Düzce'nin Açılış Sayfası
ANASAYFAM YAP
Toplam Ziyaretçi :40260131 Aktif Ziyaretçi :53964 29 Ekim 2016 Cumartesi
[19:06] Tozan'dan Cumhuriyet Bayramı mesajı! -- [17:12] Cumhuriyet Bayramını kutladılar! -- [16:59] POMPALI TÜFEKLE ATEŞ AÇANLAR GÖZALTINA ALINDI! -- [16:53] Çelenk sunumu yapıldı! -- [16:48] Minibüs yaşlı kadın ve torununa çarptı! -- [16:42] Keleş terminalde son durumu gözden geçirdi! -- [16:37] Cumhuriyet Bayramı kutlamaları başladı! -- [16:33] Yemenici esnafa Türk bayrağı dağıttı! -- [16:27] Ara rapor sunuldu! -- [16:23] Şehit yakınları memur oldu! --
Düzce’nin hava koşulları verem hastalığına çok müsait
Düzce Verem Savaş Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Peker “Düzce'nin hava koşulları bu hastalığa çok müsait. Türkiye nüfusuna oranlarsak Düzce aktif olarak ikinci ya da üçüncü sıraya gelmiştir. Düzce'de verem olduğunu bilmeyen çok insan var” dedi.
06.04.2012 - 11:05:33  Haberi Yazd?r

 

 

Yaklaşık 5 yıl önce kendi isteği ile Düzce'ye gelerek Verem Savaş Dispanserinde göreve başlayan, Düzce Verem Savaş Derneği Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Sağlık Teknikeri Mehmet Peker ile gazetemizde bir araya geliyoruz ve Veremle ilgili çarpıcı bir söyleşi gerçekleştiriyoruz…

 

 ...Düzce'deki kurum kaç yılında kuruldu?

 

   ...Dernek çok eski, dispanser zaten vardı. Dernekler 1949 yılında kurulmuş. Dernek eskiden dispanserle aynı çatı altında çalışıyordu. 2000 yılında çıkan dernekler kanunu neticesinde kamu kuruluşlarıyla dernekler aynı çatı da olamayacağı için dernekler ayrıldı. Bizim Verem Savaş derneğimizin kalıcı bir binası yok. Zaten dernek maddi sıkıntı içerisinde sadece şu an önemli işlerini yerine getiriyor dernek.

 

“GENELDE AKCİĞERDE OLUŞUYOR”

 

  ...Verem nedir?

 

...Bir bakteri türünün organlara yerleşerek, orada tahribat meydana getirmesi neticesinde ortaya çıkan hastalık durumu. Bu genelde akciğerde oluyor ama bazı durumlarda akciğer dışında da oluşabiliyor. Bizim verem bulgularımızın yüzde 70'si akciğere yerleşerek organın işlevsel hareketini kaybetmesine neden oluyor. Verem hastalığı sosyal bir hastalıktır ama tedavisi şu an mümkündür. Verem hastalığı Türkiye'nin 1940'lı yıllarda ölüm sebeplerinden biriydi. Şimdi artık verem ilaçlarının bulunmasıyla bu oran çok aşağılara düştü. Şu an 10 ila 20 milyon arasında enfekte olmuş verem hastası olduğu söyleniyor. Yani verem mikrobunu kapmış ama verem hastası olmamış kişi sayısı.

 

  ...Verem mikrobu nasıl bulaşır?

 

   ...Verem mikrobu genelde veremli hastaların temaslarıyla kapılır. Veremli hastanın öksürmesiyle genelde havadan kapılan bir mikroptur. Bu işin uzmanı olan profesörler, doktorlar verem hastalığının yiyeceklerden, eşyaları kullanmadan, temastan bulaşmadığını açıkladılar. Verem hastalığının bulaşma yolu hava ve verem hastası olan bir kişi.

 

“VEREM HASTALIĞININ KESİNLİKLE TEDAVİSİ VARDIR”

 

 ...Verem hastalığına kimler yakalanır belirtileri nelerdir?

 

 ...Verem hastası öksürdüğü zaman insanlar bir şekilde havadan o mikrobu alıyorlar. Bu aldığımız mikrop hastalık yapmaz.

