Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :59791864 Aktif Ziyaretçi :9984 24 Eylül 2018 Pazartesi
[16:43] Fındık kabuğundan nanoselüloz ürettiler! -- [16:38] Yığılcaspor, Belediyespor'la karşılaştı! -- [16:34] Yoldan karşıya geçmeye çalışan kadına çarptı! -- [16:27] Kamyonetle çarpıştılar: 5 yaralı! -- [15:53] Jandarmadan uyuşturucu operasyonu! -- [15:47] Bilim Şenliğinde bisiklet yarışı! -- [15:40] Protokol üyeleri ile vatandaşlar yaylada! -- [15:33] Doğan ile teknisyenin sıra dışı dostluğu! -- [15:26] 728 kök hint keneviri ele geçirildi! -- [15:17] Düzce'den AB ülkelerine 273 ton fındık! --
Doğru bilgisayar, tüketicinin ihtiyacına cevap verendir
Doğan Bilgisayar yöneticisi Doğan Biçer; “Doğru bilgisayar, tüketicinin ihtiyacına cevap veren bilgisayardır. Bu nedenle bilgisayar alırken öncelikle hangi nedenle bilgisayara ihtiyaç duyduğunu iyi tespit etmeli” dedi.
20.04.2012 - 11:56:09  Haberi Yazd?r

 

 

Bu hafta sektörel bölümümüzün konuğu, bilgisayar ve bilişim konularında 90'lı yılların başından bu yana hizmet vermiş, başarılı olmuş ve Doğan Bilgisayar adı ile Düzce'de bilgisayar sektöründeki hizmetlerine devam eden Doğan Biçer...

 

   ...Doğan Bey, uzun süredir bilgisayar sektöründe olduğunuzu biliyoruz. Düzce’de bilgisayar kullanımına olan ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

   ...1990'lı yılların başından beri bilgisayar sektöründeyim. Bilişim sektöründeki kariyerime SiemensSim.Corp. firması teknik servis ekibinde başladım. Daha sonra İstanbul'da “DgNComputerSystems “ olarak teknik servis ve satış hizmeti veren kendi şirketimi kurdum. 2009 yılında ailemin de burada olması sebebiyle Düzce'ye yerleştim ve Doğan Bilgisayar olarak tüm bilgi birikimimizle burada garantili hizmet vermeye devam ediyoruz.

 

   Düzce de farklı yaş ve sosyo-ekonomik gruplarından oluşan bir müşteri portföyümüz var. Artık hemen her eve bilgisayarın girmeye başladığını görüyorum. Gençler bilgisayarı sosyalleşmek ve eğlenmek için kullanmayı daha çok tercih ediyorlar. Sosyal paylaşım sitelerine girmek ve güncel bilgisayar oyunlarını oynamak öncelikli talepleri. Orta yaş ve üzerinde ise daha çok veri saklamak, internette sörf yapmak ve uzakta yaşayan aile bireyleri ile iletişim gibi taleplerle karşılaşıyoruz. Tabii ki her geçen gün bilgisayar kullanımına artan bir ilgi var.

 

  Örneğin özellikle internetten alışveriş ve ilan sitelerinde Düzceli kullanıcıları sıklıkla görebilirsiniz. 

   Bu oranda son 3 yılda özellikle Düzce bazında ciddi artış gözlemlemekteyim.

 

“UZMANDAN

YARDIM ALMALIDIR”

   ...Tüketici doğru bilgisayar seçimini nasıl yapabilir? Yeni bilgisayar alırken nelere dikkat edilmesini önerirsiniz?

 

   ...Öncelikle doğru bilgisayar, tüketicinin ihtiyacına cevap veren bilgisayardır. Bu nedenle bilgisayar alırken öncelikle hangi nedenle bilgisayara ihtiyaç duyduğunu iyi tespit etmeli.

 

   Bu konuda tecrübeli değil veya kararsız ise bilişim sektöründe tecrübeli bir uzmandan fikir, yardım almalıdır.

 

   Yeni bilgisayar alırken örneğin ağırlıklı oyun oynamak isteyen birine mutlaka işlemci gücü, bellek miktarı ve görüntüleme kapasitesi yüksek bir bilgisayar gerekirken, sadece internette sörf, bankacılık işlemleri, multimedia kullanım vs. gibi genel işler için ise daha standart özellikte bir bilgisayar kullanıcının ihtiyacını karşılayabilir. Ya da “bilgisayarım sürekli yanımda olsun” diyenler için küçük ekranlı netbooklar, tablet pc'ler ihtiyacı karşılarken, ev kullanımı için tercihe göre mutlaka masaüstü sistem veya standart dizüstü önerilebilir. Bu etkenler bilgisayarların fiyatını birebir belirleyen seçeneklerdir. Tabii ki örnekler ve konfigürasyonlar çoğaltılabilir.

