Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :58000207 Aktif Ziyaretçi :1398 25 Haziran 2018 Pazartesi
[18:19] Düzce Seçim Sonuçları -- [18:12] Trafikte Facia! -- [17:37] Oy Verme İşlemi Sona Erdi! -- [17:24] Çok Acı Kaza! -- [17:03] Önce Sandığa, Sonra Düğüne! -- [16:50] Bakan Özlü Oyunu Kullandı -- [15:38] Düzce Seçim Sonuçları -- [16:21] Düzce'den Uzanan Sağlık Eli! -- [16:06] Sağanak Yağış Geliyor! -- [11:34] ARAMIZDAN AYRILANLAR --
Düzce Seçim Sonuçları
Doğru bilgisayar, tüketicinin ihtiyacına cevap verendir
Doğan Bilgisayar yöneticisi Doğan Biçer; “Doğru bilgisayar, tüketicinin ihtiyacına cevap veren bilgisayardır. Bu nedenle bilgisayar alırken öncelikle hangi nedenle bilgisayara ihtiyaç duyduğunu iyi tespit etmeli” dedi.
20.04.2012 - 11:56:09  Haberi Yazd?r

 

 

Bu hafta sektörel bölümümüzün konuğu, bilgisayar ve bilişim konularında 90'lı yılların başından bu yana hizmet vermiş, başarılı olmuş ve Doğan Bilgisayar adı ile Düzce'de bilgisayar sektöründeki hizmetlerine devam eden Doğan Biçer...

 

   ...Doğan Bey, uzun süredir bilgisayar sektöründe olduğunuzu biliyoruz. Düzce’de bilgisayar kullanımına olan ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

   ...1990'lı yılların başından beri bilgisayar sektöründeyim. Bilişim sektöründeki kariyerime SiemensSim.Corp. firması teknik servis ekibinde başladım. Daha sonra İstanbul'da “DgNComputerSystems “ olarak teknik servis ve satış hizmeti veren kendi şirketimi kurdum. 2009 yılında ailemin de burada olması sebebiyle Düzce'ye yerleştim ve Doğan Bilgisayar olarak tüm bilgi birikimimizle burada garantili hizmet vermeye devam ediyoruz.

 

   Düzce de farklı yaş ve sosyo-ekonomik gruplarından oluşan bir müşteri portföyümüz var. Artık hemen her eve bilgisayarın girmeye başladığını görüyorum. Gençler bilgisayarı sosyalleşmek ve eğlenmek için kullanmayı daha çok tercih ediyorlar. Sosyal paylaşım sitelerine girmek ve güncel bilgisayar oyunlarını oynamak öncelikli talepleri. Orta yaş ve üzerinde ise daha çok veri saklamak, internette sörf yapmak ve uzakta yaşayan aile bireyleri ile iletişim gibi taleplerle karşılaşıyoruz. Tabii ki her geçen gün bilgisayar kullanımına artan bir ilgi var.

 

  Örneğin özellikle internetten alışveriş ve ilan sitelerinde Düzceli kullanıcıları sıklıkla görebilirsiniz. 

   Bu oranda son 3 yılda özellikle Düzce bazında ciddi artış gözlemlemekteyim.

 

“UZMANDAN

YARDIM ALMALIDIR”

   ...Tüketici doğru bilgisayar seçimini nasıl yapabilir? Yeni bilgisayar alırken nelere dikkat edilmesini önerirsiniz?

 

   ...Öncelikle doğru bilgisayar, tüketicinin ihtiyacına cevap veren bilgisayardır. Bu nedenle bilgisayar alırken öncelikle hangi nedenle bilgisayara ihtiyaç duyduğunu iyi tespit etmeli.

 

   Bu konuda tecrübeli değil veya kararsız ise bilişim sektöründe tecrübeli bir uzmandan fikir, yardım almalıdır.