  

Sadece insan vücudunda veremle temasını sağlar. Bu da veremin bir testi vardı. O testle insanlar mikrop bulaşıp bulaştırmadıklarını öğrenebilirler. Veremle Savaş Dispanserlerinde bu testler ücretsiz yapılır. Enfekte olmuş bir insan verem mikrobunu taşımaktadır. Siz veremli bir kişiyle temasta sigara, alkol, kötü hava şartlarında çalışma ve vücut direncini düşürecek işler yaptığınızda o sindirilmiş mikrop gün yüzüne çıkıp sizi hasta ediyor. Akciğere yerleşen mikrop önce öksürükle başlar, iki haftayı geçen bir öksürüğünüz varsa iştahsızlık ve kilo kaybı, aşırı terleme, göğüs ağrısı varsa mutlaka en yakın dispansere gidilmesi lazım. İlk önce radyolojik tetkikleriniz yapılarak mikrobu alıp almadığınıza bakılır. Eğer doktorlar değerlendirme sonucunda bir şey göremezlerse, veremin kesin teşhisi için balgam testi dediğimiz test yapılır. Bu balgamda mikrop varsa tedaviye başlanır ve tedavi ücretsizdir. Şunu unutmayalım Verem hastalığının kesinlikle tedavisi vardır.

 

“MALİYETLİ BİR HASTALIK”

 

  ...Rakamsal olarak veremde durum nedir?

 

 ...Dünyada verem hastalığı sanayileşmeye geçişte olan bölgelerde ve kırsal kesimlerde görülüyor. Dünyada en çok verem vakaları Güney Afrika'da görülüyor. Dünya verem hakkında aslında biraz geri çünkü Türkiye de 1940'lı yıllarda vakalar o kadar çok olmuş ki ölümlerin binde ikisini oluşturmuş. Biz bu konu hakkında bayağı bir gayret sarf etmişiz. Eskiden rahatsızlığın nedeni gıdasızlığa bağlanıyordu, bunu bu işin piri olan, şu an hala Ankara Üniversitesi’nde görevde bulunan Şeref Özkara yaptığı bir deneyde iki test gurubunun birisine dengeli beslenme uygulamış, diğerine dengeli beslenme uygulamamış ama ikisine de aynı ilacı vermiş. İkisinde de iyileşmenin aynı oranda olduğunu gözlemiş. Bu konuda Beslenmenin önemli olmadığını anlamışlar. Türkiye'de yaklaşık 10 ila 20 milyon arasında enfekte olmuş insan olduğu ama potansiyel hastalık oluşturmadığı saptanmış. Verem, tedavisi olan fakat tedavisi uzun süren bir hastalık. En az altı ay ilaç tedavisi uygulanması gerekli, çok maliyetli bir hastalık. Bunlar da maddiyat ve personel sıkıntısına yol açıyor. İşin maliyet boyutunu düşününce derneklerin önemi ortaya çıkıyor.

 

“DERNEĞİMİZİN GELİRİ YOK”

 

 ...Örgütlenme durumundan bahseder misiniz?

 

   ...Düzce'deki verem savaş derneği 1949 yılında kurulmuş kurulma aşamasında verem çok aktifken epey faaliyetlerde bulunulmuş. Daha sonraki zamanlarda dispanserde ki insanların gayretiyle verem hatalarının yakınlarının gayretiyle buralara kadar gelmiş. Ben derneğin yardımcısıyım ve şu an bütün işlerle ben ilgileniyorum. Derneğimizin üyeleri sınırlı, talep olamadığı için arz da yapamıyoruz. Derneğimizin geliri zaten yok. Düzce'nin eğlenceye ayırdığı oranın binde biri oranının bizim gelirlerimize aktarılması kanunda var ama bu oran çok az. Düzce'de zaten bir tane sinema var. Gelir ne kadar olur. Verem savaş derneğinin asıl amacı, verem hastalarına maddi manevi destek sağlamaktır. Biz maddi desteği çok sınırda sağlıyoruz. Manevi destekse, sonuna kadar yanlarındayız ama maddiyat olmadığı için bunlar sınırda kalıyor.

