Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :59791559 Aktif Ziyaretçi :8985 24 Eylül 2018 Pazartesi
[16:43] Fındık kabuğundan nanoselüloz ürettiler! -- [16:38] Yığılcaspor, Belediyespor'la karşılaştı! -- [16:34] Yoldan karşıya geçmeye çalışan kadına çarptı! -- [16:27] Kamyonetle çarpıştılar: 5 yaralı! -- [15:53] Jandarmadan uyuşturucu operasyonu! -- [15:47] Bilim Şenliğinde bisiklet yarışı! -- [15:40] Protokol üyeleri ile vatandaşlar yaylada! -- [15:33] Doğan ile teknisyenin sıra dışı dostluğu! -- [15:26] 728 kök hint keneviri ele geçirildi! -- [15:17] Düzce'den AB ülkelerine 273 ton fındık! --
Küçük Sanayinin sorunu DÜZCE’NİN SORUNU!
Düzce Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bakan, “Küçük Sanayi Sitesinin 550 üyesi var ama bu üyelerin aileleri de var. Ayrıca müşteriler de var. Yani küçük sanayinin sorunu, aynı zamanda Düzce’nin de sorunu” diyor.
13.10.2017 - 13:09:37  Haberi Yazd?r

   Gazete burasıdüzce’nin bu haftaki röportaj konuklarından biri Düzce Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bakan.

   Bakan, “Yıllardır kentsel dönüşüm kapsamına alındığı söyleniyor. Bize herhangi bir sağlıklı bilgi verilmedi” diyor.

   Mehmet Bakan ile gerçekleştirdiğimiz röportajın ayrıntılarına geçelim..

   Gazete burasıdüzce: Sizi tanıyabilir miyiz?

   Mehmet Bakan: 1954'te İstanbul’da dünyaya geldim. Daha önce Düzce’deki birçok sivil toplum kuruluşunda görev yaptım. Kısaca sıralamak gerekirse Ticaret Sanayi Odası yönetim kurulu başkanlığı, Düzce Belediyesi meclis üyeliği ve bütçe komisyonu başkanlığı, spor kulüplerinde başkanlık gibi görevler yaptım.

   Şu anda Düzce Emniyetini Güçlendirme Derneği başkanlığı ve Düzce Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyorum. Bu doğrultuda Düzce Küçük Sanayi Sitesi, 1984 yılında Ticaret Sanayi Odası öncülüğünde kuruldu 1990 yılında başkanlığa seçildi ve o günden beri görevi yürütüyorum.

   1984'de kurulan site, 13 yıl mahkemelerle uğraştı yer probleminden dolayı. 1997 yılında ise çok büyük bir sel gerçekleşti Düzce’de. Küçük Melen Köprüsünün üstünden geçti sular. Bu da bizi engelledi. Tam kendimize geldik derken 1999 depremiyle karşılaştık. 2000 yılından beri imkanlarımız dahilinde faal çalışmalarımız devam ediyor.

   550 üyemiz var şu anda. 415 kişiye de iş yerlerini teslim ettik. Kooperatif olarak eski paraya göre 13 trilyon olarak aldığımız krediyi 4 trilyona düşürdük. Bu krediyi üyelerden toplanan aidatlarla ödüyoruz. Şu anda faal bir şekilde çalışıyoruz.

“BELEDİYE İŞLERİ YOĞUN HERHALDE Kİ,

VERİLEN SÖZLER BAZEN AKSIYOR”

   Belediye işleri yoğun herhalde ki, verilen sözler bazen aksıyor. Asfalt çalışmaları ha bugün başlayacak, ha yarın başlayacak. Bu işlerin de yakın zamanda hallolacağını düşünüyorum.  Yaklaşık üç sene önce Küçük Melen koruması için çalışmalar başlatıldı. Büyük çabalar sarf ettik. Düzce Küçük Sanayi Sitesine, kooperatif olarak yapabileceğimiz her şeyi yaptık.