 

   Yeni bilgisayar alırken örneğin ağırlıklı oyun oynamak isteyen birine mutlaka işlemci gücü, bellek miktarı ve görüntüleme kapasitesi yüksek bir bilgisayar gerekirken, sadece internette sörf, bankacılık işlemleri, multimedia kullanım vs. gibi genel işler için ise daha standart özellikte bir bilgisayar kullanıcının ihtiyacını karşılayabilir. Ya da “bilgisayarım sürekli yanımda olsun” diyenler için küçük ekranlı netbooklar, tablet pc'ler ihtiyacı karşılarken, ev kullanımı için tercihe göre mutlaka masaüstü sistem veya standart dizüstü önerilebilir. Bu etkenler bilgisayarların fiyatını birebir belirleyen seçeneklerdir. Tabii ki örnekler ve konfigürasyonlar çoğaltılabilir.

 

  Bilgisayar ve donanımlarını alırken kullanıcının düştüğü en önemli yanılgılardan biri ise,  bilişim sektöründe artan rekabet ortamı ile birlikte firmaların “Yanıltıcı Fiyat  Donanım Özellikleri” içeren kampanyaları.

 

 Saat veya gün sınırlamalı kampanyalarda sunulan ucuz olduğu iddia edilen cihazlar ani kararla ve özellikleri incelenmeden alındığında, ertesi günden itibaren alınan cihaz pratik kullanımda ihtiyacı karşılayamayabiliyor.

 

“GARANTİ KOŞULLARI MUTLAKA İNCELENMELİ”

 

 ...Bilgisayarda garanti kapsamına neler girer ve tüketici bu hizmetten nasıl faydalanabilir?

 

   ...Elektronik ekipmanlar genel olarak 1-3 yıl firma garanti kapsamında gelirler. Süreler cihaz ve özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 

  Yaygın olarak 2 yıl cihazda, 1 yıl bataryada garanti standarttır. Yeni aldığınız cihazın her

ekipmanı garanti kapsamındadır. Bazı garanti kapsamı dışında bırakan faktörler olabilir ki bu da cihazın türüne göre değişmektedir. Yeni alınmış cihazlara fiziki müdahaleler, kırma, düşürme, sıvı teması gibi etkenleri garanti kapsamı dışı faktörlere örnekleyebiliriz. Ayrıca cihazla birlikte gelen garanti koşulları kılavuzu mutlaka incelenmelidir ve önemlidir.

 

  Arıza durumlarında ise satıcınızla irtibata geçmeniz yeterlidir. Bazı firmalar satıştan sonra kullanıcıyı üretici firmayla baş başa bırakabilmekte ve bu durum kullanıcıya ciddi bir zaman kaybı olarak geri dönmektedir.

 

  ...Satış sonrası hizmetin önemi nedir?

 

...Özellikle uzun süreli kullanım vadeden ürünlerde bilinçli tüketicinin satış sonrası hizmete kolay ulaşabilmesi çok önemli. Hatırı sayılır miktarlar ödeyip sonrasında ürünle ilgili aksaklık yaşadığınızda veya kullanımda bir problem olduğunda kolay ulaşabileceğiniz bir muhatap bulabilmelisiniz. Satıcının sattığı ürünün gerek yazılımsal, gerekse donanımsal özelliklerine hakim olması, tüketiciye bu konularda destek vermesi, oluşan teknik sorunlarda gerekli hizmeti hızla iletebilmesi tüketici adına büyük avantaj.

 

“VATANDAŞ,

UYGUN

FİYATA KANIP

ALABİLİR...”

 

   ...İkinci el bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli? İkinci el alan tüketici garantili bilgisayar alma imkânına sahip olabilir mi?

 

   ...İkinci el bilgisayar alımı gerçekten de iyi analiz ve güvenilir bir satıcı modeli gerektiriyor. Bu pazarda ikinci el olarak satılan kısa ömürlü birçok ürün var. Örneğin bilgisayarın anakartı hasarlanmıştır, chip ısıtma gibi geçici çözümler üreterek ancak 3-5 ay ömrü olabilecek bilgisayarları satabiliyorlar. Tabii dış görünüşü herhangi bir bilgisayar gibi olan bu ürünleri teknik bilgisi olmayan sıradan her vatandaş uygun fiyatına kanıp alabilir. Sonrasında da ise problemle karşılaştığında muhatap bulamaz.

 

  ...Bilgisayarımızın uzun ömürlü olması için nelere dikkat etmemizi önerirsiniz?