 

“CİHAZ SIKINTIMIZ VAR”

 

 ...Dernek olarak görevleriniz nelerdir?

 

...İlk önce verem hastalarına veremin önemini anlatmak. Çünkü verem hastaları genelde geliri düşük insanlardır. Kırsal kesimden bir hasta geliyor, uzak bir hastaneye gitmesi gerekli. Yol parası yoksa onu temin ediyoruz, yanında refakatçisi yoksa dernek üyelerimizden birini görevlendiriyoruz. Bir diğer görevimiz Düzce'de faaliyet gösteren toplu iş merkezleri var. Bu iş merkezlerinde taramalar yapmak. Biz bu taramaları yapıyoruz, neticesinde verem hastası bulursak hemen tedavi ediyoruz. Bir şekilde toplu olarak verem taraması yapıyoruz. Zaten iş yerleri toplu olarak bu taramayı yaptırmak zorunda. Akciğer filmini senede bir kez çektirmek zorunda. Biz de ondan bir ücret alıyoruz derneğe gelir olarak. Buradaki en büyük sorun derneğin seyyar bir cihazı olmaması. Bazı taleplerde bulunduk ama olumlu dönüş olmadı. Düzce’de bu ihtiyacı, cihazı olan diğer iller karşılayıp derneklerine gelir sağlıyorlar. Bizim derneğimiz bu imkâna sahip olsaydı bunun geliri bizim derneğimize kalırdı. Bunların haricinde okullara gidip bilgiler veriyoruz. Her sene Ocak ayının ilk haftası Verem Savaş Haftasıdır. Biz bu hafta kapsamında paneller düzenliyoruz. Okullarda eğitimler düzenliyoruz. Kompozisyon yarışmaları düzenliyoruz.

 

“DÜZCE’DE VEREM OLDUĞUNU BİLMEYEN ÇOK İNSAN VAR”

  

...Düzce'deki durum nedir?

 

...Düzce'nin hava koşulları bu hastalığa çok müsait. Kesin bir sayı vermeyim ama Türkiye nüfusuna oranlarsak Düzce aktif olarak ikinci ya da üçüncü sıraya gelmiştir. Düzce'de ki veremin çoğalmasında, sanayileşmeye geçişteki durumunda büyük etkisi olmuş. Düzce’de verem olduğunu bilmeyen çok insan var. İnsanlar doktora gitmemiş ve etrafına bulaştırmış. Doktora gidilmemesinin başında vereme bakış açısı var. “Sen veremlisin” diye dışlanıyormuş insanlar. Şunu ifade etmek isterim ki, hastalar konusunda bütün yazışmalar gizlidir. Akrabasına bile veremli hakkında bilgi verilmez. Verem hastasına canavarmış gibi bir bakış var, bu bakış açısının ortadan kaldırılması lazım. Çünkü verem hastalığının tedavisi var.

 

...Ne tür tedbirler almak lazım?

 

 ...Doğumdan sonra ikinci ayda bebeğe verem aşısı kesinlikle yaptırılmalı. Sonra verem aşısı eğer yaptırmadıysak toplu yaşam alanlarında öksürürken ağzımızı kapatacağız. Ama şu da var insanlar öksürdükleri zaman mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeleri lazım. Çünkü yetişmiş insanlara aşı yapılamıyor. Verem aşısı bir kere yapılır.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
Ben demiyorum, vatandaş söylüyor!
 
  Semih Şenkaya
ANALİZ
 
  Ayşegül Şenol Can
OLAĞAN DÖNEMLERDE YAŞAMAK
 
  Ulviye Dikmen
HAZAN MEVSİMİ
 
  Ahmet Altun
BİR UMUT
 
  Telat Çelik
BARO
 
  Şemsettin Bahadır
SİYASETİN TEK AKTÖRÜ
 
  Hümeyra Yılmaz
SAVAŞ, KAÇIŞ VE KAMPLARDA BAYRAM
 
  Adem Turgut
BİSİKLET!
 
  M. Doğan Kaya
BİR YİĞİDİN ARDINDAN...
 
  Aysel Dural
YÜREKTEN SÖYLENEN SÖZLER
 
  Fulya Temiz
HANGİMİZ ÖLÜ?
 
