Bipativer Derneği: Siyaset üstü vicdani bir değerle yaklaşılmalı!

  • 7.03.2021 14:21
  • (0)
  • Abone ol

Düzce Hayvanları Koruma Derneği (Bipativer), meclis başkanlığına sunulan hayvan hakları yasa tasarısıyla ilgili açıklama yaptı.

Bipativer Derneği: Siyaset üstü vicdani bir değerle yaklaşılmalı!

   Meclis başkanlığına sunulan hayvan hakları yasa tasarısıyla ilgili görüşlerini dile getiren Düzce Hayvanları Koruma Derneği (Bipativer), taleplerini yeniden hatırlattı.

   Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

   "Uzun yıllardır hayvanların barınma, beslenme, tedavi ihtiyaçlarını karşılamak zorunda kaldığımız, hayvan hakları ihlallerinin önlenmesi ve sokak hayvanlarının sorunlarına çözüm önerileri üzerine kalıcı ve sürdürülebilir öneriler eşliğinde çalıştığımız Bipativer Derneği ailesi olarak; 21. yüzyılda sokak hayvanlarının çözülmeyi bekleyen sorunlarının hala yavaş, anlaşılabilir ve uzlaşılabilirlikten uzak bir paydada yürütülüyor olmasını şaşkınlık ve üzüntüyle takip etmekteyiz.

   Hayvan Hakları Savunucuları tarafından dile getirilen çözüm/yasa önerilerinin hayata geçmemesi durumunda; tıpkı bizler gibi bireyler olan hayvanlar ve toplum için sağlanacak dayanışma olgusunun, bir ortadan kaldırma ve yok etme tasarısına dönüştürülmesinden endişelenmekteyiz. Yasa yapıcıların, hayvanların yaşam hakkı mücadelesine katkı sağlayabilecek tüm sürece siyaset üstü bir vicdani değerle yaklaşmalarını talep etmekteyiz. 

   Ak Parti Milletvekili Mustafa Yel’in başkanlığında her partiden milletvekillerinin olduğu  Komisyon, başta Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu olmak üzere toplumun her kesimiyle görüşüp hazırladığı ve oy birliğiyle oluşturulan Yasa Tasarısı meclis başkanlığına sunuldu. Bu tasarının son halinin kamuoyuna duyurulması gerekmektedir.

   Bipativer Derneği olarak Hayvan Hakları Yasası’na ilişkin, olması gereken, bazı önemli taleplerimizi yeniden hatırlatmak istiyoruz: 

   • Hayvanlara karşı yapılan her türlü zalimane davranışa; işkence, cinsel istismar, dövüştürme, öldürme, neslini yok etme fiillerine en az 3 yıl 1 ay’dan başlayan ve ertelemesiz hapis cezası verilmesi,

   • Evcil ve egzotik hayvan satışı ve üretimine son verilmesi, satış ve üretime katkı sağlayan tüm kanallara engel olunması, barınak ve sokaklarda yaşayan hayvanların yuvalandırılmasına teşvik oluşturulması,

   • Görevini kötüye kullanan belediye yetkililerinin soruşturma izni olmaksızın ceza kapsamında yargılanması,

   • Yaşam alanlarında özgürce yaşayan hayvanların yaşamlarını güvence altına alan 6. Maddeye dokunulmaması; “okul, hastane, park, cami bölgelerinde hayvanlar bulunmamalı” gibi ifadeler içeren çeşitli ekleme ve çıkarmalarla 6.maddenin altının boşaltılmaması, 

   • Anayasa’da “hayvan” tanımının yapılması, Anayasa’ya “Devlet, gelecek nesiller yararına doğal hayatı ve hayvanların yaşam haklarını korumakla yükümlüdür” maddesinin eklenmesi,

   • Hayvan Hakları İhlallerinin ve hayvanlara karşı işlenen tüm suçların TCK kapsamına alınması,

   • “Sahipli-sahipsiz hayvan” ayrımının kaldırılması, “yasaklı/tehlikeli ırk” söylem ve uygulamalarının kaldırılması, 

   • Av turizmi, havai fişekler ve atlı fayton kullanımının yasaklanması; hayvanat bahçesi, sirkler, akvaryumlar gibi hayvanların doğal yaşam alanlarından uzaklaştırıldığı ticarethanelerin kapatılması ve hapsedilmiş hayvanların rehabilite edilmesi.

   Yukarıda belirttiğimiz fikirlerimiz ve olması gerekenler ışığında; tüm yetkilileri, hayvanseverleri, hayvan hakları savunucularını ve sivil toplum kuruluşlarını ortak hareket, dayanışma ve vicdan birliğine davet etmekteyiz". 
 

  • Abone ol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.