Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :62684942 Aktif Ziyaretçi :60237 21 Şubat 2019 Perşembe
[16:03] Şikâyetler anında giderildi! -- [15:48] Türk-İslam Kültürünü anlattı! -- [14:59] Rektör Çakar ihtisaslaşma ekibiyle buluştu -- [14:53] Bilim Komisyonundan Rektör Çakar'a ziyaret! -- [14:19] Bisikleti seçim aracı oldu! -- [14:12] Keşir: Düzce'ye 9 uzman doktor atandı! -- [14:03] Zeka Oyunları Sınıfı açıldı! -- [12:27] Puanlı Atletizm müsabakaları gerçekleştirildi! -- [12:13] Halk oyunları şenliği! -- [11:06] Badminton il birinciliği yapıldı! --
Diyetisyen uyardı: Kurban eti, 24 saat bekletildikten sonra tüketilmeli!
Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Diyetisyeni Tuğçe Uzun, Kurban Bayramı’nda doğru beslenme hakkında önemli bilgiler paylaştı.
17.8.2018 - 10:56:50  Haberi Yazd?r
 
   Bayram günü kesilen hayvan etinin, bekletilmeden birkaç saat içinde pişirilerek tüketilmesinin, en sık yapılan yanlışlardan biri olduğuna dikkat çekerek açıklamasına başlayan Diyetisyen Tuğçe Uzun, “Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki ölüm sertliği dediğimiz sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluk yaratır. Midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara neden olur. Bu nedenle kurban eti, 24 saat bekletildikten sonra tüketilmelidir.” ifadelerini kullandı.
 
   Kurban Bayramı’nın geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın, tereyağı veya iç yağı eklemeden kendi suyunda kısık ateşte pişirilmesi gerektiğini belirten Uzun; eti pişirmede haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemlerin tercih edilmesi tavsiyesinde bulundu.  Pişirme yöntemi olarak kızartmalardan uzak durulması gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Uzun “Etler, mangal yapılacaksa kömürleşecek şekilde pişirilmemelidir, kömürleşen etler kanser riski taşır. Yüksek ateş yüzeydeki proteinleri hızlıca katılaştırır ve ısı, etin iç kısmına ulaşamaz. Çok yüksek ısı ve etin ateşe yakın olması, etin dış yüzeyinin yanmasına, su kaybının fazla olmasına ve B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açar. Ayrıca et kullanılarak yapılan sebze ya da baklagil yemeklerine yağ ilave edilmemeli, etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalıdır.” dedi.
 
“Etin Yanında Asitli/Gazlı İçecekler Tüketilmemelidir”

   Etlerin yanında rafine edilmiş pilav/makarna yerine salata ve sebze yemekleri tüketilmesi gerektiğini ifade eden  Tuğçe Uzun; “C vitamininden zengin sebze ve salataların tüketilmesi, etin içindeki demirin emilimini artrırır. Etin yanında asitli/gazlı içecekler tüketilmemelidir. Mümkün olduğunca çay ve kahve, et tüketiminden en az 45 dakika sonra içilmelidir.” diye konuştu.
 
“Aşırı Et Tüketimi Kalp-Damar Hastalıklarına Yol Açabilir”
 
   Gün içindeki bütün öğünlerde et tüketmekten kaçınılmasının faydalı olacağını söyleyen Diyetisyen Uzun; kavurma ve kırmızı etin çoğunlukla öğle öğününde tüketilmesi gerektiği, akşam öğününde ise sebze, kuru baklagil gibi posa içeriği yüksek ve sindirimi ete göre daha kolay olan yemeklerin tercih edilmesi yönünde önerilerde bulundu. Etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriklerinin yüksek olduğuna dikkat çeken Uzun, aşırı tüketimin kalp-damar hastalıklarına ve  kırmızı etin sindiriminin ürik asitin artmasına neden olacağından gut gibi hastalıkların tetiklenmesine yol açabileceğini sözlerine ekledi.  Bayramda et tüketimi dışında mümkün olduğunca az tatlı tüketilmesinin gerekliliğini de vurgulayan Diyetisyen Uzun; şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıların tercih edilerek,  günde 2-2,5 litre su içilmesine de özen gösterilmesi yönünde tavsiyelerde bulundu.
 
