Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :59792373 Aktif Ziyaretçi :11613 24 Eylül 2018 Pazartesi
[10:54] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [16:43] Fındık kabuğundan nanoselüloz ürettiler! -- [16:38] Yığılcaspor, Belediyespor'la karşılaştı! -- [16:34] Yoldan karşıya geçmeye çalışan kadına çarptı! -- [16:27] Kamyonetle çarpıştılar: 5 yaralı! -- [15:53] Jandarmadan uyuşturucu operasyonu! -- [15:47] Bilim Şenliğinde bisiklet yarışı! -- [15:40] Protokol üyeleri ile vatandaşlar yaylada! -- [15:33] Doğan ile teknisyenin sıra dışı dostluğu! -- [15:26] 728 kök hint keneviri ele geçirildi! --
Odabaş: Fındık sorununu bir günde çözeriz fakat...
Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Bahri Odabaş, fındık sorununa ilişkin basın açıklaması yaptı.
7.10.2017 - 15:36:38  Haberi Yazd?r

 

   Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Bahri Odabaş, fındık sorununa ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; fındık problemini bir günde çözer fındığı 15 tl yaparız, ve fındıktan 2.5 milyar dolar yerine 50 milyar dolar kazanç ve 2 milyon işsize istihdam sağlarız. Fakat!

   On yıllardan beri Yüce Rabbimizin Ülkemize bahşettiği büyük nimetlerden olan FINDIĞI, büyük külfete dönüştüren çok nadir bir ülkeyiz.

   MARSİAD olarak 15 yıllık ARGE çalışması sonucu elde ettiğimiz sonuçları Milletimizle paylaşıp sorunun çözüme kavuşmasına katkı sunmak için buradayız.

   Bizce fındıkta üç sorun var;

1.Fındığı katma değerli ürüne dönüştürüp dünyaya pazarlayamamak.

2.Fındığı katma değerli ürüne dönüştüren Türk girişimcilerin ve Sivil toplum kuruluşlarının Devlet ve siyasi iktidar tarafından muhatap alınmaması ve desteklenmemesi.

3.Başta Hükümet, Türk girişimciler, Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere fındığın tüm tarafları arasında sağlıklı iletişim ve işbirliğinin olmaması.

"ÜÇ SORUNA ÜÇ ÇÖZÜM ÖNERİMİZ VAR"

1. Fındığı katma değerli ürüne dönüştüren Türk girişimcilerin Hükümet tarafından acilen muhatap alınarak desteklenmesi, (MARSİAD olarak biz girişimcileri organize etmeye hazırız)

2. Lisanslı depoculuğun, tüm tarafların görüşü alınarak acilen devreye sokulması.

3. Başta Hükümet yetkilileri olarak, Türk Girişimciler, Üniversiteler, Ziraat odaları, Fındık üreticileri ve fındıkla ilgilenen tüm sivil toplum kuruluşları olmak üzere fındıkla ilgili fikri, projesi ve söyleyecek sözü olan tüm tarafların acilen bir merkezde toplanarak ortak aklın ortaya çıkarılması ve bundan sonra tüm taraflar arasında sağlıklı iletişim ve işbirliğini sağlayacak koordinasyonun sağlanması ve devamlı hale getirilmesi.

SORUN NEDEN ÇÖZÜLMÜYOR!

   Bizce Fındıktan yaklaşık 50 Milyar dolar civarında yabancı firmalar rant elde ediyor, çünkü Yabancı bir firma, malum marka ile, fındığın dörtte birinden 12.5 Milyar dolar kazanıyor! Kalan dörtte üçünü de ilave edersek bunu tahmin etmenin bir deha istemediği ortadadır.

   Şüphemiz ve endişemiz odur ki (Yanılmayı çok isteriz) Fındıktaki 50 Milyar dolar ranta, siyasi iktidarın ortak olması bu sorunun çözülmemesine neden olmaktadır.

   Buradan soruyorum, TMO, aldığı fındığı kime satacak? Ya yağ yapıp zararını 80 Milyona ödetecek, veya yabancı firmalara satıp Milletin parasını Depo kiralarına, Güvenlik ve memur maaşlarına ve yabancılara finans sağlamak için harcayarak 80 Milyonu zarara sokup yaklaşık 8 Milyon fındık üreticisini Rantçılara köle yapmaya devam edecektir.