   Bundan sonra asfalt ve çöp düzenlemesi gibi belediyenin yapacağı işler kaldı. Ufak tefek eksikler var. Bunu bazıları yanlış anlıyor. Kooperatifin yapması gerektiğini düşünüyorlar. Kooperatifin böyle bir imkanı yok zaten. Şu anda küçük sanayinin durumu bu! İnşallah daha çok küçük sanayiler yapılabilir.

“SOSYAL ALANLAR İÇİN PLANLAMALAR DA YAPILDI”

   Küçük Sanayi Sitesinin 550 üyesi var ama bu üyelerin aileleri de var. Ayrıca müşteriler de var. Yani küçük sanayinin sorunu, aynı zamanda Düzce’nin de sorunu! Sosyal alanlar için planlamalar da yapıldı. Her türlü etkinliğin yapılabileceği alanlar yapılacak. Bunları da biz yapacağız.

   Bizim iş yerlerimizin hepsinin önünde kanalizasyon son sistem, yağmurlama son sistem, içme suyu son sistem ve doğalgaz var. Hiçbir ilçede yokken bizde hepsi var. Bir tek asfaltımız yok!

   Bir de çöp konteynırı sorunumuz var. Bir de bazı sorumsuz kişiler, var olan çöp konteynırlarını da yakıyorlar. Zaman içerisinde bu da düzene girecek.

   Dere yatağını ıslah ettiğinizden bahsettiniz… Peki bu ıslah edilen yerde şu anda nasıl bir yapı var?

   İslah edilen yer bomboş bir yer şu anda. Hiçbir şey yok. Sanayi bölgesi olarak planlandı. 2. etap olarak bizim projelerimiz hazır.

   Şu anda bazı görüşmelerimiz devam ediyor.

   Sayın Valimiz ve Bakanımız da bu konuda bilgi sahibi. Şu anda Küçük Sanayi Sitesinde hayat başladı. Çevre düzenlemesi ve asfaltlama hariç her şeyi hazır.

   Bunu da belediye yapacak.

   Biz kooperatifin aldığı kredinin geri ödemesini yapıyoruz şu anda.

   Bu kredi bittiği zaman yönetim sistemine geçeceğiz.

“HERHANGİ BİR DÜZENLEME YAPILACAKSA

YENİ VE ESKİ SANAYİ SİTELERİ BİRLİKTE DÜŞÜNÜLMELİ”

   Diğer sanayi bölgeleriyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

   Şu anda eski sanayide iş yeri olan bir insanım. Eski sanayinin bir kooperatifi var.

   Fakat bu kontrolsüz büyümeyle 300’leri buldu esnaf sayısı. Esas sayısı ise 84'tü.

   Yıllardır kentsel dönüşüm kapsamına alındığı söyleniyor. Bize herhangi bir sağlıklı bilgi verilmedi.

   Basında Sayın Belediye Başkanının esnafla görüştüğü haberlerini görüyoruz. Ama yönetimle bir görüşme yapılmadı. Herhangi bir bilgi alışverişinde bulunulmadı.

   Şu anda oradaki esnaf mağdur… Sağlıklı çalışma ortamı yok.

   Mesela kredi almak istiyor ama sıfır değerde göründüğü için kredi alamıyor.

   Böyle bir planlama olduğu söyleniyor ama buradaki insanların böyle bir şeyden haberi yok. Yapılan bazı toplantılara biz de katıldık ama sonuç yok.

   Bana göre muhatap olarak kooperatif alınmalı. Kentsel Dönüşüme alınacak olan yerin bir yönetim kurulu var. Herhangi bir düzenleme yapılacaksa yeni ve eski sanayi siteleri birlikte düşünülmeli.