   Kalp-damar, hiperlipidemi ve hipertansiyon, diyabet, böbrek ve gut hastalarının et tüketimine özellikle dikkat etmesi gerektiğini bildiren Tuğçe Uzun; “Proteinden kısıtlı beslenmesi gereken diğer hastalar, et tüketimi konusunda daha dikkatli olmalıdır. Kolesterol hastaları, kalp ve damar hastaları ya da bu hastalıkların riskini taşıyan bireyler doymuş yağ oranı ve kolesterol yüzdesi normal etten daha yüksek olan sakatatları tüketmekten özellikle kaçınmalıdır. Bunun dışında alınacak önlemlerin herkes için olduğu unutulmamalıdır.”ifadelerini kullandı.
 
   Kurban etinin yeteri kadar bekletilmeden pişirilmesinin hazımsızlık sorunlarına yol açabileceğini yineleyen Diyetisyen Uzun; ülser, gastrit gibi mide şikâyeti olan kişilerin, kurban etini 24 saat beklettikten sonra pişirip tüketmesi gerektiğini belirtti.  Tek seferde çok fazla yemek yemenin reflü şikayetlerini tetikleyeceğinden az az, sık sık yemenin önemine değinerek “Mide rahatsızlığı olanlar çok yağlı, baharatlı yemekten kaçınmalı, asitli içeçecekler tüketmemeli, çay-kahve tüketimlerinin ise çok fazla olmamasına dikkat etmeliler. Ayrıca geç saatlerde yemek yiyip tok yatmaktan kaçınmalıdırlar.”şeklinde konuştu.

“Kurban Kesim ve Saklama Koşullarına Daha Fazla Dikkat Edilmeli”
 
   Kurban etlerinin hayvan kesildikten hemen sonra soğutucuya konması gerektiği uyarısında bulunan Uzun; “Ölüm sonrası katılığı sırasında etler, önce güneş görmeyen serin bir ortamda (7-15oC’de ) bir süre bekletilmelidir. Etin ölüm sonrasındaki olgunlaşması için 4oC civarında belirli bir süre depolanması gereklidir. Etin soğutucularda 4oC’de olgunlaşması için 24 saat yeterlidir. Daha sonrasında etler küçük parçalara ayrılarak tek pişirimlik miktarlara bölünmeli ve buzdolabı poşetlerine koyularak buzdolaplarının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Pişirmek için buzluktan çıkartılan etler buzdolabının alt raflarına indirilerek çözdürülmeli, çözdürülen et pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır.” dedi. Kurban Bayramı’nın bu sene havaların çok sıcak olduğu bir döneme denk geldiği için kesim ve saklama koşullarına daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Uzun; sıcakta bekleyen etlerde bakteri üremesi meydana gelerek zehirlenmelere yol açabileceğini dile getirdi.
 
“Tatlı, Şeker, Çikolata, Hamur İşi Tüketimlerinden Kaçınılmalıdır”

   Bayramda kahvaltı öğününün atlanmaması gerektiğini ifade eden Diyetisyen Tuğçe Uzun “Ev ziyaretlerine gidilirken düşük kalorili çorba, yoğurt, meyve, salata gibi yiyecekler yenilerek evden çıkılmalıdır, böylece ikramlara ’hayır’ demek kolaylaşır. Ayrıca çay ve kahve gibi içeceklerin fazla tüketilmesi  kalp ritim bozuklukları, uykusuzluk ve mide şikayetlerini artırabilir. Bu içeceklerin tüketim miktarını sınırlamak gerekir. Tatlı, şeker, çikolata, hamur işi tüketimlerinden kaçınılmalıdır. Ayrıca günde 40-45 dakika tempolu yürüyüş yapmak sindirim  sistemi için önemlidir. Etlerin sindirimi üzerine çiğnemenin de etkisi bulunmaktadır. Etlerin yeterli miktarda çiğnenmeleri gerekmektedir. Sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, mutlu bir bayram geçirmenizi diler, önerilere dikkat etmenizi umarım. Herkese iyi bayramlar. ” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.
Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
BEN BAŞKAN ADAYI OLSAM!
 
  Semih Şenkaya
O İLAN NE ZAMAN YAYINLANACAK?
 
  Ayşegül Şenol Can
Bir musibet bin nasihatten iyidir!
 
  Ulviye Dikmen
Kadın Muhtar Adayları
 
  Ahmet Altun
BELAM
 
  Telat Çelik
ŞEHİR PLANCISI!
 
  Adem Turgut
Kararınızı yüksek sesle söyleyin!
 
