Düzce'nin Açılış Sayfası
ANASAYFAM YAP
Toplam Ziyaretçi :35719673 Aktif Ziyaretçi :112653 25 Mayıs 2016 Çarşamba
[11:20] Düzce’de bugün vefat edenler -- [10:09] GÖREVİ DEVRALDI -- [17:30] Özlü'ye tebrikler gelmeye devam ediyor! -- [17:19] Bilim Şenliği gerçekleşti! -- [17:14] Otogar esnafı Keleş ile görüştü! -- [17:09] Engelli Nazlı sergide stant açtı! -- [16:52] Karma Sergi açılıyor! -- [16:48] Kültür Gezileri sürüyor! -- [16:43] Ali Dilber'in amcası son yolculuğuna uğurlandı! -- [15:50] Annesi ve ablası yeni Bakan Faruk Özlü’yü anlattı.. --
Düzce için büyük şans!
Düzce’nin hava koşulları verem hastalığına çok müsait
Düzce Verem Savaş Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Peker “Düzce'nin hava koşulları bu hastalığa çok müsait. Türkiye nüfusuna oranlarsak Düzce aktif olarak ikinci ya da üçüncü sıraya gelmiştir. Düzce'de verem olduğunu bilmeyen çok insan var” dedi.
06.04.2012 - 11:05:33  Haberi Yazd?r

 

 

Yaklaşık 5 yıl önce kendi isteği ile Düzce'ye gelerek Verem Savaş Dispanserinde göreve başlayan, Düzce Verem Savaş Derneği Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Sağlık Teknikeri Mehmet Peker ile gazetemizde bir araya geliyoruz ve Veremle ilgili çarpıcı bir söyleşi gerçekleştiriyoruz…

 

 ...Düzce'deki kurum kaç yılında kuruldu?

 

   ...Dernek çok eski, dispanser zaten vardı. Dernekler 1949 yılında kurulmuş. Dernek eskiden dispanserle aynı çatı altında çalışıyordu. 2000 yılında çıkan dernekler kanunu neticesinde kamu kuruluşlarıyla dernekler aynı çatı da olamayacağı için dernekler ayrıldı. Bizim Verem Savaş derneğimizin kalıcı bir binası yok. Zaten dernek maddi sıkıntı içerisinde sadece şu an önemli işlerini yerine getiriyor dernek.

 

“GENELDE AKCİĞERDE OLUŞUYOR”

 

  ...Verem nedir?

 

...Bir bakteri türünün organlara yerleşerek, orada tahribat meydana getirmesi neticesinde ortaya çıkan hastalık durumu. Bu genelde akciğerde oluyor ama bazı durumlarda akciğer dışında da oluşabiliyor. Bizim verem bulgularımızın yüzde 70'si akciğere yerleşerek organın işlevsel hareketini kaybetmesine neden oluyor. Verem hastalığı sosyal bir hastalıktır ama tedavisi şu an mümkündür. Verem hastalığı Türkiye'nin 1940'lı yıllarda ölüm sebeplerinden biriydi. Şimdi artık verem ilaçlarının bulunmasıyla bu oran çok aşağılara düştü. Şu an 10 ila 20 milyon arasında enfekte olmuş verem hastası olduğu söyleniyor. Yani verem mikrobunu kapmış ama verem hastası olmamış kişi sayısı.

 

  ...Verem mikrobu nasıl bulaşır?

 

   ...Verem mikrobu genelde veremli hastaların temaslarıyla kapılır. Veremli hastanın öksürmesiyle genelde havadan kapılan bir mikroptur. Bu işin uzmanı olan profesörler, doktorlar verem hastalığının yiyeceklerden, eşyaları kullanmadan, temastan bulaşmadığını açıkladılar. Verem hastalığının bulaşma yolu hava ve verem hastası olan bir kişi.

 

“VEREM HASTALIĞININ KESİNLİKLE TEDAVİSİ VARDIR”

 

 ...Verem hastalığına kimler yakalanır belirtileri nelerdir?