“ESAS YAPILMASI GEREKEN YERE KİMSE BAKMIYOR”

   Yeni sanayinin durumu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

   Yeni Sanayide alt yapı yokmuş. Belediye Başkanı da şaşırdı buna. Orası da yanılmıyorsam 70 dükkan olarak kuruldu. Neredeyse 400'ü buldu dükkan sayısı. Mahallelerin içleri hep dükkan oldu. Düzensiz bir ilerleme var. Oranın da, eski sanayinin de yüzde 80'i zaten bize üye…

   Melen Park’a bir sürü şey yapıldı. Ama esas yapılması gereken yere kimse bakmıyor.

   Düzce'deki sanayi kapasitesini düşündüğümüzde Düzceliler'in araçlarıyla ilgili sorun yaşadıklarında şehir dışına gitmelerine gerek var mı?

   Düzce sanayisinin bağlı olduğu odalar var. Bu odalar zaman zaman kapasiteyi geliştirici şeyler yapıyorlar. Otomotiv sanayisiyle ilgili Düzce sanayisinin kapasitesi yeterlidir.

   Ama başka bir amaçla gidiyor olabilir insanlar. Servisi burada olmayabilir, parçası olmayabilir. Yoksa hiçbir yere gitmesine gerek yok.

“DÜZCE’NİN EN BÜYÜK SORUNU,

İLETİŞİM KOPUKLUĞU..”

   Sizce Düzce'nin en büyük sorunu nedir?

   Düzce'nin en büyük sorunu iletişim kopukluğudur. İstişare yapılmıyor. İnsanların birbirine karşı duyduğu sevginin azlığından kaynaklandığını düşünüyorum bunun. Bir de biliyorsunuz Düzce aslında 80 ille akrabadır. Her yerden insan var Düzce'de. Kültür çeşitliliği olduğu için bazı değişikler kimileri tarafından istenmiyor, kimileri de istiyor. Birbirimizi sevmemiz ve değer vermemiz gerekir. Başka Düzce yok!

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
Attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya de
 
  Semih Şenkaya
O İLAN NE ZAMAN YAYINLANACAK?
 
  Ayşegül Şenol Can
EĞİTİM VE ÖĞRETİM
 
  Ulviye Dikmen
Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kent
 
  Ahmet Altun
BELAM
 
  Telat Çelik
BELEDİYE
 
  Adem Turgut
Kararınızı yüksek sesle söyleyin!
 
  Şemsettin Bahadır
SİYASETİN TEK AKTÖRÜ
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
HURDAHAŞ DEĞİL, DENİZ OL DÜZCE
 
  Aysel Dural
YÜREKTEN SÖYLENEN SÖZLER
 
  Fulya Temiz
HANGİMİZ ÖLÜ?
 