  Erdal Pişken
İÇERDE ASLAN
 
  Caner Besler
Biraz daha dikkat!
 
Rektörden Genç MÜSİAD'a ziyaret!
Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar Genç MÜSİAD Düzce Şubesini ziyaret ederek öğrencilere ve genç işadamlarına Düzce Üniversitesinde
Genç çiftçiler hayvanlarına kavuştu!
Düzce’de Genç Çiftçi Projesi kapsamında gençlere hayvanları teslim edildi.
Düzce’de bugün vefat edenler
Aramızdan ayrılanlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz.
Trafik Polisi Çelik kalp krizi geçirdi!
Düzce il Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğünde görevli Trafik Polisi İsmail Çelik geçirdiği kalp krizi sonucu hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alın
DERGAZ'DAN UYARI!
DERGAZ tarafından kış mevsiminin yaklaşması dolayısıyla doğalgaz kullanmaya başlayan abonelere yönelik bilgilendirme ve uyarılarda bulunuldu.
Öğrencilerin ağzı tatlandı!
Düzce Cumhuriyet ilkokulunda aşure etkinliği düzenlendi.Yeni Ilgaz Eczanesi
(380 512 24 60)
Aziziye Mahallesi Eski SSK Karşısı No:102
01.12.2014
Aydınpınar Eczanesi
(0380 524 19 15)
Aydınpınar Caddesi Petrol Yanı No:13/F
01.12.2014


koç

boga

ikizler

yengec

aslan

basak

terazi

akrep

yay

oglak

kova

balik

Telefon Rehberi
Türk Telekom’un Telefon Rehberi’ne ulaşmak için tıklayınız.
Fatura Sorgulama
Türk Telekom faturanızın miktarını ve son ödeme tarihini buradan öğrenebilirsiniz.
T.C. Kimlik Sorgulama
Bir çok işlem sırasında karşınıza çıkan TC Kimlik Numarası’nı bu linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.
DÜZCE


  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır.