 

 ...Verem hastası öksürdüğü zaman insanlar bir şekilde havadan o mikrobu alıyorlar. Bu aldığımız mikrop hastalık yapmaz.

  

Sadece insan vücudunda veremle temasını sağlar. Bu da veremin bir testi vardı. O testle insanlar mikrop bulaşıp bulaştırmadıklarını öğrenebilirler. Veremle Savaş Dispanserlerinde bu testler ücretsiz yapılır. Enfekte olmuş bir insan verem mikrobunu taşımaktadır. Siz veremli bir kişiyle temasta sigara, alkol, kötü hava şartlarında çalışma ve vücut direncini düşürecek işler yaptığınızda o sindirilmiş mikrop gün yüzüne çıkıp sizi hasta ediyor. Akciğere yerleşen mikrop önce öksürükle başlar, iki haftayı geçen bir öksürüğünüz varsa iştahsızlık ve kilo kaybı, aşırı terleme, göğüs ağrısı varsa mutlaka en yakın dispansere gidilmesi lazım. İlk önce radyolojik tetkikleriniz yapılarak mikrobu alıp almadığınıza bakılır. Eğer doktorlar değerlendirme sonucunda bir şey göremezlerse, veremin kesin teşhisi için balgam testi dediğimiz test yapılır. Bu balgamda mikrop varsa tedaviye başlanır ve tedavi ücretsizdir. Şunu unutmayalım Verem hastalığının kesinlikle tedavisi vardır.

 

“MALİYETLİ BİR HASTALIK”

 

  ...Rakamsal olarak veremde durum nedir?

 

 ...Dünyada verem hastalığı sanayileşmeye geçişte olan bölgelerde ve kırsal kesimlerde görülüyor. Dünyada en çok verem vakaları Güney Afrika'da görülüyor. Dünya verem hakkında aslında biraz geri çünkü Türkiye de 1940'lı yıllarda vakalar o kadar çok olmuş ki ölümlerin binde ikisini oluşturmuş. Biz bu konu hakkında bayağı bir gayret sarf etmişiz. Eskiden rahatsızlığın nedeni gıdasızlığa bağlanıyordu, bunu bu işin piri olan, şu an hala Ankara Üniversitesi’nde görevde bulunan Şeref Özkara yaptığı bir deneyde iki test gurubunun birisine dengeli beslenme uygulamış, diğerine dengeli beslenme uygulamamış ama ikisine de aynı ilacı vermiş. İkisinde de iyileşmenin aynı oranda olduğunu gözlemiş. Bu konuda Beslenmenin önemli olmadığını anlamışlar. Türkiye'de yaklaşık 10 ila 20 milyon arasında enfekte olmuş insan olduğu ama potansiyel hastalık oluşturmadığı saptanmış. Verem, tedavisi olan fakat tedavisi uzun süren bir hastalık. En az altı ay ilaç tedavisi uygulanması gerekli, çok maliyetli bir hastalık. Bunlar da maddiyat ve personel sıkıntısına yol açıyor. İşin maliyet boyutunu düşününce derneklerin önemi ortaya çıkıyor.

 

“DERNEĞİMİZİN GELİRİ YOK”

 

 ...Örgütlenme durumundan bahseder misiniz?

 

   ...Düzce'deki verem savaş derneği 1949 yılında kurulmuş kurulma aşamasında verem çok aktifken epey faaliyetlerde bulunulmuş. Daha sonraki zamanlarda dispanserde ki insanların gayretiyle verem hatalarının yakınlarının gayretiyle buralara kadar gelmiş. Ben derneğin yardımcısıyım ve şu an bütün işlerle ben ilgileniyorum. Derneğimizin üyeleri sınırlı, talep olamadığı için arz da yapamıyoruz. Derneğimizin geliri zaten yok. Düzce'nin eğlenceye ayırdığı oranın binde biri oranının bizim gelirlerimize aktarılması kanunda var ama bu oran çok az. Düzce'de zaten bir tane sinema var. Gelir ne kadar olur. Verem savaş derneğinin asıl amacı, verem hastalarına maddi manevi destek sağlamaktır. Biz maddi desteği çok sınırda sağlıyoruz. Manevi destekse, sonuna kadar yanlarındayız ama maddiyat olmadığı için bunlar sınırda kalıyor.