  Erdal Pişken
PUAN GÜZEL AMA
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kenti de kullanamıyoruz! " Yazısına...
 harbici
 PSİKOLOJİK SEVGİLİ ABLAM, PSİKOLOJİK
  " Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kenti de kullanamıyoruz! " Yazısına...
 Alaettin dertli
 Eger dusunce adami veya sanatci iseniz;iktidarin sofrasına oturmayacaksınız. Derim ben. öyle iktidari överek dusunce üretilmez sanatci olunmaz ayette söyle Der Allah'tan başkasına övgü olmaz. Olursa buna ne söylenebilir. Duşunun Derim saygilar
  " Yığılca'da erkek cesedi bulundu! " Haberine...
 Ayhan Bulut
 Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah bir yıl önce evine misafiri olmuştum ailece Uzun bir zaman beraber Gümüşhane de çalıştığımız çok da sevdiğim büyüğüm ve de abim di mekanı cennet olsun
  " Muhalefet derin uykuda! " Haberine...
 şükrü toros
 doktor ne yerse yesin dedi., muhalefet ne yapsın, düzcede akp nin şapkasına oy dolduruyorlar, muhalefeti az da olsa dinleyenmi var, onun içinde düzce düzce olamıyor, düzce için doktor ne yerse yesin diyor.
  " Hikmet Keskin, İbrahim Korkmaz'a icraatlarıyla cevap verdi " Haberine...
 ARSLAN YALÇIN
 Yapılanlara teşekkür ederiz.fakat 2011 yılından buyana düzce-yığılca yolu toplam 33 km. Bir türlü bitirilemiyor.daha kaç millet vekili bakan değişecek de bu yıl bitecek. Hadi hayırlısı.
  " Fındık fiyatıyla ilgili verilen mücadelede milletvekili farkı!.. " Haberine...
 Saban
 Farketmez bizide oy zamani gelirler bizde onları gormeyiz bunun seçimide var görüşürüz
  " Fındık fiyatıyla ilgili verilen mücadelede milletvekili farkı!.. " Haberine...
 Selamet
 Oy alana kadar hizmet sözü meclise gidince tepeden bakmaya başlıyorlar. sanki oylarımız olmasa ortada olabileceklermiş gibi. daha önce sorun çözememiş adaylar yine sözde vekilimiz oldular. hani neredeler bunca zamandır çiftçi yırtınıyor ama duyan ilgilenen yok
  " Fındık fiyatıyla ilgili verilen mücadelede milletvekili farkı!.. " Haberine...
 naci kaplan
 ferrrolı ne derse odur. kımse bişey beklemesin boşuna. burda boş boş konuşup kendinizi avutun size yeter o.
  " Fındık mı? Görmediler, duymadılar, bilmiyorlar!.. " Haberine...
 Hayrettin tandoğan
 Onların tuzu kuru fındık üretiçisinimi düşünecek düzce için çalışacak birini bulamadık yazık
  " Fındık mı? Görmediler, duymadılar, bilmiyorlar!.. " Haberine...
 Fatih efiloğlu
  hadi beyler neyse Ayşe kesir hani oy isterken bol keseden atıyonuz muhalefeti ekestiriyodunuz işte ciftcilerin vatandaşın yanında olacak. daha sayısını saymakla bitiremicemiz vaatler. ne oldu bu vaatler. ama biz veya bu millet sizi oralara çikardıysa elbet birgün oradan indirmesini bilir. kime hizmet ediyoruz acaba kimler sizi susturuyor veya umursamiyonuzmu. sıkntı yapmasınlar bizede sıra gelecek rahat olunnn!!!
Başkanın desteği ile dünyaevine girdiler! Başkanın desteği ile dünyaevine girdiler!
  Düzce'de FETÖ/PDY davası devam ediyor: Bir sanığa 7 yıl 6 ay hapis!
  Yığılca'da erkek cesedi bulundu!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Hikmet Keskin, İbrahim Korkmaz'a icraatlarıyla cevap verdi
  Ülkü Ocakları bin kişiye aşure dağıttı!
  Düzce Üniversitesinde fındık atıklarından kemoterapi ilacı etken maddesi yaptılar!
  Düzce'de yaban hayatı görüntülendi!
  Aziziye'de kaldırımlar yenilendi!
  Keskin, Batı Karadeniz Bölge Toplantısında!
  Düzce İlinde en başarılı bulduğunuz Belediye Başkanı kim?
  Sıfır Atık Projesi için toplandılar!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Kontrolden çıkıp markete girdi!
  Ağaç budama yapılıyor!
  Akçakoca Belediyesi aşure dağıttı!
  İyi Parti'de seçim çalışması başladı: 12 ekip Türkiye'yi dolaşacak!
  Baca çalışması sürüyor!
  Kamyonetle çarpıştı: 6 yaralı!
  5 kilo esrar ele geçirildi!
  Karadeniz ticaretinin bekçisi gün yüzüne çıkarılıyor!
  23.9.2018 - Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kenti de kullanamıyoruz!
  17.9.2018 - Fındık fiyatıyla ilgili verilen mücadelede milletvekili farkı!..
  22.9.2018 - Muhalefet derin uykuda!
  22.9.2018 - Yığılca'da erkek cesedi bulundu!
  20.9.2018 - Hikmet Keskin, İbrahim Korkmaz'a icraatlarıyla cevap verdi