   ...Öncelikle cihazımızı temiz ortamlarda, uygun sıcaklık koşullarında ve titiz kullanmalıyız. Unutmayalım ki elektronik ekipmanlar çok hassas mikro parçalardan oluşmaktadır. İkinci bir önemli nokta ise bakımdır. İster masaüstü, ister dizüstü olsun mutlaka bakımlar zamanında ve konuyla ilgili uzman personel tarafından yapılmalıdır.

 

“CİHAZ, TÜM GÜNCELLEMELER

YAPILDIKTAN SONRA TESLİM EDİLMELİ”

 

   ...İnternet bağlandıktan sonra zaman zaman standart ücret üzerinde yüksek faturalarla karşılaşabiliyoruz. Bunun sebebi nedir?

 

   ...Bu sık karşılaşılan bir problem. Yeni bilgisayar almış veya bilgisayarı kulaktan dolma bilgilerle deneyimsiz kişilerce formatlanmış kullanıcılarda bu soruna daha sık rastlanıyor. Bilgisayarın kurulumu ya da formatı yapılırken yapan firma ya da teknik servis sorumlusu özellikle tüm güncellemeleri yaptıktan sonra bilgisayarı teslim etmelidir.

 

   Eğer eksik güncelleme ile bilgisayar teslim edilirse, doğru programlar yüklenmemiş ise, antivirüs programı unutulmuşsa vs. kullanıcının kontrolü dışında özellikle kritik güvenlik güncellemeleri olmak üzere bu işlemler bilgisayar internete herhangi bir şekilde bağlandığında otomatik olarak yapılmaya başlıyor.

 

   Kısacası cihazınız hatalı işlemleri düzeltmek için kendini günümüze senkronize etmeye çalışıyor ve yüklü bir kota kaybına neden oluyor.

 

   Dolayısıyla 20-30 Lira gelmesini beklediği fatura 60150 Lira veya daha fazla geldiğinde kullanıcı şaşırıyor.

 

   Özellikle formatı uygun fiyata yaptığını iddia eden bazı firmalar veya konuyla ilgili tecrübesiz kişiler, sonrasında kullanıcıya bu ciddi rakamsal sıkıntıyı yaşatabiliyor. Tabii cihazlarının yeniden bakımını da unutmamak lazım.

Peki, Senin Yorumun?
Mehtap  /  5.10.2017 - 16:38:30
 Teşekkürler herşey için
merve  /  29.7.2017 - 05:39:05
 Teşekkürler doğan
ali can köse  /  2.11.2016 - 14:39:33
 faydalandım teşekürler
Hakan keskin  /  13.7.2016 - 20:12:24
 Teşekkürler
Yavuz  /  6.11.2015 - 02:02:14
 Büyüksün Doğan abi :)
hakan  /  06.08.2014 - 00:35:19
 bu işlerin hocasıdır kardeşimiz
Abdullah  /  09.01.2014 - 15:18:34
 bilgi için tşk ederiz
Hasan C. Tahsin  /  22.04.2012 - 04:19:37
 işininin hakkını iki kere veren bir kardeşimiz kendisine teşekkür ederim. ALLAH yolunu her dayim açık etsin
  Fatih Melih Maradit
ÖNEMLİ OLAN!
 
  Semih Şenkaya
O İLAN NE ZAMAN YAYINLANACAK?
 
  Ayşegül Şenol Can
SEÇİM PANORAMASI
 
  Ulviye Dikmen
RANTINIZ BATSIN! DOĞA YAŞASIN!
 
  Ahmet Altun
BELAM
 
  Telat Çelik
İŞGALDEN KURTULUŞ
 
  Adem Turgut
Kararınızı yüksek sesle söyleyin!
 
  Şemsettin Bahadır
SİYASETİN TEK AKTÖRÜ
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
CANSIZ, EVLATSIZ ÜYELER!
 
  Aysel Dural
YÜREKTEN SÖYLENEN SÖZLER
 
  Fulya Temiz
HANGİMİZ ÖLÜ?
 