 

“CİHAZ SIKINTIMIZ VAR”

 

 ...Dernek olarak görevleriniz nelerdir?

 

...İlk önce verem hastalarına veremin önemini anlatmak. Çünkü verem hastaları genelde geliri düşük insanlardır. Kırsal kesimden bir hasta geliyor, uzak bir hastaneye gitmesi gerekli. Yol parası yoksa onu temin ediyoruz, yanında refakatçisi yoksa dernek üyelerimizden birini görevlendiriyoruz. Bir diğer görevimiz Düzce'de faaliyet gösteren toplu iş merkezleri var. Bu iş merkezlerinde taramalar yapmak. Biz bu taramaları yapıyoruz, neticesinde verem hastası bulursak hemen tedavi ediyoruz. Bir şekilde toplu olarak verem taraması yapıyoruz. Zaten iş yerleri toplu olarak bu taramayı yaptırmak zorunda. Akciğer filmini senede bir kez çektirmek zorunda. Biz de ondan bir ücret alıyoruz derneğe gelir olarak. Buradaki en büyük sorun derneğin seyyar bir cihazı olmaması. Bazı taleplerde bulunduk ama olumlu dönüş olmadı. Düzce’de bu ihtiyacı, cihazı olan diğer iller karşılayıp derneklerine gelir sağlıyorlar. Bizim derneğimiz bu imkâna sahip olsaydı bunun geliri bizim derneğimize kalırdı. Bunların haricinde okullara gidip bilgiler veriyoruz. Her sene Ocak ayının ilk haftası Verem Savaş Haftasıdır. Biz bu hafta kapsamında paneller düzenliyoruz. Okullarda eğitimler düzenliyoruz. Kompozisyon yarışmaları düzenliyoruz.

 

“DÜZCE’DE VEREM OLDUĞUNU BİLMEYEN ÇOK İNSAN VAR”

  

...Düzce'deki durum nedir?

 

...Düzce'nin hava koşulları bu hastalığa çok müsait. Kesin bir sayı vermeyim ama Türkiye nüfusuna oranlarsak Düzce aktif olarak ikinci ya da üçüncü sıraya gelmiştir. Düzce'de ki veremin çoğalmasında, sanayileşmeye geçişteki durumunda büyük etkisi olmuş. Düzce’de verem olduğunu bilmeyen çok insan var. İnsanlar doktora gitmemiş ve etrafına bulaştırmış. Doktora gidilmemesinin başında vereme bakış açısı var. “Sen veremlisin” diye dışlanıyormuş insanlar. Şunu ifade etmek isterim ki, hastalar konusunda bütün yazışmalar gizlidir. Akrabasına bile veremli hakkında bilgi verilmez. Verem hastasına canavarmış gibi bir bakış var, bu bakış açısının ortadan kaldırılması lazım. Çünkü verem hastalığının tedavisi var.

 

...Ne tür tedbirler almak lazım?

 

 ...Doğumdan sonra ikinci ayda bebeğe verem aşısı kesinlikle yaptırılmalı. Sonra verem aşısı eğer yaptırmadıysak toplu yaşam alanlarında öksürürken ağzımızı kapatacağız. Ama şu da var insanlar öksürdükleri zaman mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeleri lazım. Çünkü yetişmiş insanlara aşı yapılamıyor. Verem aşısı bir kere yapılır.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
HELE BİR ANLATIN BAKALIM!
 
  Semih Şenkaya
ANALİZ
 
  Ayşegül Şenol Can
ONLAR Kİ!
 
  Ulviye Dikmen
Düzce’de Düzce’yi yaşıyor olmak...
 
  Ahmet Altun
REAYA
 
  Telat Çelik
BELEDİYE BAŞKANINA SORULAR..
 