  " BARO " Yazısına...
 Ayşegül Şenol Can
 kaleminize sağlık
  " HAZAN MEVSİMİ " Yazısına...
 Ayşegül Şenol Can
 Vefalı ve güzel insan Ülviye Abla, eşine az rastlanır melek gibi bir insandı Gülten Can.. güzel bir sessizliği vardı..Kayınvalidem idi ancak annem gibiydi..Cumhuriyetin ve bu ülkeyi kazandırdığı değerlerin ödünsüz savunucusuydu..Tam bir cumhuriyet kadınıydı..Onun adına dillendirmek istedim YAŞASIN CUMHURİYET..Ruhu şaad olsun..
  " BİR UMUT " Yazısına...
 Ayşegül Şenol Can
 Umut hep var olacak Ahmet bey, hatırlayarak ve hatırlatarak güzel bir katkı sunmuşsunuz...saygılar
  " BİSİKLET! " Yazısına...
 ibrahim öz
 Düzce gibi düz bir yerde bisiklet çok önemli bir ulaşım aracı. 40000 yakın kişi düzcede bisiklet kullanıyor. elektrikli bisikletler ise 20000 nin üzerinde. ama ne yazık ki bisiklet yolu yok." kalıcı konutlar yolu yapılırken projede var olan bisiklet yolu ihtiyaç yok diye kaldırılmış." deniyor. vahim bir durum. Adapazarı ve Bolu, Düzce 50 yıl daha ilerideler. Düzceyi yönetenlerin yapacağı iş 1-adapazarı-karasu-akçakoca-ereğli-zonguldak 2- Adapazarı-hendek yeşilyayla- Gölyaka-aydınpınar-kaynaşlı -Bolu 3-adapazarı-hendek -Cumayeri-Konuralp-yığılça-kırık koyu- Bolu 4-adapazarı-hendek-düzce-bolu hatlarına bisiklet yolları yapıp şehirler arası gidip gelenleri bu yollarda ağırlamak turizmi hareketlendirir. MARKA konuralp destinasyonu diye bir icad edilmiş ona büyük katkısı olur, bisiklet yolları yapıldığında DÜZCE çok gelir elde edecek önemli bir kazanç kapısına kavuşur. ayrıca bisikletlilerin park alanları düzcede mevcut. ayrıca dağ bisikletcilğinde de önemli parkurlar ve alanlar var.pürenniden abanta kaf yaylasından yığılca ormanlarına dağ yolları da açılması bisikletçilik açısından önemlidir.
  " Başkanın betona karşı bir sevgisi var! " Haberine...
 murmur
 cemal kardeşim, fabrikalara kesilen cezalar bir telefon ile iptal ediliyor diyorsunuz. lütfen açıklayın da bu insanları tüm düzce tanısın.. . insan hayatını hiçe sayan kimse bilinsin.. şayet siyaseten ise de taaa cumhurbaşkanınıza kadar iletişim..
  " Belediyeden vatandaşa yardım eli! " Haberine...
 Hacer
 Düzce belediyesi birde çarşı içindeki deprem hasarlı hayalet evlere baksa iyi olucak
  " Terminal için ücretsiz servis yapılacak " Haberine...
 sevgi
 Sadece merkeze servis yapılacak. Peki kalıcı konutlarda oturanlar ne yapacak? onlara servis hakkı yok mu? adil bir uygulama yapın lütfen bekliyoruz.
  " Çöp sorunu sona eriyor! " Haberine...
 Huseyin
 Uzun zamandir aldugim en guzel haberlerden biri. sevincten agliyacam simdi. evladimi havasiyla tertemiz cennet gibi olan koyumde sagliklı pis kokunun olmadigi koyumde hecinlerimde buyumeye dewam edecek. emegi gecenlerden allahim razi olsun. allah sevdiklerine bagislasin
  " Çocuklar üşümesin diye tek başına çalışıyor! " Haberine...
 Halo Komedi
 helal olsun
  " Diriliş Ertuğrul dizisi yapımcısı Düzce’de! " Haberine...
 Bayram CAKMAK
 Bosuna Gurur Duymuyorum demek...
Böylesi ne görüldü, ne de duyuldu! Böylesi ne görüldü, ne de duyuldu!
  DERGAZ'DAN UYARI!
  BETON ŞANTİYESİNDE KAZA: 1 ÖLÜ!
  Keskin’in çabalarına büyük övgü
  BYLOCK KULLANAN ÇİFTÇİLERE GÖZALTI!
  ÇEKİŞMELİ SEÇİM... Düzce Barosuna kadın eli değecek!
  Terminal için ücretsiz servis yapılacak
  Terminal açılışa gün sayıyor!
  Çocuklar üşümesin diye tek başına çalışıyor!
  Yeni baro başkanı mazbatasını aldı!
  Cumhuriyet Kupası Satranç Müsabakaları başladı
  Çöp sorunu sona eriyor!
  Trafik Polisi Çelik kalp krizi geçirdi!
  Keskin yeni baro başkanını kutladı!
  DÜĞÜN MAGANDALARI YİNE BOŞ DURMADI: 2 YARALI!
  Kırali: Sözlü sınav şartı kaldırılmalı!
  Tarihi meydan için sözleşme imzalanacak!
  Keskin'den Yönetim Kurulu üyelerine ziyaret!
  Belediyeden vatandaşa yardım eli!
  YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ HÜSEYİN DENİZ OLDU!
  Böylesi ne görüldü, ne de duyuldu!
  22.10.2016 - Cumhuriyet Kupası Satranç Müsabakaları başladı
  24.10.2016 - BETON ŞANTİYESİNDE KAZA: 1 ÖLÜ!
  23.10.2016 - DAHA NE OLSUN?
  24.10.2016 - Keskin yeni baro başkanını kutladı!
  24.10.2016 - ÖZDİLEK DÜZCE’DE AVM AÇACAK!
  24.10.2016 - HANGİMİZ ÖLÜ?
  26.10.2016 - Çöp sorunu sona eriyor!
  25.10.2016 - Çöp kokusu!
  28.10.2016 - Belediyeden vatandaşa yardım eli!
  28.10.2016 - Başkanın betona karşı bir sevgisi var!