 

  Bilgisayar ve donanımlarını alırken kullanıcının düştüğü en önemli yanılgılardan biri ise,  bilişim sektöründe artan rekabet ortamı ile birlikte firmaların “Yanıltıcı Fiyat  Donanım Özellikleri” içeren kampanyaları.

 

 Saat veya gün sınırlamalı kampanyalarda sunulan ucuz olduğu iddia edilen cihazlar ani kararla ve özellikleri incelenmeden alındığında, ertesi günden itibaren alınan cihaz pratik kullanımda ihtiyacı karşılayamayabiliyor.

 

“GARANTİ KOŞULLARI MUTLAKA İNCELENMELİ”

 

 ...Bilgisayarda garanti kapsamına neler girer ve tüketici bu hizmetten nasıl faydalanabilir?

 

   ...Elektronik ekipmanlar genel olarak 1-3 yıl firma garanti kapsamında gelirler. Süreler cihaz ve özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 

  Yaygın olarak 2 yıl cihazda, 1 yıl bataryada garanti standarttır. Yeni aldığınız cihazın her

ekipmanı garanti kapsamındadır. Bazı garanti kapsamı dışında bırakan faktörler olabilir ki bu da cihazın türüne göre değişmektedir. Yeni alınmış cihazlara fiziki müdahaleler, kırma, düşürme, sıvı teması gibi etkenleri garanti kapsamı dışı faktörlere örnekleyebiliriz. Ayrıca cihazla birlikte gelen garanti koşulları kılavuzu mutlaka incelenmelidir ve önemlidir.

 

  Arıza durumlarında ise satıcınızla irtibata geçmeniz yeterlidir. Bazı firmalar satıştan sonra kullanıcıyı üretici firmayla baş başa bırakabilmekte ve bu durum kullanıcıya ciddi bir zaman kaybı olarak geri dönmektedir.

 

  ...Satış sonrası hizmetin önemi nedir?

 

...Özellikle uzun süreli kullanım vadeden ürünlerde bilinçli tüketicinin satış sonrası hizmete kolay ulaşabilmesi çok önemli. Hatırı sayılır miktarlar ödeyip sonrasında ürünle ilgili aksaklık yaşadığınızda veya kullanımda bir problem olduğunda kolay ulaşabileceğiniz bir muhatap bulabilmelisiniz. Satıcının sattığı ürünün gerek yazılımsal, gerekse donanımsal özelliklerine hakim olması, tüketiciye bu konularda destek vermesi, oluşan teknik sorunlarda gerekli hizmeti hızla iletebilmesi tüketici adına büyük avantaj.

 

“VATANDAŞ,

UYGUN

FİYATA KANIP

ALABİLİR...”

 

   ...İkinci el bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli? İkinci el alan tüketici garantili bilgisayar alma imkânına sahip olabilir mi?

 

   ...İkinci el bilgisayar alımı gerçekten de iyi analiz ve güvenilir bir satıcı modeli gerektiriyor. Bu pazarda ikinci el olarak satılan kısa ömürlü birçok ürün var. Örneğin bilgisayarın anakartı hasarlanmıştır, chip ısıtma gibi geçici çözümler üreterek ancak 3-5 ay ömrü olabilecek bilgisayarları satabiliyorlar. Tabii dış görünüşü herhangi bir bilgisayar gibi olan bu ürünleri teknik bilgisi olmayan sıradan her vatandaş uygun fiyatına kanıp alabilir. Sonrasında da ise problemle karşılaştığında muhatap bulamaz.

 

  ...Bilgisayarımızın uzun ömürlü olması için nelere dikkat etmemizi önerirsiniz?

   ...Öncelikle cihazımızı temiz ortamlarda, uygun sıcaklık koşullarında ve titiz kullanmalıyız. Unutmayalım ki elektronik ekipmanlar çok hassas mikro parçalardan oluşmaktadır. İkinci bir önemli nokta ise bakımdır. İster masaüstü, ister dizüstü olsun mutlaka bakımlar zamanında ve konuyla ilgili uzman personel tarafından yapılmalıdır.

 

“CİHAZ, TÜM GÜNCELLEMELER

YAPILDIKTAN SONRA TESLİM EDİLMELİ”

 

   ...İnternet bağlandıktan sonra zaman zaman standart ücret üzerinde yüksek faturalarla karşılaşabiliyoruz. Bunun sebebi nedir?