  Şemsettin Bahadır
SİYASETİN TEK AKTÖRÜ
 
  Hümeyra Yılmaz
SAVAŞ, KAÇIŞ VE KAMPLARDA BAYRAM
 
  Adem Turgut
Düzce için büyük şans!
 
  M. Doğan Kaya
BİR YİĞİDİN ARDINDAN...
 
  Aysel Dural
YÜREKTEN SÖYLENEN SÖZLER
 
  Fulya Temiz
HANGİMİZ ÖLÜ?
 
  Erdal Pişken
ŞİMDİLİK BÖYLE
 
  Caner Besler
DÜZCESPOR TARİHİ
 
YİĞİT’İN MİSAFİRLERİ VARDI
Başkan Yiğit’i eski dostları makamında çiçeklerle ziyaret etti.
PERİ HOCA; 'Bacasından çıkan duman, aslında gazdır'
Prof.Dr. Peri Arbak, bir çimento fabrikasına bakıldığında havaya beyaz renkli bir duman saçıldığının görülebileceğini, bunun ne duman, ne de buhar olduğun
Oflu Hoca'nın Şifresi 2 filminin galası Düzce’de yapıldı
Oflu Hoca'nın Şifresi 2 filminin oyuncuları, Krem Park AVM Moonlight sinemalarında düzenlenen filmin galasında, Düzceliler ile buluştu.
ÖLÜMDEN DÖNDÜLER!
Düzce TEM Otoyolu Küçük Melen Köprüsü üzerinde meydana gelen kazada 2’si yabancı uyruklu 4 kişi yaralandı.
HELE BİR ANLATIN BAKALIM!
Milletvekillerimiz Faruk Özlü, Fevai Arslan ve Ayşe Keşir.. Hadi bir cevap verin? 1 yıl oldu koltuğa oturduğunuz!.. Ne zaman Düzcemiz’i çehresi değişmiş, m
BELEDİYE BAŞKANINA SORULAR..
Sayın Keleş! Geçen hafta bir okuyucum tarafından bana gelen ihbarda sizinle ilgili bazı iddialar var.. 1 - Düzce Belediyesine ait şirketlerin yönetim kurulYeni Ilgaz Eczanesi
(380 512 24 60)
Aziziye Mahallesi Eski SSK Karşısı No:102
01.12.2014
Aydınpınar Eczanesi
(0380 524 19 15)
Aydınpınar Caddesi Petrol Yanı No:13/F
01.12.2014


koç

boga

ikizler

yengec

aslan

basak

terazi

akrep

yay

oglak

kova

balik

Telefon Rehberi
Türk Telekom’un Telefon Rehberi’ne ulaşmak için tıklayınız.
Fatura Sorgulama
Türk Telekom faturanızın miktarını ve son ödeme tarihini buradan öğrenebilirsiniz.
T.C. Kimlik Sorgulama
Bir çok işlem sırasında karşınıza çıkan TC Kimlik Numarası’nı bu linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.
DÜZCE