   Buradan sayın cumhurbaşkanımıza sesleniyorum; fındığa devlet olarak harcadığınız paranın sadece % 5 i ile fındığı katma değerli ürüne dönüştüren Türk girişimcilere (fındığı 15 TL den almak kaydı ile) faizsiz kredi verdiğiniz takdirde (Sübvansede kullandığınız paranın en az 10 katını birkaç ayda stopaj, kdv vs.vergi olarak geri alacaksınız) fındığı 15 tl den almaya hazırız!

   Böylece Rantçıların oyunu bir günde bozulacak, birkaç Tekelci yabancı firmanın karşısına yüzlerce Aslan gibi Türk girişimci rakip olarak çıkacağı için onlarda fındığa 15 TL ödemek zorunda kalacaklardır.

   Biz MARSİAD olarak 15 yıl boyunca, gerek fındık, gerek tarım ve hayvancılık ve işsizlikte yaşanan problemleri kökünden çözecek ve Ülkemize yılda 200 Milyar dolar kazanç ve 8 Milyon istihdam sağlayacak projelerimizi anlatmak için ne Tarım bakanlarına ve ne de Başbakan ve Cumhurbaşkanlarına ulaşamadık!

   Siyasi iktidar bu sorunu çözmediği takdirde baştan Ana muhalefet olmak üzere tüm siyasi partileri ve fındık üreticilerini problemin çözümü için işbirliğine davet ediyorum.

   Fındık üreticileri, fındığına sahip çıkmayanlara sandıkta sahip çıkmaya devam ettiği müddetçe bu sorun asla çözülmeyecektir.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
Attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya de
 
  Semih Şenkaya
O İLAN NE ZAMAN YAYINLANACAK?
 
  Ayşegül Şenol Can
EĞİTİM VE ÖĞRETİM
 
  Ulviye Dikmen
Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kent
 
  Ahmet Altun
BELAM
 
  Telat Çelik
BELEDİYE
 
  Adem Turgut
Kararınızı yüksek sesle söyleyin!
 
  Şemsettin Bahadır
SİYASETİN TEK AKTÖRÜ
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
HURDAHAŞ DEĞİL, DENİZ OL DÜZCE
 
  Aysel Dural
YÜREKTEN SÖYLENEN SÖZLER
 
  Fulya Temiz
HANGİMİZ ÖLÜ?
 
