesi gerektiğini belirtti.  Tek seferde çok fazla yemek yemenin reflü şikayetlerini tetikleyeceğinden az az, sık sık yemenin önemine değinerek “Mide rahatsızlığı olanlar çok yağlı, baharatlı yemekten kaçınmalı, asitli içeçecekler tüketmemeli, çay-kahve tüketimlerinin ise çok fazla olmamasına dikkat etmeliler. Ayrıca geç saatlerde yemek yiyip tok yatmaktan kaçınmalıdırlar.”şeklinde konuştu.

“Kurban Kesim ve Saklama Koşullarına Daha Fazla Dikkat Edilmeli”
 
   Kurban etlerinin hayvan kesildikten hemen sonra soğutucuya konması gerektiği uyarısında bulunan Uzun; “Ölüm sonrası katılığı sırasında etler, önce güneş görmeyen serin bir ortamda (7-15oC’de ) bir süre bekletilmelidir. Etin ölüm sonrasındaki olgunlaşması için 4oC civarında belirli bir süre depolanması gereklidir. Etin soğutucularda 4oC’de olgunlaşması için 24 saat yeterlidir. Daha sonrasında etler küçük parçalara ayrılarak tek pişirimlik miktarlara bölünmeli ve buzdolabı poşetlerine koyularak buzdolaplarının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Pişirmek için buzluktan çıkartılan etler buzdolabının alt raflarına indirilerek çözdürülmeli, çözdürülen et pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır.” dedi. Kurban Bayramı’nın bu sene havaların çok sıcak olduğu bir döneme denk geldiği için kesim ve saklama koşullarına daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Uzun; sıcakta bekleyen etlerde bakteri üremesi meydana gelerek zehirlenmelere yol açabileceğini dile getirdi.
 
“Tatlı, Şeker, Çikolata, Hamur İşi Tüketimlerinden Kaçınılmalıdır”

   Bayramda kahvaltı öğününün atlanmaması gerektiğini ifade eden Diyetisyen Tuğçe Uzun “Ev ziyaretlerine gidilirken düşük kalorili çorba, yoğurt, meyve, salata gibi yiyecekler yenilerek evden çıkılmalıdır, böylece ikramlara ’hayır’ demek kolaylaşır. Ayrıca çay ve kahve gibi içeceklerin fazla tüketilmesi  kalp ritim bozuklukları, uykusuzluk ve mide şikayetlerini artırabilir. Bu içeceklerin tüketim miktarını sınırlamak gerekir. Tatlı, şeker, çikolata, hamur işi tüketimlerinden kaçınılmalıdır. Ayrıca günde 40-45 dakika tempolu yürüyüş yapmak sindirim  sistemi için önemlidir. Etlerin sindirimi üzerine çiğnemenin de etkisi bulunmaktadır. Etlerin yeterli miktarda çiğnenmeleri gerekmektedir. Sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, mutlu bir bayram geçirmenizi diler, önerilere dikkat etmenizi umarım. Herkese iyi bayramlar. ” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.
Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
İttifakla dengeler alt-üst olabilir!
 
  Semih Şenkaya
O İLAN NE ZAMAN YAYINLANACAK?
 
  Ayşegül Şenol Can
UNUTMA UNUTTURMA!
 
  Ulviye Dikmen
Bir zamanlar Düzce Belediye Meclisi
 
  Ahmet Altun
BELAM
 
  Telat Çelik
YERİNDE İNCELEDİ!..
 
  Adem Turgut
Kararınızı yüksek sesle söyleyin!
 
  Şemsettin Bahadır
SİYASETİN TEK AKTÖRÜ
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
KIŞA HAZIR MIYIZ?
 
  Aysel Dural
Tüm aydınlıklar kadınların olsun...
 
  Fulya Temiz
HANGİMİZ ÖLÜ?
 