  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım
© 2009 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Annesi ve ablası yeni Bakan Faruk Özlü’yü anlattı.. " Haberine...
 İNSAN
 onca gariplikten sonra Faruk bey ve ailesinin hali beni mutlu etti. Hali derken kastım çok normal olmaları geleneksel yaşam biçimlerini bozmamaları demek istedim. Bizde hep tersi olur ihaleci yeğenler türer yancılar cepciler v.b... ben partisine oy vermedim.. vermem de ancak örnek olduğunu düşündüm.. umarım kendilerini bozmazlar.. başarılar dilerim..
  " DÜZCE'DE BU YIL RAMAZAN DAVULU ÇALMAYACAK " Haberine...
 Ayse Keleş
 Yanlış olan bi durumu düzeltmek yerine kökünden halletmek ne kadar doğru bilemiyorum . Yıllardır devam eden davul şimdi mi insanları rahatsız etti.
  " Düzce için büyük şans! " Yazısına...
 inadına Akp'li
 sayın vekilim , bakanlığınız milletimize hayırlı olsun. İnşallah başınız dik , alnınız ak biçim de görevinizi ifa edersiniz. Allah yolunuzu açık etsin.
  " PERİ HOCA; 'Bacasından çıkan duman, aslında gazdır' " Haberine...
 s.eren
 Bu dönemde kim dinliyor ki doktorların sözünü, ben yine anlamaya çalışıyorum. cahilliğime verin.(((
  " DÜZCE'DE BU YIL RAMAZAN DAVULU ÇALMAYACAK " Haberine...
 cem
 gelenek ve göreneklerimiz bazılarını çok rahatsız ediyormuş meğer...
  " DÜZCE'DE BU YIL RAMAZAN DAVULU ÇALMAYACAK " Haberine...
 Oktay
 Bencede mantıklı bir karar.ama şuda olabilir ilk bir hafta ramazanın geldiğini ve Ramazan geleneği olarakta calınması iyi olur diye düşünüyorum.
  " YEMENİCİ ÖZLÜ'YÜ KUTLADI.. " Haberine...
 zorti
 Bakalım düzcede tebrik ıçin ilk gidenler kimler olacak.. hani bazıları var ya her devrin adamları... isimleri !! sizler cok iyi bilirsiniz onları keh keh keh..
  " DÜZCE'DE BU YIL RAMAZAN DAVULU ÇALMAYACAK " Haberine...
 haluk babayiğit
 harika bir karar...........
  " DÜZCE'DE BU YIL RAMAZAN DAVULU ÇALMAYACAK " Haberine...
 Sevinç
  İyi haber :))
  " BAKANLIK HABERİNİ GRUP TOPLANTISINDA ALDI " Haberine...
 Zerrin Tanrıverdi
 İyi olmuş da bana faydası ne. Herkes kendini düşünüyor. Bekliyecegiz göreceğiz
Üniversiteli genç İslamı seçti! Üniversiteli genç İslamı seçti!
  PERİ HOCA; 'Bacasından çıkan duman, aslında gazdır'
  Laf ola beri gele, söylenmiş sözler, verilen tarihler!
  DÜZCE'DE BU YIL RAMAZAN DAVULU ÇALMAYACAK
  Hele anlatın bakalım, bir yılda neler yaptınız?
  DURSUN; Bunun altında rant yatıyor!
  İNTİHAR ETMEK İSTEDİ!
  ÖZLÜ BAKAN OLDU
  ÖLÜMDEN DÖNDÜLER!
  Düzce Lisesi Parkı ağaçlandırıldı!
  Çocuğunuza güzel sözler söyleyin!
  Oflu Hoca'nın Şifresi 2 filminin galası Düzce’de yapıldı
  Saha açılışına formayla katıldı... Protokol şaşkına döndü!
  ÖNCE TEBRİK ETTİ, SONRA SIRALADI..
  BAKANLIK HABERİNİ GRUP TOPLANTISINDA ALDI
  Sıradışı kazada 1 yaralı!
  Kongrede Düzce'den 10 delege oy kullanacak!
  Çevre Günü farkındalık oluşturacak!
  ARANAN ŞAHIS POLİSTEN KAÇAMADI!
  19 MAYIS GENÇLİK BAYRAMINI KUTLADILAR!
  Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Kuşçuoğlu oldu!
  24.5.2016 - PERİ HOCA; 'Bacasından çıkan duman, aslında gazdır'
  25.5.2016 - DÜZCE'DE BU YIL RAMAZAN DAVULU ÇALMAYACAK
  21.5.2016 - Hele anlatın bakalım, bir yılda neler yaptınız?
  21.5.2016 - HELE BİR ANLATIN BAKALIM!
  19.5.2016 - DURSUN; Bunun altında rant yatıyor!
  19.5.2016 - Düzce Lisesi Parkı ağaçlandırıldı!
  21.5.2016 - BELEDİYE BAŞKANINA SORULAR..
  22.5.2016 - Çevre Günü farkındalık oluşturacak!
  18.5.2016 -
  21.5.2016 - Laf ola beri gele, söylenmiş sözler, verilen tarihler!