  Erdal Pişken
YAZ SPOR OKULLARI YARARLI MI?
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Boruya Sıkışan Kediyi Kurtardılar " Haberine...
 ulviye dikmen
 hayat kurtarmak hele hele minik bir kedinin hayatını kurtarmak çok görmediğimiz ama çok güzel birşey duyarlı davranış için teşekkür ederim
  " Hayvan Hakları Yasası İçin Daha Neyi Bekliyoruz? " Haberine...
 ulviye dikmen
 yıllardır hayvan hakları savunuculuğu yaparız da duyan yoktur.baronun hak savunucularına teşekkür ediyorum umarım insanlık duyularına birazcık hoş görüş saklar umudumla sokağın güzellerine yaşam kolaylığı diliyorum
  " Jimnastik kursu açıldı " Haberine...
 Ali gülaçtı
 Ben 9 yaşını bitiriyorum jimlastik kursuna gitmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
  " Bakan Özlü, Gazetemizi Ziyaret Etti " Haberine...
 osman turna
 sayın bakanı nezaketinden ötürü tebrik ediyorum. düzcenin düze çıkması için artık hiçbir engel kalmadı.
  " 'Darülaceze Bereketli Bir Şekilde Yürüyor' " Haberine...
 A.Rıza Özçelik
 Her ziyaretciye ayrı hediye ebru tablolar bitti herhalde.
  " Açıldığı gibi Zarar Verdiler! " Haberine...
 Gülşen Öncül Koçer
 Toplu yaşama yerlerinde nasıl hareket edeceğini bilmeyen insanların zihniyetlerini anlamak mümkün değil. Aynı zararı kendi satın aldığınız ürünlere veriyormusunuz? Bunlarda öyle hepimizin ortak malı. Zarar verenleri gördüğümüzde de uyarmalıyız.
  " Fındık Fiyatlarını Dolara Endeksli Yapacağım! " Haberine...
 Remzi Turan
 İYİ OLACAK. Artık Akp ye benden ve bizden oy çıkmaz...
  " HDP ADAYLARINDAN ZİYARET " Haberine...
 cesaret bulaşıcıdır
 Olması gereken bu. çünkü HDP yasal bir parti. bugün nasıl öbür partiler Düzce'de propaganda yapıyorlarsa onların da hakkı var. ister kabul edin ister kabul etmeyin
  " Melen Su Park Açılıyor! " Haberine...
 düzceli
 işletmesi cahit aydın a mı verildi
  " KEŞİR; ‘Eksikleri tartışılabilir ama; kronikleşmiş sorunları çözdük’ " Haberine...
 düzceli
 ben akpartiye hiç oy vermedim vermemde ancak kadının hakkını yememek lazım eğer birisi önüne hazırlayıp vermediyse düzce nin sorunlarının temeline inmiş ve iyi analiz etmiş olduğunu düşünmekteyim.Kafa yormuş düzce ile ilgili herşeyden önce bu nedenle teşekkürler ayşe keşir bir kadın olarakta teşekkürler.
Bakan Özlü, nikah şahidi oldu Bakan Özlü, nikah şahidi oldu
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  HDP ADAYLARINDAN ZİYARET
  Fındık Fiyatlarını Dolara Endeksli Yapacağım!
  Teber, son virajda istifa edenlerden destek istedi..
  MHP’DEN GÖVDE GÖSTERİSİ
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ‘Ceketimi koysam seçilir' Dönemi Bitti!
  Düzce Seçim Sonuçları
  YILMAZ: ‘Atatürk vücut bulsa bunları asar’
  Yağmur; ‘Düzce Bölge İllere örnek oldu’
  Açıldığı gibi Zarar Verdiler!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  'Darülaceze Bereketli Bir Şekilde Yürüyor'
  'Adımızı Altın Harflerle Yazdırdık'
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Bakan Özlü, Gazetemizi Ziyaret Etti
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Yığılca’yı 24 Hazirana Hazırlıyor
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Seçim Ofisleri Açıldı!
  19.6.2018 - HDP ADAYLARINDAN ZİYARET
  19.6.2018 - Fındık Fiyatlarını Dolara Endeksli Yapacağım!
  20.6.2018 - Açıldığı gibi Zarar Verdiler!
  20.6.2018 - 'Darülaceze Bereketli Bir Şekilde Yürüyor'
  21.6.2018 - Bakan Özlü, Gazetemizi Ziyaret Etti
  22.6.2018 - Jimnastik kursu açıldı
  23.6.2018 - Hayvan Hakları Yasası İçin Daha Neyi Bekliyoruz?
  23.6.2018 - Boruya Sıkışan Kediyi Kurtardılar