  Peri Meram Arbak
AŞIKLAR GÜNÜ VE HEKİM
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
AKIL VE HAYAT
 
  Aysel Dural
PROFESÖR VE ÖĞRENCİ
 
  Erdal Pişken
PLAY-OFF NASIL GELİR?
 
  Caner Besler
Edirne bastırdı fakat!
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Ak Parti meclis adayları belli oldu! " Haberine...
 duzceli
 AK PARTİ OLMASA MECLİSTE KADIN OLMAYACAKMIŞ BAKSANIZA KIZDIK SİNİRLENDİK ANCAK HAKKINIDA VERMEK LAZIM
  " İYİ Parti meclis adayları belli oldu! " Haberine...
 duzceli
 ŞU LİSTEDE BİR TANE SEÇİLECEK YERDE KADIN YOK YAZIK
  " Ak Parti meclis adayları belli oldu! " Haberine...
 düzceli
 seçersiniz seçersiz siz. ne tanımıyom dediklerinizi seçtiniz . bunları mı seçmeyeceksiniz . aşkolsun size hem seçilince tanırsınız ne var bunda. fenamı memleketin insanlarını seçiyorsunuz . hepside düzce doğmudur bence
  " MHP Meclis aday listesinde son dakika değişikliği! " Haberine...
 Ayhan
 Yazık olmuş Cemale. ben olsam bir saniye orada durmam.
  " İYİ Parti meclis adayları belli oldu! " Haberine...
 Cem
 Bazı isimler olmasa da bu liste mevcut listelere göre daha tanıdık isimlerden oluşturulmuş. Listede Düzce kokusu var en azından.
  " Ak Parti meclis adayları belli oldu! " Haberine...
 Şevket
 Allah aşkına kim bu isimler ya
  " MHP'de Meclis adayları belli oldu! " Haberine...
 Defne c.
 Cumhur ittifakı bu listeler ve bu sıralamalarla sınıfta kalmıştır
  " MHP'de Meclis adayları belli oldu! " Haberine...
 Recep
 İl genel meclisindeki arkadaşların isimlerini ilk defa duyuyorum.
  " MHP'de Meclis adayları belli oldu! " Haberine...
 Talip
  Neden aday adayları sıralamada heba edilmiş anlamadım.
  " Ak Parti meclis adayları belli oldu! " Haberine...
 Ender çakar
 Aydın bey bahsettiğiniz hasan aktürk eğitimci olan Hasan aktürk değil
Sepaş Enerji'den çocuklara sinema bileti! Sepaş Enerji'den çocuklara sinema bileti!
  Başkanlar iddialarla ilgili konuştu!
  ‘Onun hitap şekli sirkeyi bal eder’
  Sessiz sedasız kongre!
  Dursun'dan İyi Parti'ye suç duyurusu: Kongre usulsüz!
  İYİ Parti meclis adayları belli oldu!
  Adliye personelinden kan bağışı
  Ambulans ile çarpıştılar: 3 yaralı!
  Kalite Kurulu toplantısı yapıldı!
  Çocuk Acil Servisi törenle açıldı!
  Sevgililer Günü kutlamasında yangın!
  Vatan Partisi'nde adaylar tanıtıldı!
  Ak Parti meclis adayları belli oldu!
  Aile Sağlığı Merkezi yapılacak!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Bol keseden atma mevsimi! Ayranımız yok içmeye, AMA!
  Yiğit, mahalle mahalle geziyor!
  Macera Fuarında Düzce’ye yoğun ilgi!
  Polisten uyuşturucu operasyonu!
  MHP Meclis aday listesinde son dakika değişikliği!
  MHP'de Meclis adayları belli oldu!
  19.2.2019 - İYİ Parti meclis adayları belli oldu!
  18.2.2019 - Ak Parti meclis adayları belli oldu!
  16.2.2019 - ŞEHİR PLANCISI!
  19.2.2019 - MHP'de Meclis adayları belli oldu!
  16.2.2019 - Başkanlar iddialarla ilgili konuştu!
  14.2.2019 - 90 yıllık hayatını kaleme alıyor!
  14.2.2019 - 56 YILLIK DİŞ HEKİMİ
  14.2.2019 - ‘Onun hitap şekli sirkeyi bal eder’
  16.2.2019 - Bol keseden atma mevsimi! Ayranımız yok içmeye, AMA!
  19.2.2019 - MHP Meclis aday listesinde son dakika değişikliği!