 

   ...Bu sık karşılaşılan bir problem. Yeni bilgisayar almış veya bilgisayarı kulaktan dolma bilgilerle deneyimsiz kişilerce formatlanmış kullanıcılarda bu soruna daha sık rastlanıyor. Bilgisayarın kurulumu ya da formatı yapılırken yapan firma ya da teknik servis sorumlusu özellikle tüm güncellemeleri yaptıktan sonra bilgisayarı teslim etmelidir.

 

   Eğer eksik güncelleme ile bilgisayar teslim edilirse, doğru programlar yüklenmemiş ise, antivirüs programı unutulmuşsa vs. kullanıcının kontrolü dışında özellikle kritik güvenlik güncellemeleri olmak üzere bu işlemler bilgisayar internete herhangi bir şekilde bağlandığında otomatik olarak yapılmaya başlıyor.

 

   Kısacası cihazınız hatalı işlemleri düzeltmek için kendini günümüze senkronize etmeye çalışıyor ve yüklü bir kota kaybına neden oluyor.

 

   Dolayısıyla 20-30 Lira gelmesini beklediği fatura 60150 Lira veya daha fazla geldiğinde kullanıcı şaşırıyor.

 

   Özellikle formatı uygun fiyata yaptığını iddia eden bazı firmalar veya konuyla ilgili tecrübesiz kişiler, sonrasında kullanıcıya bu ciddi rakamsal sıkıntıyı yaşatabiliyor. Tabii cihazlarının yeniden bakımını da unutmamak lazım.

Peki, Senin Yorumun?
Mehtap  /  5.10.2017 - 16:38:30
 Teşekkürler herşey için
merve  /  29.7.2017 - 05:39:05
 Teşekkürler doğan
ali can köse  /  2.11.2016 - 14:39:33
 faydalandım teşekürler
Hakan keskin  /  13.7.2016 - 20:12:24
 Teşekkürler
Yavuz  /  6.11.2015 - 02:02:14
 Büyüksün Doğan abi :)
hakan  /  06.08.2014 - 00:35:19
 bu işlerin hocasıdır kardeşimiz
Abdullah  /  09.01.2014 - 15:18:34
 bilgi için tşk ederiz
Hasan C. Tahsin  /  22.04.2012 - 04:19:37
 işininin hakkını iki kere veren bir kardeşimiz kendisine teşekkür ederim. ALLAH yolunu her dayim açık etsin
  Fatih Melih Maradit
Attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya de
 
  Semih Şenkaya
O İLAN NE ZAMAN YAYINLANACAK?
 
  Ayşegül Şenol Can
EĞİTİM VE ÖĞRETİM
 
  Ulviye Dikmen
Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kent
 
  Ahmet Altun
BELAM
 
  Telat Çelik
BELEDİYE
 
  Adem Turgut
Kararınızı yüksek sesle söyleyin!
 
  Şemsettin Bahadır
SİYASETİN TEK AKTÖRÜ
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
HURDAHAŞ DEĞİL, DENİZ OL DÜZCE
 
  Aysel Dural
YÜREKTEN SÖYLENEN SÖZLER
 
  Fulya Temiz
HANGİMİZ ÖLÜ?
 
  Erdal Pişken
PUAN GÜZEL AMA
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