  Erdal Pişken
PUAN GÜZEL AMA
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor! " Yazısına...
 Zehra
 Oraya giderken bu sorunları bilmiyorlar mıydı .?
  " HURDAHAŞ DEĞİL, DENİZ OL DÜZCE " Yazısına...
 Serpil Çirakoğlu
 Trafiğe kapalı alana giren araçlara neden ceza yazmıyorlar? Yasak alenen çiğneniyor çok mu zor oraya bir iki görevli koymak
  " HURDAHAŞ DEĞİL, DENİZ OL DÜZCE " Yazısına...
 İsmet Yıldırım
  İyi niyetle eleştiri yapanları bile dövmeye kalkacak kadar özeleştiriden yoksun bir şehir daima geri kalmaya mahkumdur. Eminim bu yazdığımdan bile rahatsız olacaklar vardır.
  " HURDAHAŞ DEĞİL, DENİZ OL DÜZCE " Yazısına...
 Hatice Dabağoğlu
 Bende sizin gibi bir kazaya kurban gidiyordum Istanbul cad. sinde çok daha dikkatli olmak zorundayız deli gibi gelen motosikletlilerden nefret ediyorum
  " HURDAHAŞ DEĞİL, DENİZ OL DÜZCE " Yazısına...
 Sevim Çetinkaya
 İstanbul caddesi eski haline dönmeli işlerimizi halletmek için uzun yürümeyen insanlar çok sıkıntıda Ayrıca iki parelel cadde trafiğe kapanınca ulaşım zor
  " HURDAHAŞ DEĞİL, DENİZ OL DÜZCE " Yazısına...
 Hakan Güngör
 Trafiğe kapalı caddeye-üstelik onca uyarı levhası varken- motorlu taşıtla girmek yanlış bunun bahanesi yok; fakat belediyenin de burada hatası var. O caddeyi bir türlü trafiğe kapalı cadde formuna sokamadılar. Ortası asfalt yanları kaldırım. Ne tam araba yolu, ne tam gezi caddesi.. Ne olduğu belli değil. Esnafa ve vatandaşa anket yaparak soruldu. Çoğunluk orasının trafiğe kapalı kalmasını istiyor ki bana göre de doğrusu bu, o halde orayı güzel bir yürüyüş yoluna çevireceksiniz. Kaldırımları kaldırıp , ortaya ağaçlar banklar koyacaksınız, kafeler restoranlar belli ölçüde masasını sandalyesini koyacak. O zaman trafiğe kapalı caddeye benzer. Motorlar da girmeye utanır.
  " Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kenti de kullanamıyoruz! " Yazısına...
 Adnan Cemşit
 Neyi doğru yapıyoruzki?
  " Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kenti de kullanamıyoruz! " Yazısına...
 Sabahattin Yilmaz
  Elimiz taşın üstünde. Hizmet daha köylere ulaşmadı. Ulaşacağı da yok köylere gelin de rezaleti bir görün.
  " Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kenti de kullanamıyoruz! " Yazısına...
 Nur Ünalan
 Nerede bu rehabilitasyon Merkezi? Gidip görmek lazım. O kadar kapsamlı yapılmış diyorsunuz emeklerine sağlık.
  " Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kenti de kullanamıyoruz! " Yazısına...
 Hürcan Özkan
 Yollar berbat pislik içinde hele çarşının, kaldırım taşlarının tıkır tıkır oynuyor yerinden, hele bir parkıniz var carşınizda kuş pisliginden banklarda oturulmuyor, avm önündeki çay kahve içilen o barakalar ne allah aşkına tam ortada , BIRDE kasaplarinizin baharatcilarinizin karşısında da öyle bir daha var millet küçük taburelere oturmuş çay içiyor, her taraf köpek pisliği oturduk çay içtik dibinde pislik vardı, etraf çöp dolu zemin desen yamuk yılık bu ne yaaa tam rezillik , duzcenizde dizayn yok. zabıta desen görev başında arada bul, ne pazarlarinizda ne de esnaf ta. 1 yıldır görev yaptıklarını görmüyorum. Bu arada bende Ak partiliyim IZMIRDEN yeni taşındık duzcenize. çalışkan bir ak partili belediyemiz olmalı. hiç icraat göremedim, valiliginizin önü bankaların orası pet şişe kağıtlar dolu
Başkanın desteği ile dünyaevine girdiler! Başkanın desteği ile dünyaevine girdiler!
  Düzce'de FETÖ/PDY davası devam ediyor: Bir sanığa 7 yıl 6 ay hapis!
  Yığılca'da erkek cesedi bulundu!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Hikmet Keskin, İbrahim Korkmaz'a icraatlarıyla cevap verdi
  Ülkü Ocakları bin kişiye aşure dağıttı!
  Düzce Üniversitesinde fındık atıklarından kemoterapi ilacı etken maddesi yaptılar!
  Düzce'de yaban hayatı görüntülendi!
  Aziziye'de kaldırımlar yenilendi!
  Düzce İlinde en başarılı bulduğunuz Belediye Başkanı kim?
  Keskin, Batı Karadeniz Bölge Toplantısında!
  Sıfır Atık Projesi için toplandılar!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Kontrolden çıkıp markete girdi!
  Ağaç budama yapılıyor!
  Akçakoca Belediyesi aşure dağıttı!
  İyi Parti'de seçim çalışması başladı: 12 ekip Türkiye'yi dolaşacak!
  Baca çalışması sürüyor!
  Kamyonetle çarpıştı: 6 yaralı!
  5 kilo esrar ele geçirildi!
  Karadeniz ticaretinin bekçisi gün yüzüne çıkarılıyor!
  23.9.2018 - Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kenti de kullanamıyoruz!
  24.9.2018 - Attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor!
  24.9.2018 - HURDAHAŞ DEĞİL, DENİZ OL DÜZCE
  17.9.2018 - Fındık fiyatıyla ilgili verilen mücadelede milletvekili farkı!..
  22.9.2018 - Muhalefet derin uykuda!
  22.9.2018 - Yığılca'da erkek cesedi bulundu!
  20.9.2018 - Hikmet Keskin, İbrahim Korkmaz'a icraatlarıyla cevap verdi