  Erdal Pişken
BİR ŞEY YAPMALI!
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

  " İbrahim kardeş bu kadar da olmaz !... " Yazısına...
 Faruk develi
 Kalemine sağlık metin helal olsun
  " Atatürk'ün son sözü: Azraile dönüp... " Haberine...
 ecrin
 son sözü aleykümselam mı gerçekten çok şaşırtıcı
  " 4 kat Düzce için yeterlidir! " Haberine...
 şükrü toros
 4 kat yetmeeez, düzcenin zemini 14 kat bile kaldırır bedavacı müteahhitlere göre
  " UNUTMA UNUTTURMA! " Yazısına...
 cemil acar
 Depreme karşı hazırlıklı değiliz.Düzce'de afet sonrası insanların toplanacağı deprem toplanma merkezlerinin nerede olduğunu bilen var mı ? Bu merkezlerin bazılarının 4-5 katlı okul binalarının bulunduğu alanlar yada yerleşime aşılmış binaların olduğu alanlar olarak belirlendiğini bilen var mı ? Allah aşkına kim böyle alanlarda toplanır.Bu ne ciddiyetsizlik.
  " Sizi rahatsız etmeye geldim! " Yazısına...
 adil kara
 düzcenin sorunlarını dile getirmenizi düzceye katkı saglayacak yatırım projeleri yerel seçimlerde düzcedeki eksiklikleri işlerseniz düzcemize katkı saglarsınız hoşgeldiniz
  " Düzce MHP Heyeti Ankara'da! " Haberine...
 akif ÇEBİ
 düzce halkı yerel seçimlerde mhpnin güçlü kadroyla düzcede kazanacak. düzce halkının hakketigi yatırım hizmet projelerle düzce halkına özledigi hizmetleri sunacak mhp kadrolarını bekliyor. başarılar diliyorum
  " İÇTİĞİMİZ SU NE KADAR SAĞLIKLI? " Haberine...
 Aydın
 Açıklayın bakalım analizlerin sonuçlarını, bakalım nasıl çıkacak?
  " TANAL: ‘Keleş yargılanmalıydı!’ " Haberine...
 Aa
 Düzce vekil kaybettirdi diye cezalıdır. Otoban bağlantıları kapatıldı ve hala beklemededir. Düzce, en büyük köydür diyeceğim ama daha iyi yönetilen köyler de vardır.
  " Keskin'den fındık fiyatı açıklaması: Cumhurbaşkanı çiftçinin yanında olduğunu gösterdi! " Haberine...
 şükrü toros
 yani üretici elindeki fındığı tüccara kaptırdıktan sonra, ekim ayının sonunda taban fiatı açıklanıyor, üstüne üstlük müjde diye lanse ediliyor.
  " Yeni sezona BAŞLADILAR! " Haberine...
 Erol Görgün
 Başarılar dilerim. Faruk kardeşimi çok severim. Birlikte çalışmıştık.
Sunduğumuz tüm lezzetler organik Sunduğumuz tüm lezzetler organik
  Trafik polisleri trafikten çekiliyor!
   ARAMIZDAN AYRILANLAR
  CHP iki ilçede daha adaylarını belirledi
   ARAMIZDAN AYRILANLAR
  FETÖ'nün üniversite yapılanması davasında karar!
  AK Parti'de aday adayları belli oldu!
  Necla İbrahimoğlu toprağa verildi!
  Amaç hava kirliliğini engellemek!
  Hamsi sezonu bereketli başladı!
  Yemekmatik kullanıma hazırlanıyor!
  Diyabet için farkındalık oluşturdular!
  Şehrin güneyi birbirine bağlanıyor!
  Otomobil bisiklet ile çarpıştı!
  Mehmet İbrahimoğlu'nun acı günü!
  Talihsiz olay işyerinde başına geldi!
  İyi Parti seçim çalışmasına hızlı başladı!
  Sürücüler dikkat! O yol 20 gün kapanacak!
  Meclis bütçe görüşmelerinden indirim çıktı!
  Narkotik Eğitim Tırı üniversitede
  Cebeci Sigorta ikinci şubesini açtı!
  15.11.2018 - Atatürk'ün son sözü: Azraile dönüp...
  15.11.2018 - İbrahim kardeş bu kadar da olmaz !...