  " HURDAHAŞ DEĞİL, DENİZ OL DÜZCE " Yazısına...
 Hakan Güngör
 Trafiğe kapalı caddeye-üstelik onca uyarı levhası varken- motorlu taşıtla girmek yanlış bunun bahanesi yok; fakat belediyenin de burada hatası var. O caddeyi bir türlü trafiğe kapalı cadde formuna sokamadılar. Ortası asfalt yanları kaldırım. Ne tam araba yolu, ne tam gezi caddesi.. Ne olduğu belli değil. Esnafa ve vatandaşa anket yaparak soruldu. Çoğunluk orasının trafiğe kapalı kalmasını istiyor ki bana göre de doğrusu bu, o halde orayı güzel bir yürüyüş yoluna çevireceksiniz. Kaldırımları kaldırıp , ortaya ağaçlar banklar koyacaksınız, kafeler restoranlar belli ölçüde masasını sandalyesini koyacak. O zaman trafiğe kapalı caddeye benzer. Motorlar da girmeye utanır.
  " Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kenti de kullanamıyoruz! " Yazısına...
 Adnan Cemşit
 Neyi doğru yapıyoruzki?
  " Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kenti de kullanamıyoruz! " Yazısına...
 Sabahattin Yilmaz
  Elimiz taşın üstünde. Hizmet daha köylere ulaşmadı. Ulaşacağı da yok köylere gelin de rezaleti bir görün.
  " Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kenti de kullanamıyoruz! " Yazısına...
 Nur Ünalan
 Nerede bu rehabilitasyon Merkezi? Gidip görmek lazım. O kadar kapsamlı yapılmış diyorsunuz emeklerine sağlık.
  " Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kenti de kullanamıyoruz! " Yazısına...
 Hürcan Özkan
 Yollar berbat pislik içinde hele çarşının, kaldırım taşlarının tıkır tıkır oynuyor yerinden, hele bir parkıniz var carşınizda kuş pisliginden banklarda oturulmuyor, avm önündeki çay kahve içilen o barakalar ne allah aşkına tam ortada , BIRDE kasaplarinizin baharatcilarinizin karşısında da öyle bir daha var millet küçük taburelere oturmuş çay içiyor, her taraf köpek pisliği oturduk çay içtik dibinde pislik vardı, etraf çöp dolu zemin desen yamuk yılık bu ne yaaa tam rezillik , duzcenizde dizayn yok. zabıta desen görev başında arada bul, ne pazarlarinizda ne de esnaf ta. 1 yıldır görev yaptıklarını görmüyorum. Bu arada bende Ak partiliyim IZMIRDEN yeni taşındık duzcenize. çalışkan bir ak partili belediyemiz olmalı. hiç icraat göremedim, valiliginizin önü bankaların orası pet şişe kağıtlar dolu
  " Attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor! " Yazısına...
 Kemal Azgün
 yemin etmişler sanki duzceyi buyutmemeye
  " Attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor! " Yazısına...
 Raci Bastug
 Yahu Düzce öksüz öksüz sahipsiz varmı Düzce için çalışan
  " Attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor! " Yazısına...
 Serpil
 Oy vermeyin kardeşim belediye seçimlerini milletvekili seçimleriyle karıştırmayın partiye değil gerçekten çalışacak insanlara oy verin (hoş milletvekilinin de çalışanını seçmek lazım ya neyse. Meclise bir gidin bazı illerin milletvekillerinin odası hemşehrileriyle dolu adamlar illeri için gerçekten çalışıyor)
  " Attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor! " Yazısına...
 Metin Can
 Meclise gönderdiğimiz milletvekilleri bizim değil,parti başkanlarının liste milletvekilleri olduğu sürece halkın dilek ve ihtiyaçları mecliste yüksek sesle dile gelemiyecektir..
  " Attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor! " Yazısına...
 Selamet Alkış
 Çok doğru şeyler yazıyorsunuz ama galiba duyması gereken kimse duymuyorki değişen bir şey yok ancak seçim zamanı hepsi düzce sevdalısı kesilirler siyaset sadece yalan vaad etme sanatı mi sahiden
Başkanın desteği ile dünyaevine girdiler! Başkanın desteği ile dünyaevine girdiler!
  Düzce'de FETÖ/PDY davası devam ediyor: Bir sanığa 7 yıl 6 ay hapis!
  Yığılca'da erkek cesedi bulundu!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Hikmet Keskin, İbrahim Korkmaz'a icraatlarıyla cevap verdi
  Ülkü Ocakları bin kişiye aşure dağıttı!
  Düzce Üniversitesinde fındık atıklarından kemoterapi ilacı etken maddesi yaptılar!
  Düzce'de yaban hayatı görüntülendi!
  Aziziye'de kaldırımlar yenilendi!
  Düzce İlinde en başarılı bulduğunuz Belediye Başkanı kim?
  Keskin, Batı Karadeniz Bölge Toplantısında!
  Sıfır Atık Projesi için toplandılar!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Kontrolden çıkıp markete girdi!
  Ağaç budama yapılıyor!
  Akçakoca Belediyesi aşure dağıttı!
  İyi Parti'de seçim çalışması başladı: 12 ekip Türkiye'yi dolaşacak!
  Baca çalışması sürüyor!
  Kamyonetle çarpıştı: 6 yaralı!
  5 kilo esrar ele geçirildi!
  Karadeniz ticaretinin bekçisi gün yüzüne çıkarılıyor!
  23.9.2018 - Kent olamıyoruz, kentli olamıyoruz, kenti de kullanamıyoruz!
  24.9.2018 - Attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor!
  17.9.2018 - Fındık fiyatıyla ilgili verilen mücadelede milletvekili farkı!..
  22.9.2018 - Muhalefet derin uykuda!
  22.9.2018 - Yığılca'da erkek cesedi bulundu!
  24.9.2018 - HURDAHAŞ DEĞİL, DENİZ OL DÜZCE
  20.9.2018 - Hikmet Keskin, İbrahim Korkmaz'a icraatlarıyla cevap verdi