Bugünün yarınları dünde kalmasın

  • 14.01.2011

 

Uzun süredir yazı yazma isteğimi erteliyordum. Yazmak bana göre rahatlamak ve benim şu aralar rahatlamaya vaktim yok diyordum. Ama yazmak farklı bir şey. Bu sefer ki yazımı geçmişte bıraktığımız yumurta mevzusunu açarak sizlere sunmak istiyorum.

 

Günlerce gündemimizde yer alan yumurta olayı penguen’lere uykusuz’lara kadar meşhur bir çok karikatür dergilerinin kapağına malzeme içeriğine maydanoz olmuş durumda. Benim bu konu hakkında ki kişisel görüşümse şu : Bu olayın hazmedilememesi yada günlerce basında yer alması Türk’lerin henüz demokratik düşünce yapısını kafalarına ‘ kafamıza’ oturtamamış olmasında yatar. Diğer demokratik ülkelerde belli bir grup özellikle öğrenciler ya da halktan bir kesim seslerini duyurabilmek ve dikkat çekebilmek için değişik propaganda gösterileri yaparlar. Ve bu belli bir sınır içerisinde gerçekleştirilir. Orantısız güç denilen olay bu aşamada devreye girmez ne zaman ki öğrenciler ya da bu kesim ellerinde silahları sopalarıyla gelirler işte o zaman isteyen istediği gücü uygulayabilir. Hayır zaten bu adamlar öğrenci. Üstelik belli bir zeka kapasitesine sahip olup iyi bir üniversitede bu eylemi yapıyorsa vardır bu  adamlarda bir alamet. Ellerinde zarar verici herhangi bir şey zaten yok. Yumurta atmak o bakanın ‘klasını’ sarsıyorsa o başka.  Egosunun ucuna zarar gelmiş kuyruk acısı çeken insanlar ancak bu olayı terbiyeyle bağdaştırabilirler. Bu insanları dinlemiyorsan bu insanları dikkate almıyorsan bu insanlar ne yapsın?  Bu olayın öğrenci boyutu.

 

Bir de bu işin polis boyutu var tabii. Açıkçası bu olayda polisin herhangi bir suçu yok bence. Polis baskı altında olmasa bu kadar tepki tazzikli su ya da biber gazıyla girmezdi bence olaya. Hükümetin bu yapısı polis- öğrenci ilişkilerini bile bu denli etkileyebiliyorsa bir ülkede sesini duyurmanın cezası hastanede yatmaksa bu işin içinde farklı bir iş vardır. Birileri bu işe bir son vermeli. İç işlerinde başarılı olamadığınız bugünün yarınları gençlerin sözüne kulak asmadığınız sürece sizi bu ülkede kimse saymaz sayın (!) bakanım.

 

Bu ülkeyi uçuruma sürükleyecek olanda bundan sonraki nesildir.                                                                             

 

Ülkeyi bu bataktan kurtaracak olanda bundan sonraki nesildir. Türk gençliğinin kanında yatan şey bambaşkadır. Hükümet öğrenci arasında yaşanan şey okullarımızda idareciler ve öğrenciler arasında da yaşanmaktadır. Kimse kimseyi susturamaz. Kimse kimseyi susturmasın. Herkes istediğini dile getirebilsin. Bırakın farklı düşünceler ortaya çıksın. Biz aynı ülkenin ekmeğini yiyoruz o üniversitelerde okumanın amacı biraz da bu ülkeye hizmet etmek. Öğrencileri dikkate alın. Öğrencilere teröriste bile göstermediğiniz muameleyi göstermeyin. Sesimizi duyurabilmek için atılan tek şey bir yumurta. Üstelik oturulan amfilerden atılıyorsa bu masum bir şeydir. Bu insanların ayrıcalık görebilmesi için dağlara mı çıkması gerek? Bunu öğrencilere yapmayın. Sizin geleceğiniz öğrencilerdir.

 

Ama;

 Fatih nasıl İstanbul’u alıp bir çağı kapattıysa,

Mustafa Kemal nasıl emperyalizme karşı gelerek yeni bir dönem başlattıysa,

Bu topraklarında kurtuluşu yakındır…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • tehlike ölüm
    tehlike ölüm
    11.03.2012 11:04

    Bir liseliye görüşlerin ve yazı kabiliyetin çok güzel